Jód, Selén a Meď

Toto nie sú len názvy prvkov v Periodickej tabuľke prvkov. Ide taktiež aj o dôležitú súčasť ľudskej stravy, aby organizmus vedel správne fungovať. Deficit môže spôsobiť organizmu veľké nepríjemnosti.

Jód má významnú úlohu pri syntéze bielkovín, enzymatickej aktivite a je dôležitý pre tvorbu tyroidných hormónov, ktoré regulujú metabolizmus, respektíve rýchlosť reakcií v tele. Tyroidné hormóny pôsobia na mozog, svaly, srdce, obličky a hypofýzu. Nedostatočný príjem jódu vedie k zníženiu hladiny tyroidných hormónov, pričom niektoré štúdie poukazujú na to, že nedostatok jódu oslabuje imunitu.

Deficit selénu môže zhoršovať činnosť tyroidných hormónov a deficit vitamínu A a železa. Avšak pole pôsobnosti tyroidných hormónov v tele je nesmierne široké a dostatočný príjem jódu je pre všetkých športovcov zásadný. Na druhú stranu si treba uvedomiť, že nadbytok jódu nezrýchli metabolizmus. Jodizovaná soľ je hlavným zdrojom jódu v americkom stravovacom systéme ( tento prvok sa nachádza tiež v morských plodoch a morských riasach ).

Selén

Selén obnovuje a regeneruje vitamín C a pomáha pri regulácii tyroidných hormónov. V organizme pôsobí ako antioxidant a je súčasťou enzýmu glutathion – peroxidázy, ktorá likviduje voľné radikály, čím pomáha telu brániť sa proti oxidačnému stresu.

Vzhľadom k tomu, že športovci vytvárajú možno viac molekúl voľných radikálov ako ľudia so sedavým spôsobom života, je nepochybne prospešné a užitočné mať k dispozícii, funkčný antioxidačný obranný systém. Nebolo však preukázané, že by zvýšený príjem selénu prispieval k lepšej výkonnosti.

Majte na pamäti, že ako strava, tak výživové doplnky s vysokým obsahom selénu, môžu byť na rozdiel od iných nutrientov – toxické. Medzi symptómy toxicity patria krehké vlasy a nechty, gastrointestinálne poruchy, kožné vyrážky, abnormality nervového systému, únava, podráždenosť a takzvaný cesnakový dych.

Meď

Meď je zložkou niekoľkých enzýmov. Prispieva k fungovaniu hemoglobínu v krvi a pomáha železu v kyslíkovom metabolizme. Je nevyhnutná pre syntézu kolagénu a tvorbu spojivového tkaniva. Vyšlo najavo, že zvýšenie tvorby antioxidantov, obsahujúcich meď sa u športovcoch obíde bez dodatočného príjmu medi. Suplementy môžu spôsobiť nevoľnosť, vracanie a preháňanie. Vysoký príjem zinku zhoršuje absorbciu medi.

Vieme, že vitamíny, minerálne látky a fytonutrienty sú jedným z hlavných predmetov záujmu väčšiny športovcov. Stále sa starajú o to, či prijímajú v strave dostatok vitamínov a minerálnych látok, a či by nemali radšej užívať nejaké suplementy. Je pravda, že vitamíny, minerálne látky a fytochemikálie sú zásadné pre uspokojivý výkon, pretože dobré zdravie je pre kvalitný výkon kľúčové, pri najmenšom pokiaľ to chcete dosiahnuť ďaleko.

Vedci stále riešia, čo ktorá živina presne robí. Čím viac to skúmame, tým je zrejmé, že živiny fungujú a spolupracujú spoločne, aby nás udržali zdravých a rad telesných funkcií je vzájomne prepojených a na sebe závislých.

Niekedy sú športovci nútení zjesť tak veľké množstvo kalórií, že najskôr ani nepremýšľajú nad kvalitou stravy, ktorú konzumujú. Ak sa chcete cítiť dobre, tak toto je veľmi krátkozraký prístup. Čím viac potrebujete dostať z tela, tým viac musíte dostať z jedla. Vyberajte si nutrične hodnotné potraviny, ktoré vám zaistia širokú paletu vitamínov, minerálnych látok a fytonutrientov, ako základ vášho jedálnička.

Multivitamínový preparát nenapraví nutrične chudú diétu, pretože tie prospešné látky, ktoré sa nachádzajú v strave, nemôže obsahovať jedna tabletka. Čas od času môžu nastať chvíle, kedy je možné doporučiť vitamínovú suplementáciu, ale nie je žiadny dôvod utrácať peniaze za vitamínové nápoje alebo tyčinky, zdôrazňujúce obsah vitamínov, minerálov alebo antioxidantov.