Džem bez cukru – jahodový, ríbezľový, figový

Džem bez cukru si v posledných rokoch získava čoraz väčšiu popularitu. Niet divu, veď ponúka lahodnú a zdravšiu alternatívu k tradičným džemom plným cukru. Ako vyzerá recept na rýchly jahodový džem bez cukru, ako pripraviť ríbezľový džem a na čo slúžia pektíny?

Na trhu existuje široká ponuka džemov bez cukru. Človek si môže vybrať z rôznych druhov ovocia, ako sú jahody, maliny, čučoriedky, marhule, slivky a mnoho ďalších. Avšak džem bez cukru si každý môže pripraviť aj doma!


Obsah článku


Rýchly jahodový džem bez cukru – recept

Jahodový džem je obľúbenou pochúťkou mnohých ľudí, avšak často obsahuje mnoho nezdravých cukrov. Ak sa však niekto rozhodne pripraviť si rýchly jahodový džem bez cukru doma, môže si užiť jeho lahodnú chuť bez zbytočného pridaného cukru.

Recept na jahodový džem bez cukru je jednoduchý. Budú naň potrebné nasledovné ingrediencie:

 • 1 kg jahôd
 • 250 g želírovacieho prípravku bez cukru
 • šťava z 1/2 citróna (voliteľné)

Postup prípravy rýchleho jahodového džemu je nasledovný:

 1. Jahody treba umyť a zbaviť sa zelených stopiek.
 2. Následne sa jahody vložia do hrnca a rozmixujú sa ponorným mixérom.
 3. Pridá sa želírovací prípravok bez cukru a premieša sa.
 4. Džem treba priviesť do varu a variť ho 5 minút podľa návodu na obale želírovacieho prípravku.
 5. Na záver sa môže pridať šťava z citróna pre lepšiu chuť a konzistenciu.
 6. Džem treba ihneď naliať do čistých sterilizovaných pohárov a uzatvoriť ho.
 7. Nakoniec treba džem otočiť hore dnom a nechať vychladnúť.

Pri zdravej variante džemu bez cukru sa pre sladšiu chuť môže do džemu pridať med, stévia alebo iné prírodné sladidlo. Taktiež sa pre výraznejšiu chuť môže do džemu pridať štipka škorice, vanilky alebo kardamómu.

Výhody receptu na jahodový džem bez cukru:

 • Je zdravší ako džem s pridaným cukrom.
 • Neobsahuje zbytočné kalórie a neprispieva k rozvoju cukrovky, srdcových chorôb a obezity.
 • Zachováva si prirodzenú sladkosť jahôd.
 • Je všestranný a dá sa využiť rovnakým spôsobom ako džem s cukrom.

Jahodový džem bez cukru je lahodná a zdravá pochutina, ktorú si môže vychutnať ktokoľvek bez výčitiek. Okrem jahodového džemu sa môžu bez cukru pripraviť aj džemy z iných druhov ovocia, ako sú maliny, čučoriedky, marhule, slivky a mnoho ďalších.

Jahodový džem bez cukru neobsahuje zbytočné kalórie a neprispieva k rozvoju cukrovky, srdcových chorôb a obezity.

Ríbezľový džem bez cukru

Ríbezľový džem je lahodná pochúťka, ktorú obľubujú mnohí ľudia. Ak niekto preferuje zdravší prístup a chce si vychutnať ríbezľový džem bez cukru, môže si ho jednoducho pripraviť aj doma. Takto vyzerá recept na prípravu chutného ríbezľového džemu bez pridania cukru.

Ingrediencie:

 • 1 kilogram ríbezlí (červených, čiernych alebo bielej farby)
 • šťava z jedného citróna
 • 1 šálka vody
 • želatína alebo pektín (voliteľné, na zahustenie džemu)

Postup prípravy:

 1. Ríbezle je potrebné dôkladne umyť pod tečúcou vodou a odstrániť ich z vetvičiek.
 2. V hrnci sa zahreje voda a pridajú sa do nej ríbezle a šťava z citróna. Zmes sa nechá variť na miernom ohni asi 10 – 15 minút, kým ríbezle nezmäknú a nezačnú uvoľňovať šťavu.
 3. Ak niekto preferuje hladší džem, môže ho pretlačiť cez sitko, aby sa odstránili väčšie časti.
 4. Následne sa ríbezľová zmes naleje späť do hrnca a pridá sa želatína alebo pektín, ak sa ich človek rozhodne použiť. Týmto krokom sa dosiahne lepšia konzistencia džemu.
 5. Neskôr treba variť zmes na miernom ohni ďalších 10 – 15 minút, kým sa džem nezačne zahusťovať.
 6. Skontroluje sa konzistencia džemu. Ak je džem dostatočne hustý, môže sa odobrať z ohňa. Ak nie, nechá sa ešte chvíľu variť.
 7. Hotový ríbezľový džem sa naleje do čistých pohárov alebo pohárov s uzáverom. Poháre sa uzavrú a nechajú sa vychladnúť pri izbovej teplote.

Takto si môže hocikto pripraviť chutný ríbezľový džem bez pridania cukru. Je to skvelý spôsob, ako si vychutnať túto lahodnú pochúťku bez zbytočného prídavku rafinovaného cukru. Môže sa použiť na natieranie na chlieb, do jogurtov alebo ako súčasť rôznych dezertov.

Figový džem bez cukru

Figový džem je lahodná pochúťka, ktorá sa často podáva ako súčasť raňajok alebo dezertu. Avšak mnohé komerčné varianty figového džemu obsahujú vysoký podiel cukru, čo ich robí menej zdravou voľbou. Prečo na tom záleží?

Ak niekto preferuje zdravší prístup k strave, rozhodne sa správne stravovať a chce si vychutnať figový džem bez cukru, môže si ho pripraviť aj doma. Takýto je recept na prípravu chutného figového džemu bez cukru.

Ingrediencie:

 • 1 kg fíg
 • 250 g želírovacieho prípravku bez cukru
 • šťava z 1/2 citróna (voliteľné)
 • 1 vanilkový struk (voliteľné)

Postup prípravy:

 1. Figy sa umyjú a nakrájajú na menšie kúsky.
 2. Nakrájané kúsky sa vložia do hrnca a zalejú sa trochou vody.
 3. Hrniec sa prikryje a figy sa varia na miernom ohni asi 15 minút, kým nezmäknú.
 4. Uvarené figy sa rozmixujú ponorným mixérom.
 5. Do rozmixovaných fíg sa pridá želírovací prípravok bez cukru, šťava z citróna a vanilkový struk (ak ho niekto chce použiť).
 6. Džem sa premieša a privedie do varu.
 7. Varí sa 5 minút podľa návodu na obale želírovacieho prípravku.
 8. Džem sa ihneď naleje do čistých sterilizovaných pohárov a uzatvorí sa.
 9. Následne je potrebné džem otočiť hore dnom a nechať ho vychladnúť.

Týmto spôsobom sa môže pripraviť chutný figový džem bez cukru. Tento domáci figový džem je nielen chutný, avšak taktiež aj zdravší náhradník za komerčné varianty s vysokým obsahom cukru. Ktokoľvek si ho môže užiť kedykoľvek, keď bude mať chuť na sladkú pochúťku plnú čerstvého ovocia.

Figový džem je lahodná pochúťka, ktorá sa často podáva ako súčasť raňajok alebo dezertu.

Na čo slúžia pektíny?

Pektíny sú komplexné polysacharidy, ktoré sa prirodzene vyskytujú v bunkových stenách rastlín. Najbohatšie na pektíny sú citrusové plody, jablká, marhule a egreše.

Pektíny sa delia na dva typy:

 1. Nerozpustné pektíny: Tieto pektíny tvoria pevnú štruktúru bunkových stien a dodávajú rastlinám pevnosť.
 2. Rozpustné pektíny: Tieto pektíny sa rozpúšťajú vo vode a vytvárajú gélovitú hmotu.

V potravinárskom priemysle sa pektíny používajú ako želírovacie látky, zahusťovadlá a stabilizátory. Vďaka ich vlastnostiam sa používajú v rôznych produktoch, ako sú:

 • Džemy a marmelády: Pektíny dodávajú džemom a marmeládam želírovitú konzistenciu.
 • Želé cukríky: Pektíny sú základom želé cukríkov a dodávajú im ich charakteristickú želé konzistenciu.
 • Jogurty a dezerty: Pektíny sa používajú na zahustenie jogurtov a dezertov a dodávajú im krémovú konzistenciu.
 • Ovocné šťavy: Pektíny sa taktiež používajú na stabilizáciu ovocných štiav a zabraňujú ich usadzovaniu.

