Najväčšie potravinové mýty roka

Rovnako ako obliekanie alebo šport, aj stravovanie podlieha módnym vlnám. Zmeny v stravovacích trendoch síce prichádzajú menej často a nápadne ako sezónne kolekcie v butikoch, avšak ich vplyv na zdravie môže byť ďaleko zásadnejší.

V spolupráci s odborníkmi bol preto vytvorený nasledujúci zoznam tých najvýraznejších klamstiev, ktoré mohli v poslednom čase ovplyvniť stravovanie a tým aj zdravie Slovákov.

Pečivo

Čo mu vyčítajú?

„Je najväčším vinníkom priberania. Ak niekto chce schudnúť, treba ho zo stravy úplne vyradiť. Ak už jesť pečivo, tak jedine celozrnné.“

Čo na to odborník?

Organizmu je vcelku jedno, z akého zdroja čerpá energiu. Pri snahe schudnúť treba znížiť celkový energetický príjem a zvýšiť výdaj energie tak, aby sa dosiahla negatívna energetická bilancia.

Celozrnné výrobky podľa odborníčky cenné z hľadiska zdravej výživy a prevencie viacerých chronických chorôb pre vysoký obsah vlákniny. Čo sa však týka ich energetickej hodnoty, tá sa od bieleho pečiva zásadne nelíši.

Z hľadiska úbytku váhy preto na druhu pečiva veľmi nezáleží. V rámci pestrej a vyváženej stravy by denný príjem chleba a pečiva mal byť približne 200 – 230 gramov, z tohto množstva by mali celozrnné výrobky tvoriť aspoň polovicu.

Vplyv pečiva na ľudské zdravie je však predmetom mnohých diskusií. Na jednej strane je nesporné, že niektoré druhy pečiva môžu byť pre človeka prospešné. Napríklad celozrnný chlieb a pečivo sú bohaté na základné vitamíny a minerály a môžu byť dôležitým zdrojom energie pre ľudí, ktorí vedú aktívny životný štýl.

Na druhej strane však pečivo môže byť pri nadmernej konzumácii aj zdrojom prázdnych kalórií a pridaného cukru. Príliš veľa cukru môže viesť k zvýšenému riziku obezity, cukrovky a iných zdravotných komplikácií.

Okrem toho vysoký obsah tuku v mnohých pekárenských výrobkoch, ako sú koláče, sušienky a zákusky, môže prispieť k vyššiemu riziku srdcových ochorení a problémov s cholesterolom.

Červené mäso

Čo mu vyčítajú?

„Vysoký obsah tukov, cholesterolu a purínov spôsobujúcich dnu. Kuracie mäso sa považuje za chudšie a vhodnejšie z hľadiska zdravej životosprávy.“

Čo na to odborník?

Porovnanie nutričných hodnôt kuracieho, hovädzieho a bravčového mäsa ukazuje, že v bravčovom je obsah tukov skutočne vyšší v porovnaní s kuracím mäsom.

Neplatí to však o chudom hovädzom mäse. Obsah tukov je v ňom v porovnaní s kuracím takmer porovnateľný a pohybuje sa okolo 3 g na 100 g výrobku.

Obsah cholesterolu a purínov je taktiež porovnateľný vo všetkých troch druhoch mäsa, pričom chudé hovädzie dokonca obsahuje najmenej cholesterolu.

Rastlinné tuky a margaríny

Čo im vyčítajú?

„Vysoký podiel škodlivých transmastných kyselín (TFA), spôsobujúcich obezitu a srdcovo-cievne ochorenia.“

Čo na to odborník?

Margaríny boli v minulosti skutočne zdrojom TFA. Výroba však odvtedy prešla zásadnými zmenami. V súčasnosti je v kvalitnejších rastlinných tukoch obsah TFA nižší ako 0,5 g na 100 g výrobku. To je z výživového hľadiska zanedbateľné množstvo.

