Očista pečene – detoxikacia a prečistenie

Pečeň je jedným z najväčších a najdôležitejších orgánov v ľudskom tele. Hrá dôležitú úlohu v mnohých metabolických procesoch tela vrátane trávenia, filtrácie a detoxikácie. Je tiež zodpovedná za produkciu žlče, ktorá pomáha rozkladať tuky v tráviacom systéme.

Nevhodná strava, alkohol a mnoho iných faktorov postupne ničí bunky pečene. To môže byť často viditeľné až po prejavení zdravotných ťažkostí, spravidla po päťdesiatke.

Funkcie pečene

Pečeň je veľký a zložitý orgán, ktorý sa nachádza v pravej hornej časti brucha. Pre pochopenie dôležitosti tohto orgánu je predovšetkým poukázať na rôzne funkcie, ktoré v tele vykonáva. Medzi hlavné funkcie pečene patrí:

  • Filtrovanie toxínov: Pečeň je zodpovedná za filtrovanie toxínov a iných škodlivých látok z krvi, čo pomáha udržiavať telo čisté a zdravé. Produkuje tiež niekoľko dôležitých bielkovín, ktoré pomáhajú pri zrážaní krvi a vstrebávaní živín. Pečeňje tiež nápomocná pri trávení, a to rozkladom tukov, bielkovín a sacharidov.
  • Produkcia žlče: Pečeň je tiež zodpovedná za produkciu žlče, ktorá pomáha rozkladať častice potravy pre absorpciu v tenkom čreve. Hrá tiež úlohu pri regulácii hormónov a pomáha regulovať hladinu cukru v krvi, hladinu cholesterolu a ďalšie metabolické procesy.
  • Detoxikácia organizmu: Ďalšou funkciou pečene je tiež pomoc pri detoxikácii organizmu rozkladom liekov a iných cudzorodých látok. Uchováva množstvo vitamínov a minerálov vrátane vitamínu A, vitamínu D, železa a medi, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie a pohodu.
  • Podpora imunitného systému: A nakoniec, pečeň hrá rozhodujúcu úlohu v imunitnom systéme. Produkuje biele krvinky, ktoré bojujú proti infekciám a chorobám, a tiež pomáha čistiť telo od baktérií a iných patogénov.

Pečeň je orgán nevyhnutný pre život a hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravia. Aby však bola pečeň zdravá, je dôležité dodržiavať vyváženú stravu, pravidelne cvičiť a vyhýbať sa nadmernej konzumácii alkoholu.

Ako svoju pečeň chrániť?

Ako už bolo spomenuté vyššie, na to, aby pečeň plnila svoje funkcie, musí fungovať správne. Je dôležité vyhnúť sa operácii, pokiaľ je to možné, pretože okrem iného nežiaduce účinky celkovej anestézie sú časté. Najúčinnejším detoxom pečene je prevencia. Z prevencie je dobré spraviť si každodennú rutinu a súčasť životného štýlu. Tu je zopár pravidiel, ktoré dopomôžu k tomu, aby pečeň ostala zdravá.

  • Vyhnúť sa nadmernej konzumácii alkoholu: Nadmerná konzumácia alkoholu je jednou z hlavných príčin ochorení pečene. Očista pečene od alkoholu je dôležitá pre zníženie rizika vzniku ochorenia pečene.
  • Jesť zdravo a vyvážene: Zdravý jedálniček s nízkym obsahom nasýtených tukov, pridaného cukru a spracovaných potravín môže pomôcť chrániť pečeň pred poškodením. Konzumácia čerstvého ovocia a zeleniny, chudých bielkovín a celých zŕn môže telu poskytnúť základné živiny potrebné pre zdravú funkciu pečene a zároveň byť vhodnou diétov na pečeň.
  • Pravidelné cvičenie: Pravidelné cvičenie môže pomôcť telu regulovať hormóny a bojovať proti zápalom. To chráni pečeň pred poškodením a chorobami.
  • Vyhnúť sa vystaveniu toxínom: Vystavenie toxínom, ako sú pesticídy, rozpúšťadlá a iné chemikálie, môže tiež poškodiť pečeň.

Ľudia však majú často tendenciu svoje zdravie zanedbávať. Môže za to najmä hektický spôsob života, pri ktorom nie je vždy čas na pravidelné cvičenie alebo prípravu zdravého jedla. Pokiaľ človek vie, že sa o svoju pečeň nestará tak, ako by mal, je vhodné pouvažovať o jej očiste alebo detoxikácii.

