Melanóm – z obyčajného znamienka rakovina

Väčších či menších znamienok po tele má každý človek plno. Málokto im prikladá význam, avšak treba ich sledovať. Ak zmenia svoju veľkosť, tvar alebo začnú svrbieť či bolieť, treba spozornieť. Môže totiž ísť o závažný typ rakoviny kože – melanóm.

O rakovine kože sa hovorí pri tzv. malígnom melanóme. Neliečený malígny melanóm môže mať závažné, až fatálne následky. Avšak pri včasnej diagnostike sú vyhliadky na úspešnú liečbu dobré.

Nie každé materské znamienko znamená automaticky rakovinu. Väčšina znamienok na koži sú tzv. nezhubné melanómy a netreba ich odstraňovať. Avšak vždy je namieste ich sledovať a kontrolovať.

Melanóm netreba podceniť, ide o nebezpečný typ rakoviny kože

Melanóm je agresívna forma rakoviny kože, ktorá začína v bunkách produkujúcich melanín – pigment, ktorý dodáva pokožke farbu. Je to najnebezpečnejší typ rakoviny kože, pretože sa s najväčšou pravdepodobnosťou rozšíri do iných častí tela.

Väčšina melanómov vzniká ako nové škvrny na koži alebo sa môže vyvinúť z už existujúcich znamienok. Zmeny znamienok spojené s melanómom zahŕňajú zmenu veľkosti, farby alebo tvaru. Melanómy majú tiež zvyčajne nepravidelný okraj a viac farieb.

Včasná diagnostika melanómu je dôležitá, pretože melanómy v ranom štádiu bývajú oveľa viac lokalizované a ľahšie sa liečia. Liečba zvyčajne zahŕňa chirurgické odstránenie, v prípade potreby aj chemoterapiu, imunoterapiu, rádioterapiu alebo cielenú liečbu.

Najlepším spôsobom prevencie melanómu je znížiť vystavenie sa ultrafialovému žiareniu zo slnka a solárií. Je dôležité používať dostatočné množstvo opaľovacích krémov, nosiť ochranný odev a obmedziť vystavovanie sa slnečnému žiareniu. Dôležité je aj včasné odhalenie zmien na koži a odporúčajú sa pravidelné návštevy dermatológa.

Meniace či nezvyčajné znamienka na koži môžu značiť malígny melanóm

Je to rakovina buniek produkujúcich pigment, známych ako melanocyty. Tie sa nachádzajú v bazálnej vrstve epidermy. V počiatočných štádiách ide o tenký, plochý alebo mierne vyvýšený výrastok, ktorý môže byť tmavo pigmentovaný, ale nemusí.

Ak sa malígny melanóm nelieči, môže sa rozšíriť do iných orgánov tela, čo sťažuje jeho liečbu. Môže sa rozšíriť aj do lymfatických uzlín, čo ešte viac sťažuje jeho odhalenie.

Prvým príznakom malígneho melanómu je často meniace sa alebo nezvyčajne vyzerajúce znamienko. Znamienko môže byť čierne, hnedé alebo opálené. Často máva nepravidelné okraje, farby alebo oboje. Malígne melanómy sú zvyčajne väčšie.

Pre včasné odhalenie malígneho melanómu je dôležité pravidelne kontrolovať kožu, či sa na nej nenachádzajú nové alebo meniace sa znamienka. Ľudia s vyšším rizikom vzniku rakoviny kože by sa mali o vyšetrení kože poradiť so svojím lekárom.

Dôležité je tiež obmedziť vystavovanie sa ultrafialovému (UV) žiareniu, najmä zo slnka a solárií. Odporúča sa tiež pri vystavovaní sa slnku používať kvalitný opaľovací krém.

Pri podozrení na malígny melanóm sa robí biopsia. Ak sa diagnóza potvrdí, liečba bude závisieť od lokalizácie melanómu, veľkosti jeho rastu a rozsahu jeho rozšírenia. V mnohých prípadoch je na úplné odstránenie výrastku potrebný chirurgický zákrok. V niektorých prípadoch sa odporúča chemoterapia alebo rádioterapia, aby sa zabránilo rozšíreniu melanómu do iných orgánov tela.

Pri včasnom odhalení sa malígny melanóm dá často úspešne liečiť. Preto treba venovať pozornosť pravidelnej kontrole kože, či sa na nej nenachádzajú nové, nezvyčajné alebo meniace sa znamienka.

Malígny melanóm – znamienko meniace tvar

Malígny melanóm je forma rakoviny kože, ktorá môže byť život ohrozujúca, ak sa nelieči. Spôsobuje ho vystavenie ultrafialovému (UV) žiareniu zo slnka, solárií a opaľovacích lámp.

