Hranice v ženskom obliekaní

k-clanku-200x300-1684793O vhodnom obliekaní žien sa toho napísalo už veľmi veľa. A ešte viac sa o ňom  polemizuje. No dievčatá a ženy, ktoré úprimne hľadajú Boha v svojom živote však aj napriek mnohým, dobre mieneným radám, často nevedia ako “konkrétne” sa majú obliecť, aby boli oblečené cudne, krásne, ale zároveň aby nepotlačili svoju ženskosť.

Preto som sa rozhodla, že oslovím zopár mužov a na názor sa opýtam priamo ich. Veď predsa práve pre nich chceme byť krásne a príťažlivé. A keďže nám na nich záleží, určite ich chceme chrániť v oblasti čistoty aj naším cudným obliekaním. Čo teda robiť, aby sme im v tejto oblasti pomáhali? Mojim mužským respondentom som preto položila tieto tri otázky:

1. Čo Ťa vie na žene najviac zaujať? Možno aj z oblasti oblečenia – napr. či sa Ti viac páči, keď má žena sukňu, alebo šaty oproti nohaviciam?

2. Čo Ťa vie v oblasti oblečenia na žene vyrušiť? Nejaké rady od Teba pre dievčatá a ženy (ktoré si to možno ani neuvedomujú) v oblasti obliekania, čo v mužoch môže spôsobiť problém s čistotou?

3. Čo chceš ešte všetkým dievčatám a ženám odkázať na túto tému?

Čo ma veľmi potešilo bol záujem oslovených mužov vyjadriť sa k tejto téme. Viacerí z nich prejavili radosť, že sa o čistote v obliekaní hovorí a píše. Verím, že všetkým ženám a dievčatám, ktoré sa úprimne snažia o čistotu srdca tieto odpovede pomôžu pri hľadaní a nachádzaní hraníc cudnosti v obliekaní.  

“ČISTÁ LÁSKA VZÍDE LEN Z ČISTOTY” – JANKO (20), športovec:

1. Mne na žene dokáže najviac zaujať jej prirodzene krásny vzhľad, t. j. decentný mejkap.  Osobne nemám rád keď sa žena namaľuje a chce sa podobať postavičkám Barbie či kráskam z vosku. Oblečenie dievčaťa vo veľkej miere odzrkadľuje jej životný štýl a presvedčenie. Pokiaľ je sporo odetá a jej oblečenie je spoločensky na hrane, je možno tvrdiť je že to slušné dievča s kresťanskou morálkou?! Čo sa týka oblečenia, milujem pestré alebo svetlé oblečenie ktoré odzrkadľuje ženskú povahu, ktorej farby predstavujú jemnosť a aj temperament. Slušnosť v ženskom šatníku je pre mňa prioritou, čo sa módy týka. Nech sú to sukne, nohavice, rifle… Každá žena sa interpretuje svojim oblečením sama a vyjadruje svoj štýl, pokiaľ však je v súlade s “kostolným poriadkom”, tak je pre mňa osobne určite príťažlivejšia.

2. Dievčatá by si mali uvedomiť, že svojim oblečením vplývajú aj na celé okolie. Pokiaľ je nevhodne až vulgárne oblečená, veľa mužom zaťažuje zrak a ich srdcia a vedomo, či nevedomo, ich privádza do žiadostivosti a nezdravej zmyselnosti, čo je hriech. Dievčatá by si mali uvedomiť, že mužov by mali okúzliť skôr svojou múdrosťou, decentnou krásou, úsmevom a kvetnatým, čistým slovníkom, než tým, že sa budú odhaľovať a vzbudzovať v mužoch žiadostivosť. Neuvedomujú si totiž, že ich nezaujmú svojim vnútrom ale iba telom. A také dievčatá potom veľmi ťažko hľadajú čistú lásku. :). A čistá láska vzíde len z čistoty. Čistoty správania, čistoty mysle, čistoty srdca a v neposlednom rade, týkajúc sa dievčat, aj čistoty v obliekaní sa.

