BARF – ideálna strava pre psa?

barf

Ak niekto hľadá zdravú, prirodzenú stravu pre svojho psa, možno by mal zvážiť BARF (Biologicky vhodné surové krmivo). Tento typ stravy je čoraz obľúbenejší u majiteľov domácich zvierat, ktorí chcú svojim chlpatým priateľom poskytnúť stravu, ktorá sa čo najviac približuje tomu, čo by jedli vo voľnej prírode. Čo je to BARF a aké sú jeho výhody?

Strava je dôležitá nielen pre ľudí ale aj pre domácich maznáčikov, odvíja sa od toho ich zdravotný stav, kondícia a celkový vzhľad.

Čo je BARF?

BARF je skratka pre Biologicky vhodné surové krmivo (Biologically Appropriate Raw Food). Je to úplne prirodzená strava, ktorá kopíruje to, čo by pes jedol vo voľnej prírode. Strava sa skladá zo surovej, nespracovanej potravy, ako je surové mäso, kosti, ovocie a zelenina. Krmivo je navrhnuté tak, aby psovi poskytovalo živiny, ktoré potrebuje na to, aby zostal zdravý a aktívny.

Samotný BARF je skratka s niekoľkými výrazmi, vo všeobecnosti sa ale používa tento termín skôr ako pojem v psíčkarskom svete a vyjadruje kŕmenie surovým mäsom. Pojem BARF ale nie je iba o mäse, ale aj o niekoľkých pravidlách, ktoré sa nastavujú individuálne na každého psíka , či už ide o šteniatko, dospelého psíka, seniora, alebo chorého psíka.

Barf je vhodný pre každého psíka. Aktuálne trh s barfom veľmi napreduje. V ponuke nechýbajú ani hotové barf balíčky už so zeleninou alebo vybalansované krmivá, kde nechýba kosť aj vnútornosť. Preto človek nemusí mať obavy, že barf nebude vedieť správne nastaviť na pomery.

Výhody BARF pre psov

Kŕmenie psa stravou BARF má niekoľko výhod. V prvom rade je to prirodzená strava, ktorá neobsahuje konzervačné látky, umelé príchute a iné prídavné látky. To znamená, že pes dostáva v strave všetky základné živiny, ktoré potrebuje. Okrem toho táto strava poskytuje domácemu miláčikovi zdravé tuky, ktoré môžu pomôcť udržať jeho srsť a kožu zdravú.

BARF je prospešný aj preto, že pomáha udržiavať správne fungovanie tráviaceho systému domáceho zvieraťa. Tým, že človek psovi poskytuje nespracovanú, surovú stravu, pomáha zabezpečiť, aby jeho črevá mohli účinnejšie rozkladať a vstrebávať potrebné živiny.

A nakoniec, BARF je skvelý spôsob, ako pomôcť udržať zuby a ďasná každého psa zdravé. Chrumkavá štruktúra krmiva pomáha odstraňovať zubný povlak a zubný kameň.

Čo treba zvážiť pri kŕmení BARF

Hoci je BARF pre psa skvelou stravou, pred tým, ako ho začne majiteľ kŕmiť týmto typom krmiva, mal by zvážiť niekoľko vecí.

  • V prvom rade si musí byť istý, že krmivo, ktoré mu dáva, je kvalitné a bezpečné.
  • Je tiež dôležité uvedomiť si, že tento typ stravy môže byť drahý. Keďže ide o úplne prírodné a nespracované krmivo, môže stáť viac ako iné druhy krmiva pre domáce zvieratá.
  • V neposlednom rade si človek musí byť istý, že svojho psa kŕmi správnym množstvom krmiva. Každý pes je iný, preto je dôležité poradiť sa so svojím veterinárnym lekárom, aby určil, koľko krmiva by mal pes zjesť.

BARF je skvelý spôsob, ako poskytnúť psovi zdravú, prirodzenú stravu. Predtým, ako človek začne svojho domáceho miláčika kŕmiť týmto typom krmiva, je však dôležité uvedomiť si možné riziká a výhody.

Zdravé jedlo pre psy

Pri takom množstve možností na trhu môže byť ťažké zistiť, ktoré krmivo je pre psa najlepšie. Je dôležité pochopiť, že nie všetky krmivá pre psov sú rovnaké. Zdravá strava je pre celkové zdravie a pohodu psa veľmi dôležitá.

  • Zdravá a vyvážená strava je nevyhnutná pre psy všetkých vekových kategórií a plemien. Správne krmivo môže pomôcť udržať psa v špičkovej kondícii a dodať mu živiny, ktoré potrebuje, aby zostal energický, zdravý a šťastný. Strava bohatá na dôležité vitamíny a minerály, ako aj bielkoviny a tuky je pre zdravého psa kľúčová.
  • Pri výbere krmiva pre psa je dôležité prečítať si etiketu a vybrať výrobok, ktorý je vytvorený špeciálne pre vek, plemeno a veľkosť psa. Je podstatné hľadať krmivo s vysokým obsahom kvalitných bielkovín, ako je kuracie mäso, morčacie mäso alebo ryby, ako aj zdravých tukov a sacharidov. Treba sa vyhnúť krmivám s nekvalitnými zložkami, ako sú vedľajšie produkty, plnidlá a umelé konzervačné látky a príchute.
  • Pri výbere krmiva je tiež dôležité zohľadniť alergie, citlivosť a zdravotné problémy psa. Ak pes trpí nejakou potravinovou alergiou alebo citlivosťou, potrebuje krmivo, ktoré neobsahuje zložku spôsobujúcu problém. Ak má pes nejaké zdravotné problémy, napríklad cukrovku, ochorenie obličiek alebo obezitu, je potrebné poradiť sa so svojím veterinárnym lekárom o najlepšej strave pre šteňa.
  • Nakoniec treba mať na pamäti, že najlepšie krmivo pre psy nie je vždy to najdrahšie. Odporúča sa urobiť si prieskum a prečítať si recenzie, aby človek našiel najlepšie krmivo pre svojho psa, ktoré sa zmestí do jeho rozpočtu.

