Najlepší tréner osobného rozvoja

V mojej životnej realite sa vyskytuje zvýšený počet detí, puberťiakov i adolescentov, nakoľko už desiaty rok sme okrem iných zaujímavých skutočností pestúnskou rodinkou. Kto má deti, určite by mi dal za pravdu, že tieto „božské stvorenia“ vás dokážu previesť za pár sekúnd spektrom všetkých človeku dostupných emócií. A vlastne to je jedným z dôvodov, prečo ich tak milujem. Vďaka nim máte možnosť takmer bezplatného osobného rastu po celý život.

Kým ich nemáte, neviete s istotou odhadnúť váš skrytý potenciál. Naučia vás ako v praxi používať rôzne matematické operácie ako: „Počítam do troch…“. A tiež napočítať v lepšom prípade do 10, aby ste si „vyčistili hlavu“ a nerozvážnym konaním sa nestali aktérom hlavných správ. Naučia vás nekonečnej trpezlivosti. Napríklad, keď už-už sadáte k obedu a znenazdajky, samozrejme ako inak, sa na prestretý nedeľný stôl leje po „150-krát “ pohár džúsu a vám nezostáva iné, len to všetko upratať a dúfať, že si nebudete danú príhodu pripomínať všadeprítomným lepením sa najbližší týždeň. Využívajú rôznorodé techniky na váš profesionálny rozvoj a napredovanie v oblasti sebaovládania pod názvom: „ako si zachovať tvár s vreštiacim dieťaťom po boku“, „ako profesionálne zvládnuť telefonát v prítomnosti detí“, „ako s úsmevom ignorovať fľak na vašom oblečení“, či „ako s nadhľadom nekomentovať outfit vašej 15-ky ktorá sa chystá von“. Takto by sa dali vymenovať stovky ďaľších tréningových aktivít, ktorými nás naši najlepší tréneri posúvajú k životnej dokonalosti.

Zanedbateľná nie je ani oblasť umeleckého rozvoja. Ja osobne sa stretávam so situáciami keď mám neklamný pocit, že moje deti ma priviedli do stavu, že svojím hlasovým výkonom môžem ašpirovať na sólistku Národného divadla. Okrem „spevu“ ma vedú k aktívnemu výtvarnému prejavu podľa vzoru Malého princa, len s rozdielom, že „ovečka v debničke“ nie je pre môjho „Malého princa“ dostatočne sofistikovaným riešením.

Život však nie je iba o svetských veciach… Do sveta nadpozemských možností ma moji božskí učitelia prenesú, keď mi oznámia, že piati z nich majú v rovnaký deň i čas rodičovské združenie, prípadne každé z detí vystupuje na inom mieste v rovnaký deň a čas. Rozhodne, toto je oblasť, kde mám veľké neobjavené rezervy.

Moji malí/veľkí učitelia sú prísni, precízni, motivujúci, ich snaženie je sústavné a efektívne. Nastavujú mi zrkadlo a posúvajú hranice mojich možností do netušených rozmerov. Objavujú a odkrývajú 50 odtieňov mňa.

Sú majstrami otázok, čo z nich robí tých najlepších koučov, poznajú tie pravé slová, ktorými ma dokážu zmotivovať k výkonu hoci zdanlivo som na konci so silami. Učia ma stále nové veci, čo z nich napriek ich veku robí skúsených mentorov. Sú jednoducho… tými najlepšími trénermi osobného rozvoja.

A v neposlednom rade, hoci už na záver, sú tými najlepšími parťákmi a priateľmi bez ktorých by som isto-iste bola celkom iná ako som.