Pôžička na auto – možnosti, podmienky, skúsenosti

Plánuje niekto kúpu nového alebo ojazdeného auta a chýbajú mu potrebné finančné prostriedky? Svoje problémy s nedostatkom financií vyrieši formou rýchlej pôžičky. Pôžičku na auto poskytujú nielen bankové ale i nebankové subjekty.

Typickým bankovým produktom pre kúpu automobilu alebo motocyklu je bezúčelový úver. Banková pôžička si vyžaduje zabezpečenie, a to najčastejšie:

  • biankozmenkou
  • automobilom
  • vinkuláciou havarijného poistenia alebo poistenia proti krádeži v prospech banky

Výška pôžičky sa odvíja od ceny kupovaného automobilu. Pri nových autách je smerodajná kúpna cena a pri ojazdených autách je to znalecký posudok, ktorý určuje výšku pôžičky. Požičať si možno aj na kúpu elektromobilu či najlepšieho hybridného auta.

Banky zvyčajne prefinancujú 80 až 100 % z hodnoty kupovaného vozidla. Výhodou pôžičky na auto od banky je, že financie ktoré klient vynaložil na kúpu automobilu mu môžu poskytnúť aj spätne, a to až do niekoľkých mesiacov od jeho kúpy.

Okrem pôžičky na auto je možné auto financovať aj inak, napríklad ako to ponúka Carvago. Ide o auto na splátky, ktoré je možné dohodnúť priamo so spoločnosťou.

Pôžička od nebankovej spoločnosti

Pôžičku na auto poskytujú aj nebankové spoločnosti. Dojednať si pôžičku na auto môže človek pohodlne priamo pri nákupe auta v autobazáre alebo v autosalóne prostredníctvom špeciálnych úverových produktov nebankových spoločností. 

Za takéto nadštandardné služby si však nebankové inštitúcie účtujú vysoké poplatky. Preto je lepšie pred podpisom zmluvy o pôžičke dôkladne si prečítať celú zmluvu, poprípade sa poradiť s právnikom.

Na to, aby človek získal pôžičku, je potrebné mať platné všetky dôležité doklady, ku ktorým patrí napríklad aj vodičský preukaz. Ak ho má vodič neplatný, je nutné zabezpečiť výmenu vodičáku.

Pôžička vs. leasing

Kúpiť auto na pôžičku alebo na leasing? Každá z týchto možností má svoje pre a proti, ktoré by mal každý kupujúci vopred dobre zvážiť. Výhodou pôžičiek je úspora peňazí za havarijnú poistku, ktorá je v prípade kúpy auta na leasing povinná.

Nevýhodou všetkých pôžičiek, či už od bankovej či nebankovej spoločnosti je vyšší úrok. Leasing prináša so sebou výhody vo forme nižšieho úroku a nenáročného dokladovania. Pri kúpe automobilu cez leasing postačia iba dva doklady totožnosti.

Výhody pôžičky na auto:

  • výhodná úroková sadzba
  • zakúpením auta sa človek okamžite stáva jeho jediným majiteľom
  • bez ručenia ručiteľom alebo automobilom
  • nevyžaduje sa žiadna akontácia
  • možnosť kúpy nielen nového ale i ojazdeného automobilu
  • pevne stanovené mesačné splátky počas celej doby splatnosti pôžičky
  • možnosť kúpy automobilu kdekoľvek (u predajcov nových áut, v autobazároch, od druhej osoby, na Slovensku alebo aj v zahraničí)

Rozdiel medzi pôžičkou a leasingom je vo vlastníctve auta. Pri zakúpení auta na pôžičku sa kupujúci stáva majiteľom ihneď, v prípade kúpy automobilu na leasing je kupujúci majiteľom auta až po uplynutí leasingovej zmluvy a splatení splátok. Majiteľom počas trvania leasingovej zmluvy a nesplatenia všetkých splátok je stále leasingová spoločnosť.

Nakoniec netreba zabudnúť aj na na elektronické objednanie na prepis vozidla. Pri prihlasovaní nového vozidla sa môže majiteľ rozhodnúť, či mu bude pridelená tabuľka s evidenčným číslom vozidla náhodne, použije starú značku zo svojho predchádzajúceho auta alebo bude mať ŠPZ na mieru.

TIP: V prípade, že majiteľ auta nemôže z rôznych dôvodov prepísať svoje auto, existuje riešenie – splnomocnenie na prepis auta. Ide o právny dokument, ktorý obsahuje písomný súhlas majiteľa vozidla , ktorým poveruje inú osobu, aby vykonala prepis vlastníctva vozidla v jeho mene.