Nadváha – riziká, nesprávna strava

Spoločnosť sa pohybuje medzi extrémami, nadbytok potravín a pritom stále viac ochorení súvisiacich so stravou. Existuje stále viac informácií o stravovaní a stále viac protichodných tvrdení. Praktickí lekári a potravinová správa hľadajú spoločnú reč, ako vzdelať spotrebiteľa.

Dlhodobý trend vysokej spotreby živočíšnych tukov a bielkovín na Slovensku pokračuje, čo má priamy vplyv na zvýšenie nadváhy. Pod hladinou odporúčaných hodnôt sú sacharidy a hrubá vláknina. Kvalita stravovania, potravinová bezpečnosť, súvislosť s informovanosťou obyvateľov a zdravotné parametre populácie dlhodobo budujú kvalitu života v krajine a podpisujú sa pod jej perspektívu.

Stravu prijímame od narodenia a považujeme to za samozrejmosť. Určite prvým vzorom je pre nás rodina a jej stravovacie zvyklosti. Potraviny dokážu významne ovplyvniť a zmeniť funkciu génov.

Choroby spojené s nesprávnou stravou

Nadbytok stravy a jej zlé zloženie zvyšujú výskyt neinfekčných ochorení ako sú obezita, ochorenia srdca a ciev, chrupu, pečene a nádorové ochorenia. Pritom len malá časť pacientov sa opýta na stravovanie. Najčastejšia motivácia u žien je schudnutie, vo všeobecnosti túto otázku dávajú pacienti pri zistení zvýšeného krvného tlaku a cholesterolu.

Keď pacienti hľadajú informácie, používajú internet a stále častejšie časopisy, alebo dôverujú televíznym programom a rôznym kuchárskym knihám. Zrozumiteľná a čitateľná informácia o zložení potravinárskeho výrobku by mala byť v obchodoch samozrejmosťou.

Ak sa chce človek naučiť správne jesť, musí vedieť správne nakupovať a preto sú informácie na obaloch dôležité.

Každá doba má medzi potravinami módneho favorita. Pravdou však zostáva, že pestro a striedmo, nikdy nesklame a neublíži. V strave musí mať zastúpenie zelenina, ovocie, kvalitné bielkoviny, kvalitné tuky a voda.

Čo spôsobuje nadváhu

Ľudia sa už roky snažia o zdravší životný štýl, aby sa udržali vo forme. Existujú rôzne spôsoby, ako si udržať dobrú kondíciu – od nízkokalorických diét a intenzívneho cvičenia až po jogu a pilates.

Jednou z najdôležitejších zložiek udržiavania zdravia je však vyvážená strava, ktorá pozostáva z potravín bohatých na živiny. Žiaľ, mnohí ľudia siahajú po nezdravých potravinách, keď nemajú čas alebo energiu na prípravu zdravých jedál.

Krokom ku krajšej a zdravšej postave je aj zvoliť jedálniček delenej stravy, ktorý môže napomôcť redukcii hmotnosti tela a rozhodne zaujme svojou pestrosťou.

Pravidelná konzumácia nezdravých spracovaných potravín sa môže podpísať na ľudskom tele. Spracované potraviny sú nielen plné prázdnych kalórií a pridaných cukrov, ale chýbajú v nich aj dôležité vitamíny a minerály, ktoré človek potrebuje na správne fungovanie organizmu.

Okrem toho, konzumácia spracovaných potravín zvyšuje riziko vzniku chronických ochorení, ako sú srdcové choroby a cukrovka. Môže tiež viesť k nárastu hmotnosti kvôli vysokému obsahu kalórií v kombinácii s minimom živín.

Aké riziká prináša nadváha

Nadváha je problém, ktorý ľudia rozpoznajú, až keď je neskoro. Spôsobuje pritom vážne zdravotné riziká. Nadváha a obezita sú celosvetovou epidémiou a odhaduje sa, že jedna miliarda dospelých na celom svete trpí týmto neduhom. Ak sa nezastaví včas, môže mať dlhodobé a dokonca smrteľné následky.

Najčastejšími zdravotnými rizikami spojenými s nadváhou sú kardiovaskulárne ochorenia, cukrovka 2. typu a niektoré druhy rakoviny. Kardiovaskulárne ochorenie je vážna, život ohrozujúca porucha.

Nadváha spôsobuje nie len sťažený pohyb, ale aj nepríjemné zdravotné riziká.

Pri obezite sa výrazne zvyšuje riziko vzniku srdcových chorôb. Spôsobuje ich vyššia hladina tuku, cholesterolu a triglyceridov, ako aj nižšia fyzická aktivita.

Diabetes 2. typu je ďalším vážnym zdravotným rizikom spojeným s nadváhou. Zatiaľ čo genetika hrá úlohu pri vzniku cukrovky 2. typu, nadváha je hlavným prispievajúcim faktorom. Štúdie ukázali, že ľudia s nadváhou majú dvakrát vyššiu pravdepodobnosť vzniku cukrovky 2. typu ako ľudia s normálnou hmotnosťou.

Aj niektoré druhy rakoviny sú spojené s nadváhou, vrátane rakoviny endometria a hrubého čreva. Štúdie ukázali, že ženy po menopauze s nadváhou alebo obezitou majú až štyrikrát vyššiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny endometria ako ženy so zdravou telesnou hmotnosťou. Riziko rakoviny hrubého čreva je tiež výrazne zvýšené u ľudí s nadváhou alebo obezitou.

Zdravé stravovanie a pravidelné cvičenie sú kľúčovými krokmi k dosiahnutiu zdravej hmotnosti a zdravému telu. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča vykonávať aspoň 30 minút fyzickej aktivity denne a jesť vyváženú stravu s vysokým obsahom ovocia a zeleniny a nízkym obsahom spracovaných potravín.