Bez ohľadu na to, aký typ krmiva pre psa majiteľ vyberiete, mal by dbať na to, aby ho kŕmil správnym množstvom a sledoval jeho hmotnosť. Dôležité sú aj pravidelné návštevy veterinára, aby zaistil, že pes dostáva správnu výživu. Správnym krmivom a starostlivosťou možno svojmu psovi pomôcť prežiť dlhý a zdravý život.

Ako by malo vyzerať plnohodnotné jedlo/miska pre psíka?

Podstatou barfu, správneho barfu je, vyvážená strava – to znamená, že v rámci časového obdobia, by mal psík prijať rôzne druhy mäsa, rýb, vnútorností, kostí, ovocia a zeleniny, a poprípade suplementov v podobe olejov alebo doplnkov.

Pretože každé mäso má inú nutričnú hodnotu, rôzne vitamíny a minerály, nedá sa určiť a nadiktovať ako by mala vyzerať miska psíka. Všetko je to na ľudskej fantázii a v konečnom dôsledku na chutiach psíka. Netreba zabúdať na fakt, že psík sa narodí ako najprirodzenejší barfista – mäsožravec. Pri tomto fakte sa vyvráti hneď niekoľko mýtov spojených s barfom.

Barfovať možno už od šteniatka. Jeho tráviaca sústava a kyseliny sú úplne prirodzené na trávenie surového mäsa a netreba sa báť ani parazitov, pretože výroba podlieha prísnejším hygienickym kontrolám ako u mäsa 1.TR. kvality. Rovnako nie je potreba ani odčervovať.

Psík sa narodí s ihlovým reflexom , ktorý ľudia nemajú a často psíka personifikujeme na seba, že sa zadusí kosťou. Tento reflex to neumožní. Ak chce niekto začať krmiť barfom psíka, ktorý je starší ako 2 roky, tak ihlový reflex treba ,,nakopnúť,, zaniká, ale je znovu obnoviteľný.

Aké pamlsky sú vhodné pri barfe?

Trh je pestrý a je možné siahnúť po čomkoľvek – uši hovädzie, králičie, bravčové, sušené pľúca, pečeň, šľachy. Tieto pamlsky sú sušené technológiou, ktorá šetrne usuší tkanivá, chrupavky a kosti, ktoré si zachovajú kolagén, vitamíny, minerály a kosti sa neštiepia.

Nikdy by človek nemal siahať po bielych kostiach a kožiach, pretože ide o chemicky bielené a lepené kože. Ak sa pre niekoho stane barfovanie vášňou, tak si môže pamlsky pripraviť aj doma. Receptov na pamlsky je na internete neúrekom.

Aká je približná cena za barf?

V barfe platí nepísané pravidlo: čím väčšie balenie, tým nižšia cena. Je však veľmi dôležité, akú má človek kapacitu mrazáka. Dobrý predajca zostaví kŕmenie tak, aby to vyhovovalo každého finančným požiadavkam.

Príklad BARF stravy na jeden mesiac: vyvážená strava pre 25 kg psíka, cca 500 g denná dávka, čo činí 15 kg mäsa vrátane mletého mäsa, svaloviny, vnútorností aj kostí je cca 35-40 . Samozrejme krmná dávka sa nastavuje podľa potrieb.

Štandardne je to niečo medzi 2-3 % hmotnosti psa alebo ak je potreba treba znížiť alebo zvýšiť príjem. Najlacnejšie však budú stáť spomínané väčšie balenia, čo nie je problém, len si to bude žiadať čas na prípravu.

Tipy a triky

1. Ako prejsť z granúl na barf?

Prechod na barf má 4 fázy. Začína sa mletým mäsom, potom idú svaloviny, kosti a nakoniec vnútornosti. Tento postup je dobré aplikovať pri každom psíkovi. Pozvoľný prechod, ktorý nie je ani finančne náročný. Platí pravidlo – mleté mäso je lacnejšie ako pekný kus mäsa, a preto je lepšie začínať s mletým mäsom, ako psíka naučiť od začiatku na steaky, potom sa už aj cena šplhá na vyššie čísla.

2. Ako uskladňovať mäso?

Mäso možno pokojne rozmraziť, nabalíčkovať aj so zeleninou a pripraviť si vlastné barf balíčky, ktoré bude človek už len vyťahovať z mrazničky. Barf je len pojem a do tohto pojmu patria aj pamlsky.

Netreba sa báť – nikto nebude otrokom misky svojho psa. Stačí mať selský rozum a načúvať potrebám svojho psíka a hlavne neriadiť sa radami z diskusií, kde radí človek, čo barfuje len svojho jediného psíka. To, čo sedí jemu, nebude sedieť každému psovi.