Automatický kávovar – na zrnkovú kávu, malý, lacný, na Heureke

automaticky kavovar

Ak človek hľadá spôsob, ako si vychutnať lahodnú kávu bez námahy a s maximálnym komfortom, automatický kávovar bude pre neho ideálnym riešením. Toto sofistikované zariadenie mu umožní pripraviť si širokú škálu kávových nápojov stlačením jedného tlačidla.


Obsah článku


Či už je človek milovníkom espressa, cappuccina, latte macchiato alebo jednoducho preferuje klasickú prekvapkávanú kávu, automatický kávovar mu splní všetky jeho túžby. Vďaka inteligentným funkciám a inovatívnym technológiám mu zaistí perfektný výsledok po každom použití.

Ako funguje automatický kávovar?

Automatické kávovary sa stali neodmysliteľnou súčasťou mnohých domácností a kancelárií. Umožňujú vychutnať si lahodnú kávu bez náročnej prípravy a s minimálnym úsilím. Ale ako vlastne fungujú?

Proces prípravy kávy v automatickom kávovare prebieha v niekoľkých krokoch:

 1. Príprava kávových zŕn: Najprv je potrebné do zásobníka vložiť kávové zrná. Kávovary disponujú zabudovaným mlynčekom, ktorý zrná pomelie na požadovanú hrubosť. Stupeň mletia ovplyvňuje chuť a intenzitu kávy, preto je dôležité zvoliť ho správne podľa preferencií.
 2. Zhutnenie kávy: Pomletá káva sa nasype do páky a zhutní sa tampérom. Táto fáza je dôležitá pre dosiahnutie optimálneho tlaku pri extrakcii kávy.
 3. Extrakcia kávy: Voda sa ohreje na požadovanú teplotu a pod tlakom pretečie cez utlačenú kávu v páke. Tento proces nazývaný extrakcia trvá približne 25-30 sekúnd a uvoľňuje z kávy chuť a arómu.
 4. Uloženie kávy: Hotová káva pretečie z páky do šálky. Niektoré kávovary ponúkajú možnosť nastavenia objemu kávy, takže si môžno pripraviť espresso, lungo, cappuccino, latte macchiato a mnoho ďalších kávových špecialít.
 5. Čistenie: Po dokončení prípravy kávy kávovar automaticky prepláchne systém, aby sa zabránilo usadzovaniu kávových usadenín a zaistil sa hygienický stav stroja na kávu.

Okrem týchto základných krokov ponúkajú moderné automatické kávovary aj rôzne pokročilé funkcie, ako napríklad:

 • Nastavenie intenzity kávy: Umožňuje upraviť silu kávy podľa chuti.
 • Možnosť použitia mletej kávy: Niektoré kávovary okrem mlynčeka na zrná disponujú aj zásobníkom na mletú kávu, takže sa v nich dá pripraviť aj už zomletá káva.
 • Príprava mliečnych penových nápojov: Mnoho kávovarov má zabudovaný systém napeňovania mlieka, s ktorým možno pripraviť cappuccino, latte macchiato a iné kávové špeciality s mliekom.
 • Automatické čistenie: Niektoré kávovary disponujú programami na automatické čistenie a odvápnenie, čím sa znižuje potreba manuálnej údržby.

Výber automatického kávovaru závisí od individuálnych potrieb a preferencií. Je dobré zvážiť, aké typy kávy bežne človek pije,koľko káv denne pripravuje a aké funkcie sú pre neho dôležité.

Čo by mal spĺňať kávovar na zrnkovú kávu?

Pri výbere kávovaru na zrnkovú kávu je dôležité zvážiť viacero faktorov, aby si záujemca vybral ten pravý pre jeho potreby. Aké sú niektoré z kľúčových vlastností, ktoré by mal kávovar na zrnkovú kávu spĺňať?

 • Tlak pumpy: Tlak pumpy je dôležitý pre dosiahnutie optimálnej extrakcie kávy. Pre espresso by mal mať kávovar tlak pumpy aspoň 9 barov, ideálne 15 barov a viac.
 • Mlynček na kávu: Kvalitný zabudovaný mlynček na kávu je pre dosiahnutie najlepšej chuti kávy nevyhnutný. Mlynček by mal mať rôzne stupne mletia, aby sa mohla káva pomlieť podľa typu kávovaru a požadovaného výsledku.
 • Systém napenenia mlieka: Ak chce človek pripravovať mliečne nápoje, ako sú cappuccino a latte macchiato, bude potrebovať kávovar s parnou tryskou alebo systémom na napenenie mlieka.
 • Programovateľnosť: Mnoho kávovarov na zrnkovú kávu umožňuje naprogramovať si požadované množstvo kávy a vody, teplotu a intenzitu. To môže ušetriť čas a zaistiť konzistentné výsledky.
 • Funkcie čistenia: Automatické čistiace programy uľahčujú údržbu kávovaru a predlžujú jeho životnosť.
 • Cena: Kávovary na zrnkovú kávu sa cenovo pohybujú od desiatok eur do tisícov eur. Cena závisí od značky, vlastností a funkcií kávovaru.