Detoxikácia pečene – čistenie pečene

Detoxikácia pečene môže mať celý rad zdravotných prínosov vrátane zlepšenia trávenia a celkového zdravia. Pečeň je základný orgán v tele a je zodpovedná za filtrovanie toxínov a iných nečistôt z krvi. Avšak často môže byť preťažená toxínmi, čo vedie k mnohým zdravotným problémom. Našťastie existuje niekoľko jednoduchých krokov, ktoré je možné podniknúť na detoxikáciu pečene a zlepšenie svojho zdravia.

Prvé kroky sa ukrývajú v už spomínanej prevencii. No pokiaľ je už pečeň zaťažená, tak isto v prvom rade pomáha vyvážená strava s množstvom ovocia, zeleniny a chudých bielkovín. Vyhnúť sa treba napríklad spracovaným a mastným potravinám. Veľa vody zas zabezpečí, aby bola pečeň hydratovaná, čo tiež dopomáha k správnemu fungovaniu.

Tak isto pomáhajú už spomenuté návyky, ako napríklad pravidelné cvičenie, stačia aj cviky s vlastnou váhou. Pre čistenie pečene je tiež dôležité vyhýbanie sa nadmernému množstvu alkoholu, keďže môže byť pre pečeň toxický.

Za zváženie tiež stoja niektoré doplnky stravy, o ktorých je známe, že pomáhajú pečeni. Napríklad pestrec mariánsky a omega-3 mastné kyseliny. V neposlednom rade môžu byť užitočné aj občasné funkčné testy pečene, aby sa skontrolovali prípadné abnormality.

Koľko trvá regenerácia pečene?

Ako rýchlo sa regeneruje pečeň? To nejde povedať s istotou. Závisí to od viacerých faktorov, napríklad od existujúceho nahromadenia toxínov v pečeni a iných orgánoch. Ak je človek silný fajčiar, konzument alkoholu a nezdravých potravín, bude na detoxikáciu pečene potrebovať viac času

Čas potrebný na detoxikáciu pečene závisí vždy od osoby. Ide najmä o zdravotný stav a o to, ako dlho bola pečeň vystavená toxínom. Vo všeobecnosti môže detoxikácia pečene trvať 3 až 6 týždňov.

Očista pečene od tukov

Zjednodušene povedané, tuková pečeň je pečeň, v ktorej sa hromadí tuk. Každý človek má v pečeni určitý podiel tuku, ak sa ho však nahromadí príliš veľa, môže to viesť k zdravotným problémom. Pečeň je druhý najväčší orgán v tele a zohráva dôležitú úlohu. Spracúva všetko, čo človek vypije alebo zje, no tiež odstraňuje škodlivé látky z krvi. Príliš veľa tuku v pečeni môže jej funkcii prekážať.

Aj tento stav sa dá zvrátiť zmenou životného štýlu. Opäť to zahŕňa veci, ako je obmedzenie pitia alkoholu, zníženie príjmu nasýtených mastných kyselín a cukrov a kontrola hladiny cukru v krvi. Na otázku, či môže chudnutie pomôcť pri očiste pečene od tukov, je odpoveď áno. Aj takto sa dá dostiahnuť prečistenie pečene od tukov.

Očista pečene od alkoholu

Alkohol môže byť kľudne označený ako najväčší nepriateľ pečene. Je známe, že spôsobuje dlhodobé poškodenie pečene, najmä u tých, ktorí ho užívajú dlhodobo alebo pijú veľké množstvá. Poškodzuje pečeň spočiatku tým, že sa v nej hromadí tuk. Obmedzenie množstva alkoholu je jedným z najúčinnejších detoxov pečene.

Tento stav časom vedie k alkoholovej hepatitíde alebo zápalu a podráždeniu pečene. Tento zápal spôsobuje nezvratné zjazvenie pečene alebo cirhózu. Kým hromadenie tuku a zápal sú vratné, zjazvenie, ktoré nakoniec spôsobia, vratné nie je. Zjazvená pečeň má nenapraviteľné poškodenie pečene s dlhodobými zdravotnými následkami, ktoré môžu byť dokonca smrteľné.

