Potrebujeme detoxikáciu?

Na prvom mieste je uvedomiť si, že význam slova pôst (nie je to hladovka = nepríjímanie žiadnej potravy v záujme očisty, resp. askéza)  je z nášho pohľadu zdravým procesom. Je to len iný výraz pre detoxikáciu = zbavovania sa toxínov.  My v rámci zdravého životného štýlu nepodporujeme askézu. Postíme sa vtedy, keď vylúčime zo stravy potraviny, ktoré toxikujú naše telo.

Zlých návykov je možné sa zbaviť

Celý problém vychádza z toho, že mnohé zdravotné problémy obyvateľov „vyspelých“ krajín pochádzajú z nadmerného prijímania potravy a užívania liekov a iných nevhodných látok. Prejedanie sa a závislosti (… áno, aj závislosti na jedle – cukre, alkohole, fajčení…) sa týkajú takmer každého z nás.

Tieto návyky tvoria súčasť spoločenskej a kultúrnej „výchovy“ a zároveň sú nevedomou reakciou na stres v rodine, v škole, v práci a aj v spoločnosti.

Ak ste obeťou ktoréhokoľvek z „NÁVYKOV“, neznamená to, že sa hneď cítite zle. Môže to trvať aj roky, kým sa negatívne príznaky prejavia. Je ťažké dospieť k túžbe s niečím prestať – najmä ak ide o zvyk alebo závislosť, ktorú sme získali rokmi a naučili sme sa spoliehať na ňu … ako na barličku.

Závislostí sa dokážeme zbaviť, ak sami sebe venujeme patričnú pozornosť, ak aj s pomocou blízkych zmobilizujeme svoju všetku pozitívnu vôľu. Najťažšie je priznať si závislosť, uvedomiť si ju, prijať otvorene svoje pocity so všetkým, čo môže zahatať cestu k „vyliečeniu“.

Až po priznaní závislosti ju môžeme postupne odstrániť, teda vydať, vzdať sa jej tak, aby sme ju nenahradili inou závislosťou či zlozvykom …

Je potrebné dodržať určité zásady

1. Eliminujeme sebazničujúce návyky – skúsime to aspoň na 7 – 14 dní – nie sme predsa malé deti, ktoré nemajú žiadnu vôľu, resp. ešte slabú, sme predsa dospelí ľudia 

2. Ak si to nevieme predstaviť bez… (doplň svoju závislosť), na chvíľu ich eliminujme a sledujme svoje pocity, ako sa cítime? prečo sa ničíme? čo spôsobuje návyk, že niečo tak veľmi potrebujeme…?

3. Uvedomíme si, že závislosťou ubližujeme nielen sebe samému, ale aj iným (väčšinou najbližším)

4. Zameníme závislosť za starostlivosť o seba, čím naštartujeme vnútorný samoliečebný proces.

5. Začneme s plánom zdravej výživy, pravidelného pohybu, zvládania stresu…. ( s čím je najlepšie začať v nejakej podpornej skupine, kde sa nachádzajú ľudia podobného zmýšľania a majú záujem vyriešiť konkrétny problém, o ktorom si uvedomujú, že existuje).

6. Odrazu sa začne zlepšovať náš zdravotný stav a naše bunky sa tešia ako šialené !!!

7. Získame prístup k vlastnej neobmedzenej každodennej zdravej životnej energii a ZDRAVIU BEZ ZÁVISLOSTÍ…. !

Každý z nás je jedinečný, každý z nás vyrástol v inom prostredí, má iné návyky, má rád iné kombinácie nápojov či jedál. Podstatou je však vnútorné pochopenie. Neurobí to za nás žiadny lekár, žiadny psychológ, psychoterapeut, resp. lekárnik (tá známa fráza: „Poraďte sa so svojim lekárom alebo lekárnikom“). 

Len my sami sa môžeme dopracovať k stále vyšším a čistejším úrovniam vnútornej múdrosti, prejaviť úsilie, vnútornú silu a vedomie urobiť zmenu.