Okrem týchto kľúčových vlastností je dôležité zvážiť aj osobné preferencie a potreby. Zamyslieť sa nad tým, aké typy kávy bude záujemca najčastejšie pripravovať, koľko káv denne budete piť a aký má k dispozícii rozpočet.

Aké výhody má plnoautomatický kávovar?

Plnoautomatický kávovar ponúka oproti iným typom kávovarov, ako sú napríklad pákové kávovary Klarstein alebo kapsulové kávovary, viacero výhod:

 • Jednoduchosť použitia: Plnoautomatické kávovary sú neuveriteľne jednoduché na používanie. Stačí stlačiť tlačidlo a kávovar sám pomelie kávové zrná, naporcuje ich, natlačí vodu a pripraví lahodnú kávu presne podľa preferencií.
 • Rýchlosť: Sú rýchle a dokážu pripraviť šálku kávy za pár sekúnd. To je ideálne pre tých, ktorí ráno nemajú veľa času, avšak napriek tomu si chcú vychutnať kvalitnú kávu.
 • Kvalita kávy: Dokážu pripraviť kávu vysokej kvality vďaka presnému mletiu kávových zŕn, optimálnemu tlaku, teplote vody a precíznemu tampingu.
 • Variabilita: Väčšina plnoautomatických kávovarov umožňuje pripraviť širokú škálu kávových nápojov, vrátane espressa, cappuccina, latte macchiato, horúcej čokolády a čaju.
 • Pohodlie: Sú takisto pohodlné na používanie a ľahko sa čistia. Mnoho modelov má automatické čistiace programy, ktoré ušetria čas a námahu.
 • Dizajn: Plnoautomatické kávovary sú moderné a štýlové a stanú sa ozdobou každej kuchyne.

Veľkou výhodou je, že plnoautomatické kávovary umožňujú uložiť si svoje preferencie pre rôzne kávové nápoje. Niektoré modely umožňujú pripojenie k smartfónu a ovládanie kávovaru cez aplikáciu. Tieto kávovary sú energeticky efektívne.

Ako nájsť akcie na automatické kávovary?

Existuje viacero spôsobov, ako nájsť akcie na automatické kávovary.

Mnoho online obchodov s elektronikou a spotrebičmi, ako napríklad Alza, Nay alebo Datart, pravidelne ponúka zľavy a akcie na automatické kávovary. Dajú sa prehľadať ich webové stránky alebo sa prihlásiť na odber newslettrov, aby bol zákazník informovaný o aktuálnych akciách.

Webové stránky na porovnávanie cien, ako napríklad Heureka.sk, umožňujú porovnať ceny automatických kávovarov z rôznych obchodov. Takto je možné rýchlo a jednoducho nájsť tú najvýhodnejšiu ponuku.

Na internete existuje mnoho blogov a fór venovaných káve, kde ľudia diskutujú o rôznych témach súvisiacich s kávou, vrátane automatických kávovarov. Často je tam možné nájsť tipy na akcie a zľavy.

Odporúča sa sledovať značky automatických kávovarov a obchody, ktoré ich predávajú, na sociálnych sieťach. Mnoho značiek a obchodov propaguje akcie, zľavy a výpredaj kávovarov na svojich profiloch na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Netreba zabúdať ani na letáky a reklamné brožúry obchodov s elektronikou a spotrebičmi. Dajú sa tam nájsť informácie o aktuálnych akciách a výpredajoch automatických kávovarov.

Outlet predajne zasa ponúkajú zlacnené produkty, ktoré boli vrátené alebo vystavené v obchode. Niekedy je možné v outlet predajni nájsť automatický kávovar za značne nižšiu cenu.

Najdôležitejšie je byť trpezlivý a nevzdávať sa. Akcie na automatické kávovary sa nevyskytujú každý deň. Nakoniec sa však určite nájde tá najlepšia ponuka.

Čo všetko dokážu malé automatické kávovary?

Malé automatické kávovary, známe aj ako kapsulové kávovary, ponúkajú širokú škálu funkcií a možností prípravy kávy, napriek ich kompaktnej veľkosti. Čo všetko dokážu?

 • Príprava kávy: Tieto kávovary dokážu pripraviť rôzne druhy kávy z kapsúl, vrátane espressa, cappuccina, latte macchiato, horúcej čokolády a čaju. Niektoré modely ponúkajú aj možnosť regulácie intenzity a objemu kávy.
 • Kompaktná veľkosť: Vďaka malým rozmerom sú tieto kávovary ideálne pre kuchyne s obmedzeným priestorom. Ľahko sa prenášajú a skladujú.
 • Jednoduché čistenie: Väčšina malých automatických kávovarov má automatické čistiace programy, ktoré uľahčujú údržbu.
 • Nízka cena: V porovnaní s plnoautomatickými kávovarmi sú kapsulové kávovary cenovo dostupnejšie.

Malé automatické kávovary sú skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú rýchly, jednoduchý a pohodlný spôsob prípravy lahodnej kávy. Sú ideálne pre malé kuchyne a ľudí s obmedzeným rozpočtom.

