Prečo je dôležitý lymfatický systém – príznaky, prevencia

Lymfatický systém býva pomerne často podceňovaný, hoci tento systém prechádza naprieč celým telom, aby odstraňoval odpad z buniek a podporoval správne fungovanie imunitného systému. Ako si zabezpečiť jeho správne fungovanie a zdravie?

Lymfa alebo lymfatická tekutina je poháňaná dýchaním a pohybom svalov cez uzliny, čo v podstate predstavujú akési filtračné body v ľudskom tele. Lymfatické uzliny obsahujú špeciálne biele krvinky, ktoré pomáhajú ničiť škodlivé patogény. Ak lymfatická tekutina neprúdi voľne, odpadové látky a toxíny sa hromadia v okolitom tkanive a dochádza k jej upchávaniu.

Lymfatické cievy sa teda správajú ako drenážny systém a preto by sa ľudia mali snažiť, aby fungoval správne, teda aby sa cievy, ktoré odvádzajú odpadové látky neupchávali. Stagnácia lymfy totiž vedie nielen k hromadeniu toxínov ale aj k oslabeniu imunity a k ďalším zdravotným problémom.

10 príznakov, keď lymfatický system správne nefunguje:

 • ranná stuhnutosť
 • únava
 • suchá pokožka so sklonom k svrbeniu
 • nadúvanie
 • bolestivosť prsníkov pred a pri každej menštruácii
 • zadržiavanie vody v organizme
 • zvyšovanie hmotnosti
 • chronické bolesti alebo zápal prinosových dutín, hrdla či ucha
 • celulitída
 • studené ruky a nohy
 • problematické chudnutie a jojo efekt

Jej správna činnosť súvisí aj s imunitným systémom, srdcovocievnymi ochoreniami, ochoreniami kože, dýchacích ciest a ďalšími ochoreniami, o ktorých človek netuší, že súvisia s činnosťou lymfy.

5 tipov ako rozprúdiť lymfu

Dôležité je znížiť vystavenie organizmu účinkom chemických látok v potravinách, ale aj v kozmetických prípravkoch, ktoré sa používajú pri hygiene. Taktiež je potrebné zvýšiť príjem antioxidantov a potravín, ktoré majú protizápalový účinok, ako je zelená listová zelenina, omega – 3 mastné kyseliny, bylinky a koreniny v podobe zázvoru, kurkumy či cesnaku.

Zabrániť dehydatácii organizmu

Udržiavať správnu hydratáciu organizmu, pretože lymfatická tekutina je z 95 % tvorená vodou. Jednou z najčastejších príčin preťaženia lymfatického systému je práve dehydratácia organizmu.

Vhodné je počas dňa piť čistú vodu bez prísad v podobe cukru (obsahujú ho takmer všetky ochutené nealkoholické nápoje). Lymfatický systém zaťažuje tiež alkohol, spracované šťavy, ale aj nápoje určené pre športovcov (Red Bull, energetické nápoje s E-čkami). Pozor na kávu, pretože priveľa kofeínu rovnako dehydruje telo.

Zamerať sa na vhodný výber potravín

Červené a surové potraviny ako sú bobule, granátové jablká, čerešne, brusnice a repa pomáhajú voľnému prúdeniu lymfy. Tieto potraviny sú okrem iného aj prínosom pre zdravé trávenie tuku či činnosť čriev.

Prirodzene sa vyskytujúce enzýmy a flavonoidy v surovom ovocí a zelenine pomáhajú rozložiť nahromadenie toxínov a voľných radikálov a tak podporujú pravidelné vyprázdňovanie a čistenie čriev a pomáhajú udržiavať lymfatický systém zdravo fungujúci.

Dostatočne a pravidelne sa hýbať, aj smiať

Lymfatický systém nemá pumpu, ako je srdce, ktoré je hnacím motorom pre krv, ktorá cirkuluje, filtruje sa i okysličuje v obehovom systéme, preto sa musí spoliehať iba na prácu svalov. Rytmické napätie a uvoľnenie svalov počas fyzickej aktivity poháňa lymfatickú tekutinu cez tzv. systém kanálikov. Pomôže zacvičiť si aspoň 30 minút denne.

Smiech a hlboké dýchanie (bránicové) pomáhajú tlačiť lymfu cez cievy. Rovnako účinkuje aj masáž nasucho, ktorá prekrvením tkanív podporuje zdravý prietok v lymfatickom tkanive spojenom s pokožkou.

Pozor, masáž by vždy mala prebiehať od vzdialenejších miest smerom ku srdcu a zamerať by sa malo na partie hlavy, krku, nohy, prsníky a brušnej oblasti, kde prúdenie lymfy je najviac sústredené.  Vynikajúci je HIIT (vysoko intenzívny intervalový tréning), ktorý posilňuje nielen srdce, ale čistí aj lymfu.

Eliminovať stres 

Naučiť sa zvládať a minimalizovať každodenný stres je veľmi potrebné, pretože vplyv pravidelného emocionálneho stresu zaťažuje lymfatický systém, no i trávenie a celkové zdravie človeka.

Človek by sa mal naučiť spomaliť, meditovať, viac času tráviť v prírode, prípadne vyskúšať aikidó, cvičiť každé ráno Päť Tibeťanov. Jednoducho dať sa na cvičenia, ktoré koordinujú dych s pohybom, a tak sú obzvlášť účinné pri správnom prúdení lymfy aj porozumeniu svojim emóciám. 

Počas sprchovania pomáha striedať teplú a studenú sprchu. Obmedziť tesné oblečenie, ktoré bráni toku lymfy.

Najvhodnejší spôsob, ako rozprúdiť lymfu je zmeniť svoj životný štýl po každej stránke. Všetky uvedené opatrenia smerujú aj k zdravej črevnej mikrobiote, ktorá má veľký vplyv aj na zdravie čriev a činnosť lymfatického systému a celkovo zvyšuje imunitu.