Tiché príznaky toho, že vaše telo má problém s odbúravaním cukru. Tieto signály by ste nemali ignorovať!

Krvný cukor je úroveň glukózy, ktorú máte v krvi. Ide jednak o cukor, ktorý prijímame z potravy a tiež o cukor, ktorý si telo vyrába samo v pečeni.

Glukóza ja hlavným zdrojom energie pre bunky, ku ktorým sa dostáva pomocou krvného obehu.

Hyperglykémia je stav, kedy sa v krvi nachádza príliš veľa glukózy.

K tomu dochádza hlavne vtedy, ak telo nemá dostatok inzulínu (cukrovka typu 1) alebo vtedy, keď telo nedokáže dostupný inzulín zúžitkovať (cukrovka typu 2).

Ak sa vysoká úroveň krvnej glukózy vyskytuje dlhodobo, výsledkom môže byť trvalé poškodenie orgánov ako sú oči, nervy, obličky či cievy.

Vysokú úroveň krvného cukru môžu spôsobovať viaceré veci, no ide hlavne o nasledovné faktory:

– stres

– zlé stravovanie (časté pojedanie sladkostí medzi hlavnými jedlami)

– nedostatok pohybu

– dehydratácia

– vynechávanie alebo zlé dávkovanie liekov na cukrovku

– prehnaná liečba hypoglykémie (nízkeho krvného cukru)

– niektoré druhy liekov, ako napríklad steroidy

Občasný výskyt hyperglykémie sa môže prirodzene vyskytovať aj u detí a mladých dospelých počas obdobia dospievania.

Príznaky vysokého krvného cukru

Medzi najčastejšie príznaky vysokého krvného cukru zaraďujeme:

  1. časté močenie
  2. častý smäd
  3. strata na váhe, aj keď chuť do jedla zostala rovnaká
  4. pocit častej únavy
  5. svrbivá a suchá pokožka
  6. dlhé hojenie rán
  7. problémy s koncentráciou
  8. nervové potiaže
  9. zahmlené videnie
  10. priberanie
  11. časté infekcie
  12. impotencia
  13. sucho v ústach
  14. neustály hlad

Strava pri zvýšenom krvnom cukre

Pri zvýšenom krvnom cukre sú zmeny v stravovaní prvou vecou, ktorú je potrebné urýchlene vykonať. Zmena stravy dokáže urobiť nielen to, že sa začnete lepšie cítiť, ale aj to, že dôjde pomerne v krátkom čase k zníženiu krvného cukru.

Najväčším vinníkom označovaným za príčinu zvyšovania hladiny glukózy v krvi sú sacharidy, respektíve známe pod starším názvom uhľohydráty.

Jedným zo spôsobov, ako sa potraviny kategorizujú podľa ich vplyvu na krvný cukor je takzvaný glykemický index, označovaný aj skratkou GI.

Čím je číslo GI vyššie, tým viac daná potravina zvyšuje krvný cukor. A opačne, čím je nižšie, tým má menší vplyv na hladinu glukózu v krvi.

Používanie tejto kategorizácie potravín je ľahšie než si možno myslíte.

Dr. Jannie Brand-Millerová, profesorka a odborníčka na ľudskú výživu na Univerzite v Sydney, je silnou propagátorkou glykemického indexu. Ako odporúča: „Vymeťne potraviná s vysokým GI za tie s nízkym GI“.

Dr. Brand-Millerová navrhuje používať tieto 3 kategórie:

Nízky glykemický index (GI 55 a menej): väčšina ovocia a zeleniny, strukoviny, málo spracované obiloviny, celozrnné cestoviny, nízkotučné mliečne výrobky a orechy

Stredný glykemický index (GI od 56 do 69): biele a sladké zemiaky, kukurica, biela ryža, kuskus, celozrnné raňajkové cereálie

Vysoký glykemický index (GI 70 a viac): biele pečivo, sušienky, bagety, koláče, kroasanty, wafle a väčšina balených raňajkových cereálií.

Záver

V niektorých krajinách ako Austrália je výber potravín s nižším GI jednoduchý, lebo tento údaj sa nachádza priamo na obaloch potravín. Dobrou správou je, že pomaly sa tento údaj dostáva na obaly aj u nás.

Ak máte vysoký krvný cukor, začnite nahrádzať potraviny z tretej kategórie potravinami z prvých dvoch kategórií. Z dlhodobého hľadiska sa tak vyhnete vážnemu poškodeniu zdravia.

Zdroj