12 najčastejších prekážok pri chudnutí

Niekedy sa ľudia snažia zhodiť pár kilogramov a nie a nie sa im to podariť. Mnohokrát to kvôli tomu vzdajú. Avšak riešenie sa vždy nájde, keď sa zistí príčina. Tu je zopár prekážok alebo príčin, ktoré môžu spôsobiť, že to ide ťažko. V nasledujúcich riadkoch sú aj možné riešenia a zopár tipov, ako tieto príčiny prekonať.

Dobrou správou je, že nadváha nemusí byť trvalým stavom. So správnou motiváciou a zdravým životným štýlom je možné schudnúť a váhu si udržať.

Prvým krokom k získaniu motivácie na chudnutie je v prvom rade pochopiť, prečo má jednotlivec nadváhu. Je dôležité identifikovať všetky nezdravé návyky alebo správanie, ktoré môžu prispievať k súčasnej hmotnosti.

Medzi bežné príčiny nárastu hmotnosti patrí prejedanie sa, konzumácia nezdravých potravín a nedostatok pohybu. Po zistení hlavnej príčiny nárastu hmotnosti môže človek začať vypracovávať plán na zmenu.

1. Nedostatočný pitný režim

Je smutnou realitou, že až 80 % ľudí má nedostatočný pitný režim. Ľudské telo sa skladá zo 75 % z vody (v rôznych formách) a je faktom, že väčšina ľudí pije až vtedy, keď sú smädní. Nedostatok vody veľmi negatívne vplýva na každého človeka. Avšak je to ešte horšie, ak pije málo niekto, kto chce redukovať svoju hmotnosť.

Optimálne množstvo je 4 dcl vody na 10 kg hmotnosti denne. Pričom väčšie množstvo je potrebné pri fyzickej aktivite, strese a aj pri vírusových ochoreniach, kvôli detoxikácii.

Mnoho ľudí pokúšajúcich sa chudnúť si kompenzuje nedostatok energie zo znižovania kalorickej hodnoty a nedostatočnej nutričnej hodnoty pitím energetickým nápojov. Tie sú s množstvom cukru a prídavných nezdravých látok, čím chudnutie blokujú. Na pitie je vhodná čistá voda alebo zdravé nízkokalorické nápoje.

2. Nedostatok spánku

Ten, kto veľa spí, chudne ľahšie. Kto spí málo, kíl sa len tak nezbaví. Toto zaujímavé pravidlo naozaj funguje, čo dokazuje mnoho štúdií.

Ak teda niekto chce schudnúť alebo si svoju hmotnosť udržať, mal by dbať na dostatok spánku. To znamená spať aspoň sedem hodín denne a chodiť do postele pokiaľ možno pred polnocou.

3. Hotové výrobky a fast food

Zdá sa, že uľahčujú život a sú dobrým riešením pri každodennom zhone, keď človek nemá čas na plnohodnotné jedlo. Nemalo by sa však prehliadať, že väčšina hotových jedál má vysoký obsah tuku a soli. A to podstatne vyšší ako jedlo pripravené z čerstvých prísad.

Soľ zadržiava vodu v tele. Rýchle diéty väčšinou zbavia telo svalov, preto je dôležitá bioimpedačná analýza, ktorá presne určí zloženie tela aj počas chudnutia.

4. Lieky blokujúce chudnutie

Lieky môžu chudnutie sťažiť, v niektorých prípadoch dokonca viesť k nárastu hmotnosti. Sú to napríklad niektoré psychofarmaká, betablokátory a lieky na cukrovku. Pri užívaní týchto prípravkov je vhodná konzultácia s lekárom.

Tu je prehľad najčastejších liekov, ktoré blokujú chudnutie:

  • Hormonálna antikoncepcia: Ide o výsledok pôsobenia estrogénov, ktoré môžu zvýšiť chuť do jedla, u niektorých žien aj podporujú zavodnenie organizmu.
  • Lieky na alergiu: Problematické sú z pohľadu priberania aj antihistaminiká, čiže lieky na potlačenie histamínovej alergie. Tieto lieky potláčajú účinky histamínu, ktorý je zodpovedný za alergickú reakciu, no zároveň tiež zvyšujú chuť do jedla.
  • Lieky na vysoký krvný tlak: Ich vedľajším účinkom je, že znižujú výkonnosť a teda dochádza k nedostatku pohybu.
  • Lieky na srdce: V rámci kardiovaskulárneho systému sa užívajú aj betablokátory, čo sú lieky s účinkom na liečbu srdcovej arytmie, ischemickej choroby srdca alebo anginy pectoris. Zasahujú však do metabolizmu glukózy a spôsobujú priberanie.
  • Antidepresíva: Podobne funguje aj ďalšia kategória liečiv pôsobiacich na oblasť psychiky a psychickej vitality, antidepresíva. Tieto lieky spôsobujú priberanie aj cez 5 kilogramov za mesiac. Aj tu ide o dôsledok zvýšenia apetítu na jedlo.
  • Lieky na cukrovku: Liečba inzulínom, ktorý je obsiahnutý v liekoch na cukrovku, prináša tiež riziko v podobe nekontrolovaného priberania. U niektorých pacientov bolo zaznamenané pribratie až 10 kilogramov počas prvého roka, je to individuálne.
  • Lieky na štítnu žľazu: Tyreostatiká, ako sa nazýva kategória liečiv určená na štítnu žľazu, môžu meniť hormonálnu rovnováhu, čo má viacero vplyvov v tele. Jednak ide o vplyv na trávenie a metabolizmus, ale aj o celkové spomalenie organizmu.

Ak ide o ďalšie typy a kategórie liečiv, ktoré sú z hľadiska možného priberania na hmotnosti rizikové, sem patria napríklad lieky na migrénu a bolesti hlavy, lieky vplývajúce na nervový systém a všeobecne staré lieky.

