Bradavica – čo ju spôsobuje a ako ju liečiť

Bradavica je síce nepríjemné, no pomerne bežné ochorenie kože. Ide o malý, nezhubný výrastok na koži, ktorý sa môže objaviť kdekoľvek na tele. Bradavice spôsobuje vírus HPV.

Existujú niekoľko typov bradavíc, viaceré z nich sú infekčné. Prísť k bradaviciam tak možno pomerne jednoducho napríklad na kúpaliskách či plavárňach. Existuje niekoľko spôsobov liečby bradavíc od voľnopredajných liečiv až po chirurgický zákrok.

Ako vzniká bradavica

Bradavica je malý, nezhubný, vyvýšený alebo plochý výrastok, ktorý sa môže objaviť kdekoľvek na tele. Spôsobuje ju vírus, ktorý infikuje vrchnú vrstvu kože a spôsobuje rast ďalších kožných buniek, čím sa na koži vytvorí hrboľ známy ako bradavica.

Bradavice sa vyskytujú v rôznych formách. Najbežnejší typ sa nazýva obyčajná bradavica. Zvyčajne sa objavuje táto bradavica na prste alebo možno nájsť takúto bradavicu na ruke. Medzi ďalšie typy bradavíc patrí plochá bradavica, plantárna bradavica a genitálny bradavica.

Vo všeobecnosti bradavice nepredstavujú vážny zdravotný problém, pretože vírus sa nešíri do vnútorných orgánov. Bradavice však môžu spôsobovať bolesť či podráždenie v mieste výskytu a môžu svrbieť.

Bradavice sú nákazlivé a môžu sa šíriť na iných ľudí kontaktom koža na kožu alebo kontaktom s predmetmi, napríklad uterákmi. Vírus sa môže šíriť aj pohlavným stykom.

Hoci bradavice zvyčajne zmiznú samé, mnohí ľudia si ich radšej nechajú odstrániť. Medzi možnosti liečby patria lokálne voľnopredajné lieky, chirurgické odstránenie, kryoterapia (zmrazenie) a laserová terapia.

Bradavice sa môžu opakovať a vírus môže zostať v koži neaktívny dlhý čas. Bradaviciam sa možno vyhnúť dodržiavaním osobnej hygieny. Treba si často umývať ruky mydlom a teplou vodou a vyhýbať sa kontaktu s bradavicami iných ľudí.

Bradavicu spôsobuje HPV vírus

Bradavice spôsobuje vírus nazývaný ľudský papiloma vírus (HPV). Bradavicu možno získať priamym kontaktom s osobou alebo predmetom, ktorý obsahuje HPV. Ide o vysoko nákazlivý vírus, ktorý sa môže šíriť dotykom infikovanej osoby alebo predmetu, s ktorým manipulovala infikovaná osoba.

Bradavice sa môžu šíriť aj nepriamo, keď sa vírus prenesie z jednej osoby na druhú kontaktom s uterákmi, oblečením alebo záchodovými doskami.

Keď sa človek nakazí vírusom HPV, jeho telu môže trvať týždne alebo mesiace, kým zareaguje a vznikne bradavica. Genetika, životný štýl a imunitný systém môžu zohrávať úlohu v tom, ako rýchlo a ako často bradavice vznikajú. Osoby s oslabeným imunitným systémom majú vyššie riziko výskytu bradavíc.

Ako vyzerá bradavica

Bradavica je malý, nezhubný výrastok na koži, ktorý sa môže objaviť ako hrboľ kdekoľvek na tele. Keď sa bradavice objavia prvýkrát, môžu byť svetlé alebo tmavé, hladké alebo drsné a zvyčajne merajú od 1 do 5 milimetrov.

Ako vyzerá bradavica a podľa čoho ju poznať? Bradavica môže vyzerať podobne ako karfiol s malými čiernymi bodkami v strede a môžu mať aj zrnitú štruktúru.

Bradavice môžu mať rôzny vzhľad v závislosti od toho, kde sa vyskytujú a o aký druh ide. Najčastejšie možno nájsť bradavicu na ruke. Ako vyzerá takáto bradavica? Ide zvyčajne o kopulovitú hrčku.

Naproti tomu ploché bradavice sú menšie a plochejšie a možno ich identifikovať podľa niekoľkých malých hrbolčekov zoskupených dohromady.

Bradavicu však možno nájsť aj na ďalších miestach na tele. Bežne sa môže objaviť bradavica na tvári či krku, zvyčajne sexuálne aktívni ľudia sa stretnú aj s pohlavne prenosnou genitálnou bradavicou.