Regenerácia pečene po alkohole

Tak isto ako pri očiste pečene od tukov aj pri alkohole čas potrebný na detoxikáciu závisí od viarerých faktorov. Na to, koľko trvá regenerácia pečene, vplýva najmä celkový zdravotný stav a množstvo skonzumovaného alkoholu. Vo všeobecnosti pri alkohole môže trvať niekoľko týždňov alebo dokonca mesiacov, kým sa pečeň úplne zotaví.

Počas očisty pečene od alkoholu sa môžu počas niekoľkých dní objaviť nasledujúce príznaky: nevoľnosť a vracanie, bolesť hlavy, triaška, úzkosť, podráždenosť, zvýšený krvný tlak alebo nespavosť.

Vhodná kombinácia zeleniny a ovocia tiež predstavuje efektívnu očistu pečene.
Vhodná kombinácia zeleniny a ovocia tiež predstavuje efektívnu očistu pečene.

Pečeňová diéta – recepty na očistu pečene

Aj keď najdôležitejšia bude vždy prevencia, pre očistu pečene je vhodné skúsiť aj rôzne očistné kúry alebo pečeňové diéty. Domácich receptov na očistu pečene existuje viacero. Niektoré domáce lieky na pečeň sa používajú už dlhé roky. Tak je to aj pri prvej zmienenej. Ide o odvar z hrozienok, ktorého príprava je navyše veľmi jednoduchá.

Na odvar z hrozienok je potrebné si pripraviť:

  • 2 šálky vody
  • 50 g hrozienok

Príprava:

Odvar je ideálne zaliať na noc, aby bol dostatok času na lúhovanie. Hrozienka treba dôkladne umyť. Po zovretí vody sa do nej vložia premyté hrozienka. Tie sa následne varia aspoň 20 minút. Vodu sa necedí, ale pod pokrievkou v nej sa hrozienka lúhujú celú noc. Ráno sa po zohriatí pije nalačno.

Raňajkovať sa odporúča približne po hodine. Účinok sa ešte zvýši, keď sa do odvaru pridajú napríklad ovsené vločky a navyše vzniknú nielen výdatné a zdravé raňajky, ale aj detoxikačná kúra.

Na to, aby bola očista pečene ešte účinnejšia, je dobré pridať do svojho jedálnička niektoré z potravín, ktoré tiež napomáhajú zdravej pečeni a sú vhodné pri regenerácii pečene po alkohole. Ide napríklad o repu, mrkvu, jablká, kapustu, artičoky, špenát či slivky. Pri takejto kúre je užitočné obmedziť konzumáciu mäsa a mliečnych výrobkov.

Odvar z hrozienok na prečistenie pečene treba skúsiť piť aspoň štyrikrát do mesiaca, teda jeden deň do týždňa. Z odvaru sa môže piť len voda, avšak rovnako sa nič nestane aj pri konzumácií vyvarených hrozienok.

Smoothie na prečistenie pečene

Zatiaľ čo prvá diéta na pečeň je skôr tradičná, smoothies sú hitom najmä posledných rokov. Ich príprava je väčšinou veľmi jednoduchá. Vhodnou kombináciou zeleniny a ovocia je tiež možná efektívna očista pečene. Nasledujúci recept na očistu pečene pomáha navyše aj pri očiste hrubého čreva.

Indrediencie potrebné na smoothie: mrkva, cvikla, jablká, zázvor, petržlen, ľanové semienka a konopný olej.

Nakoľko ide o smoothie, postup je veľmi jednoduchý. Umyté suroviny (červenú repu, jablko, mrkvu, petržlen) sa nakrájajú na malé kúsky. Všetky prísady (vrátane ľanových semienok a konopného oleja) sa spolu s trochou vody rozmixujú dohladka vo vysokorýchlostnom mixéry. Smoothie na čistenie pečene je hotové do pár minút.

Očista pečene – zdravý životný štýl

Pečeň je životne dôležitý orgán. Pre zdravie človeka je nevyhnutné, aby fungoval dobre. Detoxikácia pečene môže mať celý rad zdravotných prínosov. Netreba však zabúdať aj na zdravú stravu, obmedzenie príjmu alkoholu, pravidelné cvičenie, pitie veľkého množstva vody a užívanie doplnkov stravy. Aj týmto človek prispieva k detoxikácii pečene a zlepšeniu celkového zdravotného stavu.