Omega-3 mastné kyseliny môžu zlepšiť úspešnosť pôrodov

Mnohí sa už určite stretli s článkom, ktorý zdôrazňuje zdravotné prínosy omega-3 mastných kyselín. Tieto články vo všeobecnosti opisujú ich pozitívny vplyv na mozog a srdce a tiež to, ako pomáhajú v boji proti depresii a Alzheimerovej chorobe.

Okrem týchto vlastností existuje ešte jedna veľmi dôležitá vec, ktorou sa väčšina článkov nezaoberá, aj keď by to mala vedieť každá žena: omega-3 mastné kyseliny pomáhajú predchádzať potratom a mŕtvonarodeným deťom.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny sú základné živiny, ktoré sú nevyhnutné pre optimálne zdravie. Nielenže pomáhajú znižovať zápal, ale zohrávajú aj dôležitú úlohu pri ochrane pred srdcovými chorobami, zlepšujú kognitívne funkcie a dokonca zabraňujú niektorým druhom rakoviny.

Hoci väčšina ľudí pozná výhody omega-3 mastných kyselín, mnohí nevedia, aké sú ich najlepšie zdroje a ako získať dostatok týchto prospešných tukov.

Jedným z najlepších zdrojov omega-3 mastných kyselín sú ryby, najmä studenovodné ryby, ako je losos, makrela, sleď a sardinky. Tieto ryby sú bohaté na kyselinu eikosapentaénovú (EPA) a kyselinu dokosahexaénovú (DHA), ktoré sú dve najdôležitejšie omega-3 mastné kyseliny pre ľudské zdravie.

Medzi rastlinné zdroje omega-3 patria ľanové semienka, vlašské orechy a chia semienka, ktoré však pozostávajú predovšetkým z kyseliny alfa-linolénovej (ALA), ktorá nie je taká prospešná ako EPA a DHA.

Okrem zaradenia omega-3 do stravy je dôležité znížiť príjem omega-6 mastných kyselín, ktoré môžu vyvolávať zápaly. Mnohé spracované potraviny a rastlinné oleje obsahujú vysoké množstvo omega-6, preto je dôležité ich čo najviac obmedziť.

Dostatok omega-3 mastných kyselín je nevyhnutný pre optimálne zdravie, preto je dôležité zaradiť do stravy rôzne zdroje. Pre tých, ktorí nejedia ryby, sú doplnky stravy jednoduchým spôsobom, ako zabezpečiť ich dostatočný príjem. Na dosiahnutie najlepšieho účinku vyhľadajte vysokokvalitný doplnok, ktorý obsahuje EPA aj DHA.

Omega-3 mastné kyseliny sú nevyhnutné pre zdravé tehotenstvo a sú dôležité pre vývoj mozgu a očí dieťaťa. Hoci si telo nedokáže omega-3 mastné kyseliny vyrobiť, možno ich získať z niektorých potravín a doplnkov. Počas tehotenstva je dôležité prijímať dostatočné množstvo omega-3, aby sa zabezpečilo čo najlepšie zdravie matky aj dieťaťa.

Omega-3 a tehotenvstvo

Omega-3 sú nevyhnutné pre zdravé tehotenstvo. Sú dôležité pre matku aj dieťa a je známe, že pomáhajú podporovať rast dieťaťa, vývoj mozgu a zdravie očí. Predpokladá sa, že znižujú aj riziko niektorých komplikácií, ako je predčasný pôrod a preeklampsia.

Omega-3 mastné kyseliny môžu pomôcť predchádzať komplikáciám v tehotenstve vrátane predčasného pôrodu, mŕtvonarodeného plodu a postnatálnej smrti.

V mnohých prípadoch je za tieto komplikácie zodpovedná baktéria v ústach známa ako F. Nucleatum. Podľa vedcov je baktéria zodpovedná za asi 30% predčasne narodených detí. Táto baktéria nespôsobuje žiadne problémy v ústach, ale môže spôsobiť vážne problémy v iných častiach tela.