Na začiatku je samozrejme nevyhnutná motivácia a silné odhodlanie zmeniť súčasný stav. A až tu môže nastúpiť detoxikácia. Musí to byť vedomý proces – rozhodnutie. Ak vnútorné rozhodnutie ku zmene absentuje, nič sa neudeje.

Detoxikáciou môžeme nastoliť alkalizačný proces, vďaka čomu sa budeme rýchlejšie cítiť lepšie a zminimalizujeme abstinenčné príznaky.  Voda, pitný režim, pohyb, prísun vitamínov a minerálov tiež dokonale podporia celý detoxikačný proces.

Nevyhnutné sú samozrejme „správne“ informácie, ktorých síce na internete nájdeme obrovské množstvo, najlepšie je však osobný kontakt a spolupráca s niekým, kto má skúsenosti s detoxikáciou a podporná skupina podobne zmýšľajúcich.

Detoxikácia pre telo je nevyhnutná pre zbavenie sa toxínov. Je to začiatok prevzatia zdravia do vlastných rúk. Veď v skutočnosti si zaň zodpovedá každý sám. 

Dobrá činnosť a ekológia tráviaceho traktu (tzv. mikrobiota) sú podmienkou zdravia. Tak ako je naša planéta Zem v stave nerovnováhy (narušený ekosystém), podobné je to aj s našou mikrobiotiou (črevným ekosystémom. 

Stav nerovnováhy ovplyvňuje celkový stav organizmu. Fakt, že „sme to, čo prijímame a trávime, nie to, čo vylučujeme,“ potvrdzuje, že funkcie tráviaceho traktu sú nevyhnutné pri procese výživy tela a kontroly jeho toxicity prostredníctvom vylučovania, čo je proces, ktorý sa začína v hrubom čreve.

Navyše tak, ako sa každý deň staráme o svoju tvár, či zuby, by sme sa zvnútra mali starať aj o svoj tráviaci trakt a dopriať si pravidelné čistenie čriev. Nasledujúce rady sú veľmi zjednodušené, ale aj tým, že ich začneme uplatňovať v živote, sa môžeme začať zbavovať návykov a začať detoxikáciu.

Pitný režim a hydratácia je alfa a omega. Všade, kde sa pohnem vidím, že ľudia veľmi málo pijú a dôvod „nie som smädný, nebudem stále chodiť na záchod….“. Ako sa hovorí, človek si zvykne aj na šibenicu a tak aj naše telo sa prispôsobí, aj keď neskutočne trpí (však výsledky sa prejavia už po 35. – 40. roku).

Je to pritom veľmi jednoduché, piť nemáme vtedy, keď sme smädní, ale priebežne celý deň, smäd je len „signalizácia“, že organizmus už vníma absenciu tekutiny, vody.

Snažíme sa jedlo dôkladne žuvať, čo je nevyhnutné pre tvorbu slín, dobré trávenie, neprejedanie sa a teda zdravie. Žuvaním na jednej strane znížime chuť do jedla a na strane druhej začneme vnímať aj skutočnú chuť jedla a nepotrebujeme ho toľko. 

Snažíme sa vylúčiť zo stravy potraviny, ktoré tráviaci trakt zaťažujú: rafinované potraviny, biely cukor, biela múka, aspoň na čas mäsové výrobky (keď by ste pri tom zostali dlhšie, uvidíte, že ani tie by vám nechýbali, ktoré organizmus prekysľujú a spôsobujú pozitívnu dusíkovú bilanciu, mliečne výrobky obsahujúce pre telo nie celkom prospešné prvky, alkohol, lieky.

Snažíme sa upravovať jedlo šetrnejším spôsobom ako v mikrovlnnej rúre alebo vyprážaním, či grilovaním. Zelenina a ovocie najlepšie surové, strukoviny varené, používať najmä olivový olej (200 C), kokosový olej (240 C)  a ghí (250 C – je vhodné aj pre ľudí s laktózovou intoleranciou, ktorou trpí takmer 70 % populácie). My mikrovlnnú rúru úplne vylučujeme z každodenného života.

