Bývanie v prírodných farbách

byvanie-v-prirodnych-farbach

Tiché miesto kam vstúpime a zavrieme dvere za ruchom ulice – domov v prírodnom tóne pôsobí vzdušne a upokojujúco. Prírodné farby, rovný a jednoduchý nábytok a minimum dekorácií spolu vytvára harmonický celok.

Neutrálne farby

V prírodných farbách a materiáloch sa cítime útulne. Patria sem neutrálne farby ako biela, hnedá, šedá, ďalej prírodná zelená a teplé zemité farby ako piesková, maslová a béžová. Izba v svetlých farbách pôsobí priestranne. Stačia pritom lacnejšie úpravy ako béžová pokrývka sedačky alebo závesy v pieskových farbách. Vo výraznejších farbách môžeme pridať doplnky ako vankúše či obrusy, ktoré sa dajú meniť podľa nálady alebo ročného obdobia.

Uzavretý nábytok

Pre zariadenie a nábytok sú typické jednoduché rovné tvary bez komplikovaných detailov. Skrine a ostatný nábytok sú uzatvorené alebo presklené, bez záhybov alebo otvorených políc. Takéto jednoduché skrinky sa dajú rýchlo umyť ťahom jednej ruky.

Minimum dekorácií

Čím menej vecí nás obklopuje, o to lepšie si vieme oddýchnuť. Aby sme vytvorili takýto priestor, mali by sme zo všetkých vyložených dekorácií a vecí vybrať tie najobľúbenejšie a ostatné schovať. Môžeme ich napríklad obmieňať podľa sezóny. Viacerým dekoráciám naraz dá vyniknúť presklená skrinka, do ktorej nesadá prach.

Hra so svetlom

Svetlá a priestranná miestnosť bude pôsobiť vzdušne ak do nej prenikne čo najviac čerstvého vzduchu a denného svetla. Niekedy zmenu urobí aj premiestnenie vysokého nábytku alebo rastliny od okna alebo výmena mohutných záclon.

Centrálne osvetlenie je často potrebné ale hodinu-dve pred spaním postačí nižšie položená lampa na kraji miestnosti. Ak ju uložíme blízko pri dvere, môžeme sa ľahko rozhodnúť, na aké osvetlenie máme náladu. Lampa s tienidlom svetlo zmäkčí a navodí útulnú atmosféru.

Ďalšie tipy

  • Priestor izieb by sa mal dať čo najrýchlejšie a najjednoduchšie upratovať. Pri premiestňovaní nábytku treba myslieť aj na to, či sa dá popri nábytku ľahko upratať.
  • Málo nenápadných zrkadiel zbytočne nepúta pozornosť.
  • Vchádzať a pohybovať v izbách by sa malo dať ľahko, bez zbytočného obchádzania nábytku.
  • V skriniach by mali byť uložené iba potrebné veci.
  • Miesto pre televízor by malo byť na okraji miestnosti. Takto nebude centrom pozornosti, keď príde návšteva.
  • Káble je najlepšie premyslene poschovávať tak, aby ich nebolo vidno
  • Vystaviť by sme mali iba  najobľúbenejšie fotky a obrazy.

Zariaďovanie a modernizovanie bývania prináša pekné spomienky, nesmie sa však zabúdať aj na povinnosti, ako napríklad na uskutočnenie zmeny trvalého pobytu.