Snack – jogurt, banán, arašidové Maslo a škorica

Bežné miešané jogurty sú plné chémie, stabilizátorov, dochucovadiela a cukru. Ovocie či iné prírodné suroviny by sa tam hľadali len ťažko. Prečo to teda kupovať? Keď najbližšie niekoho po ťažkom tréningu alebo počas „cheat day“ prepadne chuť na niečo sladké, je vždy možnosť ísť zdravou cestou.  

Arašidové maslo je síce sacharidovou bombou, no tiež je plné kvalitných bielkovín. Banán je výborným zdrojom vitamínu B6, horčíka a draslíka a škorica zasa obsahuje množstvo vitamínu K a polyfenolov. A príprava? Všetko sa len premixuje a podáva chladené. Ďalšie inštrukcie netreba. Dobrú chuť!

Ingrediencie:

  • 300ml Sójový jogurt
  • 1 Banán
  • 2PL Arašidového masla
  • Škorica

Prečo práve tento zdravý snack?

Arašidové maslo je zdrojom kvalitných nenasýtených mastných kyselín znižujúcich nezdravý LDL cholesterol. Takžiež obsahuje bielkoviny potrebné pre regeneráciu svalov a v neposlednom rade vitamíny skupiny B a biotín, ktoré sú pomáhajú pri spracovaní živín a tvorbe červených krviniek.

Banán obsahuje vitamíny skupiny B (B2, B5 a B6), ktoré hrajú úlohu pri spracovaní tukov, sacharidov a rôznych aminokyselín a tiež sú potrebné pre dobrý stav kože a očí. Z minerálov majú významné zastúpenie horčík, draslíkmangán, teda je výborný ako podpora funkcie cievneho systému, nervov a svalov.

Škorica má okrem výbornej výraznej chuti ako korenie aj množstvo benefitov. Tým základným je jej vplyv na vyrovnavanie hladiny cukru v krvi. Obsahuje látky zvané chalkomové polyméry, ktoré 20-násobne zvyšujú metabolizmus glukózy (krvného cukru) v bunkách a preto je jedným z najlepších prírodných liekov na cukrovku.

Je tiež zdrojom engonolu a geraniolu, látok, ktoré odstraňujú stuhnutosť svalov a kĺbov a majú vplyv na tlmenie bolesti. Tiež je zdrojom vitamínu K, ktorý je nevyhnutný pre zrážanie krvi a regeneráciu kostí. Podporuje tiež správnu funkciu pečene a pôsobí preventívne proti zhubným nádorom.

Protirakovinový účinok škorice ešte znásobuje obsah polyfenolov, ktoré majú silnú antioxidačnú schopnosť a majú pozitívny vplyv na znižovanie syntézy estrogénov, ktorých dominancia je častou príčinou rakovinových ochorení.