Tento typ rakoviny postihuje melanocyty, čo sú bunky produkujúce pigment melanín, ktorý dodáva farbu pokožke, vlasom a očiam. Zvýšené vystavenie melanocytov UV žiareniu môže spôsobiť zmeny v ich štruktúre a funkcii, čo vedie k vzniku malígneho melanómu.

Je dôležité rozpoznať príznaky a symptómy malígneho melanómu. Patrí medzi nich:

  • abnormálne tmavá alebo zmenená farba škvrny na koži
  • nepravidelné ohraničenie škvrny
  • asymetria
  • zmeny štruktúry, farby alebo veľkosti
  • škvrna, ktorá sa náhle objaví na koži

Dôležitým ukazovateľom je pri melanóme znamienko na koži. Odporúča sa ako prevenciu melanómu znamienko na koži pravidelne kontrolovať, či nemení tvar, veľkosť alebo farbu. Je dôležité navštíviť lekára, ak sú obavy z nových alebo meniacich sa znamienok.

Pomôcť môžu k rozpoznaniu zdravej kože od melanómu obrázky znamienok na koži, ktoré možno nájsť napríklad aj na internete.

Prevenciou melanómu je chrániť kožu pred priamym slnkom

Najlepším spôsobom, ako sa chrániť pred malígnym melanómom, je obmedziť vystavovanie sa slnku a zdrojom UV žiarenia. Dôležitými krokmi sú používanie opaľovacieho krému s ochranným faktorom SPF aspoň 30, ochranného odevu a vyhýbanie sa soláriám.

Neliečený malígny melanóm môže mať vážne následky. Ak prerastie dostatočne hlboko do kože, môže metastázovať a rozšíriť sa do iných častí tela. To môže mať za následok vážne komplikácie vrátane znetvorenia, rozšírenia rakoviny do iných orgánov a nakoniec aj smrť.

Malígny melanóm je závažné ochorenie, ale možno mu predísť prijatím potrebných opatrení. Dôležité je obmedziť vystavovanie sa slnku a iným zdrojom UV žiarenia, ako aj absolvovanie pravidelných kontrol kože. Včasné odhalenie a správna liečba môžu výrazne zlepšiť výsledok a zachrániť život. Po vystavení sa slnečnému žiareniu sa môže objaviť aj alergia na slnko.

Melanóm pod nechtom na nohe je zriedkavý, ale závažný

Melanóm nechtov alebo subunguálny melanóm je zriedkavý typ rakoviny. Vyskytnúť sa môže tento melanóm pod nechtom na nohe alebo ruke. Ide o formu melanómu, ktorý je najsmrteľnejší spomedzi rakoviny kože a je ešte nebezpečnejší, pretože včasné príznaky sa dajú ťažko rozpoznať.

Melanóm je typ rakoviny kože, ktorý vzniká, keď sa bunky v koži zmenia a začnú sa nekontrolovateľne množiť. Zvyčajne sa vyskytuje na koži a môže sa objaviť na ktorejkoľvek časti tela, ktorá je vystavená slnku. Niekedy sa však môže vytvoriť aj v iných častiach tela. Nájsť tak možno melanóm aj pod nechtom na nohe či ruke.

Ako poznať melanóm na nechte a ako vyzerá melanóm pod nechtom?

Melanóm na nechte, resp. pod nechtom sa môže prejaviť ako tmavý alebo čierny pruh, ktorý sa tiahne pozdĺž nechtového lôžka. Pruh môže začínať pri kožičke a smerovať k špičke nechtu.

Môže byť sprevádzaný aj ďalšími príznakmi vrátane:

  • zmien tvaru nechtu
  • bolesti alebo citlivosti nechtového lôžka
  • zožltnutia alebo zhrubnutia nechtu
  • krvácania pod necht

Diagnostikovanie melanómu nechtov môže byť ťažké, pretože to ako vyzerá melanóm pod nechtom možno ľahko zameniť napríklad s modrinou či plesňovou infekciou.

Melanóm na nechte odhalí spoľahlivo biopsa

Biopsia je jediný spôsob, ako definitívne diagnostikovať toto ochorenie. Pred objednaním biopsie môže lekár nariadiť röntgenové alebo iné zobrazovacie vyšetrenie, aby vylúčil iné možné príčiny.

Liečba melanómu nechtov zvyčajne zahŕňa chirurgické odstránenie postihnutého nechtu a okolitého tkaniva. V závislosti od veľkosti a umiestnenia nádoru sa v niektorých prípadoch môže použiť aj ožarovanie a chemoterapia.