Napríklad zmeny, ku ktorým dochádza v priebehu tehotenstva môžu spôsobiť krvácanie ďasien, čo môže byť, bohužiaľ, skvelým vstupným bodom pre baktérie. A ak sa dostanú do krvného obehu, môžu ľahko dosiahnuť placentu a zapríčiniť potrat alebo mŕtvonarodené dieťa.

Vedci študovali myši, aby určili, ako zabrániť zápalovej reakcii baktérií, ktoré spôsobujú predčasný pôrod. Skúmali doplnky s obsahom omega-3 mastných kyselín, o ktorých je známe, že sa široko používajú ako protizápalové lieky pri rôznych srdcových ochoreniach.

Po ďalších experimentoch sa zistilo, že omega-3 mastné kyseliny inhibujú bakteriálny rast a znižujú zápal u testovaných myší. To malo za následok zníženie počtu predčasných pôrodov a potratov u myší.

Každá tehotná žena by mala dávať pozor na príjem Omega-3

Podľa Americkej asociácie tehotenstva sú DHA a EPA najúčinnejšie omega-3 mastné kyseliny. DHA podporuje centrálny nervový systém, oči a mozog, a to je obzvlášť dôležité najmä pre tehotné ženy. Štúdie preukázali, že vyššie hladiny DHA a EPA môžu znížiť riziko preeklampsie a tiež zvýšiť pôrodnú hmotnosť.

Americká akadémia gynekológov a pôrodníkov (ACOG) tiež odporúča všetkým tehotným ženám denne aspoň 200 miligramov EPA plus DHA, pričom u žien s vysokým rizikom predčasného pôrodu sú dávky vyššie. Avšak vždy sa treba najprv podariť s lekárom. Dôležité je získavať omega-3 z prírodných zdrojov, ako sú tučné ryby, orechy a semená a rastlinné oleje, a nie z doplnkov stravy.

Omega-3 mastné kyseliny sú dôležité aj pre vývoj mozgu a očí dieťaťa. Výskum ukazuje, že môžu pomôcť zlepšiť kognitívny vývoj a znížiť riziko problémov so zrakom a sluchom. Omega-3 mastné kyseliny sú dôležité aj pre vývoj imunitného systému dieťaťa.

Okrem prínosu pre dieťa môžu omega-3 mastné kyseliny pomôcť znížiť zápal, čo môže pomôcť znížiť riziko ranných nevoľností, únavy a ďalších problémov súvisiacich s tehotenstvom. Omega-3 mastné kyseliny môžu tiež pomôcť znížiť riziko popôrodnej depresie.

Omega-3 mastné kyseliny telo využíva už po narodení, pretože pomáhajú produkovať materské mlieko. Väčšina tehotných žien má obrovský nedostatok omega-3 mastných kyselín, pretože tehotenstvo vyčerpáva telesné zásoby.

Tehotné ženy majú na pleciach veľkú záťaž. Nielenže sa musia vyhnúť potenciálnym toxínom, ale musia sa postarať aj o to, aby mali dostatok živín na to, aby udržali seba a svoje deti zdravé. Omega-3 mastné kyseliny s tým môžu pomôcť tým, že pomáhajú prirodzeným spôsobom predchádzať potratom a predčasným pôrodom.

Konzumácia rýb počas tehotenstva je prospešná, ale je dôležité vyhýbať sa niektorým druhom rýb kvôli vysokému obsahu ortuti. Tehotné ženy by mali obmedziť príjem rýb, ako sú tuniak, makrela, marlin alebo makrela kráľovská. Tieto druhy rýb by sa nemali konzumovať častejšie ako raz týždenne. Odporúča sa, aby sa tehotné ženy vyhýbali aj konzumácii surových rýb, napríklad sushi.

Lososy, slede a sardinky môžu byť veľkým zdrojom omega-3 mastných kyselín. Najbezpečnejším riešením však môžu byť doplnky rybieho oleja (omega-3), pretože môžu pomôcť udržať telo v rovnováhe bez toho, aby sa každý deň museli konzumovať ryby.