Poklad v boji proti rakovine

Najnovšie výskumy naznačujú, že zlúčeniny organickej síry prítomné v cibuľovej zelenine majú aj protizápalové účinky, ktoré chránia pred osteoartritídou a infekciami. Keď sa v jednej štúdií, do ktorej sa zapojilo viacero krajín, skúmal vplyv konzumácie cibule, výskyt rakoviny u konzumentov s najvyšším príjmom tejto zeleniny bol viac ako o polovicu nižší v porovnaní s ľuďmi, ktorí cibuľovitú zeleninu konzumovali len zriedka.

Štatistické údaje

  • pokles výskytu rakoviny hrubého čreva o 56 %
  • pokles výskytu rakoviny vaječníkov o 73 %
  • pokles výskytu rakoviny pažeráka o 88 %
  • pokles výskytu rakoviny prostaty o 71 %
  • pokles výskytu rakoviny žalúdka o 73 %

Počas tejto štúdie patrili do skupiny konzumentov s najvyšším príjmom cibule ľudia, ktorí za týždeň zjedli 7 a viac 80-gramových porcií cibuľovitej zeleniny. Konzumenti s najnižším príjmom jedli menej ako jednu rovnako veľkú porciu za týždeň. Predstavte si, aké ochranné účinky získame takmer dennou konzumáciou primeraného množstva všetkých troch najdôležitejších skupín superpotravín a to listovej a cibuľovitej zeleniny a húb.

Do cibuľovej zeleniny zaraďujeme cibuľu, cesnak, pór, šalotku, pažítku a jarnú cibuľku. Stravu obohatia nielen svojou chuťou, ale obsahujú aj zlúčeniny s protirakovinovými, protizápalovými a antioxidačnými účinkami. Ľudia vedeli o ich vzácnej liečivej sile už dávno ich konzumácia bola na dennom poriadku.

Napríklad už v stredoveku ľudia vedeli, že cibuľa a cesnak pomáhajú chrániť ich imunitný systém a v prípade, že ochoreli, pomáhali im rýchlejšie vyzdravieť. Stratili sme kontakt s prírodou a prestali sme jej dary používať ako lieky, ale v skutočnosti sú v liečbe najúčinnejšie.

Epidemiologické štúdie ukázali, že zvýšený príjem cibuľovej zeleniny znižuje riziko výskytu rakoviny na všetkých bežných miestach. Odhaduje sa, že je to vďaka zlúčeninám organickej síry, ktorá sa zo zeleniny uvoľňuje pri krájaní, drvení alebo žuvaní.

Rovnako ako v prípade listovej zeleniny, aj bunková stena cibuľovej zeleniny je sídlom enzýmu, ktorý sa nazýva alináza. Ten je príčinou uvoľňovania látok, pre ktoré plačeme pri krájaní cibule. V rovnakom čase vzniká chemická reakcia a oči nás začnú štípať.

Vtedy sa vytvárajú spomínané zlúčeniny síry, ktoré sú dôležité pre imunitu. Tieto zlúčeniny zabraňujú vzniku rakoviny detoxikáciou karcinogénov a pôsobia aj ako inhibítory, teda zastavia rast rakovinových buniek tým, že zamedzia vzniku ciev, ktoré by inak zásobovali nádor krvou.