Snažíme sa konzumovať aspoň 70 – 80  % rastlinnej potravy, aj keď sčasti tepelne upravenej (vláknina spoľahlivo vyčistí …) a zaradíme do jedálneho lístka denne strukoviny. Neverte, že ovocie má veľa cukru. 200 g ovocia, 300 g zeleniny, 150 g strukovín a 15 g orieškov denne dodá vlákninu, zdravie a nebudete mať chuť na sladké.

Pokiaľ sme žili dlhodobo v strese, môže trvať aj niekoľko rokov, kým sa tráviaci trakt spamätá z takéhoto poškodenia, pretože práve on je najviac citlivý na zmeny psychického stavu… ale odmenou nám bude jasnejšie myslenie, flexibilita či lepšia pamäť.

Je dôležité zachovať a udržiavať vnútri tráviaceho traktu priateľskú mikrobiotu. Nadmerné množstvo nepriateľských baktérií a fermentujúcich kvasiniek či parazitov môže poškodiť funkcie trávenia a spôsobiť zápal (čo je vedecky dokázané – nebudeme už ani hovoriť o notoricky známom negatívnom pôsobení antibiotík na tráviaci trakt)… 

Zmena návykov nie je jednoduchá

Ako som už písala v predchádzajúcej časti, zbaviť sa zlozvykov nie je jednoduché, ale dá sa to. Nevyhnutné je rozhodnutie a silná vnútorná túžba sa zlozvykov zbaviť. A na to je jedným z pomocníkov detoxikácia.

Detoxikácia je proces, pri ktorom sa toxíny buď z tela vylúčia alebo sa v ňom neutralizujú, či premenia na netoxické zlúčeniny. Tuky (najmä oxidované tuky a cholesterol), voľné radikály a ostatné molekuly, ktoré v našich vnútornostiach pôsobia dráždivo ako toxíny, sa odstránia. 

Orgány, ktoré sa podieľajú na detoxikácii organizmu: tráviaci trakt, močové cesty, dýchacie cesty, lymfatický systém a koža a pokožka.

Toxicita sa zvyšuje aj dôsledkom stravy chudobnej na ozajstné živiny, nedostatočnej činnosti hrubého čreva a jeho poruchami, zníženej funkcie pečene, slabého vylučovania obličkami a nedostatočného vylučovania dýchacími cestami a pokožkou. (Môžete si predstaviť, aké choroby sa toxicitou asi súvisia.)

Mnoho ľudí považuje za dôležitý spôsob detoxikácie klystír (čo má korene v starých učeniach, ktoré tu teraz nebudem rozoberať). Áno, v niektorých prípadoch je to opodstatnené, ale pokiaľ sa vnútorne rozhodneme, nepotrebujeme klystír, ak máme informácie, ktoré môžu zmeniť náš životný štýl.

Našou úlohou je vrátiť do rovnovážneho stavu náš organizmus prostredníctvom zmeny životného štýlu. Ozdravením tráviaceho traktu ozdravíme seba, aj svoj mozog. Ako som už písala v inom článku, mozog a črevá sú vzájomne prepojené, čo je aj vedecky dokázané mnohými štúdiami.

Čo je potrebné urobiť pre efektívnu detoxikáciu?

