Železo

Železo je dôležitou zložkou krvi, umožňujúcou roznášanie kyslíka a rovnako je súčasťou rady enzýmov zodpovedajúcich za určité telesné pochody. Zhruba dve tretiny telesných zásob železa sú prítomné v hemoglobíne, červených krviniek.

Hemoglobín roznáša kyslík z pľúc do svalov, orgánom a ďalším tkanivám v tele. Vo svalovom tkanive je železo súčasťou myoglobínu a jeho zásobná forma je uložená ako zložka proteínu nazvaného ferritín. Železo je taktiež súčasťou molekúl v mitochondriach a oxidatívnych enzýmov.

V potrave existujú dve formy železa a síce hémové železo ( má vzťah ku krvi, nachádza sa len v živočíšnych zdrojoch ) a nehémové železo ( nachádza sa v živočíšnych, rastlinných a fortifikovaných potravinách ).

Absorpcia ( vstrebávanie ) hémového železa je omnoho vyššia a nie je ovplyvnená potravinami, ktoré konzumujeme súčasne s ním. Nehémové železo sa tak ľahko nevstrebáva. Jeho vstrebávanie sa dá zosilniť, či podporiť tým, že budeme súčasne s ním jesť potraviny obsahujúce vitamín C.

Vzhľadom k tomu, že železo je životne dôležité pre transport kyslíka, športovci ho potrebujú mať adekvátne množstvo, obzvlášť tí, ktorí vykonávajú aerobný tréning. Medzi príčiny, pri ktorých sú nízke hodnoty železa v krvi, patria: nízkoenergetický príjem, straty potom a gastrointestinálne krvácanie, straty menštruácie a ruptúrou červených krviniek, vzniknutou po silnom kopnutí.

Nízke hladiny železa sú bežné pre bežcov, ale takisto ja u basketbalistiek, hokejistov, futbalistov a členov ďalších tímových družstiev. Závodní cyklisti na dlhých tratiach zažili pokles železa, zapríčinený gastrointestinálnym krvácaním, kedy sa krv nahrnie zo zažívacieho traktu do svalov a môže vyvolať zápaly a krvácanie.

Doplnenie železa sa vo všeobecnosti odporúča niektorým jedincom aj po odbere krvi, najmä ak sú vystavení riziku vzniku nedostatku železa. Darovanie krvi môže viesť k dočasnému zníženiu hladiny železa v tele, keďže značné množstvo železa je obsiahnuté v červených krvinkách.

Preukázalo sa, že vesliari a vzpierači trpia hemolýzou v okolí zápästia – silný stisk náčinia vyvolá ruptúru červených krviniek. V ohrození sú takisto športovci, ktorí majú príliš nízky kalorický príjem a tiež aj vegetariáni.

Deficit železa sa prejavuje zľahka a to v niekoľkých fázach: najprv poklesne hladina zásobného železa ( feritínu ). Potom sa zníži hodnota železa v krvi. A pokiaľ sa situácia ešte zhorší, rozvinie sa anémia. Anémia zapríčinená deficitom železa, nastáva vtedy, keď má telo problém si vytvoriť hemoglobín, teda krvný proteín, ktorý roznáša železo a kyslík.

V tomto prípade je nízka úroveň železa a hemoglobínu. A v tejto fáze musia byť suplementáciou dodané väčšie dávky železa, pretože samotná strava ich nedokáže pokryť. Takého športovca by mal sledovať lekár, pretože je nežiadúce, aby sa železo užívalo v doplnkoch dlhšie, bez dohľadu lekára.

Uvedomte si, že váčší príjem tanínu, ktorý sa nachádza v čaji a káve, môže inhibovať, teda znižovať absorpciu železa. Športovci s nízkou hladinou železa, či anémiou, by mali piť čaj alebo kávu medzi jedlami, nikdy pri jedle, aby zabránili tanínu znižovať vstrebávanie železa.