Výživa na cestách

Pri cestovaní človek málokedy myslí na výživnú stravu, dá si, čo je po ruke. Avšak dá sa cestovať aj tak, aby sa človek zdravo stravoval aj na cestách. Najlepšie je pribaliť si výživnú stravu, ktorú vie telo ľahko stráviť a človek ju vie pripraviť jednoducho kdekoľvek.

Pri príprave jedla na cesty treba myslieť aj na to, aby sa potrava dala ľahko skladovať, bola trvanlivá a zvládla aj zmeny teplôt (horúčava, chlad).

Myslieť na výživnú stravu teda treba aj na cestách, imunitu a odolnosť organizmu si totiž treba zvyšovať voči všetkému, čo sa v prostredí okolo nachádza.

Aké kvality by mala spĺňať výživa na cestách 

Je to hlavne vysoká výživná hodnota, ľahká stráviteľnosť, jednoduchá príprava kdekoľvek, skladovateľnosť, ľahká manipulácia, úspornosť, trvanlivosť (zvládnutie horúčav aj chladu), dostupnosť kdekoľvek.

Výživa je veľmi dôležitou súčasťou života. A ak si človek dopraje výživu, ktorá mu pomôže byť zdravším, mať viac energie a zlepšiť kvalitu života, je radosť nielen žiť, ale aj cestovať.

Ľudské telo potrebuje 114 živín denne, z toho najviac potrebuje bielkoviny ako základné stavebné prvky nášho tela, na prvom mieste. Ďalej sú to sacharidy (cukry), ktoré človek potrebuje ako automobil benzín, aby mohol fungovať.

Pokiaľ telo nemá dostatok sacharidov, ubúdajú svaly, pretože organizmus berie energiu odtiaľ, kde je zabudovaná, človek je unavený a bez energie.

V neposlednom rade sú to zdravé tuky, ktorých človek v dnešnej dobe prijíma málo. Následkom môžu byť mnohé civilizačné ochorenia, počnúc srdcovo-cievnymi ochoreniami, problémami s pečeňou, obličkami, artritída, osteoporóza a ďalšie.

Mikroživiny síce v jedle nie je vidieť, ale ľudský organizmus ich veľmi potrebuje. Pokiaľ mikroživiny telo nemá, vypomstí sa to skorým starnutím, zošúverenou pleťou, vypadávaním vlasov, zlou zrážanlivosťou krvi, cukrovkou, migrénami a podobne.

Vhodná strava na cesty

Cestovanie môže byť veľmi príjemné, ale nie vždy má človek k dispozícii zdravé jedlo. Niekedy je ťažké nájsť si niečo vhodné na cesty, najmä ak sa človek pohybuje po cudzích mestách.

Pre treba vedieť, aké druhy zdravej výživy sú vhodné na cesty.

  • Najlepšou voľbou na cesty sú potraviny s vysokým obsahom vody a vlákniny. Takéto potraviny zahŕňajú sušené ovocie, ovocné šaláty, ovocné smoothie, šaláty zo zeleniny, jogurtové dezerty, celozrnné pečivo, müsli tyčinky, čerstvé ovocie a zeleninu. Tieto potraviny možno ľahko prenášať a majú dostatočné množstvo vitamínov a minerálov, ktoré podporujú zdravý životný štýl.
  • Na cesty by si mal človek zbaliť najmä čerstvé a čo najmenej spracované potraviny. Čerstvé potraviny majú plno vlákniny a vitamínov a tiež môžu poskytnúť dostatočné množstvo energie. Čerstvé morské plody, jahody, hrášok, papája a zelené listové zeleniny sú najlepšou voľbou.
  • Na cesty sú najvhodnejšie nízko spracované potraviny. Pribaliť si treba orechy Mixit, semienka, celozrnné obilniny a strukoviny sú ľahké na prenášanie a dobre sa skladujú. Okrem toho môžu poskytnúť dostatočné množstvo bielkovín, vlákniny a vitamínov.
  • Treba tiež piť dostatok vody. Voda dodáva telu dostatok energie a tiež pomáha pri trávení potravín. Netreba zabúdať ani na športové nápoje, ktoré sú veľmi užitočné počas ciest.

Ani pri cestovaní človek nemusí rezignovať na zdravú a vyváženú stravu. Dnes už má človek k dispozícii množstvo zdravých potravín, ktoré si možno pribaliť aj na cesty. Na cesty je dobré voliť potraviny s vysokým obsahom vody a vlákniny, čerstvé a nízko spracované potraviny. Piť dostatočné množstvo vody a športových nápojov môže tiež prispieť k zdravému stravovaniu na cestách.

RAŇAJKY

Raňajky sú základom každého dňa. Človek by bez nich nedokázal prežiť celý deň. Aj pri cestovaní treba siahnuť po výživných raňajkách, ktoré poskytnú telu dostatok energie a živín.

Aj pri cestovaní je potrebné si vybrať raňajky, ktoré sú ľahko stráviteľné. Prvou voľbou na cesty by mali byť jedlá s vysokým obsahom bielkovín. Mäso, vajcia, jogurt sú ideálne pre človeka, ktorý cestuje. Tieto potraviny obsahujú bielkoviny, dôležité napríklad pre športovcov, pretože dodávajú energiu počas fyzickej aktivity.

