Ashwagandha – účinky, dávkovanie, recenzie

ashwagandha

Starobylá bylina ashwagandha, niekedy nazývaná indický ženšen, získava na Západe čoraz väčšiu popularitu. Táto starodávna ajurvédska bylina je známa svojím širokým spektrom zdravotných účinkov, od zmiernenia stresu až po zlepšenie plodnosti. Čo je však ashwagandha a čím je taká výnimočná?

Ashwagandha je liečivá rastlina, ktorá sa v ajurvédskej medicíne používa už stáročia. Pestuje sa v Indii a je známa svojimi liečivými vlastnosťami, ktoré môžu pomôcť zlepšiť celkové zdravie a pohodu. V tomto článku sa bližšie pozrieme na jej zdravotné účinky, dávkovanie a skúsenosti ľudí, ktorí ju užívali.

Čo je ashwagandha?

Ashwagandha, známa aj ako Withania somnifera, je kvitnúci ker pochádzajúci z Indie a niektorých častí južnej Ázie. Patrí do čeľade nočných rastlín a už dlho sa používa v ajurvéde (indická tradičná medicína) na liečbu rôznych ochorení.

Najviac ľudí ju pozná podľa malých žltých plodov pripomínajúcich maliny, ktoré obsahujú množstvo liečivo účinných látok. Hlavnou účinnou látkou v tomto ovocí je zlúčenina nazývaná withanolidy, o ktorej sa predpokladá, že je zodpovedná za väčšinu liečivých účinkov ashwagandhy.

Ashwagandha – účinky

Zdravotné účinky ashwagandhy sú početné:

  1. znižuje stres – štúdie preukázali, že ashwagandha je prírodným adaptogénom, čo znamená, že môže pomôcť telu a mysli lepšie zvládať stres
  2. zlepšuje náladu a omladzuje hladinu energie – ashwagandha má mierne povzbudzujúce vlastnosti bez nervozity spôsobenej kofeínom, ako aj bez opätovnej únavy
  3. zlepšuje funkciu imunitného systému – prírodné zlúčeniny v ashwagandhe zlepšujú funkciu imunitného systému a poskytujú ochranu pred rôznymi chorobami
  4. zlepšuje pamäť – ashwagandha sa ukázala ako silný prostriedok na zlepšenie pamäti, ktorý umožňuje užívateľom lepšie si zapamätať získané fakty a detaily
  5. prínosy pre zdravie srdca – ashwagandha obsahuje antioxidanty, ktoré môžu výrazne zlepšiť zdravie srdca, znížiť hladinu cholesterolu a triglyceridov a zabrániť ateroskleróze
  6. zmierňuje bolesť – ashwagandha môže byť obzvlášť užitočná pre tých, ktorí trpia chronickou bolesťou alebo inými zdravotnými ťažkosťami

Pravidelné užívanie ashwagandhy môže tiež pomôcť zlepšiť duševnú výkonnosť, zvýšiť plodnosť u mužov aj žien a dokonca pomôcť pri liečbe niektorých druhov rakoviny.

Ashwagandha – nežiadúce účinky

Napriek pozitívnym účinkom ashwagandhy sa s jej užívaním spájajú aj nežiadúce vedľajšie účinky. Najčastejšie vedľajšie účinky zahŕňajú bolesti hlavy, nevoľnosť, hnačku a žalúdočné ťažkosti. Tieto vedľajšie účinky sú zvyčajne krátkodobé a miernej intenzity.

Závažnejšie vedľajšie účinky ashwagandhy sa môžu vyskytnúť, najmä ak sa užíva vo veľkých dávkach. Patrí k nim ospalosť, závraty, znížená chuť do jedla, nepravidelný srdcový tep a zníženie počtu bielych krviniek. V zriedkavých prípadoch môže ashwagandha ovplyvniť aj lieky, ktoré sa používajú na liečbu ochorení, ako je cukrovka, ochorenie štítnej žľazy a vysoká hladina cholesterolu.

Ľudia, ktorí sú tehotní alebo dojčia, by nemali užívať ashwagandhu bez konzultácie so svojím lekárom. Okrem toho sa neodporúča ľuďom, ktorí mali v minulosti ochorenie pečene alebo ktorí užívajú akékoľvek lieky, ktoré by mohli s bylinou interagovať.