Melanómu na nechte, podobne ako ďalším typom rakoviny kože, možno predchádzať vyhýbaním sa ultrafialovému žiareniu zo slnka a solárií. Dôležité je aj používanie opaľovacieho krému a ochranného oblečenia, ako aj pravidelné vyšetrovanie nechtov. Pri akejkoľvek podozrivej zmene na nechtoch treba vyhľadať lekára.

Celkovo je melanóm nechtov zriedkavou, ale potenciálne nebezpečnou formou rakoviny kože. Je dôležité uvedomiť si príznaky a symptómy a obrátiť sa na svojho lekára, ak človek akékoľvek zmeny na nechtoch. Včasná diagnostika a liečba sú nevyhnutné pre úspešný výsledok.

Melanóm oka má vysoké šance na vyliečenie, ak ho odhalia včas

Melanóm oka, nazývaný aj očný alebo uveálny melanóm, je zriedkavá forma rakoviny, ktorá začína v pigmentových bunkách oka. Je to najčastejšia forma rakoviny oka, hoci tvorí len asi päť percent všetkých melanómov.

Melanóm oka sa najčastejšie vyskytuje u dospelých, hoci sa môže vyskytnúť aj u detí. Hlavným príznakom je prítomnosť čiernej alebo hnedo sfarbenej škvrny na oku, ktorá sa postupne zväčšuje. Môžu sa vyskytnúť aj ďalšie príznaky a symptómy, ktoré svedčia o melanóme, vrátane:

  • zhoršeného videnia
  • blikajúcich svetiel
  • abnormálnych krvných ciev v oku

Na diagnostikovanie melanómu oka vykoná oftalmológ očné vyšetrenie pomocou špeciálneho prístroja, ktorý umožňuje zblízka preskúmať zadnú časť oka. Na potvrdenie diagnózy môže oftalmológ nariadiť aj zobrazovacie vyšetrenia oka.

Liečba závisí od typu, štádia a lokalizácie melanómu. V prípade malých nádorov môže byť možnosťou operácia. Tá zahŕňa odstránenie nádoru a časti očného tkaniva v jeho okolí. V niektorých prípadoch sa musí odstrániť celé oko. Pred operáciou alebo po nej sa môže použiť aj rádioterapia, aby sa zničili všetky zostávajúce rakovinové bunky.

V pokročilých prípadoch sa môže použiť cielená liečba, imunoterapia a chemoterapia. Cieľom liečby je zastaviť rast melanómu a zachovať zrak.

Či je melanóm liečiteľný a s akým úspechom záleží od toho, kedy bolo ochorenie odhalené. Je dôležité včas zachytiť všetky formy melanómu vrátane melanómu oka, pretože šance na úspešnú liečbu sú oveľa vyššie, ak sa rakovina zachytí v počiatočnom štádiu.

Nezhubný melanóm alebo materské znamienko

Benígny melanóm, známy aj ako névus alebo materské znamienko, je výrastok na koži, ktorý nemá rakovinové vlastnosti malígneho melanómu. Tieto typy melanómov sa nešíria a vo väčšine prípadov nie sú nebezpečné.

Nezhubný melanóm sa najčastejšie prejavuje ako tmavá škvrna, môže mať však rôznu farbu, tvar či veľkosť. Zvyčajne býva okrúhly alebo oválny s hladkými okrajmi. Z nezhubného melanómu môžu niekedy vyrastať aj chĺpky.

Príčina vzniku nezhubného melanómu nie je známa. Avšak spôsobovať ho môže napríklad vystavenie slnečnému žiareniu, vplyv má aj genetika či faktory životného prostredia.

Pravidelné kontroly kože sú dôležité, pretože melanómy možno ľahko prehliadnuť a včasná diagnostika je kľúčom k úspešnej liečbe.

Pokiaľ ide o liečbu, nezhubné melanómy sa často dajú sledovať a nemusia sa odstraňovať. Ak sa nezhubný melanóm nachádza na mieste, ktoré znamená, že sa dá ľahko odškrabnúť alebo poškodiť, možno voliť chirurgické odstránenie.

V zriedkavých prípadoch sa môže benígny melanóm zmeniť na malígny melanóm. Aby sa tomu predišlo, ľudia s nezhubným melanómom by si mali pravidelne kontrolovať kožu, či sa v súvislosti s materským znamienkom nezmenila veľkosť, tvar, farba, štruktúra, či nedošlo ku krvácaniu alebo svrbeniu.