 “SNAŽTE SA NÁM POMÔCŤ V TOMTO BOJI” – PALY (21), študent:

1. To záleží od strihu icon_smile-5726181 Ale sukňa viac, resp. šaty zvýraznuju ženskosť icon_smile-5726181 Myslím že to je pre mužov viac príťažlivé, ale nie len v tom hriešnom slova zmysle. icon_smile-5726181 Čiže sukňa, šaty :), aj keď niekedy sú tie nohavice lepšie. icon_smile-5726181

2. Jednoznačne nech sa snažia byť cudné. Ja chápem že chcú byť aj vyzývavé a nevidím na tom nič zlé, kým to nepreháňajú. Ako som vyššie povedal, žena môže byť príťažlivá aj v sukni, ale tá sukňa nemusí byť ako opasok. icon_smile-5726181 Ja som za také sukne 10 cm nad kolená icon_smile-5726181 Áno, je to príťažlivé, keď je tá sukňa kratšia, ale to nech si nechajú pre svojho manžela. Myslím si, že ak chcú, aby si ich chlap viac vážil a nepozeral na nich ako na sexuálny objekt, mali by si ustráži dĺžku sukne a to isté platí aj o hĺbke výstrihu. Viem, že niektoré, ženy, ktoré boli viac obdarené, majú s tým problém, keďže ťažko sa zháňajú také tričká a blúzky a iné veci, ale vždy sa dá nájsť riešenie. Viete, hoci ide len o malý výstrih, aj ten už u chlapa povzbudzuje rozvíjanie fantázie. A to už nie je dobré. Preto Vás prosím, snažte sa nám aj vy pomôcť a obliekajte sa čo najcudnejšie. icon_smile-5726181 To znamená taký výstrih, aby nebolo nič vidno a sukňa tak, ako som spomínal vyššie. icon_smile-5726181

3. Snažte sa nám pomôť v tomto boji. Fakt to nie je ľahké a veľmi nám tým pomôžete, ak sa budete snažiť obliekať cudne. A ešte taký môj názor. Podľa dnešného sveta sú legíny doslova sexi. Nehovorím, že to nie je pekné, ale je to fakt veľmi vyzývavé a niekedy to je o to viac, ak si pod to zoberiete také prádlo ktoré evokuje ešte viac predstavivosť – myslím, že každá vie, na čo myslím. icon_smile-5726181 Preto Vás prosím, už keď nosíte legíny, tak majte potom také tričko, ktoré Vám prekryje zadnú časť tela. icon_smile-5726181 Ďakujem vám že sa nám snažíte pomôcť v našom boji. A ešte k tomu obliekaniu, tiež si dávajte pozor na také “ultra-mini” kraťasy z ktorých vám niečo vykúka. icon_smile-5726181 Viete, to je to isté, ako keby ste sa pred nami promenádovali v plavkách, resp. iba v spodnom dieli. Veľmi vás prosím, nerobte to. A tie časti tela, ktoré nemajú byť viditeľné hocikomu, si zahaľujte a nechajte si ich pre svojho manžela, ktorý vám za vašu cudnosť bude nesmierne vďačný! icon_smile-5726181

“PÁČI SA MI, KEĎ VIDÍM ŽENU, KTORÁ JE ŠŤASTNÁ Z TOHO, ŽE SA MÔŽE ČISTO OBLIEKAŤ ” – ŠIMON (18), futbalový rozhodca a hráč na bicie:

1. Vždy sa mi páči, keď vidím, že je žena (dievča) oblečená tak, že si váži samú seba. A tiež keď vidím na jej oblečení, že je šťastná z toho, že sa môže čisto obliekať. Také pekné, radostné šaty nie sú nikdy zlé. icon_smile-5726181

2. Mňa osobne v tejto oblasti vie vyrušiť celkom málo vecí. Ale to čo ma vie vyrušiť je napríklad fakt, že niektoré dievčatá si oblečú kraťasy, ktoré ledva začali a hneď už končia. Jednoducho, sú príliš krátke (ich dĺžka v centimetroch by sa niekedy dala spočítať aj na prstoch dvoch rúk). A niekedy dokážu odhaliť viac než je potrebné. Alebo teda viac, ako je nami, chlapcami, ktorí sa snažíme vážiť si dievčatá každým pohľadom, chcené.

3. Dievčatá, vaša krása nezávisí od dĺžky (krátkosti) vašich šiat alebo kraťasov. Máte iné dary ktorými dokážete zaujať všetkých chlapcov. Veľa sa usmievajte, majte ochotné a dobré srdcia. To dokáže lámať ľady (resp. mužské srdcia). icon_smile-5726181

couple-1521413_960_720-300x200-4468082

“ČÍM CUDNEJŠIE SA BUDETE OBLIEKAŤ, TÝM BUDETE KRAJŠIE PRE NÁS” – MONKY (26), vedúci spoločenstva Dávid v Spišskej Belej:

1. Zaujať: v negatívnom ponímaní si to stále (muž ale aj iná žena) všimne, ak je vyzývavo oblečená, na kúsok látky už skoro ani neoblečená… A v pozitívnom: zaujme ma, ak sa žena oblečie tak, že to na pohľad hovorí že sa nechce ukazovať. Mne osobne sa páči, ak baby nosia košele, také skoro ako mužské. icon_smile-5726181 Páči sa mi aj sukňa, ak nie je mini, ale také krásne letné šaty s kvietkami sú top.

