Čaje sveta – druhy, výhody

Čaj je celosvetovo najrozšírenejším nápojom, hneď po vode. Konzumácia čaju s bohatou históriou a tradíciou je každodennou praxou mnohých ľudí na celom svete. Jeho výhody presahujú jeho chuť a vôňu – čaj je tiež dobrý pre naše zdravie.

Aké sú jeho prínosy podľa vedy? Ktoré rôzne druhy a zmesi sú dostupné?

Prehodnotená história: Odkiaľ sa vzal čaj?

Archeologické štúdie hovoria, že pred viac ako 500 000 rokmi Homo erectus pekinensis – poddruh Homo erectus typický v Číne – žuval čajové lístky a pripravoval nálevy pridávaním do vriacej vody. Prvý písomný dôkaz o konzumácii čaju v ázijskom regióne pochádza z roku 2700 pred Kristom.

Podľa čínskej legendy opísanej v Ča-jingovej knihe (Čajová kniha) bol čaj náhodne objavený cisárom Shen Nongom, keď čajový list náhodne vyplával do šálky prevarenej vody, ako sa ho pripravoval vypiť.

Botanické dôkazy tiež naznačujú, že čaj má svoj pôvod v Číne a Indii a že ho neskôr v 6. storočí na západ zaviedli tureckí obchodníci. Tak sa začína jeho dlhá obchodná tradícia a boli to prví Nemci – a potom Briti – ktorí tento nápoj uviedli do Európy.

Čaj dnes patrí medzi tri najlepšie konzumované nápoje na svete. V roku 2018 sa vyrobilo približne 5,8 milióna metrických ton čaju, pričom najväčší objem produkcie mali Čína, India, Keňa, Srí Lanka a Indonézia. Napr. čaj z Bali je známy svojou jemnou chuťou a kvetinovou arómou. Okrem ázijských krajín sú významnými producentmi Rusko, Argentína a Brazília.

Vysvetlenie odrôd čaju: Ako sa vyrába čaj?

Čaj sa pripravuje z listov rastliny Camellia sinensis, ktorá je zeleným, trvácim kríkom. Podľa druhov použitých listov možno získať rôzne kvality čajov. Najkvalitnejšie čaje sú tie, ktoré využívajú najmladšie výhonky rastliny.

Existujú najmenej tri hlavné odrody uznávaných čajov: čierny čaj, zelený čaj a čaj oolong. Tieto tri odrody vznikajú odlišným ošetrením listov po ich zbere.

  • Čierny čaj je najrozšírenejšou a najkonzumovanejšou komerčnou odrodou na Západe. Po zbere sa listy ošetria pri konštantnej teplote a vlhkosti. Počas tohto procesu prírodné zlúčeniny v čaji oxidujú, čo spôsobuje stmavnutie listov.
  • Odroda zeleného čaju sa získava zabránením prirodzeného oxidačného procesu. Ihneď po zbere sú listy vystavené teplu (buď parou alebo suchým teplom), ktoré inhibuje enzymatickú aktivitu. Takto si listy zachovávajú charakteristickú zelenú farbu tohto nálevu.
  • Tretia odroda, čaj oolong, je medziproduktom medzi zeleným čajom a čiernym čajom, pretože podlieha iba čiastočnej oxidácii. Jeho farba je jemne červenkastá a žltá. Obchodne sa tento čaj môže označovať ako červený čaj (nezamieňať s čajom rooibos, ktorý sa získava z listov inej rastliny nazývanej Aspalathus linearus).

V závislosti od druhu a zmesi ponúka pitie čaju mnoho výhod pre naše zdravie. Tu je niekoľko dôvodov, prečo je dobré zaradiť čaj do každodennej stravy.

1. Kofeín v čaji môže zvýšiť metabolizmus a podporiť energiu

Niekoľko nezávislých štúdií o konzumácii čaju ukázalo, že môže dočasne zvýšiť metabolizmus. Proces, pri ktorom telo premieňa to, čo človek je a pije, na energiu. Tu sú niektoré zo zistení.

