5 tipov ako bojovať proti stresu

Nie nadarmo sa hovorí, že stres je tichý zabijak. Nie vždy sa mu dá vyhnúť, no existuje niekoľko prostistresových programov pre dušu aj telo. Tie pomáhajú zvládať náročné situácie lepšie. Nadbytok stresu spôsobuje psychické aj fyzické problémy. Ako sa im vyvarovať napovedia tieto tipy na boj proti stresu.

Stres je nevyhnutnou súčasťou života. Či už je to kvôli náročnej práci, starostiam o peniaze alebo osobným problémom, môže byť ťažké vyhnúť sa jeho účinkom. Je však tiež dôležité uvedomiť si, že stres môže spôsobovať mnohé zdravotné problémy, od bolesti hlavy a únavy až po chronickú bolesť a depresiu.

Jednou z častých príčin stresu je neschopnosť efektívne hospodáriť s časom. S konkurenčnými požiadavkami na ľudskú pozornosť a neustále sa zväčšujúcimi zoznamami úloh sa môže človek ľahko cítiť preťažený.

Techniky riadenia času, ako napríklad rozdelenie úloh či naučiť sa povedať „nie“ požiadavkám, ktoré nezapadajú do osobného plánu, môžu pomôcť znížiť stres.

Čo je to stres?

Pojem stres každý pozná z osobnej skúsenosti, ale čo to vlastne je? Často sa o ňom diskutuje bez väčších podrobností, aj preto ho niektorí ľudia zvládajú horšie.

Stres je fyziologická reakcia tela na vnímanú hrozbu alebo výzvu. V reakcii na stresor sa uvoľňuje veľa hormónov, ako je adrenalín a kortizol. Tieto hormóny zvyšujú srdcovú frekvenciu, frekvenciu dýchania a cirkulujú krv a kyslík do svalov tela, čím sa pripravujú na reakciu „bojuj alebo uteč“. Ide o starodávnu evolučnú adaptáciu, ktorá umožňuje rýchlo reagovať v nebezpečnej situácii.

Stres sa môže prejaviť, ak sa napríklad nezaplatia koncesionárske poplatky.

Ako sa prejavuje

Stres sa môže prejavovať psychologicky aj fyziologicky. Môže napríklad spôsobiť podráždenosť, zmeny nálady, únavu a ťažkosti s koncentráciou alebo fyzické príznaky, ako sú bolesti hlavy, bolesť na hrudníku, zrýchlený tep a žalúdočná nevoľnosť.

Stres môže tiež ovplyvniť celkové zdravie, napríklad zvýšeným rizikom vysokého krvného tlaku a srdcového infarktu, oslabeným fungovaním imunitného systému, tráviacimi problémami a nespavosťou.

Je dôležité si uvedomiť, že existuje dobrý aj zlý stres. Dobrý stres alebo eustres môže motivovať k dosiahnutiu cieľov, budovaniu odolnosti a vytváraniu pozitívnych zmien v ľudských životoch.

Pokiaľ je človek schopný rozpoznať, kedy sa cíti preťažený, a podnikne kroky potrebné na zníženie stresu, môže to byť prospešné.

Napriek tomu, že stres je súčasťou života, je dôležité si uvedomiť, že by nemal prevládať. Pri strese je dôležité vedieť:

  • ako funguje a pochopiť ho
  • podniknúť proaktívne kroky na jeho zvládnutie
  • naučiť sa rozpoznať, kedy je toho príliš veľa

Ak si je človek istý, že ho trápi akákoľvek forma stresu, môže podniknúť kroky, aby ho eliminoval. Tu je päť tipov, ako sa zbaviť stresu.

1. Dobré jedlo

V boji so stresom pomôžu najmä potraviny, ktoré podporujú tvorbu antistresového hormónu šťastia – serotonínu. Treba si však uvedomiť, že na protistresové potraviny pôsobí varenie a celkovo tepelná úprava likvidačne.

Človek by mal vyskúšať konzumovať viac:

  • špaldové cestoviny
  • ovocie: banány, ananás
  • mlieko
  • pivovarské kvasnice,
  • orechy/mandle
  • obilné klíčky a strukoviny
  • ryžu
  • kuracie mäso
  • tmavú listovú zeleninu, napr. špenát

Nie je žiadnym tajomstvom, že to, čo ľudia jedia, môže mať silný vplyv na to, ako sa cítia. Pokiaľ ide o zvládanie stresu, niektoré potraviny môžu byť obzvlášť prospešné, pretože pomáhajú udržať si energiu.

Zdravá strava odľahčí celé telo aj myseľ.

Ovos obsahuje komplexné sacharidy. Sú skvelým zdrojom trvalej energie a pomáhajú odvrátiť únavu súvisiacu so stresom. Ovos je tiež plný vlákniny a živín, ako je horčík, ktorý pomáha znížiť úzkosť a stres.

Orechy sú skvelým zdrojom zdravých tukov a vlákniny, ktoré stabilizujú hladinu cukru v krvi. Mandle, vlašské orechy a kešu sú vynikajúcim zdrojom esenciálnych mastných kyselín a ďalších živín, ktoré posilňujú obranyschopnosť tela proti stresu.

Citrusové plody ako pomaranče a grapefruity obsahujú veľa vitamínu C a antioxidanty, ktoré zlepšujú imunitný systém a chránia pred negatívnymi účinkami stresu. Zvyšujú náladu a hladinu energie.

Zelený čaj obsahuje silné zlúčeniny, ktoré chránia pred škodlivými účinkami stresu. Obsahuje tiež kofeín, ktorý dodáva energiu, vďaka čomu sa človek cíti ostražitejšie a sústredenejšie.

