Seniori – cvičenie, aktivity, tipy

Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov vyhlásilo október za Mesiac úcty k starším v roku 1990. Európska populácia, Slovensko nevynímajúc, starne. Preto je potrebné podporovať seniorov v aktivitách a neposielať ich na okraj spoločnosti. Staroba čaká na každého, nech už má akúkoľvek podobu.

Niet pochýb, že telo sa vekom mení, avšak slabosť a chorľavosť nie sú nevyhnutné. Kľúčom k úspešnému starnutiu je prevziať zodpovednosť za svoje telo a ubezpečiť sa, že ostáva v dostatočne dobrom stave na to, aby odolalo mnohým zdravotným ťažkostiam súvisiacim so starnutím.

Kvalitu života seniorov výrazne ovplyvňujú aj medziľudské vzťahy. Samota a pocit nepotrebnosti je kritický v každom období života. V starobe sa sieť sociálnych kontaktov redukuje, ich nedostatok vedie k depresívnym náladám, mrzutosti a zatrpknutosti.

Kameňom úrazu je aj zhoršujúca sa fyzická kondícia. Starší človek sa často nechce hýbať, pretože pohyb mu spôsobuje bolesť. Menej pohybu ovplyvňuje pohybový systém a človek sa cíti ešte horšie. A tak sa bludný kruh uzatvára.

Pre seniorov má veľký význam fyzická sebestačnosť – základné činnosti spojené s hygienou, či prechádzky medzi ľuďmi. Práve odkázanosť a závislosť na druhých spôsobujú psychické traumy starnúcim ľuďom.

Najlepším bojovníkom je teda pohyb a stále kontakty s ľuďmi. Pri zníženej pohybovej aktivite organizmus stráca silu, redukuje sa počet svalových vlákien, ubúda objem svalstva a objavujú sa ďalšie regresné zmeny v celom pohybovom systéme, vrátane kostí a kĺbov.

Cvičenie pre seniorov

Veľmi vhodné je zaradiť do životného štýlu seniorov ranné cvičenie, ktoré pripraví telo, ale aj myseľ, pre ďalšiu činnosť do dňa. Ideálnou pohybovou aktivitou je chôdza.

Pohyb je pre seniorov veľmi dôležitý, treba ho však prispôsobiť svojim možnostiam.

Pomalá a krátkodobá nemá význam pre zlepšenie fyzickej kondície. Kondičný efekt má iba rýchlejšia chôdza, aspoň 3 – 4 km za hodinu, vzpriamene a s hlbokým dýchaním. Pešia turistika voľnejším tempom i na krátke vzdialenosti má okrem fyzického aj psychohygienický význam. Dobrá je turistika na bežkách alebo severská chôdza s palicami – nordic walking.

S pribúdajúcimi rokmi treba byť pri výbere pohybových aktivít opatrný a prihliadať na už existujúce zdravotné obmedzenia. Organizmus staršieho človeka je zraniteľnejší a krehký, stúpa aj potreba príjmu minerálov a vitamínov.

Na hormonálny a nervový systém priaznivo vplýva magnézium. Umožňuje uvoľnenie a sťahovanie svalstva, čim podporuje prevenciu kŕčov (spolu s vitamínmi B1, B2 a B6). Udržiava v dobrom stave obehový systém a zvykne sa označovať aj ako antidepresívny a protistresový srdcový minerál. V kombinácii s vápnikom pôsobí ako prirodzený upokojujúci a regeneračný prostriedok.

Aktivity pre seniorov

Seniori čelia rôznym výzvam, ako sú fyzické ochorenia, finančné obmedzenia alebo obmedzená pohyblivosť, ale stále existuje množstvo aktivít, ktoré ich môžu udržať v aktivite.

Dobrovoľníctvo je jedným zo spôsobov, ako sa môžu seniori spojiť s ostatnými a zmeniť svoju komunitu. Seniori môžu venovať čas miestnym charitatívnym organizáciám, susedským skupinám alebo podporným službám vo svojom okolí. Dobrovoľníctvo je pre seniorov zmysluplný spôsob, ako si zachovať kontakt a produktivitu a zároveň pomáhať iným.

Aktivity seniorov sa môžu týkať aj zručností v moderných technológiách.

Pravidelné osobné návštevy blízkych alebo virtuálna komunikácia prostredníctvom videochatu seniorom pomáhajú udržať vzťahy na akúkoľvek vzdialenosť. Sociálne interakcie udržiavajú seniorov v dobrej fyzickej a psychickej kondícii a zároveň im poskytujú emocionálnu podporu v náročných obdobiach.

V závislosti od svojho zdravotného stavu sa seniori môžu zúčastňovať na ľahkých cvičeniach, ako je plávanie, chôdza alebo joga. Tanečné kurzy sú tiež skvelým spôsobom, ako môžu seniori zostať aktívni a zároveň sa zabaviť a spoznať nových ľudí.

Tí, ktorí hľadajú zaujímavú zábavu, môžu preskúmať múzeá a zapojiť sa do umeleckých a remeselných projektov. Vďaka množstvu bezplatných alebo lacných možností majú seniori na výber množstvo zaujímavých aktivít.

Môžu sa tiež zúčastňovať na prednáškach alebo vzdelávacích aktivitách či online kurzoch s blízkymi univerzitami alebo kultúrnymi organizáciami.