  • Piť dostatočné množstvo čistej filtrovanej vody.
  • Upraviť výživu obsahujúcu dostatočné množstvo vlákniny z prirodzených zdrojov.
  • Použiť čerstvé odšťavené ovocné a zeleninové šťavy.
  • Užívať doplnky výživy a liečivé bylinky.
  • Zostaviť si program telesnej aktivity. Pohyb zlepšuje funkcie trávenia, povzbudzuje činnosť lymfatických žliaz, endokrinného systému  a podporuje imunitné funkcie.
  • Vykonávať cviky pre svaly a chrbticu. Sem patrí aj odborné osteopatické a chiropraktické narovnávanie chrbtice a masáže.
  • Naučiť sa zvládať stres. Citlivý tráviaci trakt funguje oveľa lepšie, keď sme pokojní. (Čo stojí za rozčuľovanie?)
  • Vyhľadať profesionálnu pomoc pri užívaní doplnkov výživy. bylinných prípravkov, pomoc zostavenia jedálnička, zostavenie fitness program aspoň spočiatku.
  • Zistiť, ako sa telo cíti – je tu určitý rozdiel medzi biologickým vekom a metabolickým! Ćím vyšší metabolický vek oproti skutočnému veku je nameraný, tým je to horšie, tým sa telo cíti viac opotrebované a potrebuje detoxikáciu a zmenu životného štýlu.

Dlhodobá detoxikácia spolu so zbavením sa nesprávnych stravovacích návykov a výberom vhodnej stravy môže pomôcť dôkladne zmeniť život!

Takmer každý by sa mal z času na čas detoxikovať. Niektorí potrebujú čistiť telo častejšie, aby uviedli funkcie svojho organizmu do rovnovážneho stavu.

Nezabúdajme, že čistenie alebo detoxikácia je iba jednou časťou trilógie vyživovacej činnosti (ďalšie sú stavba a obnova buniek). Pri pravidelnej, vyváženej strave s vylučovaním nadbytočne prijímaných látok, telo nepotrebuje silnú detoxikáciu. 

Samozrejme, rozhodnúť sa, kedy a ako intenzívne sa detoxikovať, musí každý individuálne, podľa svojho životného štýlu. Detoxikačný proces je nevyhnutný pre každého, kto má symptómy akejkoľvek choroby súvisiacej s toxicitou tela. Detoxikačný program sa dá chápať ako oddych pre telo a tráviaci trakt.

Medzi najčastejšie symptómy patria bolesti hlavy (aj migrény), únava, vyčerpanosť, pocity preplnenia, bolesti chrbta, bolesti v kĺboch alebo opuchy kĺbov, tráviace ťažkosti a alergické symptómy ako je precitlivelosť na niektoré látky z prostredia – chemikálie, parfumy, syntetické látky, depresie, náladovosť, zlý spánok, oslabená imunita, podráždenie očí (niekedy býva aj dôsledok nedostatku niektorej živiny)….

Detoxikácia je tiež dôležitá cesta k zníženiu nadváhy. Veľa toxínov, ktoré prijímame sa uchováva v tukových vankúšikoch. Obezita sa teda takmer vždy spája s toxicitou. Tým, že znížime hmotnosť, čiže podiel tuku v tele, znížime aj obsah toxínov.

Pri chudnutí je veľmi dôležité podporiť odplavenie toxínov z tela dodaním antioxidantov  a chrániť ho pred nedostatkom dôležitých živín. Samozrejme, aj tu potrebný dostatok pohybu, ktorý ešte navyše zrýchli metabolizmus.

Kedy je najlepšie začať s detoxikáciou?

Ja by som asi navrhla, že kedykoľvek, keď mám vnútorný pocit, že neviem, čo so sebou  Určite nie na Nový rok ako novoročný záväzok. Najvhodnejšie obdobie je práve teraz na jar, nie je vylúčená ani jeseň. Jar je však začiatok niečoho nového.

Detoxikačný (čistiaci) program je ideálna pomôcka na prehodnotenie svojho života, zmeny a zbavenie sa závislostí a zlozvykov, zmenu stravovacích návykov, oddych a liečbu preťažených orgánov trávenia. Leto tiež nie je zlé, najmä keď máme dostatok ovocia a zeleniny.

Mňa vnútorná očista  motivuje očistiť aj svoj vonkajší život, upratať izby, osviežiť šatník, vyhodiť veci, ktoré som nenosila, prehodnotiť rebríček hodnôt. Mám pocit, že sa mi zvýši množstvo energie a nepodlieham emocionálnym výkyvom.