Bradavice sú síce nákazlivé, avšak nešíria rakovinové bunky. Bradavice môžu časom zmiznúť samé, ale dajú sa liečiť aj liekmi, zmrazením, laserovou liečbou alebo chirurgickým zákrokom.

Plochá či plantárna bradavica – kde sa najčastejšie objavujú

Existuje niekoľko typov bradavíc v závislosti od umiestnenia a veľkosti postihnutej oblasti.

  • Bežná bradavica patrí medzi k najrozšírenejším typom bradavíc. Ide o malé, tvrdé hrbolčeky. Možno nájsť tento typ bradavice na nohe či ruke, ničím výnimočným nie je ani, keď sa objaví bradavica na prste. Bývajú sivé alebo mierne žlté a môžu mať drsný povrch. Sú spôsobené vírusom HPV a môžu byť nákazlivé.
  • Plochá bradavica je zvyčajne menšia. Zvyčajne je táto bradavica na tvári, bežná je aj plochá bradavica na nohe alebo bradavica na ruke. Niekedy sa ploché bradavice objavujú v zhlukoch. Môžu byť tiež príznakom infekcie HPV, hoci zvyčajne nie sú nákazlivé.
  • Plantárna bradavica, niekedy označovaná ako „chodidlová“ alebo „džungľová“ bradavice. Zvyčajne možno nájsť tento typ bradavice na chodidle. Spôsobuje ju HPV vírus. Má jedinečný vzhľad s malou čiernou bodkou v strede obklopenou korunkou z tvrdého, zhrubnutého tkaniva. Pri tlaku môže byť bradavica na chodidle bolestivá.

Bradavice môžu mať rôznu veľkosť, tvar a umiestnenie, preto je dôležité, aby boli správne posúdené a liečené. Liečba je vo všeobecnosti bezpečná a účinná a môže pomôcť zmierniť príznaky spojené s bradavicami a zabrániť ich rozšíreniu do iných častí tela.

Ako liečiť bradavicu vo vlasoch či genitálnu bradavicu

Bradavice sú bežné kožné lézie a môžu postihnúť kohokoľvek v akomkoľvek veku. Zvyčajne sú okrúhle a môžu sa objaviť v zhlukoch, často na miestach, kde dochádza k treniu. Liečba bradavíc závisí od typu, umiestnenia a veľkosti bradavice.

Ďalšie druhy bradavíc sú:

  • Genitálna bradavica vzniká v oblasti genitálií alebo v ich okolí vrátane konečníka, vagíny a vulvy. Tieto bradavice sú zvyčajne spôsobené infekciou HPV a môžu byť nákazlivé. Môžu sa objaviť jednotlivo alebo aj viacero malých hrbolčekov. Genitálna bradavica sa môže prejaviť aj ako zhluk bielych, ružových alebo telových bradavíc.
  • Filiformná bradavica, známa aj ako bradavica tváre. Ide o malé, tenké bradavice, zvyčajne sa objaví takáto bradavica na tvári. Môžu sa vyskytovať jednotlivo alebo v zhlukoch a môžu mať výstupky podobné prstom. Zvyčajne nie sú nákazlivé. Niekedy sa môžu zamieňať za iné kožné ochorenia ako akné alebo materské znamienka.
  • Periunguálna bradavica býva v okolí nechtov alebo pod nimi. Bývajú sivej, hnedej alebo bielej farby a môžu mať tvrdý alebo mäkký povrch. Zvyčajne ich spôsobuje vírus HPV a môžu byť nákazlivé.

Či už má niekto bradavicu na tvári, bradavicu na nohe alebo si nájde bradavicu vo vlasoch, netreba zanedbať liečbu. Pri takomto ochorení je dobré mať naštudovaný paragraf na ošetrovanie člena rodiny.

Bradavice sa možno zbaviť viacerými spôsobmi

Bradavica je malý výstupok spôsobený vírusom, ktorý sa môže objaviť kdekoľvek na tele. Možno nájsť bradavicu vo vlasoch, na nohe či ruke. Niekedy sa objaví bradavica na tvári, inokedy možno nájsť bradavicu na päte napríklad. Ako však takú bradavicu liečiť?

