Prečo je dôležitý lymfatický systém – príznaky, prevencia

Lymfatický systém býva pomerne často podceňovaný, hoci tento systém prechádza naprieč celým telom, aby odstraňoval odpad z buniek a podporoval správne fungovanie imunitného systému. Ako si zabezpečiť jeho správne fungovanie a zdravie?

Lymfa alebo lymfatická tekutina je poháňaná dýchaním a pohybom svalov cez uzliny, čo v podstate predstavujú akési filtračné body v ľudskom tele. Lymfatické uzliny obsahujú špeciálne biele krvinky, ktoré pomáhajú ničiť škodlivé patogény. Ak lymfatická tekutina neprúdi voľne, odpadové látky a toxíny sa hromadia v okolitom tkanive a dochádza k jej upchávaniu.

10 príznakov, keď lymfatický systém správne nefunguje:

Lymfatické cievy sa správajú ako drenážny systém a preto by sa ľudia mali snažiť, aby fungoval správne, teda aby sa cievy, ktoré odvádzajú odpadové látky neupchávali. Stagnácia lymfy totiž vedie nielen k hromadeniu toxínov ale aj k oslabeniu imunity a k ďalším zdravotným problémom. Tu je 10 príznakov, prečo lymfatický systém nefunguje:

  • ranná stuhnutosť
  • únava
  • suchá pokožka so sklonom k svrbeniu
  • nadúvanie
  • bolestivosť prsníkov pred a pri každej menštruácii
  • zadržiavanie vody v organizme
  • zvyšovanie hmotnosti
  • chronické bolesti alebo zápal prinosových dutín, hrdla či ucha
  • celulitída
  • studené ruky a nohy
  • problematické chudnutie a jojo efekt

Jeho správna činnosť súvisí aj s imunitným systémom, srdcovocievnymi ochoreniami, ochoreniami kože, dýchacích ciest a ďalšími ochoreniami, o ktorých človek netuší, že súvisia s činnosťou lymfy.

4 tipy ako rozprúdiť lymfu

Dôležité je znížiť vystavenie organizmu účinkom chemických látok v potravinách, ale aj v kozmetických prípravkoch, ktoré sa používajú pri hygiene. Taktiež je potrebné zvýšiť príjem antioxidantov a potravín, ktoré majú protizápalový účinok, ako je zelená listová zelenina, omega-3 mastné kyseliny, bylinky a koreniny v podobe zázvoru, kurkumy či cesnaku.

1. Zabrániť dehydratácii organizmu

Udržiavať správnu hydratáciu organizmu, pretože lymfatická tekutina je z 95 % tvorená vodou. Jednou z najčastejších príčin preťaženia lymfatického systému je práve dehydratácia organizmu.

Vhodné je počas dňa piť čistú vodu bez prísad v podobe cukru (obsahujú ho takmer všetky ochutené nealkoholické nápoje). Lymfatický systém zaťažuje tiež alkohol, spracované šťavy, ale aj nápoje určené pre športovcov (Red Bull, energetické nápoje s E-čkami). Pozor na kávu, pretože priveľa kofeínu rovnako dehydruje telo.

2. Zamerať sa na vhodný výber potravín

Červené a surové potraviny ako sú bobule, granátové jablká, čerešne, brusnice a repa pomáhajú voľnému prúdeniu lymfy. Tieto potraviny sú okrem iného aj prínosom pre zdravé trávenie tuku či činnosť čriev.

Prirodzene sa vyskytujúce enzýmy a flavonoidy v surovom ovocí a zelenine pomáhajú rozložiť nahromadenie toxínov a voľných radikálov a tak podporujú pravidelné vyprázdňovanie a čistenie čriev a pomáhajú udržiavať lymfatický systém zdravo fungujúci.

3. Dostatočne a pravidelne sa hýbať, aj smiať

Lymfatický systém nemá pumpu, ako je srdce, ktoré je hnacím motorom pre krv, ktorá cirkuluje, filtruje sa i okysličuje v obehovom systéme, preto sa musí spoliehať iba na prácu svalov. Rytmické napätie a uvoľnenie svalov počas fyzickej aktivity poháňa lymfatickú tekutinu cez tzv. systém kanálikov. Pomôže zacvičiť si aspoň 30 minút denne.

Smiech a hlboké dýchanie (bránicové) pomáhajú tlačiť lymfu cez cievy. Rovnako účinkuje aj masáž nasucho, ktorá prekrvením tkanív podporuje zdravý prietok v lymfatickom tkanive spojenom s pokožkou.

Pozor, masáž by vždy mala prebiehať od vzdialenejších miest smerom ku srdcu a zamerať by sa malo na partie hlavy, krku, nohy, prsníky a brušnej oblasti, kde prúdenie lymfy je najviac sústredené.  Vynikajúci je HIIT (vysoko intenzívny intervalový tréning), ktorý posilňuje nielen srdce, ale čistí aj lymfu.

4. Eliminovať stres 

Naučiť sa zvládať a minimalizovať každodenný stres je veľmi potrebné, pretože vplyv pravidelného emocionálneho stresu zaťažuje lymfatický systém, no i trávenie a celkové zdravie človeka.

Človek by sa mal naučiť spomaliť, meditovať, viac času tráviť v prírode, prípadne vyskúšať aikidó, cvičiť každé ráno Päť Tibeťanov. Jednoducho dať sa na cvičenia, ktoré koordinujú dych s pohybom, a tak sú obzvlášť účinné pri správnom prúdení lymfy aj porozumeniu svojim emóciám. 

Počas sprchovania pomáha striedať teplú a studenú sprchu. Obmedziť tesné oblečenie, ktoré bráni toku lymfy.