Aké potraviny zaradiť do jedálnička

Stále existujú spôsoby, ako si pochutnať na dobrotách bez toho, aby sa človek musel obávať ich vplyvu na jeho zdravie. Autentická mexická kuchyňa sa stáva čoraz populárnejšou, pretože sa zameriava na čerstvé suroviny (napríklad strukoviny ako zdroj bielkovín). Nespolieha sa na umelé príchute alebo konzervačné látky (napr. E250), ktoré sa nachádzajú v balených potravinách.

Ak má človek chuť na niečo sladké, siahnuť môžu po tzv. prírodnom občerstvení. Sladké dezerty alebo tyčinky by mal vymeniť za čerstvé ovocie alebo horkú čokoládu, ktorá neobsahuje toľko cukru a tukov.

Treba si dávať pozor na skryté cukry v zdanlivo „zdravých“ potravinách, ako sú energetické tyčinky alebo hotový mix orieškov a sušeného ovocia. Obsahujú viac cukru, než si myslíme.

Pomôže výmena bieleho chleba za celozrnný alebo výber. Organický jogurt s ovsenými vločkami je lepší než cereálie plné cukru. Týmto spôsobom sa dá ľahko vypestovať vzťah k zdravej strave bez toho, aby niekto obetoval chuť alebo vôňu.

Keď si človek zvykne jesť zdravé celozrnné potraviny, zistí, že sa bude cítiť lepšie, a to nielen psychicky, ale aj fyzicky. Takže nabudúce, než človek siahne po čipsoch, mal by nájsť zdravšie alternatívy, ktoré uspokoja chute a zároveň dodajú telu to, čo potrebuje.

Informovanosť o kvalitných potravinách

Informácie sú dostupné, ale chýba ochota zmeniť životný štýl. Najčastejšie škodlivé návyky sú všeobecne v nevhodnom zložení stravy – vysoký energetický príjem, jednostrannosť, nedostatok času na jedlo a nekvalitné potraviny.

Tak, ako rastie význam kvalitných potravín v zdravom životnom štýle a ich úloha v dobre riadenom štáte, vystupuje do popredia otázka potravinovej kontroly. Potraviny sa stali významnou agendou aj vo fenoméne „informačného terorizmu“.

Počet poplašných a nekvalifikovaných správ o potravinách narastá. Na jednej strane sú to falošné poplachy a na druhej výsledok konkurenčného boja. Slovenskí spotrebitelia sú už viacej vzdelaní a počet žiadosti o informácie rovnako rastie.

Potravinové tvrdenia v kompetencii Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) však treba odlišovať od reklamných kampaní. Slovensko má kvalitnú potravinovú legislatívu a ochranu spotrebiteľa, rezervy sú v edukácii spotrebiteľa pre každodenné nákupy.

Ľudia sa najčastejšie sťažujú na prifarbované ochutené vody, nekvalitné cukrovinky a alkohol. Náhradné sladidlá, konzervanty, ochucovadlá a nahrádzanie potravinových zložiek tými s nižšou kvalitou zaviedli pojem „potravinový šovinizmus“. Časté kontroly sa týkajú kvality mliečnych výrobkov a pôvodu mäsa, za ostatné roky sa zvýšila kvalita margarínov.

Ako priblížiť deťom výhody dobrého stravovania

Milióny detí na celom svete bojujú s problémami s nadváhou kvôli nezdravým stravovacím návykom. Rodičia aj pedagógovia hľadajú spôsoby, ako naučiť deti správne si vybrať výživné potraviny.

Čím skôr sa dieťa naučí pracovať so zdravými potravinami, tým jednoduchšie bude jeho rozhodovanie v budúcnosti.

Existuje však niekoľko účinných metód, ako deti vo svete neobmedzených potravín vzdelať a inšpirovať ich k zdravším stravovacím rozhodnutiam:

  • spoločné varenie
  • vysvetľovanie a edukácia v oblasti stravovania
  • výlety do prírody či na farmu
  • spoločné pestovanie bylín
  • čítanie etikiet s obsahom potraviny

Jedným zo spôsobov, ako môžu rodičia nadchnúť svoje deti pre zdravé jedlá, je zaviesť ich do varenia. Nechať ich, aby pomáhali pri varení tak, že ich rodič zapojí do niektorých úkonov – krájanie mäkkých ingrediencií, miešanie, dochucovanie, vaľkanie. Je to pre nich vynikajúca príležitosť naučiť sa, ako môžu zdravšie suroviny vyústiť do chutných jedál.

Pre rodičov a pedagógov je tiež dôležité, aby sa pri nezdravých potravinách zamerali skôr na vyučovanie striedmosti ako eliminácie. Namiesto vynechania cukru z detskej stravy bude lepšie vysvetliť, prečo je obmedzenie cukru dôležité, a navrhnúť zdravšie alternatívy, ako je ovocie, jogurt alebo celozrnné cereálie s prírodnými cukrami.

Spoločné výlety na miestne farmárske trhy môžu byť navyše skvelým spôsobom, ako deťom predstaviť chute a textúry čerstvých produktov. Deti uvidia, odkiaľ jedlo pochádza a dospelý mu môže jednoduchšie vysvetliť, prečo sú miestne vypestované produkty často lepšie ako tie, ktoré nájde v obchodoch s potravinami.

Rodičia môžu svojim ratolestiam čítať, čo sa nachádza v popise o potravine, aké ingrediencie obsahuje a aké výhody a nevýhody z toho vyplývajú. Takto sa dieťa naučí kriticky rozmýšľať nad všetkými potravinami.

Trocha kreativity a nadšenia pri výbere potravín deťom pomôže viesť zdravý životný štýl. Stane sa im tak prirodzený a v neskoršom veku jednoduchší.