Liečba bradavíc závisí od typu, umiestnenia a veľkosti bradavice. Existuje niekoľko spôsobov ako sa možno bradavice zbaviť:

  • Voľnopredajná liečba – najobľúbenejšími možnosťami sú kyselina salicylová alebo kyselina mliečna. Dodávajú sa v rôznych formách, ako sú masti, gély a náplasti. Môžu sa aplikovať priamo na bradavicu a niekedy môžu spôsobiť pocit pálenia.
  • Kryoterapia – je použitie extrémne nízkych teplôt na zmrazenie bradavice a zničenie jej tkaniva. Zvyčajne sa vykonáva v ordinácii lekára a vyžaduje jedno až tri ošetrenia. Oblasť môže byť potom opuchnutá a bolestivá, môže trvať niekoľko dní, kým sa zahojí.
  • Laserová operácia – ide o drahšiu možnosť liečby, ale môže sa použiť na odstránenie bradavíc, ktoré sú odolné voči iným liečebným postupom. Zahŕňa použitie lasera na zacielenie a zničenie infikovaných buniek.
  • Chirurgický zákrok – zvyčajne sa používa ako posledná možnosť pri bradaviciach, ktoré sú veľké alebo sa veľmi ťažko odstraňujú. Lekár použije skalpel alebo laser na odstránenie bradavice a oblasti okolo nej.
  • Domáce prostriedky – niektoré domáce lieky na bradavice zahŕňajú použitie lepiacej pásky na zakrytie bradavice na niekoľko dní, aplikáciu rozdrveného cesnaku na bradavicu a použitie jablčného octu na zmäkčenie bradavice. Tieto spôsoby liečby však neboli vedecky overené.

Ak sa niekde na tele objaví bradavica, treba navštíviť lekár. Lekár môže určiť najlepšiu liečbu v závislosti od umiestnenia a veľkosti bradavice. Väčšina bradavíc nakoniec zmizne sama, ale môže to trvať mesiace alebo dokonca roky.

Starecká bradavica je u starších ľudí bežná

Starecká bradavica je bežný stav kože, ktorý sa zvyčajne vyskytuje na rukách alebo nohách starších ľudí. Spôsobuje ju tiež HPV vírus. Bradavica má zvyčajne drsný povrch a často je hnedá, sivá alebo čierna. Zvyčajne má okrúhly alebo oválny tvar a zvyčajne je tvrdá a hrboľatá.

Medzi najčastejšie rizikové faktory spojené so stareckou bradavicou patria vek, oslabený imunitný systém, časté používanie verejných bazénov a hrubé zaobchádzanie s postihnutou oblasťou. Bradavice sa dajú liečiť liekmi, napríklad kyselinou salicylovou. Jednou z možností je aj chirurgický zákrok, ktorý je však vyhradený pre závažnejšie prípady.

Starecká bradavica však nie je nákazlivá. Nedokáže sa šíriť na iných ľudí ani na iné časti tela. Keďže bradavice sú spôsobené vírusom, môžu sa opakovať a môžu si vyžadovať častú liečbu. Je dôležité, aby sa pacienti vyhýbali škrabaniu postihnutého miesta, pretože to môže viesť k infekcii a spôsobiť zjazvenie.

Pacienti môžu často znížiť výskyt stareckých bradavíc správnou hygienou, napríklad udržiavaním čistých a suchých rúk a nôh, nosením ochranných rukavíc pri umývaní riadu a udržiavaním vlhkej pokožky. Správna výživa, cvičenie a zníženie stresu môžu tiež pomôcť imunitnému systému zostať zdravý, čo následne pomáha znížiť riziko infekcie.

V niektorých prípadoch môžu starecké bradavice ustúpiť bez liečby. Ak však bradavice pretrvávajú dlhšie ako dva až tri týždne, odporúča sa vyhľadať lekársku pomoc. Včasná diagnostika a plán liečby môžu pomôcť zabezpečiť najlepšie výsledky.

Seboroickú bradavicu možno nájsť vo vlasoch, na tvári i na chrbte

Seboroická bradavica je typ bradavice, ktorú tiež spôsobuje HPV vírus. Aj v tomto prípade i neškodný, nerakovinový výrastok. Zvyčajne vyskytuje na tvári, pokožke hlavy, hrudníku alebo chrbte.

Často má farbu kože alebo je o niečo tmavšia ako okolitá koža a zvyčajne býva mierne vyvýšená. Seboroická bradavica má často mastnú štruktúru, a to kvôli umiestneniu v koži, ktorá produkuje prirodzené oleje.

Seboroickú bradavicu tiež spôsobuje HPV vírus. Môže sa šíriť priamym kontaktom so samotnou bradavicou alebo kontaktom s vírusom, ktorý je prítomný v slinách osoby či na iných častiach tela. To znamená, že bozkávanie, zdieľanie uterákov a holiacich strojčekov môže viesť k šíreniu vírusu a vzniku nových bradavíc.

Po vzniku seboroickej bradavice sa vírus môže rozšíriť aj na zdravé časti tela, čo spôsobí vznik ďalších bradavíc. Vo väčšine prípadov však bradavice zostanú lokalizované v infikovanej oblasti.

