Elektromobil – cena, ktorý je najlacnejší?

Elektromobil sa stáva čoraz populárnejší aj v našich končinách. Ide o ekologickú dopravu, ktorá šetrí životné prostredie. A hoci cena elektromobilov sa pohybuje dosť vysoko, stále možno ušetriť pri nákladoch na prevádzku.

Ponuka elektromobilov na trhu je už v súčasnosti pomerne široká. Najlacnejší elektromobil sa začína približne na sume 30 tisíc eur a sumy môžu stúpať pri luxusných značkám až k stovkám tisíc eur.

Avšak v snahe o rozširovanie ekologickej dopravy dnes už možno získať napríklad aj štátnu dotáciu na elektromobil

Elektromobil sa stáva konkurenciou benzínových áut

Elektromobily, známe aj ako elektrické vozidlá, označujú vozidlá poháňané elektromotorom namiesto tradičného spaľovacieho motora. Hoci koncepcia elektromobilov existuje už viac ako sto rokov, v posledných rokoch táto technológia výrazne pokročila. Vďaka tomu sa elektromobil stal reálnou konkurenciou tradičných benzínových vozidiel.

Elektromobily zvyčajne jazdia na elektrinu z batérií, ktoré sa dobíjajú buď zo špeciálnej nabíjacej stanice, alebo z vonkajšieho zdroja energie. Nabíjačku pre elektromobil dnes už možno nájsť bežne na parkoviskách. Okrem elektromotora sú komponenty elektromobilu pomerne jednoduché a zahŕňajú elektromotor, batériu a riadiacu jednotku výkonovej elektroniky.

Jeden z argumentov pre predaj elektromobilov predstavujú jeho nižšie emisie, vďaka čomu elektromobil v porovnaní s tradičnými vozidlami šetrí životné prostredie a jeho používanie znižuje uhlíkovú stopu.

Elektromobil bez spaľovacieho motora produkuje menej znečisťujúcich emisií, ako oxid dusičitý a oxid uhličitý, čo vedie k zlepšeniu kvality ovzdušia, a teda aj k zníženiu uhlíkovej stopy. Okrem toho sú elektromobily často tichšie ako tradičné autá s benzínovým motorom a produkujú veľmi málo hluku.

Prevádzka a údržba elektromobilu je aj lacnejšia. Napríklad náklady na nabíjanie batérie auta sú často oveľa nižšie ako náklady na tankovanie benzínového auta. Okrem toho batérie elektromobilov vydržia oveľa dlhšie ako batérie bežných automobilov, čo znamená menšie náklady na údržbu počas životnosti vozidla.

Vďaka tomu, že elektromobily predstavujú ekologickú a nákladovo efektívnu alternatívu k tradičným vozidlám poháňaným benzínom, sa rýchlo stávajú preferovanou voľbou mnohých vodičov na celom svete. S pokračujúcim pokrokom v technológii batérií a rastúcim počtom miest s nabíjačkou pre elektromobil budú elektromobily aj v nasledujúcich rokoch životaschopnou a obľúbenou voľbou.

Elektromobil – cena je vyššie, no možno ušetriť za náklady

Náklady na vlastníctvo a prevádzku elektromobilu môžu byť pre tých, ktorí uvažujú o prechode na elektrický pohon, odstrašujúcim faktorom. Možno niekoho od kúpy elektromobilu cena odradí, počiatočné náklady na nový elektromobil totiž môžu byť vyššie ako na tradičný benzínový alebo naftový automobil. Avšak elektromobil môže priniesť úsporu nákladov, keďže netreba kupovať palivo a ušetriť sa dá aj na údržbe.

Priemerná cena nového automobilu sa pohybuje okolo 40 000 – 50 000 eur. V porovnaní s bežným autom je pri elektromobile cena vyššia. Trhová hodnota elektromobilov však rastie vďaka ich dlhšej životnosti, vyššej účinnosti a nižším emisiám vozidla.

