Kurkuma – účinky, ako liek, recepty

Zlaté mlieko je nápoj, ktorý v posledných mesiacoch spôsobil v západnom svete doslova revolúciu. Elixír zdravia, ktorý poznajú niektoré civilizácie už tisícky rokov, dnes zažíva renesanciu. Prečo je taký výnimočný?

Základnou zložkou nápoja zlaté mlieko je korenie kurkuma. Vďaka špecifickým látkam v koreni a listoch má kurkuma krásne zlatisté sfarbenie. No okrem farby je omnoho dôležitejšie jej zloženie a taktiež to, aké má kurkuma účinky. Vďaka nim radíme kurkumu medzi takzvané superpotraviny.

Aké má kurkuma účinky?

Hlavnou zložkou kurkumy je kurkumín – látka, ktorá dokáže zastaviť rast nádorov a dokonca predchádza a účinne lieči zákerné druhy rakoviny, akými je rakovina kože, hrubého čreva či prostaty. Kurkuma má okrem iného aj silné protizápalové a antibakteriálne účinky a v ajurvédskej medicíne sa odpradávna používala na liečbu infekcií a zápalov.

Kurkuma tiež dokáže uľaviť pacientom trpiacim chronickými bolesťami kĺbov a svalov. Dnes už dokonca aj západná medicína vo veľkom využíva silné antioxidačné účinky kurkumy v boji proti nebezpečným voľným radikálom spôsobujúcim rakovinu a množstvo iných závažných zdravotných problémov.

Antioxidanty pomáhajú znižovať oxidačný stres, ktorý môže viesť k poškodeniu buniek a predčasnému starnutiu. Znižovaním oxidačného stresu kurkuma pomáha chrániť telo pred chronickými ochoreniami, ako sú Alzheimerova choroba, srdcové choroby a rakovina.

V dnešnej dobe je kurkuma významným predmetom záujmu vedeckého skúmania kvôli jej vplyvu na spomalenie Alzheimerovej choroby. Zistilo sa totiž, že kurkuma dokáže výrazne spomaliť vývoj demencie a zlepšiť stav pacientov s týmto ochorením. Z preventívneho hľadiska chráni toto korenie náš mozog pred degeneratívnymi ochoreniami a prispieva k lepšej funkcii pamäte a pozornosti.

Okrem protizápalových a antioxidačných vlastností má kurkuma aj množstvo ďalších zdraviu prospešných účinkov. Štúdie ukázali, že môže pomôcť znížiť hladinu zlého cholesterolu a zlepšiť trávenie. Spája sa aj s lepšou funkciou mozgu a nižším rizikom niektorých druhov rakoviny.

Kurkuma je neuveriteľne všestranné korenie, ktoré sa dá použiť do rôznych jedál. Možno ju pridávať do kari, polievok, dusených pokrmov a dokonca aj do smoothies. K dispozícii je aj vo forme doplnku, ktorý sa môže užívať s jedlom alebo samostatne.

Celkovo je kurkuma silná superpotravina, ktorá má mnoho zdravotných výhod. Jej protizápalové a antioxidačné vlastnosti z nej robia skvelý doplnok každej stravy. Je tiež neuveriteľne všestranná a možno ju použiť do rôznych jedál. Pre tých, ktorí chcú zlepšiť svoje zdravie, je kurkuma vynikajúcou voľbou.

Kurkuma recept na zlaté mlieko

Viete, prečo je kurkumové mlieko považované sa skutočne zázračný nápoj? Je to preto, že kurkuma najlepšie účinkuje v kombinácii s tukom – najčastejšie s kvalitným mliekom či kvalitným olejom. Recept na zlaté mlieko je tiež ideálny pri boji s obezitou.

Obnovujúce účinky kurkumového mlieka sa prejavia priaznivo na zdraví pečene. Pomáha ju čistiť od tuku, odpadových látok a podporuje rýchlejšiu obnovu pečeňových buniek. Pri chemoterapii alebo rádioterapii je tento nápoj vynikajúci ako podporná liečba, ktorá pomáha regenerovať organizmus a zastavuje rast nádorových buniek.

Ingrediencie

Na prípravu zlatého mlieka sú potrebné tieto suroviny:

  • 1 pohár mlieka
  • ½ lyžičky kurkumovej pasty
  • 1 lyžička kokosového oleja
  • med a škorica podľa chuti

Zlaté mlieko možno pripraviť z týchto surovín podľa ďalej uvedeného postupu.

Postup

Najskôr pripravte kurkumovú pastu. Potrebujete na ňu 40 g prášku kurkumy a 150 ml vody. Prášok nasypte do vody, premiešajte a nechajte zovrieť. Varte za stáleho miešania 8 minút, až kým zmes nezhustne.

Potom, čo je pasta hotová, nechajte zovrieť mlieko. Následno ho zložte z plameňa (po zovretí ho ďalej nevarte). Pridajte pastu, premiešajte a nechajte vychladnúť. Keď nápoj vychladne, pridajte olej a med. Nápoj užívajte pred spaním.