To nie je všetko! Pektíny okrem priemyselných využití ponúkajú aj benefity pre zdravie:

 • Zlepšujú trávenie: Pektíny sú rozpustnou vlákninou, ktorá podporuje trávenie a pôsobí preventívne voči zápche.
 • Znižujú hladinu cholesterolu: Pektíny dokážu viazať cholesterol v tráviacom trakte a znižovať tak jeho hladinu v krvi.
 • Posilňujú imunitu: Pektíny stimulujú imunitný systém a posilňujú obranyschopnosť organizmu.
 • Majú protizápalové účinky: Pektíny dokážu zmierňovať zápaly v tráviacom trakte a v kĺboch.

Pektíny sú teda všestranné látky s rôznymi využitiami. V potravinárskom priemysle sa používajú ako želírovacie látky, zahusťovadlá a stabilizátory. Okrem toho ponúkajú aj benefity pre zdravie, ako je zlepšenie trávenia, zníženie hladiny cholesterolu, posilnenie imunity a taktiež majú protizápalové účinky.

6 rád pre dokonalý džem

Príprava dokonalého džemu môže byť umenie, ktoré si vyžaduje trpezlivosť, znalosť správnych techník a kvalitných surovín. Džem je populárna pochúťka, ktorú mnohí ľudia obľubujú pre jeho sladkú chuť a možnosť konzervácie čerstvého ovocia.

Ak sa chce niekto naučiť variť džem ako profesionál, mal by nasledovať tieto kroky a zakaždým získať skvelý výsledok.

 1. Výber surovín

  Kvalita surovín je základom úspešného džemu. Malo by sa vybrať čerstvé, zrelé ovocie v najlepšom možnom stave. Zrelé ovocie s dostatočnou chuťou a arómou prinesie do džemu bohatú chuť. Môže sa použiť ovocie jedného druhu alebo kombinácia viacerých druhov, to záleží podľa preferencií jednotlivca.

 2. Príprava ovocia

  Pred začatím varenia džemu je potrebné ovocie dôkladne umyť a odstrániť všetky nepotrebné časti, ako sú stonky, jadierka alebo šupky. Ak je ovocie väčšie, treba ho nakrájať na menšie kúsky, čo uľahčí proces varenia a pomôže dosiahnuť rovnomernú konzistenciu džemu.

 3. Pridanie ľahkých látok

  Ak niekto plánuje variť džem bez cukru, na dosiahnutie sladkej chuti môže použiť prírodné sladidlá ako med, javorový sirup alebo stéviu. Ak však niekto preferuje klasický džem s cukrom, mal by pridať cukor podľa vkusu. Netreba zabudnúť tiež pridať šťavu z citróna, ktorá pomôže zvýrazniť chuť ovocia a pomáha pri tvorbe pektínového gélu.

 4. Varenie

  Ovocie treba variť na miernom ohni v hrnci spolu s pridanými sladidlami a citrónovou šťavou. Zmes je potrebné neustále miešať, aby sa predišlo prípadnému prilepeniu a zabezpečilo sa rovnomerné zahrievanie. Počas procesu varenia sa ovocie postupne rozpadne a uvoľní šťavu, čo prispieva k tvorbe džemu.

 5. Testovanie konzistencie

  Po niekoľkých minútach varenia sa môže začať testovať konzistenciu džemu. Na malý tanierik sa naleje trochu horúceho džemu a nechá sa chvíľu vychladnúť. Potom treba ťahať prstom cez povrch. Ak sa džem zosilní a neustúpi, má správnu konzistenciu.

 6. Konzervácia

  Hotový džem sa naleje do čistých pohárov alebo pohárov s uzáverom, pričom sa treba uistiť, že sú dobre uzavreté. Poháre sa uložia do chladničky alebo sa môžu sterilizovať, aby sa predĺžila ich trvanlivosť.

Takto pripravený džem bude mať intenzívnu chuť a bohatú textúru, čo ho urobí ideálnou voľbou pre každého milovníka sladkých pochúťok. S týmito jednoduchými krokmi môže každý variť džem ako profesionál a tešiť sa z jeho vynikajúcej chuti po dlhú dobu.