S rozširovaním trhu s elektromobilmi sa počiatočná cena vozidla stáva dostupnejšou. Je to vďaka technologickému pokroku, ktorý pomaly znižuje náklady na batérie a zlepšuje dojazd mnohých elektrických vozidiel.

Pre tých, ktorí si chcú kúpiť elektromobil lacnejšie je v elektromobilových bazároch ponuka ojazdených a použitých elektromobilov. Tu možno kúpiť aj pomerne lacný elektromobil. Cena elektromobilu z bazáru sa pohybuje od 10 000 do 15 000 eur. Hoci ojazdené vozidlá potrebujú určitý stupeň údržby, elektromobil z bazáru je zvyčajne dostupnejší ako nový.

Okrem toho môžu majitelia elektromobilov získať dotáciu na elektromobil. V závislosti od krajiny môže ísť pri dotácii na elektromobil o rôzne daňové úľavy, vládne granty či znížené registračné poplatky.

Celkovo sa elektromobily stali cenovo dostupnejšou možnosťou v Európe. Vďaka lepšej technológii batérií, daňovým úľavám a zlepšenému dopytu na trhu môžu predstavovať počiatočné náklady na elektromobil pre mnohých kupujúcich prijateľnú investíciu.

Elektromobil je budúcnosť dopravy

Elektromobily sú na trhu už niekoľko rokov a sú čoraz populárnejšie. Tieto vozidlá predstavujú skvelú alternatívu k autám na plynový pohon a prinášajú množstvo výhod.

Najzrejmejšou výhodou elektromobilu je, že pomáha znižovať našu uhlíkovú stopu. Vozidlá na plynový pohon vypúšťajú do životného prostredia veľké množstvo oxidu uhličitého a iných škodlivín. Naopak elektromobily nevypúšťajú emisie a predstavujú obnoviteľný zdroj dopravy. Keďže čoraz viac ľudí vníma svoj vplyv na životné prostredie, elektromobily predstavujú reálne riešenie.

Ďalšou výhodou je ich hospodárnosť. Elektromobily si vyžadujú len veľmi malú údržbu a náklady na nabíjanie predstavujú len zlomok nákladov, ktoré by človek zvyčajne vynaložil na benzín.

Elektromobily ponúkajú aj neuveriteľný výkon. Elektromotory dokážu vyvinúť ohromujúci krútiaci moment a výkon s nulovým množstvom horľavých výfukových plynov, čo znamená, že vodiči získajú skvelý zážitok z jazdy bez hluku a vibrácií tradičných vozidiel s benzínovým pohonom. Množstvo sofistikovaných softvérových funkcií v mnohých elektromobiloch tiež poskytuje citlivejšie a predvídateľnejšie jazdné vlastnosti.

Ďalšiu veľkú výhodu elektromobilu predstavuje jeho bezpečnosť – všetky elektromobily majú zabudované pokročilé bezpečnostné prvky. Brzdové a deštrukčné algoritmy dokážu rozpoznať a predvídať potenciálne nebezpečenstvo a automaticky spomaliť vozidlo. Okrem bežných bezpečnostných prvkov môže mať vozidlo vozidlo zabudované aj pokročilé opatrenia na predchádzanie kolíziám.

Samozrejme, jedným z najvýznamnejších pokrokov v poslednom období je dostupnosť nabíjacích staníc. Vďaka tomu sa vlastníctvo elektromobilov stalo v určitých oblastiach praktickejším a mnohé vlády ich dotujú, aby boli ešte dostupnejšie. V konečnom dôsledku sú elektromobily pre bežných vodičov čoraz životaschopnejšie.

Na záver možno povedať, že elektromobily sú budúcnosťou dopravy. Vďaka ich pozoruhodnému výkonu, nákladovej efektívnosti, zníženým emisiám a množstvu bezpečnostných prvkov nie je o výhody elektromobilov núdza.