V skutočnosti oveľa viac transmastných kyselín obsahujú skôr vyprážané jedlá, fast-food alebo lacné tuky, v ktorých obsah TFA môže dosahovať až desiatky percent. Kvalitné tuky od menej kvalitných možno odlíšiť aj podľa toho, že tie kvalitné na obaloch uvádzajú nutričné hodnoty. Podľa nich by sa spotrebiteľ mal vedieť rozhodnúť.

  • Mýtus, že margarín obsahuje veľké množstvo transmastných kyselín, ktoré sú zdraviu škodlivé, nie je úplne pravdivý. Transmastné kyseliny vznikajú pridaním vodíka do rastlinného oleja počas procesu nazývaného hydrogenácia. Tento proces sa používa na zvýšenie trvanlivosti a textúry niektorých potravín, ako je napríklad margarín.
  • Hoci margarín obsahuje určité množstvo transmastných kyselín, nie je ich také veľké, ako sa všeobecne predpokladá. Od roku 2006platí nariadenie o označovaní transmastných kyselín. Margarínové výrobky zvyčajne obsahujú menej ako 0,5 gramu transmastných kyselín na porciu.
  • Pre porovnanie, iné spracované potraviny, ako napríklad zmesi na koláče, popcorn do mikrovlnnej rúry a vyprážané potraviny, môžu obsahovať až 2 až 3 gramy transmastných kyselín na porciu. Hoci teda margarín obsahuje stopové množstvá transmastných kyselín, no omnoho menej ako v prípade iných spracovaných potravín.

V súčasnosti možno na trhu nájsť aj rôzne varianty margarínu bez transmastných kyselín. Tieto výrobky sa vyrábajú z rastlinných olejov, ktoré nie sú hydrogenované, takže počas výrobného procesu nevznikajú transmastné kyseliny.

Mlieko

Čo mu vyčítajú?

„Kravské mlieko spôsobuje zahlieňovanie organizmu. Je vhodné pre teliatka, nie však pre ľudí.“

Čo na to odborník?

Názor, že pitie mlieka podporuje tvorbu hlienu je mýtus, ktorý sa doposiaľ strane, ktorá to tvrdí (väčšinou lekári alebo zaujatá laická verejnosť), nepodarilo potvrdiť.

Podľa odborníka doposiaľ neexistuje štúdia, ktorá by vedecky dokázala, že pitie mlieka podporuje tvorbu hlienu, dokonca ani u astmatikov. Mlieko, zvlášť s vyšším obsahom tuku, môže vyvolať subjektívne pocity, že hlien sa stáva hustejším, no v žiadnom prípade nepodporuje jeho tvorbu.

Existujú štúdie u chorých ľudí, že vylúčenie mlieka zo stravy (zvlášť na noc) prispela k zlepšeniu ich pocitov. Avšak tvrdenie, že „mlieko zahlieňuje“ alebo „podporuje tvorbu hlienu“ zostáva stále mýtom.

Niektoré teórie hovoria, že kravské mlieko obsahuje veľké množstvo bielkovín, ktoré môžu byť pre telo ťažko stráviteľné. To môže viesť k zvýšenej produkcii hlienu.

Okrem toho má kravské mlieko často vysoký obsah tuku a cholesterolu, čo môže u niektorých ľudí viesť k zápalom a zúženiu dýchacích ciest.

Ďalšou teóriou je, že kravské mlieko obsahuje hormóny, ktoré môžu spôsobiť nerovnováhu v tele. To môže viesť k zvýšenej náchylnosti k infekciám dýchacích ciest.

Kravské mlieko obsahuje aj laktózu, ktorú niektorí ľudia nedokážu správne odbúrať. To môže viesť k nadúvaniu, bolestiam brucha a hnačke.

Niektorí ľudia sa domnievajú, že hormóny v kravskom mlieku môžu narušiť imunitný systém organizmu, čo sťažuje boj organizmu s infekciami.

V súčasnosti neexistuje jednoznačná odpoveď na otázku, či kravské mlieko spôsobuje zahlienenie alebo nie. Existuje však mnoho teórií o tom, ako môže kravské mlieko s tým súvisieť.