Zdravie aj po 50-ke? 8 tipov, ktoré môžu pomôcť!

Dodávanie vitamínov potrebných pre udržanie zdravia je dôležité v každom veku, avšak s pribúdajúcimi rokmi sa tieto potreby menia. Po päťdesiatke môže telo produkovať čím ďalej tým menej a menej prirodzených živín.

Príkladom takejto látky je napríklad koenzým Q10, ktorý je potrebné časom dopĺňať. Po dobu 50 rokov sa preto treba viac o seba viac starať a mať na pamäti svoje zvyky a vnútornú pohodu. Tu sú niektoré z najdôležitejších živín pre staršie dámy.

1. Koenzým Q10 pre energiu buniek a zdravie srdca

Telo dokáže túto látku produkovať prirodzene, no postupom času je už schopné produkovať stále menej a menej koenzýmu Q10. Uvedený pokles môže súvisieť s niektorými kardiovaskulárnymi problémami, ktoré sa počas 50 rokov vyvinú.

Doplnky obsahujúce koenzým Q10 podporujú kardiovaskulárne zdravie v mnohých dôležitých oblastiach. To je tiež výhodné pre ľudí, ktorí užívajú statíny, pretože koenzým Q10 môže prispieť k zníženiu škodlivých účinkov statínov na svaly.

Pri kúpe Q10, je možné si všimnúť, že existujú dva typy – ubichinol a ubichinón. Ubichinol je aktívna forma koenzýmu Q10, čo znamená, že telo môže využívať ubichinón iba pri premene na ubichinol.

Obidve formy koenzýmu sú vyhovujúce, aj keď niektorí odborníci sa domnievajú, že ubichinón je vhodnejší pre mladých ľudí, zatiaľ čo ubichinol je prospešnejší pre ľudí starších ako 50 rokov, pretože s pribúdajúcim vekom telo stráca schopnosť vytvárať aktívnu formu.

2. Kurkuma pre kognitívne zdravie a dobré trávenie

Karotenoid v kurkume, tiež známy ako kurkumín, môže byť užitočným doplnkom výživy pre staršie dámy. Okrem posilnenia kĺbov zohráva dôležitú úlohu aj pri udržiavaní zdravého nervového a obehového systému, trávenia a zdravej pokožky.

Výskum ukázal, že konzumácia vysokého obsahu kurkumínu má priaznivý vplyv na pamäť, pohodu a koncentráciu. Ostatné vitamíny, minerály a antioxidanty obsiahnuté v kurkume poskytujú vynikajúcu podporu pre tráviaci systém.

3. Silné kosti aj po 50-ke

Možno nie každý vie, že celá kostra človeka sa obmieňa každých 10 rokov. Na to, aby telo mohlo túto neustálu obnovu vykonávať, potrebuje dostatočné množstvo vápnika. Možno si to zabezpečiť stravou alebo výživovými doplnkami.

Vo všeobecnosti sa kostná hmota a sila kostí s pribúdajúcim vekom znižujú, najmä u žien v menopauze starších ako 50 rokov. Oslabenie kostí robí ľudí náchylnejšími k zraneniam. Preto je veľmi dôležité, aby mali počas života dostatok vápnika. Ten zohráva veľmi dôležitú úlohu aj pri správnom fungovaní srdca, svalov a nervov.

Zatiaľ čo užívanie doplnkov s vysokým obsahom citranu vápenatého prispieva k silným kostiam, to samé o sebe nemusí stačiť.

4. Vitamín D3 na zabudovanie vápnika a zdravý imunitný systém

Podľa odborníkov je vhodné užívať vápnik spolu s vitamínom D, pretože napomáha jeho vstrebávaniu do kostí. Bez dostatočného množstva vitamínu D nebude telo schopné využívať vápnik zo stravy, takže ho nahradí vápnikom z našich kostí. To môže neskôr viesť k oslabeniu kostí a osteoporóze.

Vitamín D podporuje imunitný systém a správny rast buniek. Napriek tomu, že je takým dôležitým vitamínom, výskumy ukazujú, že veľa ľudí trpí deficitom vitamínu D. Doplnky obsahujúce vitamín D3 môžu zvýšiť hladinu vitamínu D v tele dvakrát účinnejšie ako vitamín D2.

5. Horčík proti stresu a k prispeniu celkovej pohody

Horčík je ďalší dôležitý minerál, ktorý pomáha pri využití vápnika, no dokáže toho oveľa viac. Podporuje množstvo procesov v našom tele, vrátane správnej funkcie svalov a nervov, syntézy proteínov, produkcie energie pre telo atď.