2. Vyrušuje určite veľký výkroj na tričku tak, že je vidieť ženský dekolt. Tiež viem, že je veľmi rušivé, ak dievča nosí príliš krátke tričko a vykukuje spod neho bruško a to isté o minisukniach, nech sú také, že je všetko ukryté.

3.Môj odkaz znie: čím cudnejšie sa budu obliekať, tým krajšie budu pre nás.

 “NEBUDŤE OBETE MÓDY!” – IVO (27 ), redaktor rádia Lumen: 

1. Páčia sa mi skôr ženské typy oblečenia, to znamená sukne, v lete pekné šaty. Je pravda, že aj nohavice môžu byť pekné, ale predsa čisto dámske oblečenie, ako napríklad sukne mi pripadajú viac pekné. Ocením tiež veselé farby.

2. Rozladiť ma vie, keď sa nestretne obsah s formou :). Dobre, zjednoduším to. Každá žena má iný typ postavy, na každej je pekné niečo iné. Nepáči sa mi, že ak sú v móde napríklad obtiahnuté veci, povedzme nejaké rifle, tak to zrazu nosia všetky dievčatá / ženy, alebo aspoň väčšina. Ale podstata je tá, že nie každej žene to pristane a pre mňa najhoršie je to, že často tieto diktáty módy skôr upozornia na nejaký nedostatok ženy. Keď to ešte zjednoduším, tak pozorujem, že ak sa dievča / žena pekne oblieka, tak dokáže docieliť to, že aj keď má možno nejaké to kilo navyše, zvolením vhodného typu oblečenia môže pôsobiť oveľa príťažlivejšie ako dievča s postavou modelky a s nevkusne odhalenými partiami tela. Je to absolútne jednoduché – zvážim si, kde sú moje plusy a mínusy. Keď napríklad ako chlap nemám čo ukázať na bicepsoch, tak obtiahnuté tielko z amerického filmu by na mne pôsobilo komicky. Ale viem sa obliecť aj tak, aby si to nikto nevšimol – niečo podobné platí podľa mňa aj u žien. A k druhej časti otázky – mňa ako muža do pokušenia v čistote privádza to, ak je odhalené niečo, čo by už malo zostať v manželskej spálni. Vysvetlím – myslím, že žijeme v dobe, keď každý, kto má internetové pripojenie chtiac, či nechtiac narazí na ženské odhalené telo. To je priestor internetu. A keď vyjdem von a zrazu pri prechádzke vidím to, čo na mňa vyskakuje bez varovania na internete, tak to je už priveľa a sú to naozaj pokušenia. Nie som za to, aby ženy chodili zahalené ako v arabskom svete, ale tie hranice u mňa sa prelamujú asi vtedy, akonáhle dáva žena svojím oblečením signál, že chce zaujať nie ako osoba, ale ako sexuálny objekt.

3. Nebuďte obete módy. Nájdite si svoj štýl obliekania, ktorý sa vám hodí a na ktorý muži reagujú kladne. Nie vyzývavými pohľadmi, ale pochvalou a úsmevom. Myslím, že to je dobrý meter na to, či je žena dobre oblečená.

“MAJTE ÚCTU VOČI SVOJMU TELU! – MATTY (24), grafik:

1. Mám rád sukňu aj šaty a mám rád aj nohavice, záleží od strihu. A nemám rád, keď sa ženy obliekajú ako storočné babky. Nehovorím o odhaľovaní, ale troška vkusu treba mať. icon_smile-5726181

2. Legíny a nevhodné presvitajúce blúzky, cez ktoré vidno spodné prádlo.

3. Majte úctu voči svojmu telu a uvedomte si, že ak sa odhaľujete pred chlapmi a poviete im potom: “Veď sa nepozeraj!” Je to rovnaké, ako keď dáš pred dieťa koláč a povieš mu: “Nejedz ho!” Fantázia robí divy.

“KEĎ UVIDÍM ŽENU S KRÁSNYM SRDCOM, TAK SI POVIEM, WAU, OTEC!” MARTIN (26),  IT:

1. Najviac ma zaujme ženské srdce, je to viac, než by ma zaujalo len jej telo. Ak uvidím krásnu ženu tak si poviem, fuuu tá je pekná… Ale keď uvidím ženu s krásnym srdcom, tak si poviem wau, Otec! icon_smile-5726181 Keď je dievča ľahšie oblečené, tak možno podvedome už nejako na ňu nepozerám tak, ako by som o ňu mal záujem, pretože keď nemá sama sebaúctu v obliekaní, tak si asi myslím, že chce zaujať len svojou sexualitou, a nejako nemá záujem počkať so sexom do svadby. A čo sa mi páči? Dá sa obliecť príťažlivo, aj bez odhaľovania veľa na sebe. A to je krajšie. A vyslovene oblečenie? Sukne sú fajn, a nejaké odvážne oblečenie – v zmysle nie vyzývavé, ale nie fádne… Nie len dookola rifle a tričká, ale aj nejaké štylové šaty, ktoré si možno veľa dievčat neoblečie, lebo si pomyslia, že to je výstrednejšie. Tiež košele a také všelijaké, voláte to, že “topy” :D.