Konzumácia tmavej čokolády znižuje hladinu stresu zvýšením serotonínu a dopamínu v mozgu. Nielen to, horká čokoláda obsahuje aj množstvo antioxidantov, ktoré chránia pred fyzickou a duševnou únavou.

2. Výživové doplnky

Podstatný je dostatočný príjem magnézia, ktoré je potrebné predovšetkým na zlepšovanie príjmu vápnika, vitamínu C, fosforu, sodíka a draslíka. Aktivita magnézia sa spája najmä s hormonálnou, nervovou a svalovou činnosťou a je veľmi dôležitá pre uvoľňovanie energie.

Udržiava v dobrom stave obehový systém a nazýva sa tiež antidepresívny protistresový srdcový minerál. V kombinácii s vápnikom a zinkom pôsobí ako prirodzený upokojujúci a regeneračne-relaxačný prostriedok, ktorý prirodzeným spôsobom tonizuje vnútorné prostredie organizmu.

Bežná strava nemusí byť dostatočne bohatá na obsah magnézia, vápnika a zinku. Preto je vhodné užívanie doplnkovou výživou v podobe Magnesium 300+, ktorý je optimálnou protistresovou kombináciou.

3. Sladký spánok

V noci by mal človek prespať aspoň osem hodín. Mnohí ľudia to však nedokážu, pretože trpia poruchami spánku. Aj menší nedostatok spánku znižuje energiu, v dôsledku čoho sú unavení, mrzutí a náladoví.

Proti stresu sa dá zabojovať kvalitným a pravidelným spánkom.

Ľudia, ktorí majú duševne náročné profesie a pracujú mnoho hodín denne, mávajú problém vypnúť, utlmiť nervový systém. Podobný problém však môže nastať aj po nadmernej fyzickej práci. Pokiaľ človek oklame nočný spánok, jeho telo si tento spánkový dlh zapamätá. Keď mu dlh nevráti, narastá a veľmi ťažko ho telu a duši vracia.

Zdravý, hlboký spánok je ideálnym prostriedkom na obnovenie telesných a duševných síl. Súčasne je aj veľkým pôžitkom.

Po dobrom spánku, tesne po prebudení, človek zvyčajne cíti uvoľnenosť, vnútornú harmóniu, pocit tichého šťastia, spokojnosti, ktorá nevyplýva z vonkajších zážitkov, úspechov v kariére, z vlastníctva vecí. Človek tento pocit miluje. Je však odkázaný na to, či sa obrodzujúci spánok dostaví, alebo nie.

4. Liečivá hudba

Každý človek má svoje obľúbené melódie, ktoré mozog spracuje do príjemných pocitov. Preto čoraz viac psychológov i lekárov odporúča účinnú muzikoterapiu.

Spektrum používanej hudby siaha od klasiky až po moderný pop a džez. Dĺžka pôsobenia hudby by nemala presahovať 15 až 20 minút. Dôležité je v danom čase nevenovať pozornosť iným činnostiam. Pri počúvaní príjemných melódií sa dá naučiť reči tela, spoznať svoje vnútro a preniknúť do oblastí, o ktorých sme doteraz ani netušili, že existujú.

5. Ľahký pohyb

Pocit znechutenia a ťažoby sa pri pohybovej aktivite na čerstvom vzduchu určite stratí. Je to účinný recept pre každého, kto má pocit úplného vyčerpania.

Najlepšou obranou proti stresu je solídna kondícia získaná aeróbnym – vytrvalostným cvičením, ktoré trvá minimálne 20 minút, optimálne štyridsať minút. Najlepšia je rýchla chôdza, aj s paličkami (nordic walking), behanie v optimálnom tempe, plávanie, cyklistika a v zime bežecké lyžovanie.

Nebezpečenstvo chronického stresu

Chronický stres sa v modernej spoločnosti stáva čoraz častejším problémom. Môže sa prejavovať rôznymi spôsobmi: fyzické a psychické vyčerpanie, prudké zmeny nálad, depresie a úzkosť.

Chronický stres môže byť nebezpečný a treba voči nemu bojovať čo najskôr.

Je to stav trvalého duševného a fyzického napätia, ktoré vedie k rôznym fyzickým a psychickým ochoreniam. Vyskytuje sa, keď človek nie je schopný efektívne zvládať nároky svojho života. Často ho spôsobuje chronické nadmerné sústredenie sa na stresové situácie a negatívne myšlienky.

Medzi bežné príznaky chronického stresu patrí:

  • nespavosť
  • podráždenosť
  • slabá koncentrácia
  • strata chuti do jedla
  • bolesti hlavy

Okrem toho môže chronický stres oslabiť oblasti, ako je imunitný systém a vyvoláva vznik vážnych chorôb.

Na zvládnutie chronického stresu odborníci odporúčajú podniknúť kroky, ako je dostatočný spánok, udržiavanie vyváženej stravy a pravidelná fyzická aktivita. Zároveň je dôležité naučiť sa relaxačné techniky, ako je hlboké dýchanie, joga a meditácia.

Je treba vedieť identifikovať a riešiť zdroje stresu. Človek sa musí opýtať sám seba, čo skutočne spôsobuje tento stres. Dajú sa nájsť spôsoby, ako tento problém zvládnuť jednoduchými zmenami životného štýlu.

Príčiny chronického stresu sú rôzne a môžu zahŕňať všetko od náročných pracovných plánov, cez finančné problémy až po rodinné konflikty. Aj keď je nemožné úplne sa zbaviť stresu, existuje množstvo pozitívnych krokov k tomu, ako ho udržať pod kontrolou. Stačí začať tými, ktoré sú v článku spomenuté vyššie.