Väčšina čajov obsahuje kofeín a kofeín vo všeobecnosti stimuluje termogenézu v tele, čo je proces vytvárania tepla a tým aj výdaja energie .

Okrem skromného množstva kofeínu obsahuje zelený čaj aj polyfenolové zlúčeniny, ktoré prevyšujú svoj tepelnotvorný účinok tak, ako pri pití šálky kávy. Polyfenol epigalokatechín galát (EGCG) môže pomôcť mierne zvýšiť rýchlosť metabolizmu alebo množstvo energie, ktorú telo vynaloží na poháňanie základných telesných procesov.

V inej nezávislej štúdii sa ukázalo, že extrakt zo zeleného čaju (50 mg kofeínu a 90 mg epigalokatechín galátu) viedol k zvýšeniu výdaja energie a oxidácii tukov v porovnaní s placebom.

2. Čaje môžu poskytnúť antioxidačnú podporu.

Zelený aj čierny čaj obsahujú flavonoidy, fytonutrienty, ktoré pomáhajú v boji proti oxidačnému stresu v tele. Tieto prírodné zlúčeniny na rastlinnej báze pomáhajú podporovať zdravie mozgu a kardiovaskulárneho systému.

  • Zelený čaj obsahuje niekoľko polyfenolov, ako sú flavanoly, flavandioly, flavonoidy a fenolové kyseliny. Flavanoly, vrátane katechínov, môžu byť zodpovedné za mnohé z navrhovaných výhod zeleného čaju.
  • Čierny čaj, vrátane Orange Pekoe, tiež obsahuje polyfenoly, vrátane katechínov, thearubigínov a theaflavínov, o ktorých sa predpokladá, že sú zodpovedné za mnohé z jeho pozorovaných výhod ako antioxidantov. Čierny čaj môže poskytnúť zvýšený pocit energie vďaka svojmu kofeínu. Čierny čaj môže dodať až 2-krát viac kofeínu ako zelený čaj, v závislosti od spôsobu spracovania a doby lúhovania. Theaflavíny sú jedinečnou skupinou polyfenolov, ktoré môžu podporovať kardiovaskulárne zdravie.
  • Yerba mate obsahuje rutín, čo je cenná zlúčenina známa svojím antioxidačným a protizápalovým potenciálom.
  • Čaj lapacho pôsobí protizápalovo, antibakteriálne a protiplesňovo, pomáha zmierňovať zápaly kože, bojovať proti plesňovým a bakteriálnym infekciám a zmierňovať nepríjemné pocity v kĺboch a svaloch, napríklad pri svalovej horúčke.

Niekoľko nezávislých štúdií vykonaných na ľuďoch preukázalo antioxidačnú aktivitu po konzumácii prípravkov zo zeleného alebo čierneho čaju. Patria sem čajové extrakty a tradičné nápojové nálevy.

3. Pitie čaju môže mať kardiovaskulárne a srdcové zdravotné výhody.

Keď človek konzumuje stravu bohatú na ovocie a zeleninu, prínosy pre zdravie srdca, ktoré dostáva, sú čiastočne spôsobené flavanolmi. Spolu s bobuľami, jablkami a kakaom obsahuje čaj flavanoly, ktoré sú spojené so zdravým srdcom.

Podľa nezávislej štúdie sa zistilo, že pitie zeleného alebo čierneho čaju má priaznivé účinky na krvný tlak u ľudí so zvýšenými hodnotami krvného tlaku. Podobný výskum naznačuje, že katechíny v čajových polyfenoloch môžu tiež znižovať hladinu cholesterolu v krvi.

4. Kofeín v čaji môže pomôcť cítiť sa sviežo a bdelo

Kofeín je jedným zo zdrojov horkej chuti v čaji a zistilo sa, že jeho konzumácia v množstve, ktoré sa nachádza v mnohých čajových a kávových nápojoch, zlepšuje bdelosť.