Okrem týchto aktivít majú seniori nárok aj na asistenčné programy, ktoré poskytujú užitočnú pomoc. Napríklad stravovanie na kolesách alebo prepravné služby. Seniori majú veľa možností, ako si vo vyššom veku nájsť naplňujúce aktivity.

Univerzita tretieho veku

Univerzita tretieho veku na Slovensku je jedinečným vzdelávacím programom, ktorý sa venuje poskytovaniu kvalitného celoživotného vzdelávania seniorom. Ponúka širokú škálu odborov a aktivít, vrátane jazykových kurzov, výtvarných kurzov, kurzov počítačových zručností a voľnočasových aktivít.

Jeho poslaním je podporovať učenie a osobný rast medzi seniormi, ako aj poskytovať sociálnu sieť pre tých, ktorí hľadajú spojenie s ostatnými v rovnakej vekovej skupine. Univerzita je otvorená pre všetkých nad 50 rokov.

Študenti môžu využívať aj aktivity, ako sú šport a voľnočasové aktivity, ktoré sú navrhnuté tak, aby boli fit a aktívni. Okrem pravidelných kurzov univerzita ponúka množstvo zaujímavých seminárov od popredných odborníkov z rôznych oblastí.

Univerzita tiež podporuje svojich starších študentov prostredníctvom poradenských služieb. Univerzita tretieho veku na Slovensku je viac než len vzdelávacia inštitúcia – je to miesto, kde sa seniori stretávajú a užívajú si učenie v bezpečnom a podpornom prostredí.

Poskytuje neoceniteľnú príležitosť na socializáciu, učenie sa nových zručností a objavovanie záľub, ktoré môžu pozitívne prispieť k ich celkovému zdraviu a pohode.

Vitamíny dôležité pre seniorov

Jednou z kľúčových súčastí udržiavania zdravého životného štýlu s pribúdajúcim vekom je zabezpečenie prísunu potrebných vitamínov a minerálov do svojho tela. Hoci niektoré vitamíny a minerály sú nevyhnutné pre každého, niektoré sú pre seniorov obzvlášť dôležité:

  • vitamín D
  • omega-3
  • vitamín B12
  • vápnik
  • horčík

Foláty sú dôležitým vitamínom skupiny B, ktorý udržiava zdravé srdce tým, že znižuje hladinu homocysteínu. Nachádza sa v tmavozelenej listovej zelenine, ako je kapusta, špenát a repa, vo fazuli a šošovici, v orechoch a v niektorých druhoch ovocia (pomaranče, banány) a aj v obilninách.

Horčík pomáha pri uvoľňovaní svalov, činnosti nervov, regulácii krvného tlaku a tvorbe energie. Tento minerál sa nachádza v celozrnných obilninách, v zelenej listovej zelenine, orechoch, strukovinách a v obohatených potravinách, ako sú müsli tyčinky alebo cereálie.

Seniori by mali zvážiť aj každodenné užívanie multivitamínov. Je to jednoduchý spôsob, ako zabezpečiť príjem všetkých dôležitých vitamínov a minerálov, ktoré telo potrebuje. Pred začatím užívania doplnkov stravy alebo zmenami v jedálničku sa treba poradiť so svojím lekárom.

Inšpiratívne hobby pre seniorov

Starší občania majú v rukách množstvo času a nájsť spôsob, ako čo najlepšie stráviť tento čas, môže byť skľučujúce. Našťastie, o koníčky, ktoré majú seniori k dispozícii, nie je núdza. Vďaka nim zostanú kontakte s ostatnými a dobre sa zabavia.

Tu je niekoľko vynikajúcich koníčkov, ktorým sa seniori môžu venovať v neskoršom veku:

  1. Opracovanie dreva: Práca s drevom je remeslo, ktoré si vyžaduje trpezlivosť a zručnosť, no môže byť veľmi obohacujúce. Mnoho seniorov nájde potešenie vo vytváraní niečoho jedinečného. Môže to by kúsok nábytku alebo príjemná dekorácia. Práca s drevom sa pritom spája s precvičením mozgu a zlepšením motoriky.
  2. Záhradníctvo: Pre seniorov je to jednoducho úžasný koníček. Sú v kontakte s prírodou a zároveň si pestujú vlastné potraviny či kvety pre radosť.
  3. Umenie a remeslá: Umenie a remeslá poskytujú priestor pre kreativitu, predstavivosť a sebavyjadrenie – od maľovania a kreslenia až po sochárstvo z hliny alebo výrobu šperkov. Nielenže tieto aktivity zmierňujú stres a nudu, ale majú aj preukázané fyzické výhody, ako je zlepšená zručnosť a koordinácia.
  4. Genealógia: Prehrabávanie sa v minulosti môže byť pre mnohých seniorov fascinujúcim koníčkom. S pomocou webových stránok nebolo sledovanie rodovej línie nikdy jednoduchšie. Mnohí seniori majú radosť z toho, že sa môžu dozvedieť viac o histórii svojej rodiny a objaviť nepoznaných príbuzných.
  5. Kurzy: Seniori môžu tráviť čas rôznymi kurzmi a zveľaďovať tým svoje myslenie. Napríklad taký počítačový kurz im pomôže, aby nezaostávali za zvyškom dnešného zrýchleného sveta.

Bez ohľadu na to, akým koníčkom sa seniori rozhodnú venovať, dôležité je, že nájdu niečo, čo ich baví a napĺňa a zároveň je to pre nich výzvou. S toľkými možnosťami seniori určite nájdu niečo, čo im prinesie radosť a pomôže im zostať aktívnymi aj počas dôchodkového veku.