Horčík podporuje štruktúru kostí. Uľahčuje pohyb vápnika a draslíka medzi bunkovými membránami. Tento proces zjednodušuje komunikáciu medzi nervovými bunkami, svalovú kontrakciu a správne fungovanie srdca.

Je jednoducho nevyhnutný pre udržanie zdravia. Podľa odborníkov je to prakticky prírodný upokojujúci prostriedok, pretože prirodzeným spôsobom upokojuje nervy a znižuje stres.

6. Omega-3 mastné kyseliny pre zdravý mozog a srdce

Omega- 3 mastné kyseliny pozostávajú z dvoch esenciálnych mastných kyselín, kyseliny eikozapentaénovej (EPA) a kyseliny dokozahexaénovej (DHA). Medzi vynikajúce zdroje omega-3 patrí losos, tuniak, morské kraby a ľanové semienka.

Istý európsky výskum hovorí, že ak by každý po dobu 50 rokov skonzumoval iba 1 gram omega-3 denne, mohlo by to európskym zdravotníckym službám ušetriť až 12,9 miliárd EUR.

Čo robí omega-3 pre ľudské telo? O prínosoch omega-3 mastných kyselín bolo uskutočnených veľa vedeckých štúdií. Tu sú však vybraté tie, ktoré by mohli byť obzvlášť zaujímavé pre ženy vo veku 50 rokov:

  • DHA podporuje zdravie sietnice
  • výskumy ukazujú, že kultúry, v ktorých ľudia konzumujú viac potravín bohatých na omega-3, majú nižšiu mieru srdcových chorôb
  • podľa odborníkov môže omega-3 zvýšiť začlenenie vápnika do kostí, čo vedie k silnejším kostiam a tým podporuje prácu kĺbov
  • ľudia s nižšou hladinou DHA sú náchylnejší na zlý spánok
  • jedinci, ktorí pravidelne konzumujú omega-3, hlásia zlepšenie celkovej pohody
  • omega-3 podporuje zdravé kožné bunky a ich schopnosť regenerácie

Pravdepodobne mnohí poznajú omega-3 mastné kyseliny obsiahnuté v rybom oleji, čo je skvelá voľba, ale dajú sa získať aj konzumáciou krilového a rastlinného oleja.

7. Vitamíny B-komplexu pre energiu a pohodu

Vitamíny skupiny B (tzv. B-komplex) spoločne prispievajú k vitalite ľudského tela. Podporujú zdravie buniek, tvorbu červených krviniek, správne fungovanie mozgu, trávenie, nervový systém, hormonálny systém, krvný obeh a správne fungovanie svalov.

Vitamín B12 je nevyhnutný pre optimálnu funkciu mozgu. Bohužiaľ, vo veku nad 50 rokov telo dokáže vstrebávať stále menej a menej tohto vitamínu z potravy, preto je vhodné zabezpečiť pre ľudí nad 50 rokov príjem B vitamínov buď vo forme výživových doplnkov alebo zaradením špeciálnej stravy.

8. Zdravé kĺby s glukozamínom nad 50 rokov

Našťastie mnoho ľudí vo veku nad 50 rokov nepociťuje žiadne problémy s kĺbmi. Je však nesmierne dôležité začať práve v tomto čase s dopĺňaním tých správnych výživných látok, aby sa v budúcnosti nemuseli obávať problémov s bolesťami kĺbov.

Postupom času sa elasticita kĺbov znižuje a je dôležité tomu zabrániť už v zárodku, pretože akonáhle sa problém rozvinie, je ťažké tento proces zvrátiť. Výskum ukázal, že pravidelná konzumácia glukozamínsulfátu môže tento prirodzený proces spomaliť.

Glukozamínsulfát sa väčšinou získava z mäkkýšov, takže to nanešťastie nie je vhodné riešenie pre alergikov na mäkkýše. Veľmi dobrou alternatívou je však glukozamín hydrochlorid, ktorý má podobné účinky.

Zdravý životný štýl po päťdesiatke si vyžaduje rovnováhu medzi fyzickou aktivitou a výživou. Pravidelná fyzická aktivita pomáha udržiavať svalovú silu, zdravú hmotnosť a znižuje riziko chronických ochorení, ako sú srdcové choroby, rakovina a cukrovka. Výživa je kľúčová na udržanie energie a zabezpečenie toho, aby telo dostávalo potrebné vitamíny, minerály a iné živiny na udržanie zdravia.

Vyvážená strava zložená z ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov, zdravých bielkovín a zdravých tukov pomáha zabezpečiť optimálnu výživu. Dôležitými aspektmi zdravého životného štýlu sú aj dostatok spánku, zvládanie stresu a stretávanie sa s priateľmi a rodinou.