Dostatok energie na dlhú cestu telu dodajú aj potraviny bohaté na sacharidy a zdravé tuky. Sladké pečivo, cereálie, müsli a ovocie sú skvelou voľbou pre cestujúcich. Tieto potraviny poskytnú telu dostatok energie potrebnej na dlhé trasy. Ak máte mlsný jazýček a zároveň sa nechcete zdržovať prípravou náročného sladkého dezertu, stavte na istotu s rýchlym koláčom v hrnčeku. Dodá vám energiu a uspokojí vašu chuť na sladké na celý deň.

Človek by sa však mal vyhýbať ťažko stráviteľným potravinám. Ťažké jedlá s vysokým obsahom tuku a cukru sú potraviny, ktoré treba obmedziť alebo úplne vylúčiť. Môžu spôsobiť tráviace ťažko, po ktorých pri cestovaní zrejme nikto netúži.

Nakoniec ani na cestách netreba zabúdať na dostatočný pitný režim. Vodu telo potrebuje na udržanie hydratácie a pomáha tiež metabolizovať potraviny. Skvelou voľbou je aj zelený čaj, ktorý je plný antioxidantov a pomáha bojovať proti únavou.

Aj pri raňajkách na cestách treba voliť potraviny bohaté na bielkoviny a sacharidy, ktoré poskytnú telu energiu a živiny na celý deň. Vyhnúť sa treba ťažkým jedlám a piť veľa vody.

V prvom rade si hneď ráno, kdekoľvek sa človek nachádza, potrebuje poupratovať v črevách. V druhom rade treba deň začať zdravými raňajkami, ktoré budú mať dostatok bielkovín, sacharidov, mikroživín.

Túto podmienku spĺňajú napríklad zdravé koktaily z rastlinných bielkovín a zdravých sacharidov. No a v treťom rade potrebuje doplniť na povzbudenie fytoživiny a tieto podmienky spĺňa zdravý bylinný čaj.

Netreba tiež zabúdať na vlákninu, ktorej väčšina ľudí má v strave veľmi málo, čoho výsledkom je napríklad aj cukrovka, problémy s konečníkom, vyprázdňovaním, srdcovo-cievne ochorenia.

DESIATA, OLOVRANT

Ani na cestách netreba vynechať zdravú a výživnú desiatu alebo olovrant. Telu dodajú dostatok energie na cestu. Napríklad pri ceste autobusom alebo vlakom sa hodí ak má človek po ruke niečo ľahké a rýchlo stráviteľné, ako napríklad jogurt, ovocie, müsli tyčinky, orechy alebo celozrnné krekry.

Na desiatu či olovrant treba zvoliť ľahko stráviteľné jedlo ako napríklad pečivo s nízkym obsahom tuku, zeleninu, ovocie, celozrnné pečivo alebo šaláty. Siahnuť možno aj po nízkotučnom jogurte, jogurtovom smoothie či proteínovej tyčinke.

Treba pamätať na to, že aj pri cestovaní treba mať vždy po ruke dostatok výživných a zdravých potravín. To zabezpečí, že človek bude mať dostatok energie na cestu.

Zdravé desiatové tyčinky s proteínmi a zdravými sacharidmi skvele nahradia napríklad sladké sušienky, ktoré nemajú dostatok zdravých bielkovín, naopak majú plno prázdnych kalórií s nulovou výživovou hodnotou.

Pražené slané sojové bôby nahradia nezdravé chipsy, tyčinky a podobné slané „maškrty“. Ďalšou dôležitou súčasťou výživy aj na cestách sú aj orechy, semienka a sušené ovocie (hlavne tie bez siričitanov). Sú to zdravé tuky, ktoré si kľudne môžete dopriať kdekoľvek.

OBED, VEČERA

Zdravý, vyvážený a chutný obed a večeru netreba vynechať ani pri cestovaní.

Tu je niekoľko tipov ako na to:

  • Obvykle sa treba vyhnúť jedlám z fast food reštaurácií, pretože ich výživná hodnota býva často nízka. Lepšie je nájsť zdravšiu variantu alebo nakúpiť v potravinách.
  • Pokiaľ je na to čas, môže si človek pripraviť jedlo aj sám. Skvelou voľbou sú vždy zdravé obedy a večere, ako sú zeleninové šaláty s ovocím alebo šalát so zeleninou a vajíčkami.
  • Počas ciest netreba zabúdať ani na pitný režim. Treba piť čistú vodu, prípadne bylinkové čaje.

Telo jednoducho pracuje cez živiny. Nikomu sa nechce na dovolenke alebo na cestách stráviť čas varením a prípravou jedla. Človek chce čas na dovolenke využiť účelne, čo najviac zažiť a oddýchnuť si.

ŠPORT, TURISTIKA ALEBO IBA CHÔDZA

Aká výživa je najvhodnejšia pred, počas a po športe? V prvom rade netreba zabúdať na dostatok čistej vody a dostatočnú hydratáciu.

Minerály si možno doplniť hypotonickými nápojmi bez konzervantov a prídavných látok. Nenahraditeľný je vitamín C, kofeín, ale v organickej forme, nie syntetickej.

Energiu si možno doplniť srvátkovým čokoládovým alebo vanikovým nápojom pre budovanie svalovej hmoty, pretože po intenzívnom športe svaly potrebujú doplniť na prvom mieste bielkoviny, sacharidy, vitamíny aj minerály.