Čo je to koučing?

Čo je koučing?

Mnoho ľudí sa s koučingom stretlo vo firmách. No často to nie je skutočný koučing, ktorý má mať transformačný efekt na jednotlivca. Veľakrát sa pod koučingom označujú rôzne profesie, ktoré so skutočným koučovaním majú málo spoločného. Nejde totiž o tréning nejakej zručnosti.

Tak čo vlastne pojem koučing znamená?

Koučing podľa ICF (International Coaching Federation) je istý typ transformačného rozhovoru, ktorý sa vyznačuje nadviazaním  dôvery s koučovaným.

Pri individuálnom stretnutí je rešpektujúcim typom dialógu kouča a koučovaného. Orientuje sa na ciele a budúcnosť klienta, teda na rozdiel od terapie, nesústreďuje sa na minulosť. 

Vo svojej podstate je koučovanie partnerstvom medzi koučom a klientom. Je to proces založený na spolupráci a riešení. Kouč pomáha klientovi získať väčšiu jasnosť, smerovanie a zameranie s cieľom dosiahnuť požadované výsledky.

Cieľom koučovania je motivovať klienta a vyzývať ho k pozitívnym zmenám. Na tejto ceste mu poskytuje stratégie, podporu a spätnú väzbu.

Koučing nie je poradenstvo ani terapia

Koučovanie je rozvíjajúca sa prax, ktorej popularita v priebehu desaťročí vzrástla. V súčasnosti sa využíva v mnohých oblastiach, ako je napríklad vedenie ľudí, kariéra, zdravie a wellness, osobný rozvoj a podnikanie.

Avšak často sa zamieňa s rôznymi iným profesiami. Čo teda koučing nie je?

  • Nie je poradenstvo, či „consulting“. Kouč nedáva rady a nesnaží sa vyriešiť mudrovaním problémy iných. Nepomáha teda radami.
  • Nie je to ani terapia a kouč nesupluje psychológa. Hoci ide o hlboký a úprimný rozhovor, ktorý vyžaduje dôveru koučovaného v kouča, kouč nemá tendencie zaoberať sa minulosťou klienta. 
  • Pod pojmom koučing sa neskrýva ani mentoring. Kouč nie je a ani nemôže byť expertom na každú oblasť biznisu, či života. Nedáva teda expertízne rady a nementoruje klienta.

Koučovanie sa používa na to, aby klientom pomohlo identifikovať ich silné a slabé stránky. Pomáha im tiež odhaliť ich želané ciele a následne vytvoriť akčné plány na dosiahnutie týchto cieľov.

Koučing využívajú ľudia aj k osobnému rozvoju

Koučing bol donedávna vnímaný len ako nástroj na rozvoj manažérov. V súčasnosti ho využívajú aj bežní klienti na svoj individuálny rozvoj. 

Koučovia pri svojej práci využívajú rôzne nástroje, ktoré majú pôvod aj v psychoterapii. Sú to rôzne projekčné metódy a rovnako aj nástroje typické pre manažérske rozhodovanie, ako napríklad škálovanie, či mind map.

Počas tohto procesu kouč zvyčajne pravidelne hodnotí pokrok, navrhuje riešenia a zdroje. Počas celého procesu poskytuje spätnú väzbu a povzbudenie. Sedenia tiež poskytujú klientom bezpečný priestor na vyjadrenie a preskúmanie rôznych tém. To im umožňuje odhaliť svoj potenciál a uskutočniť pozitívne zmeny.

Prínosy koučovania sú všeobecne známe a môžu siahať od rozvoja zručností a zdrojov pre kariérny a profesionálny úspech až po zlepšenie osobných vzťahov a celkovej pohody.

V konečnom dôsledku, bez ohľadu na ciele alebo kontext, je koučovanie o pomoci ľuďom stať sa najlepšou verziou seba samého a práve tento potenciál z neho robí takú neoceniteľnú prax.

Koučing možno využiť v kariére, podnikaní či pri rozvoji osobnosti

Kouč je vlastne tréner, ktorý pomáha človeku trénovať rôzne zručnosti. Koučovanie je účinný nástroj, ktorý sa využíva v mnohých rôznych prostrediach, aby pomohol jednotlivcom dosiahnuť väčší úspech v ich profesionálnom a osobnom živote.

Jeho popularita v priebehu rokov vzrástla a v súčasnosti sa využíva v mnohých oblastiach vrátane kariérneho rozvoja, podnikania, vzdelávania, športu a wellness.

  • Kariérny koučing – má jednotlivcom pomôcť odhaliť ich skutočný potenciál a orientovať sa vo zvolenej profesii. Kouč pomôže jednotlivcovi identifikovať jeho ciele a zámery a vytvoriť akčný plán, ktorý mu pomôže tieto ciele dosiahnuť. Okrem toho sa kouč snaží odhaliť základné problémy jednotlivca, ako je strach zo zlyhania, neistota, nedostatok sebadôvery, a potom pracuje na prekonaní týchto prekážok.
  • Podnikateľský (biznis) koučing – sa zameriava na pomoc jednotlivcom a organizáciám pri dosahovaní ich konkrétnych podnikateľských cieľov. Kouč bude pracovať s jednotlivcom aj organizáciou, pričom identifikuje oblasti, ktoré je potrebné zlepšiť, a vypracuje stratégie na uskutočnenie týchto zmien. Môže tiež využívať techniky, ako je stanovovanie cieľov, riešenie problémov, kreatívny brainstorming a riadenie rôznych osobností.
  • Koučovanie v oblasti vzdelávania – môže byť veľmi prospešné v rôznych vzdelávacích zariadeniach. Môže pomôcť študentom udržať si študijný plán, zistiť, ako najlepšie uplatniť svoje poznatky, a pochopiť svoje vlastné schopnosti. Vzdelávací koučovia môžu tiež spolupracovať s pracovníkmi škôl alebo univerzít na vývoji efektívnejších metód výučby.