Zelené, čierne a biele čaje obsahujú L-theanín , aminokyselinu, o ktorej sa hovorí, že zlepšuje kognitívny výkon a náladu, ale nemá stimulačné účinky ako kofeín. Matcha čaj naopak obsahuje značné množstvo kofeínu.

Podľa Alice Zhu, členky Dietetic Advisory Board v Číne, môže byť mierna konzumácia kofeínu zdraviu prospešná. Zelený čaj má menej kofeínu ako čierny (zelený čaj má vo všeobecnosti menej ako 50 mg na 8-uncovú šálku, zatiaľ čo šálka čierneho čaju môže mať až 90 mg, aj keď množstvá sa môžu líšiť).

Striedma konzumácia znamená niekoľko stoviek miligramov denne. Dokonca aj u tých, ktorí pijú čaj niekoľkokrát denne, zostáva ich príjem kofeínu v miernom“ rozsahu.

5. Čaj je skvelý doplnok hydratácie

Ľudia sa často pýtajú, či pitie kofeínových nápojov, ako je čaj a káva, spôsobí ich dehydratáciu. V skutočnosti mierne množstvá kofeínu nevyčerpajú vodu v tele.

Zatiaľ čo voda by mala byť primárnym zdrojom tekutín, čaj môže doplniť potreby hydratácie a poskytnúť určitú rozmanitosť vďaka svojej jedinečnej chuti.

Kým obyčajný čaj neobsahuje tuk, cukor ani kalórie, treba si dávať pozor na niektoré komerčné čajové nápoje – veľké množstvo pridaného cukru a mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku môžu rýchlo nazbierať kalórie.

Ďalšie druhy čajov

Nie je žiadnym tajomstvom, že čaj milujú mnohí ľudia na celom svete. Tu je niekoľko zaujímavých druhov čaju, o ktorých mnohí možno ešte nepočuli:

  • biely čaj: vyrába sa z jemných púčikov a listov rastliny Camellia sinensis. Biely čaj sa spracováva minimálne, vďaka čomu je jemný a jemný so sladkou chuťou.
  • matcha: je jemne mletý, jasne zelený čajový prášok. Tradične sa používa pri japonských čajových obradoch. Matcha má jedinečnú chuť, ktorá je sladká a trávnatá. Matcha prášok sa najčastejšie používa na prípravu známeho a v poslednej dobe veľmi obľúbeného zeleného nápoja – matcha latte.
  • bylinné čaje: nie sú v skutočnosti čajom, pretože nepochádzajú z rastliny Camellia sinensis. Vyrábajú sa z rôznych bylín a korenín, vďaka čomu majú rôzne chute, od sladkej a ovocnej až po zemitú.
  • čaj Pu-erh: je vyzretý, fermentovaný čierny čaj. Má hlbokú, zemitú chuť, ktorá je plná a mierne horká. Čaj Pu-erh je známy svojimi zdravotnými účinkami vrátane znižovania hmotnosti a zlepšenia trávenia.
  • čaj rooibos: je prirodzene bezkofeínový čaj z juhoafrickej rastliny Aspalathus linearis. Má sladkú, zemitú chuť a často sa používa v zmesiach s inými bylinkami a koreninami.
  • čaj zo sladkého drievka: stačí jednu lyžičku drveného koreňa sladkého drievka zaliať vriacou vodou. Čaj nechajte lúhovať minimálne 15 minút, a potom sceďte. Doprajte si denne jednu až dve šálky tohto výnimočného čaju.
  • čaj z moringy si v posledných rokoch získava čoraz väčšiu popularitu vďaka svojim potenciálnym zdravotným prínosom a ľahkej dostupnosti. Moringa sa už stáročia používa v tradičnej medicíne a teraz sa dostáva do západného sveta ako výživný nápoj.

Toto je len niekoľko z mnohých druhov čaju, ktoré môže človek preskúmať. Prečo teda neprekročiť svoju komfortnú zónu a nevyskúšať niečo nové? Pri takom množstve aromatických a zaujímavých čajov, z ktorých si milovník čaju môže vybrať, si určite nájde niečo, čo si zamiluje.