Najvhodnejší spôsob, ako rozprúdiť lymfu je zmeniť svoj životný štýl po každej stránke. Všetky uvedené opatrenia smerujú aj k zdravej črevnej mikrobiote, ktorá má veľký vplyv aj na zdravie čriev a činnosť lymfatického systému a celkovo zvyšuje imunitu. 

Káva a lymfatický systém

Káva sa stala obľúbeným nápojom mnohých ľudí, ale je spojená s viacerými potenciálnymi zdravotnými rizikami. Jedným z takýchto rizík je jej negatívny vplyv na lymfatický systém.

Káva môže mať nepriaznivý účinok na lymfatický systém. Aj keď ju ľudia obľubujú, treba ju piť s mierou.

Lymfatický systém je sieť tkanív, orgánov a uzlín, ktoré sú zodpovedné za filtrovanie toxínov, baktérií a vírusov z tela. Pomáha tiež udržiavať zdravú hladinu tekutín a prenáša mastné kyseliny a iné lipidy do celého tela. Ak je lymfatický systém narušený, telo sa nemusí vedieť zbaviť toxínov, čo vedie k rôznym zdravotným komplikáciám.

Zistilo sa, že káva a lymfatický systém nie je dobrá kombinácia. Káva má totiž diuretický účinok. Zvyšuje vylučovanie moču, čo vedie k zníženiu objemu tekutín v tele. To má za následok zníženie prietoku lymfy, čo znižuje schopnosť lymfatického systému odstraňovať toxíny z tela.

Káva môže tiež dráždiť črevá a žalúdok, čo vedie k zvýšenej priepustnosti čriev. To zhorčuje schopnosť lymfatického systému absorbovať remsinové tuky a prenášať ich do celého tela.

Vyšetrenie lymfatického systému

Vyšetrenie lymfatického systému zahŕňa niekoľko testov a postupov na zistenie a diagnostiku akýchkoľvek stavov, ktoré ho môžu ovplyvniť.

Komplexné vyšetrenie lymfatického systému sa zvyčajne začína posúdením anamnézy pacienta vrátane všetkých predchádzajúcich ochorení, úrazov a iných stavov, ktoré mohli spôsobiť poškodenie lymfatického systému.

Potom sa pacient fyzicky vyšetrí, čo môže zahŕňať aj biopsiu lymfatických uzlín na testovanie akejkoľvek základnej infekcie. Môžu sa vykonať aj testy krvi a moču na zistenie príznakov zdravotného stavu.

Zobrazovacie vyšetrenia, ako napríklad počítačová tomografia (CT), magnetická rezonancia (MRI) a ultrazvuk, poskytnú cenné informácie o štruktúre a funkcii lymfatického systému a odhalia prípadné blokády alebo iné abnormality.

Lymfangiogram, ktorý využíva špeciálne farbivo vstreknuté do tela na zvýraznenie ciev lymfatického systému, poskytuje podrobný pohľad na systém pacienta a môže byť užitočný pri diagnostike lymfatických ochorení a rakoviny.

Na odhalenie zväčšených lymfatických uzlín môžu lekári použiť rôzne manuálne testy, ako je napríklad nahmatanie uzlín alebo vykonanie manuálnej lymfodrenáže. Stupeň zväčšenia, veľkosť a konzistencia lymfatických uzlín poskytnú dôležité informácie o lymfatickom systéme pacienta.

Vyšetrenie lymfatického systému môže zahŕňať aj ďalšie testy v závislosti od stavu pacienta. Napríklad lymfoscintigrafia sa používa na meranie veľkosti a tvaru lymfatických ciev, zatiaľ čo lymfangioskopia skúma cievy zblízka.

Hoci sa testy a postupy líšia v závislosti od pacienta, dôkladné zhodnotenie lymfatického systému je nevyhnutnou súčasťou preventívnej a regeneračnej zdravotnej starostlivosti.

Zlyhanie lymfatického systému

Lymfatický systém pozostáva z rozsiahlej siete ciev, malých orgánov a lymfatických uzlín, ktoré sa nachádzajú po celom tele. Lymfatické cievy prepravujú biele krvinky a iné zložky imunitného systému. Lymfatické uzliny fungujú ako filtre a spracovávajú lymfatickú tekutinu, pričom odstraňujú odpad a iné škodlivé látky.

Ak lymfatický systém nefunguje správne, môže to viesť k mnohým rôznym zdravotným ťažkostiam. Tieto stavy sa zahŕňajú:

  • opuchy a edémy – spôsobené zablokovaním lymfatických ciev, ktoré môže byť spôsobené rôznymi stavmi alebo životným štýlom
  • infekcie – baktérie alebo iné mikróby napadnú lymfatické uzliny, to môže byť spôsobené oslabeným imunitným systémom alebo inými faktormi
  • rakovina – zvyčajne sa vyvíja v lymfatických uzlinách alebo cievach

Keď lymfatický systém zlyhá, môže byť ťažké ho diagnostikovať a liečiť. Liečba zvyčajne zahŕňa lieky, úpravu životného štýlu a chirurgický zákrok. Lekár môže predpísať lieky na zníženie opuchu aj liečbu infekcií.

Úprava životného štýlu zahŕňa pitie veľkého množstva vody, pravidelné cvičenie a vyváženú stravu. Na odstránenie upchatia a nádorov môže byť potrebný aj chirurgický zákrok.

Je dôležité rozpoznať príznaky zlyhávajúceho lymfatického systému, pretože včasná liečba je často najúčinnejšia. Príznaky môžu zahŕňať opuch, bolesť, únavu, horúčku a infekciu. Ak sa vyskytne niektorý z týchto príznakov, je dôležité okamžite vyhľadať lekára. Správnou liečbou možno obnoviť zdravie lymfatického systému a zmierniť príznaky.