Bielkoviny vs Sacharidy

Pokiaľ si kulturista alebo silový športovec, tak dbaj na to, aby si prijímal dostatočné množstvo bielkovín a sacharidov, pretože nie je efektívne, ak budeš prijímať vysoký podiel bielkovín a nízky podiel sacharidov.

Pri nízkom príjme sacharidov sa znižuje tvoj energetický príjem a organizmus začne využívať bielkoviny na pokrytie energetických zásob. Tým sa znižuje množstvo bielkovín a bez dostatku bielkovín sa ochudobňuješ o množstvo svalovej hmoty

Musíš prijímať dostatok bielkovín a sacharidov, aby si udržal svalovú hmotu. Ak sa pokúšaš držať diétu, tak diétu s nízkym obsahom tuku a s 30 % bielkovín. Pri tomto postupe sa znižuje príjem sacharidov iba mierne a spolu s tým zvyšuješ príjem bielkovín, čo pomáha pri spaľovaní tuku.

Pokiaľ sa budeš držať prijímaním stravy s vysokým obsahom bielkovín a úplne vylúčiš sacharidy, tak je možné, že príjmeš aj nežiadúce množstvo tuku, ktorý obsahuje nasýtené mastné kyseliny a cholesterol. Nadbytok nežiadúceho tuku ti prinesie nárast podkožného tuku. A ešte pokiaľ prijímaš veľmi málo vlákniny, tak to môže viesť k zápche a ďalším ochoreniam tráviacieho traktu.

A naviac konzumovanie jedla s vysokým obsahom bielkovín spôsobuje dehydratáciu.To znamená, že ak držíš diétu, tak na začiatku je úbytok telesnej hmotnosti iba voda. Pri výraznej strate vody sa budeš cítiť unavený, pomalý a tvoj výkon sa zhorší.

Ideálny príjem bielkovín

Už pri príjme bielkovín 1,4 g na kilogram telesnej hmotnosti sa zvýši nárast svalovej hmoty. Pri vyššom príjme bielkovín 2,4 g na kilogram telesnej hmotnosti sa telo bráni a už nedokáže také veľké množstvo využiť. 

Na čo slúžia bielkoviny :

  • podporujú rast svalov a obnovujú tkanivo
  • podporujú metabolickú a hormonálnu aktivitu
  • podporujú funkciu imunitného systému
  • pôsobia proti svalovému katabolizmu
  • znižujú pocity únavy

Koľko bielkovín má užívať muž a koľko žena ?

Potreba sacharidov a bielkovín sa líši u mužov a žien. Ženy nemajú takú potrebu prijímať toľko sacharidov pri výkone ako muži a ani pre regeneráciu a obnovu tkaniva ich ženy nepotrebujú v takom množstve ako muži. Ženy využívajú ako zdroj energie tuk, a preto nepotrebujú také množstvo sacharidov.

Čo sa týka bielkovín, tak ženy prijímajú menšie množstvo bielkovín ako muži.

U mužov sa množstvo bielkovín pohybuje od 1,8 až 2 g a u žien sa pohybuje od 1,4 až 1,6 g na kilogram telesnej hmotnosti.