Ako spoznáte, že máte ztukovatenú pečeň? Domáca liečba a nebadateľné príznaky tzv. tichej choroby.

Jedným z najčastejších zdravotných problémov postihujúcich pečeň je ,,steatóza pečene„, resp. tuk v pečeni. Tuk v pečeni je závažný stav, ktorý môže spôsobiť vážne komplikácie a viesť až k zlyhaniu pečene.

Pečeň je životne dôležitý orgán, ktorý čistí krv, odbúrava tuk, vyrovnáva hladinu cukru v krvi, produkuje enzýmy a udržuje vitamíny a minerály v tele. Vďaka týmto vlastnostiam ho žiadny iný orgán nemôže nahradiť. Komplikácie môžu spôsobiť už malé tukové zásoby v pečeni. Hoci steatóza pečene nie je vždy spojená s alkoholizmom, tučná pečeň je bežným dôsledkom nadmerného užívania alkoholu. Okrem alkoholu spúšťačom  býva aj obezita a nezdravé stravovanie.

Príznaky

Príznaky steatózy pečene sú takmer nezbadateľné, hlavne v počiatočnej fáze. Preto býva niekedy označovaná aj ako ,,tichá choroba“. Obvykle trvá aj niekoľko rokov kým sa ochorenie vyvinie do ďalšej fázy. Medzi badateľnejšie príznaky pri nealkoholickej steatóze patria:

– zväčšenie pečene

– bolesti v pravej časti pod rebrami

– pocit plnosti a strata chuti do jedla

– nevoľnosť

– únava a strata koncetrácie

– striedanie hnačky a zápch

– zažltnutie kože

Alkoholická steatóza má ťažšie prejavy, typické sú nevoľnosti, únava, zvracanie, poruchy vedomia, žltačka (novorodenecká žltačka), zlyhávanie obličiek, nadúvanie, malátnosť a zápchy.

Liečba

Najlepší liek na pečeň ešte nebol vymyslený. Avšak netreba zúfať, naša pečeň má jednu úžasnú vlastnosť a tou je, že keď jej dáme priestor, dokáže sa sama obnoviť a uzdraviť. Všetci pacienti so steatózou by mali vylúčiť alkohol, cigarety, dodržiavať prísny stravovací režim a začať sa pohybovať.

Správna strava

Pri diéte na pečeň sa odporúča pecientom znížiť celkový príjem kalórií. Treba vylúčiť jednoduché cukry a sacharidy ako sú biely chlieb, zemiaky, cestoviny a klasický cukor. Znížiť treba príjem tuku, predovšetkým tých nesprávnych tukov, ako sú margaríny a živočíšne tuky ako maslo, smotana. Jedlá by ste mali jesť upravované na pare alebo pečené s malým prídavkom olivového oleja. Pokiaľ je to možné, mali by ste sa vyhnúť príjmu liekov. Jesť by ste mali prírodné potraviny, nie však doplnky stravy plné umelých vitamínov a minerálov.

Prírodná liečba

Na podporu funkcie pečene sú výborné tieto potraviny a bylinky, preto by ste ich mali jedávať denne:

– jablčný ocot

– citrón a ovocie s vysokým obsahom vitamínu C

– púpava

– zelený čaj

– kurkuma

– ostropestrec mariánsky

– zelená zelenina (najmä listová)

– mrkva

– cvikla

Zdroj