Oplatí sa kúpiť lacný automatický kávovar?

Lacné automatické kávovary s cenou do 200 eur môžu byť jednoduchším typom, ktorý poskytne len základné funkcie ako príprava espresso kávy, cappuccina či latte. Ak záujemca hľadá kávovar, ktorý dokáže pripraviť aj iné druhy kávy, ako napríklad lungo alebo americano, bude musieť investovať viac peňazí.

Na druhej strane, jednoduchšie kávovary splnia svoju úlohu a neškodia finančnému rozpočtu.

Ďalším faktorom, ktorý treba zvážiť, je kvalita kávy. Drahšie kávovary sú vybavené lepšími brúskami, ktoré spracujú kávové zrná jemnejšie a zaručia tak kvalitnejší a lahodnejší nápoj. To znamená, že ak si človek kúpi lacnejší kávovar, dá sa očakávať, že kvalita kávy bude o niečo horšia.

Je tiež dôležité spomenúť, že pri kúpe lacného automatického kávovaru sa môžu objaviť problémy s jeho životnosťou. Tieto zariadenia nie sú vyrobené z materiálov tak dobrej kvality ako tie drahšie a môžu sa pokaziť o niečo skôr. To, samozrejme, neplatí pre každý lacný kávovar, avšak je to niečo, čo treba mať na pamäti.

Ak človek hľadá lacnejšiu alternatívu k drahším značkovým kávovarom a nemá záujem o veľké množstvo funkcií, môže byť pre neho lacný automatický kávovar vhodnou voľbou. Ak mu však záleží na kvalite a dokonalých šálkach kávy, môže byť lepšou voľbou investovať do drahšieho a kvalitnejšieho zariadenia.

Dôležité však je vždy zvážiť svoje potreby a finančné možnosti a vybrať si kávovar, ktorý bude vyhovovať najviac.

Výber kávovarov na Heureka.sk

Na Heureka.sk je možné nájsť široký výber automatických kávovarov od rôznych výrobcov a v rôznych cenových kategóriách. Pri výbere stroja na kávu je dôležité zvážiť svoje potreby a preferencie, ako napríklad:

 • Typ kávy, ktorú človek pije: Ak človek pije prevažne espresso, postačí mu kávovar s kapsulami. Ak však preferuje mliečne nápoje, bude potrebovať kávovar s parnou tryskou na napenenie mlieka.
 • Ako často bude kávovar používať: Ak bude konzument kávovar používať len občas, postačí mu lacný model. Ak ho však bude používať denne, bude potrebovať odolnejší kávovar s dlhšou životnosťou.
 • Rozpočet: Kávovary sa cenovo pohybujú od desiatok eur do tisícov eur. Je vhodné si vybrať kávovar, ktorý sa zmestí do rozpočtu.
 • Funkcie: Niektoré kávovary ponúkajú rôzne funkcie, ako napríklad automatické čistenie, regulácia intenzity kávy a možnosť prípravy rôznych typov kávových nápojov.

Ak človek pozná svoje potreby a preferencie, je možné začať prehľadávať ponuku kávovarov na Heureka.sk. Následne sa oplatí filtrovať výsledky podľa ceny, značky, typu kávovaru, funkcií a ďalších kritérií. Odporúča sa tiež prečítať si recenzie kávovarov od ostatných zákazníkov, aby sa zákazník dozvedel viac o ich skúsenostiach.

Na Heureke si človek dokáže vyfilrovať výsledky vyhľadávania a nájsť tak kávovar presne na mieru, napríklad kávovar na espresso.

Ponúka Tchibo kávovar na kapsule?

Áno, Tchibo ponúka viacero kávovarov na kapsule. V ich ponuke sa nachádzajú modely ako Cafissimo Easy, Cafissimo Milk, Cafissimo Fun a Cafissimo Mini.

 • Kávovary Tchibo Cafissimo využívajú patentovaný systém kapsúl, ktoré obsahujú mletú kávu a sú určené na jednorazové použitie. Kapsule sú dostupné v širokej škále príchutí a typov kávy, vrátane espressa, caffé crema, latté, cappuccina, horúcej čokolády a čajov.
 • Kávovary Tchibo sú známe svojim kompaktným dizajnom, jednoduchým používaním a rýchlou prípravou kávy. Sú ideálne pre nenáročných užívateľov, ktorí si chcú bez námahy vychutnať kvalitnú kávu.
 • Okrem kávovarov na kapsule ponúka Tchibo aj širokú škálu kávy v kapsuliach pod vlastnou značkou. Kávové kapsule Tchibo sú dostupné v rôznych príchutiach a intenzitách, takže si každý môže vybrať podľa svojho gusta.

Ak človek zvažuje kúpu kávovaru na kapsule, Tchibo Cafissimo je určite jednou z možností, ktorú by mal zvážiť. Kávovary Tchibo Cafissimo ponúkajú skvelý pomer ceny a kvality a sú ideálne pre tých, ktorí si chcú rýchlo a jednoducho pripraviť lahodnú kávu.