Koučovanie je neuveriteľne silný nástroj a dá sa využiť rôznymi spôsobmi, aby pomohol jednotlivcom dosiahnuť väčší úspech v ich profesionálnom a osobnom živote.

Kouča vyhľadávajú aj športovci či tí, ktorí chcú zmeniť životný štýl

Prínosy koučovania sú všeobecne známe a môžu siahať od rozvoja zručností a zdrojov pre kariérny a profesionálny úspech až po zlepšenie osobných vzťahov a celkovej pohody.

  • Športové koučovanie – je známe už celé stáročia a zdá sa, že jeho popularita v dohľadnej dobe nezmizne. Športoví tréneri pracujú so športovcami, aby im pomohli dosiahnuť ich vlastné individuálne a tímové ciele. Prostredníctvom tréningov, cvičení a spätnej väzby môžu tréneri pomôcť športovcom rozvíjať fyzické aj mentálne zručnosti, čo im umožní dosiahnuť maximálny výkon.
  • Wellness koučovanie – sa zameriava na pomoc jednotlivcom pri komplexných zmenách ich životného štýlu s cieľom dosiahnuť zdravšiu rovnováhu. To môže zahŕňať stravovanie, cvičenie, zvládanie stresu a hľadanie zmyslu života. Wellness tréneri budú s jednotlivcami spolupracovať na stanovení dosiahnuteľných cieľov a vytvorení akčného plánu, ktorý sa premietne do zmysluplného a uspokojivého životného štýlu.

Bez ohľadu na prostredie môže byť koučovanie cenným prínosom pre jednotlivcov, ktorí chcú vo svojom živote dosiahnuť pozitívne zmeny.

Správny tréner môže pomôcť naštartovať kariéru

Vzhľadom na nárast stresu a tlak na udržanie produktivity, na ktorý tlačí neustály nápor sociálnych médií, môže byť kariérny koučing veľkým prínosom pre tých, ktorí majú problém udržať si sústredenie alebo sú neustále v strese.

Hoci kariérny koučing nenahrádza odbornú psychologickú pomoc alebo lekárske poradenstvo, stáva sa čoraz populárnejším medzi tými, ktorí sa snažia dosiahnuť úspech v modernom profesionálnom svete.

Na začiatok kariérny koučing poskytuje klientom neutrálneho partnera, ktorý umožňuje úprimnú a otvorenú komunikáciu. Spolupráca s profesionálom, ktorý nie je v danej situácii citovo zainteresovaný, umožňuje klientom, aby sa cítili pohodlne a vyjadrili svoje obavy a túžby bez akéhokoľvek posudzovania.

To umožňuje otvorené a úprimné rozhovory, ktoré identifikujú ciele a určia prípadné prekážky, ktoré je potrebné riešiť.

Motivácia a podpora – aj to je koučing

Profesionálny kariérny kouč bude tiež schopný spolupracovať so svojím klientom na vypracovaní stratégií a metód, ktoré mu pomôžu dosiahnuť jeho ciele. Od riešenia dlhodobých cieľov až po stanovenie cieľov a objavenie hlbších motivácií je profesionálny kouč ďalším párom očí a uší, ktoré im pomáhajú identifikovať oblasti, v ktorých sa môžu zlepšiť.

To môže zahŕňať individuálne usmernenie a rady, ako aj účinné metódy na zvýšenie zárobku a zlepšenie výkonnosti. To môže byť obzvlášť prospešné pre tých, ktorí sa cítia preťažení alebo im chýba motivácia a potrebujú ďalší impulz.

Okrem krátkodobých cieľov a tipov, ktoré kouč poskytne, sa bude pozerať aj na širší obraz, analyzovať kariérnu dráhu a dlhodobé ciele zákazníka. To pomáha vytvárať základy, na ktorých možno postupom času dosahovať čoraz významnejšie výsledky.

Toto zameranie môže pomôcť prísť s odpoveďami na otázky týkajúce sa spokojnosti s prácou, úvah o postupe a rozvoja nových zručností, a to nielen na zvýšenie produktivity, ale aj na zvýšenie spokojnosti s prácou a kreativity.

Celkovo môže byť spolupráca s kariérnym koučom veľkým prínosom pre tých, ktorí sa cítia zaseknutí alebo potrebujú pomoc pri ďalších krokoch v profesionálnom živote.

Vďaka tomu, že klient má k dispozícii niekoho, kto nie je v situácii emocionálne zainteresovaný, môže sa cítiť pohodlne pri úprimnejšom rozhovore, ktorý vedie k produktívnejšiemu dialógu a pomáha mu nájsť potrebné odpovede.

Profesionálny kouč môže pomôcť zabezpečiť krátkodobý aj dlhodobý úspech, od riešenia dlhodobých cieľov až po vytvorenie stratégií a metód na dosiahnutie úspechu.