Predaj elektromobilov na Slovensku stúpa

Elektromobily sú obľúbené nielen vo svete, aj na Slovensku. Predaj elektromobilu za posledné dva roky výrazne vzrástol. Kým koncom roka 2020 ponúkalo na Slovensku elektromobil na predaj 18 automobiliek s 28 modelmi, vlani to už bolo 48 modelov.

Najlacnejší elektromobil začínal na sume 17 300 eur a bol to Dacia elektromobil. V elektromobil bazáre možno nájsť aj ojazdený lacný elektromobil. Naopak najdrahší model bol vlani model Tycan od Porche s cenou vyše 196-tisíc eur.

V minulosti bol ako najlacnejší elektromobil na našom trhu označený Škoda elektromobil – model Citigo-e iV. Avšak tento model sa spolu s Volkswagen elektromobilom – model e-UP rýchlo vypredali a na trhu ich už nemožno dostať.

Ušetriť sa dá ešte aj pri mini elektromobile Renault Twizy. Ide o lacný elektromobil s cenou necelých 13 000 eur, avšak ide skutočne o mini elektromobil pre jednu osobu s krátkym dojazdom.

Ďalšie modely elektromobilov sa už pohybujú v sume od 20 000 eur do približne 50 000 eur. V tejto cenovej relácii možno nájsť popri Dacia elektromobile aj Renault elektromobil, Honda elektromobil, KIA elektromobil, Hyundai elektromobil či Toyota elektromobil.

Medzi luxusnejšie a drahšie modely patrí napríklad Mercedes elektromobil či BMW elektromobil.

Elektromobil cena od najlacnejšej po najdrahšie

Bežne dostupné mestské či rodinné elektromobily možno dostať v cene od približne 35-tisíc eur.

V roku 2022 sa pri elektromobil cena pohybovala od:

ZnačkaModelcena
Dacia elektromobilSpring Electric17 300 eur
Renault elektromobilZOE32 800 eur
KIA elektromobile-SOUL32 990 eur
Hyundai elektromobilKONA Electric33 990 eur
Honda elektromobilHonda-e34 990 eur
Škoda elektromobilEnyag iV36 750 eur
Volkswagen elektromobilID.445 590 eur
Toyota elektromobilbZ4X47 990 eur
Mercedes elektromobilEQA52 902 eur
BMW elektromobili456 900 eur
Tabuľka: elektromobil – cena rok 2022

Ako vidieť, elektromobil nie je zrovna lacná záležitosť. Lacnejšie možno kúpiť ojazdený elektromobil v bazári prípadne reagovať na inzeráty „predám elektromobil“.

Elektromobil bazár

Elektromobily v posledných rokoch získavajú na popularite a bazár je pravdepodobne jedným z najlepších miest na predaj elektromobilov. Elektromobil bazár možno nájsť aj na internete, kde je inzerátov „predám elektromobil“ skutočne dosť. Rovnako tu možno ponúknuť aj elektromobil na predaj.

Kľúčom k predaju elektromobilu v bazári je zabezpečiť, aby sa odlišoval od ostatných výrobkov. To sa dá dosiahnuť zdôraznením jeho jedinečných vlastností. Elektromobil sa napríklad môže predávať ako ekologický a efektívny spôsob dopravy. Zdôrazniť možno aj potenciál úspory peňazí tým, že sa vyhnete drahým nákladom na benzín.

Pri kúpe elektromobilu v bazári sa treba dobre informovať aj o údržbe a zachovaní elektromobilu. Overiť si treba tiež informácie o nabíjaní, životnosti batérie a ďalších špecifikáciách. Okrem toho by sa v každej ponuke na kúpu mala jasne uviesť záruka a ďalšie špecifiká.

Pokiaľ ide o ceny, je dôležité mať na pamäti konkurenciu v bazári. Najlepší spôsob, ako efektívne stanoviť cenu elektromobilu, je porovnať ho s konkurenciou v bazári a vytvoriť cenovú stratégiu na základe podmienok na trhu.