Seboroické bradavice možno liečiť liekmi aplikovanými na kožu alebo kryoterapiou (zmrazenie bradavice tekutým dusíkom). Závažnejšie prípady si môžu vyžadovať odstránenie pomocou laserovej technológie alebo chirurgického zákroku.

Vo väčšine prípadov je seboroická bradavica neškodná a nespôsobuje žiadne zdravotné problémy. Avšak u osôb s oslabeným imunitným systémom alebo u tých, ktorí mali výraznú traumu kože, sa môže výrastok infikovať. Ak sa infekcia nevylieči sama pomocou antibiotík, môže byť potrebné bradavice odstrániť.

Je to bradavica alebo kurie oko?

Na ľudskom tele sa zvyknú objavovať rôzne kožné výrastky. Môžu byť spôsobené vírusom, ako napríklad bradavice alebo pri dlhodobom tlaku zvonka na pokožku. Tak vzniká napríklad kurie oko.

Ak sa takýto výrastok objaví na nohe, treba odlíšiť či ide o bradavicu alebo kurie oko. Keďže bradavice spôsobuje vírus, možno ich chytiť aj na miestach s vyšším výskytom ľudí. Bradaviciam sa darí napríklad na plavárňach či kúpaliskách, odniesť si odtiaľ napríklad bradavicu na päte nie je nič neobvyklé.

Ako už bolo vyššie spomenuté, bradavice sa môžu objaviť kdekoľvek na tele, teda aj na nohách. Ak sa ocitne bradavica na päte či chodidle, vplyvom telesnej hmotnosti a tlaku nerastú von, ale vnárajú sa do zrohovatenej kože. V takomto prípade môže bradavica aj bolieť, niektorí ľudia si ju preto pomýlia s kurím okom.

Ako teda poznať či výrastok na nohe je bradavica alebo kurie oko?

Kým bradavicu spôsobuje vírus a môžu sa objaviť kdekoľvek na tele, kurie oko zvyčajne vzniká tam, kde sa nachádza kosť a zároveň pôsobí dlhotrvajúci tlak zvonka na pokožku. Kurie oko najčastejšie možno nájsť na päte či medzi prstami na nohách.

Poznať ho možno tak, že ide o nažltlé, pravidelné kruhovité alebo elipsovité útvary. Kurie oko je veľmi citlivé a bolestivé. Spôsobiť ho môže napríklad nevhodná a tesná obuv.

Prevenciou je preto nosenie dostatočnej veľkej a pohodlnej obuvi, najlepšie z mäkkej kože. Pomôcť tiež môžu vhodné vložky do topánok a pravidelná starostlivosť o pokožku nôh.

Čo robiť s odtrhnutou bradavicou

Bradavice môžu niekedy svrbieť, byť bolestivé alebo môžu byť na miestach, kde je možné o nich zavadiť a prípade aj odtrhnúť. Čo robiť v prípade odtrhnutia bradavice a ako miesto ošetriť?

Ak si človek podráždi miesto, kde sa nachádza bradavica treba navštíviť lekára. Miesto po odtrhnutej bradavici môže byť citlivé a bolestivé, navyše sa tam môže dostať infekcia. Keďže väčšinu bradavíc spôsobuje HPV vírus a niektoré môžu byť nákazlivé, po odtrhnutí bradavice treba zamedziť aj šíreniu infekcie na ďalšie miesta po tele.

Na ošetrenie miesta po odtrhnutej bradavici a na zamedzenia šírenia infekcie možno použiť aj voľnopredajné liečivá. Ide o prípravky na odstraňovanie bradavíc s obsahom kyseliny salicylovej. Pri používaní týchto prípravkov je dôležité dôsledne dodržiavať pokyny uvedené na obale.

Pacienti s odtrhnutou bradavicou by mali dbať na zvýšenú opatrnosť napríklad aj pri holení v okolí bradavice, aby nedošlo k jej podráždeniu alebo krvácaniu. Na zakrytie oblasti pri holení sa môže použiť navlhčená vata alebo gáza.

Okrem toho môže nosenie priedušného obväzu pomôcť chrániť bradavicu pred trením a ďalším podráždením. Pomôcť môže aj udržiavanie čistoty a sucha; pacientom s odtrhnutou bradavicou sa často odporúča ľahké každodenné čistenie jemným mydlom bez vône.

Nakoniec je dôležité dodržiavať dobrú všeobecnú hygienu, aby sa zabránilo šíreniu vírusu na iné časti tela alebo na iných ľudí. To zahŕňa umývanie rúk teplou vodou a mydlom pred a po dotyku bradavice, nosenie šľapiek alebo obuvi do sprchy vo verejných sprchách a vyhýbanie sa kontaktu kože na kožu s inými ľuďmi.