5. Málo pohybu

Pre udržanie sa v dobrej fyzickej forme je šport dôležitý. Je úplne jedno či ide o behanie, plávanie, bicyklovanie alebo každodennú dlhšiu prechádzku.

Pohyb je alfou a omegou. Občas je potrebné vyskúšať rôzne aktivity, kým každý pre seba nájde tú pravú. Hlavné je mať z pohybu radosť.

6. Nedostatok bielkovín

Mnoho rôznych diét odporúča redukciu bielkovín, pretože potraviny s ich vysokým obsahom (napríklad mäso a syry) bývajú často veľmi tučné. Keď však organizmus prijíma málo bielkovín, odbúrava sa svalová hmota a znižovanie hmotnosti sa naopak spomaľuje.

Svaly aj v pokojnom stave spaľujú veľa energie. Preto sú vhodné potraviny bohaté na proteíny. Sú nízkokalorické a napriek tomu dobre zasýtia. Typickým príkladom je chudé hydinové mäso alebo nízkotučné mliečne produkty.

Problémom v dnešnej strave je prebytok živočíšnych bielkovín s vysokým množstvom tuku (okrem rýb a hydinového mäsa). K tomu navyše pridávanie hormónov a antibiotík, čo sú distruptory, ktoré takisto blokujú chudnutie. Odporúča sa preto zmeniť pomer rastlinných a živočíšnych bielkovín s väčším množstvom práve rastlinných.

V tomto smere je vhodné zamerať sa na strukoviny (šošovica, fazuľa, sója). Sója je zložením aminokyselín najbližšia mäsu. Mnoho ľudí má problém pri trávení strukovín kvôli nadúvaniu a plynatosti a preto aj napriek obrovským výhodám strukovín ako rastlinných bielkovín, ich zaraďujú do svojej stravy málo.

Pre skvalitnenie stravy a v počiatočných fázach chudnutia je však vhodné zaradiť tieto produkty do jedálnička aj 2 – 3 krát denne.

7. Nedostatok vlákniny

Bežným nedostatkom v dnešnej dobe je práve nedostatok vlákniny. Tá má mnoho výhod, napríklad:

  • zlepšuje metabolické procesy
  • zefektívni trávenie
  • je „potravou“ pre zdravú črevnú mikrobiotu

Pokiaľ človek nekonzumuje dostatok ovocia, zeleniny, celozrnných obilovín alebo semienok či orechov, môže doplniť vlákninu aj doplnkami s vysokým množstvom vlákniny. Dostatok vlákniny pomáha znižovať glykémiu, cholesterol aj triglyceridy v krvi a je prevenciou metabolického syndrómu.

8. Zle zvolená desiata

Aj pri diéte je povolené jesť medzi hlavnými jedlami. Avšak pozor – len v prípade, že to neprekročí celkové povolené množstvo kalórií za deň. Mnohí si radi dajú na desiatu ovocie. To obsahuje fruktózu (ovocný cukor), ktorá najprv rýchlo zvýši hladinu inzulínu a potom ju rovnako rýchlo nechá klesnúť. Dôsledkom sú návaly hladu.

Ak sa bez desiatej niekto nezaobíde, vhodnejšia je surová zelenina, napríklad zeler, mrkva, kaleráb, uhorka alebo paradajky. Tento druh zeleniny človeka zasýti rovnako ako ovocie. Nie je však zdrojom fruktózy. Veľmi dôležité je, aby desiata obsahovala 5 – 10 g zdravých bielkovín.

9. Rýchle jedenie a nepravidelná strava

Štúdie dokazujú, že keď sa človek pri jedení nesústredí na jedlo a namiesto toho sa venuje napríklad mobilu alebo sledovaniu televízie, zje až o 30 percent viac, ako keď jedlo naplno vníma a sústredí sa v pokoji na jeho konzumáciu. Kontraproduktívne je aj zjesť niečo v zhone alebo postojačky.

Veľmi dôležitá je aj pravidelnosť vo výžive. Ľudské vnútorné hodiny, pokiaľ sú nastavené správne, sú v symbióze s telom. Pokiaľ telo vie, že v určitom čase dostane prídel živín, nebude si ukladať zásoby v podobe tukov na neskôr ako veverička na zimu.

10. Stres

Trvalý stres nielenže zvyšuje hladinu kortizolu a chuť na sladké, prispieva aj k ukladaniu tukových buniek, najmä v oblasti brucha. Treba hľadať príčinu napätia a pokúsiť sa ho zbaviť.

Keď to nie je možné, je vhodné vytvoriť si pravidelné „oázy pokoja“ pre načerpanie energie, najlepšie pod vedením profesionálov. Skvelými tipmi sú cvičenie Päť Tibeťanov, prechádzky v prírode a písanie si denníka.

11. Štítna žľaza

Poriadne priťažiť v chudnutí môže aj štítna žľaza. A to vtedy, keď produkuje málo tyroxínu. Metabolizmus sa spomaľuje a priberanie je dopredu naprogramované.

Nedostatok hormónov štítnej žľazy môže zistiť lekár jednoduchým krvným testom a v prípade potreby potom predpíše lieky k normalizovaniu ich hladiny.

12. Vek

Čím je človek starší, tým viac sa jeho metabolizmus spomaľuje. To znižuje celkový kalorický príjem, ktorý má „povolený“ bez toho, aby sa v tele ukladal tuk. Automaticky je tak ťažšie udržať si štíhlu postavu.

Netreba však hádzať flintu do žita. Stravovanie by malo byť prispôsobené veku (v tom môže pomôcť výživový poradca). Tiež by bolo vhodné začleniť do každodenného programu viac pohybu.