Rozdiel medzi psychoterapiou a koučingom. Diel II.

Pred 15 či 20 rokmi, keď bol u nás koučing ešte pomerne neznámy, si ľudia často mýlili koučov s  psychológmi. Niet divu, že tieto dve profesie bývajú zamieňané. Obidve pomáhajú s osobnostným rozvojom a prebiehajú väčšinou formou individuálnych sedení. Prinášame teda krátky prehľad o tom, aké sú rozdiely medzi týmito metódami.

Čo je psychoterapia?

V minulom článku sme si popísali jednotlivé profesie v oblasti duševného zdravia.

Cieľom psychoterapie je pomáhať ľuďom rozpoznať a vyriešiť problémy, ktoré ich trápia, alebo im znemožňujú normálne fungovať. Psychológ alebo psychoterapeut pomáha pacientom s úzkosťou, depresiou, prekonaním traumy, problémami v rodine či vzťahu, závislosťami a inými psychickými problémami. Často sa pri tom vracia do minulosti, aby odkryl korene problému a pomohol pacientovi spracovať ho.

Pokým pacient nevyrieši svoje problémy, nemôže so svojím životom ďalej napredovať. Akonáhle sa cíti silnejší a sebavedomejší, môže začať riadiť svoj život podľa svojich predstáv.

Čo je koučing?

Koučing pomáha ľuďom dosahovať ich ciele. Základným predpokladom pre koučing je, že klienti sú emocionálne a mentálne vyrovnaní a sú ochotní prijať inštrukcie na to, aby mohli vykonať zmeny v živote a dosiahnuť tak svoje ciele. Kouč sa sústreďuje na vytvorenie a udržanie motivácie na zmenu, preskúmanie možných prekážok a tvorenie akčného plánu. Koučing sa orientuje na ciele, hľadá riešenia situácií a hľadá spôsoby, ako ich dosiahnuť. Na rozdiel od terapie sa pozerá do budúcna, rieši klientovu aktuálnu situáciu a pomáha mu napredovať.

Ktoré je pre mňa vhodnejšie?

Koučing aj psychoterapia sú obory, ktoré sú trochu opradené tajomstvom – kým ich človek nevyskúša, nevie, čo má od nich očakávať. Preto vám v nasledujúcej tabuľke prinášame prehľad o tom, ako koučing a psychoterapia fungujú.


KoučingPsychoterapia
Vytvára klientovu budúcnosť.Pomáha vyliečiť minulosť.
Pýta sa „Čo bude ďalej?“Pýta sa “Prečo“?
Sústredí sa na to, čo je možné.Sústredí sa na to, čo je problém.
Má aktívny prístup.Má pasívnejší, hodnotiaci prístup.
Zlepšuje potenciál klienta.Lieči pacienta.
Sústredí sa na sebapoznanie, kariérny rozvoj, zlepšovanie výkonnosti.Lieči emocionálne rany.
Pomáha klientom dosiahnuť najvyššiu možnú výkonnosť a spokojnosť so životom.Pomáha pacientom dostať sa z nefunkčných vzorcov do zdravej roviny.
Veľmi zriedka sa pýta na minulosť.Skúma skoré detstvo, rodinné a vzťahové problémy.
Pomáha ľuďom, ktorí už sú úspešní, ale chcú rýchlejšie dosiahnuť ešte väčšie ciele.Pomáha ľuďom, ktorí nemajú funkčné životy.
Sústredí sa na myšlienky a správanie klienta.Sústredí sa na emočné prežívanie pacienta.
Pracuje s klientovým vedomím.Pracuje s pacientovým podvedomím.
Pomáha klientom nájsť viac sily, kontroly a radosti.Pomáha pacientovi odstrániť bolesť.
Je založený na partnerskom vzťahu medzi klientom a koučom.Je založená na nadradenom vzťahu lekár-pacient.

Dúfame, že vám tento prehľad pomohol. Ak máte pocit, že by vám niektorá z techník pomohla posunúť váš život ďalej, neváhajte a objednajte sa na prvú konzultáciu. Pozrite si zoznam koučov a psychoterapeutov a vyberte si toho, ktorý vám najviac sadne. Vaše spokojné budúce ja sa vám poďakuje!