Hoci sa ashwagandha všeobecne dobre znáša, u niektorých ľudí sa môžu vyskytnúť hore uvedené nežiadúce vedľajšie účinky.

Ashwagandha – dávkovanie

Ashwagandhu možno nájsť v rôznych formách, ako sú prášky, extrakty, kapsuly a tekutiny. Môže sa užívať ako súčasť doplnku alebo samostatne. Najbežnejším spôsobom užívania ashwagandhy je príprava čaju. Prášok možno zmiešať s horúcou vodou a vypiť, aby človek využil jeho výhody.

Najbežnejšie dávkovanie ashwagandhy pre dospelých sa pohybuje od 1 g do 6 g denne. Zvyčajne sa užíva v 2-3 rozdelených dávkach počas dňa. V klinických štúdiách sa zvyčajne používajú dávky 3-6 g denne.

Pri užívaní ashwagandhy vo forme doplnku je zvyčajne najlepšie začať s nízkou dávkou a pomaly ju zvyšovať, aby sa znížilo riziko vedľajších účinkov, ako sú žalúdočné ťažkosti, bolesti hlavy a hnačka.

Môže trvať až 12 týždňov užívania, kým sa prejavia viditeľné zmeny. Okrem toho sa optimálne dávkovanie ashwagandhy môže líšiť v závislosti od individuálnych potrieb.

Ashwagandha patrí medzi najdôležitejšie rastliny indickej medicíny.

V akých formách možno ahwagandhu užívať?

Najbežnejšími formami ashwagandhy na trhu sú v súčasnosti kapsule, prášok, tekutý extrakt a tinktúra. Všetky pochádzajú z tej istej byliny, ale spôsob jej spracovania a užívania ju robí viac alebo menej účinnou.

  • Kapsuly sú pravdepodobne najobľúbenejšou formou, pretože sa ľahko konzumujú a skladujú. Nevýhodou je, že môžu byť drahé a niektoré značky v skutočnosti nemajú vysokokvalitný extrakt. Preto sa odporúča skontrolovať etiketu, aby sa človek uistil, že ide o kvalitnú formu.
  • Prášok je najmenej spracovaná forma byliny a poskytuje najväčšiu kontrolu nad dávkou. Môže sa tiež pridávať do jedla alebo štiav, ako aj užívať s vodou. Má však mierne nepríjemnú chuť, takže niektorí ľudia ho možno nebudú chcieť užívať týmto spôsobom.
  • Tekutý extrakt je ďalšou obľúbenou formou, pretože sa pohodlne užíva a poskytuje presnú dávku. Je tiež skvelý pre ľudí, ktorí majú problémy s prehĺtaním kapsúl a nemajú radi chuť prášku. Nemusí však byť taký účinný ako kapsuly a má tiež kratšiu trvanlivosť.
  • Tinktúry predstavujú veľmi koncentrované a vysoko účinné formy ashwagandhy. Z tohto dôvodu by sa mali užívať len v menších dávkach. Často majú aj intenzívnu chuť a ich konzumácia nie je taká lákavá.

Na záver možno povedať, že ashwagandha je starobylá bylina s mnohými výhodami a môže sa užívať v rôznych formách. Kapsuly sú pravdepodobne najlepšou všestrannou možnosťou vďaka svojej pohodlnosti a účinnosti, ale pred užívaním akéhokoľvek výživového doplnku je dôležité poradiť sa so zdravotníckym pracovníkom.

Ktorá ashwagandha je najlepšia?

Či už niekto hľadá adaptogénny doplnok na boj proti stresu, posilnenie imunity alebo antioxidant, nájsť najlepšiu ashwagandhu môže byť zložité. Aká je teda najlepšia forma ashwagandhy?

To skutočne závisí od preferencií a rozpočtu, ale najobľúbenejšou a cenovo najvýhodnejšou možnosťou sú kapsule. Ľahko sa prehĺtajú, ľahko sa skladujú a možno sa spoľahnúť, že človek dostáva vysokokvalitný extrakt. Ak však niekomu nevadí chuť, najlepšou voľbou môže byť prášok.

