Výživa na každý deň

Pri nakupovaní je ľahké robiť výbery, ktoré nie sú najzdravšie. Ľudia sa často nechajú zlákať vysokokalorickými pohodlnými potravinami, ktoré často obsahujú príliš veľa tuku, soli a cukru.

Zlý výber potravín spôsobuje, že telo nemá dostatok vitamínov, minerálov, bielkovín a iných dôležitých živín. Pre podporu celkového zdravia je potrebné urobiť viac. Výživa sa dá optimalizovať prijímaním potravín s najväčším množstvom živín, ktoré sú dostupné.

Živiny na podporu imunitného systému

Tak ako každý iný systém tela, aj imunitný systém sa spolieha na správne fungovanie živín.

Tu sú hlavné živiny, ktoré prinášajú výhody celému telu a na ktoré je potrebné sa zamerať:

1. Proteíny (bielkoviny)

Proteín pomáha telu vytvárať protilátky. Aj keď požitie bielkovín neumožňuje imunitnému systému vytvárať protilátky pre akýkoľvek špecifický antigén. Medzi zdravé zdroje bielkovín patria ryby, hydina, chudé mäso, šošovica, mliečne výrobky a fazuľa (najmä sójové bôby a výrobky zo sójových bôbov ako tofu a tempeh).

2. Vitamín C

Vitamín C je kľúčovým hráčom v rôznych aspektoch imunitného systému. Najmä vo funkcii imunitných buniek podporuje tvorbu protilátok. Dobrými zdrojmi vitamínu C sú brokolica, bobule, citrusy, paradajky a paprika.

3. Vitamín A

Vitamín A je dôležitý pre zdravú kožu a bunky gastrointestinálneho (GI) traktu. Tiež podporuje zdravie tkanív dýchacích a tráviacich ciest. Mnoho ľudí si neuvedomuje, že imunitný systém je ovplyvňovaný tráviacim traktom a dôležitosťou udržiavania zdravých buniek. Potraviny s vysokým obsahom vitamínu A sú mrkva, špenát, broskyne, tekvica/zimná tekvica a paradajky.

4. Fytonutrienty

Fytonutrienty sú prírodné zlúčeniny nachádzajúce sa v rastlinných potravinách. Podporujú oxidačný obranný systém tela. Oxidačný stres je niečo, čo sa v tele vyskytuje prirodzene, ako proces každodenného metabolizmu.

Pokiaľ má telo k dispozícii dostatok antioxidantov, úroveň oxidačného stresu v tele sa dá udržať pod kontrolou. Ak však nie sú k dispozícii dostatočné antioxidanty a oxidačný stres sa zvyšuje, môže to oslabiť schopnosť tela bojovať proti chorobe. Fytonutrienty sa nachádzajú v pestrofarebnom ovocí a zelenine.

5. Vláknina

Niektoré vlákna môžu podporiť tvorbu dobrých baktérií v tráviacom trakte. Tieto prospešné baktérie podporujú imunitný systém, pretože môžu vytlačiť potenciálne škodlivé baktérie, ktoré by sa mohli dostať do tráviaceho traktu.

Viac vlákniny sa dá získať zaradením väčšieho množstva ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov do stravy. Ovocie a zeleninu sú skvelé ako občerstvenie. Môžu sa pridať do do smoothies, sendvičov, šalátov, polievok a dusených jedál. Vhodné je nahradiť rafinované obilniny celozrnnými.

6. Probiotiká

Probiotiká (dobré baktérie) podporujú zdravie tráviaceho systému, ktorý, ako už bolo spomenuté, zohráva úlohu pri podpore imunitných funkcií. Fermentované potraviny poskytujú prospešné probiotiká tráviacemu systému. Niektoré fermentované potraviny, ako napríklad tempeh alebo grécky jogurt, sú tiež výborným zdrojom rastlinných bielkovín a majú relatívne dlhú trvanlivosť.

7. Zdravé tuky

Napokon, omega-3 mastné kyseliny sú zdravé a nevyhnutné typy tukov. Možno ich nájsť v potravinách, ako sú tučné ryby. Omega-3 mastné kyseliny môžu zlepšiť funkciu imunitných buniek, hoci sa výskum v tejto oblasti stále vyvíja.

Stravovanie pre wellness

Oplatí sa investovať do potravín bohatých na živiny a starať sa o seba a svoje telo.

Tu je niekoľko ďalších tipov na zdravé stravovanie pre celú rodinu:

  1. Naplánovať si zoznam potravín vopred.
  2. Naučiť sa pár receptov na jednoduché a zdravé jedlá.
  3. Pridať do jedálnička viac ovocia a zeleniny.
  4. Byť selektívny vo svojich pôžitkoch a vyhýbať sa stresovému jedeniu.
  5. Udržovať porcie malé a jesť tak dobre, ako je možné.

Kľúčové je uprednostňovať dôležité živiny a začať rozvíjať zdravšie návyky čo najskôr. Čas v kuchyni môže byť strávený kreatívne a môže zlepšiť kuchárske zručnosti. Mnoho ľudí ostáva v prekvapení, keď zistia, aké chutné a výživné jedlá si môžu pripraviť sami.