Online tréner – výhody a nevýhody online cvičenia

V dnešnej dobe zažívame fitness boom. Takmer všetci už chodia do fitness centier, a tým pádom je veľký príliv začiatočníkov. Mal by takýto človek začal cvičiť sám alebo by mal na začiatok využiť služby osobného trénera?

Ten mu môže pomôcť zostaviť tréningový a stravovací plán a naučiť ho techniky základných cvikov. Avšak služby trénera niečo stoja a dlhodobo to môže byť pre niekoho priveľká finančná záťaž. Pre takých je tu možnosť využiť služby, akou je online tréner. Aké sú výhody a nevýhody online tréningového plánu?

Moderná fitness doba

Rozmach internetu prináša jednoduchú cestu k informáciám, a to aj ohľadom fitness. Za pár klikov si možno nájsť všetko, čo človeka zaujíma. Či už sú to rôzne tréningové plány, jedálničky, inštruktážne videá alebo aplikácie, podľa ktorých sa dá cvičiť bez pomoci aj doma.

Je to jedna z ciest, ako začať cvičiť. Veľa ľudí začína práve rôznymi výzvami, ktoré sa objavujú online na sociálnych sieťach. Problém je v tom, že väčšinou ide o všeobecné informácie, ktoré neodzrkadľujú individuálne potreby jednotlivca a laik ich môže zle pochopiť.

Inštruktážne videá sú o niečo lepšou voľbou. Človek vidí, ako sa cvik správne vykonáva. Otázne je, ako precízne dokáže inštruktáž preniesť do reality. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, technika pri rôznych cvikoch je základ a dať pozor na viacero vecí naraz nie je jednoduché.

Ľahko sa môže vytvoriť zlý návyk, ktorý sa odstraňuje iba ťažko. To je najväčšia nevýhoda online tréningov. Priamy dohľad trénera je veľakrát na nezaplatenie.

Online tréner nie je pre každého

Najlepšou internetovou alternatívou je online tréner, ktorý vie zostaviť online tréningový plán podľa preferencií. Určite sa to ale neodporúča začiatočníkom. Pri nich je potrebný osobný prístup, aby sa hneď na začiatku ich cesty predišlo zafixovaniu zlej techniky cvičenia a následne prípadným zraneniam.

Taktiež je potrebné s nimi prejsť aspoň základnú diagnostiku pohybových stereotypov a predošlú zdravotnú anamnézu. V neposlednom rade osobne spoznať cvičenca a prispôsobiť tomu celkový prístup, program a jedálniček.

Aj keď je online tréner dostupnejší a pre niekoho pohodlnejší, aspoň z úvodu je lepší osobný kontakt. Online tréning môže byť dobre nastavený, no keď absentuje dohľad, tréner ani nevie, či a ako kvalitne cvičenec trénuje. To môže znížiť efektivitu takéhoto online tréningového plánu. Namiesto šetrenia peňazí nimi nakoniec bude človek plytvať.

Nezvládnutá technika

Online tréner určite nie je vhodný pre technicky náročné cvičenia, napríklad vzpieranie alebo pokročilú gymnastiku. Ak sa medzi trénerom a cvičencom vybuduje dôvera a navzájom sa spoznajú, je možné prejsť aj na online coaching.

V tomto prípade sú už základy techniky zvládnuté a tréner môže klientovi veriť, že poctivo plní tréningový plán. Aj tu je však dôležitá spätná väzba od cvičenca. To znamená, že trénera informuje o priebehu tréningu, svojich pocitoch či okolnostiach, ktoré môžu ovplyvniť tréningový proces.

Osobný kontakt sa dá nahradiť a predovšetkým v dnešnej uponáhľanej dobe po online trénerovi siaha stále viac ľudí. Pokiaľ sa však dá, je lepšie zainvestovať a dopriať si poriadneho trénera. Z dosiahnutých výsledkov bude človek milo prekvapení.

Stravovací plán online

Pri stravovacích plánoch je situácia úplne odlišná a moderné technológie sú pre všetkých len prínosom. Rovnako pre začiatočníkov, ako aj pre pokročilých športovcov. V oblasti výživy sa totiž naozaj dá spolupracovať s nutričným poradcom vzdialeným stovky kilometrov a stále byť v kľude, že nejde o nefungujúci nezmysel.

Online stravovací plán totiž v žiadnom prípade nie je o technike jedenia, na ktorú by musel odborník dozerať. Je to o motivácii a presne prispôsobených potravinách a veľkostiach porcií pre každého jedného klienta.

Ak má výživový poradca dostatok informácií, vie takýto online jedálniček vypracovať na diaľku a následne konzultovať cez telefón alebo mail.