Pred užívaním akejkoľvek formy ashwagandhy sa odporúča poradiť sa so svojím lekárom a byť si vedomý prípadných vedľajších účinkov. Hoci je to zriedkavé, niektorí ľudia môžu pri užívaní byliny vo vyšších dávkach pociťovať nevoľnosť alebo žalúdočné ťažkosti. Preto sa odporúča začať s menšou dávkou a v prípade potreby ju postupne zvyšovať.

Ashwagandha – Dr. Max

S rastúcou popularitou ashwagandhy sa rozšírila aj jej dostupnosť v rôznych lekárňach, vrátane lekárne Dr. Max. Tá ponúka ashwagandhu v dvoch formách – buď v podobe tabliet alebo vo forme prášku.

Čo sa týky tabletkových foriem dostupných v lekárni Dr. Max, jedna kapsula obvykle obsahuje 500 mg extraktu z ashwagandhy. V takom prípade sa odporúča užívať každý deň po jedle 3-6 kapsúl a zapiť ich dostatočným množstvom vody.

V prípade práškovej formy ashwagandhy sa odporúča užívať 2 čajové lyžičky (5 g) denne. Prášok sa vyrába zo sušeného koreňa ashwagandhy a obsahuje až 37 g vlákniny na 100 g prášku.

Ashwagandha – skúsenosti

V poslednom čase sa veľa hovorí o účinnej rastline ashwagandha a o tom, že môže mať neuveriteľné zdravotné výhody, od zníženia úzkosti až po zvýšenie hladiny energie. Aké sú skúsenosti ľudí s užívaním ashwagandhy?

Mnohí jednotlivci mali pri užívaní ashwagandhy vynikajúce výsledky. Bylina upokojila ich úzkosť a zlepšila aj energetickú hladinu. Keďže sa jedná o výťažok z rastliny, mnohí ľudia mali pocit, že je to pre nich prirodzenejší spôsob, ako sa vyrovnať s úzkosťou, než lieky.

Ďalšia skupina ľudí sa delí o to, že počas užívania ashwagandhy zaznamenali lepší pocit pohody a pokojnejšiu energiu. Uviedli tiež lepší spánok, viac energie a celkovo uvoľnenejšie dni.

Celkovo sú skúsenosti ľudí s užívaním ashwagandhy prevažne pozitívne. Mnoho ľudí ju vníma ako skvelý spôsob náhrady syntetických liečiv, pričom efekt ostáva zachovaný.

Ashwagandha – recenzie vs. vedecké štúdie

Na internete je k dispozícii množstvo recenzií na ashwagandhu, z ktorých mnohé naznačujú, že pri pravidelnej konzumácii má viacero výhod.

Recenzie na internete často básnia o zdravotných prínosoch ashwagandhy a tvrdia, že môže pomôcť pri znižovaní hladiny stresu, znižovaní zápalov a zlepšovaní sústredenia. V niekoľkých recenziách sa dokonca uvádza, že môže mať pozitívny vplyv na príznaky depresie, hoci výskum v tejto oblasti nie je taký jednoznačný.

Pokiaľ ide o výskum, existujú početné pozitívne zistenia, ktoré podporujú tvrdenia uvedené v mnohých recenziách. Štúdie ukázali, že ashwagandha môže znížiť stres ovplyvnením hormónu kortizolu. Kortizol je hormón, ktorý sa uvoľňuje, keď je telo pod stresom, a výskumy zistili, že ashwagandha ho môže znížiť. Okrem toho sa zdá, že bylina má aj protizápalové a imunitu posilňujúce účinky.

Aj recenzie na ashwagandhu sa zdajú byť prevažne pozitívne, pričom mnohí používatelia tvrdia, že pravidelné užívanie byliny malo pozitívny vplyv na ich duševné a fyzické zdravie.

Je však dôležité mať na pamäti, že výskum, ktorý podporuje mnohé z tvrdení uvedených v týchto recenziách, je stále v počiatočnom štádiu a na určenie plného rozsahu účinkov ashwagandhy na ľudské zdravie sú potrebné ďalšie štúdie.