2. Veľký výstrih, alebo príliš krátka sukňa – resp. “hrubý opasok”. A to je individuálne, v čom môžu mužom spôsobiť problém s čistotou, niekto už je trochu mimo, aj ma dievča tričko s krátkym rukávom, a niekto keď má minisukňu. Teraz je napr. leto, takže je prirodzené, že nebudú chodiť oblečené v habitoch, ale aspoň štipku nech dbajú na oblečenie. Podľa mňa oveľa viac záleží na štýle správania sa, flirtovaní, zvádzaní, a o tom ako a o čom rozprávajú.

3. Dievčatá, ak si vy samé nevzdáte sebaúctu, tak potom nemôžete čakať, že vám tú úctu budú dávať ostatní (chlapci). Majte otvorené srdce, ale zároveň sa chráňte. Dôverujte Bohu, a neponáhľajte sa, nedávajte sa samé chlapcom. A najdôležitejsie – modlite sa .

couple-1502619_960_720-300x200-2905262

“ŽENY, NEHRAJTE SA NA CHLAPOV A OSTAŇTE PRAVÝMI ŽENAMI!” – DÁVID (32 rokov), IT podpora:

1. Viac sa mi páči, keď ženy majú sukne ako nohavice. Páčia sa mi aj dlhé sukne. A páčia sa mi tiež nevýrazné farby. Na žene ma zaujme hlavne spôsob komunikácie, či je milá, alebo “tvrdá”. A hlavne, ak sa nehrá, že je silná žena.Žena je stvorená byť nežná.

2. Vyrušiť ma vedia výstrihy a príliš krátke sukne. A hlavne, ak si dievča neuvedomuje,že chlapi vidia viac ako si myslia. Najmä, keď sa žena zohne po niečo. Riziko u žien je to, že málo predvídajú nebezpečenstvo…

3. Aby sa nehrali na chlapcov a ostali pravými ženami, lebo takých ich chcú vidieť aj správni chlapi. Všetko ostatné príde samo. Tiež je pekné, ak je dievča trpezlivé. Chlapovi sa ľahšie dýcha.

“SOM VĎAČNÝ VŠETKÝM ŽENÁM, KTORÉ SA SLUŠNE OBLIEKAJÚ” – FRANTIŠEK (25), fotograf:

1. V oblasti oblečenia sa mi páčia pestré farby, videl som spústu pekných šiat, ktoré dievčatá nosia. Ponuka je v dnešnej dobe široká, len si treba správne zvoliť. Oblečenie vyjadruje veľa, odhaľuje charakter človeka.

2.Vyrušuje ma obtiahnuté oblečenie, alebo výstrih, či krátka sukňa. Aby kresťanský chlapec v dnešnej dobe dokázal obstáť potrebuje pomoc a motiváciu, ktorú dievča môže vytvoriť aj tým ako sa oblieka.

3. To čo urobíte v obliekaní má obrovskú hodnotu, nie len pre vás, ale dopomôže to k lepšiemu aj tým chlapcom navôkol. Som vďačný všetkým ženám ktoré sa slušne obliekajú, lebo oni sú tie ktoré menia veľa aj keď ich to možno stojí veľa.

“AK JE DIEVČA KRÁSNE VO VNÚTRI, TAK SA TO PREJAVÍ AJ NAVONOK” – GORAZD (21 rokov), študent:

1. Sukňa/šaty a rozpustené vlasy sú jednoznačne na prvom mieste. icon_smile-5726181 Tým nechcem povedať, že je oničom si spraviť vrkoč alebo niečo také, ale ak sa mi už niekto niekedy páčil, tak som ju najviac obdivoval práve takto. icon_smile-5726181 Rozpustené vlasy vo mne evokujú, že to dievča je uvoľnené a nepretvaruje sa. Je sama sebou. Ak sa niekto snaží vkuse meniť účes a maľovať sa každú chvíľu atď. tak mám pocit že nevie, kto je. Tiež sa mi nepáči, ak sa dievča maľuje na “verejnosti” a nie je to nevyhnutné. Pôsobí to tak, že ak jej poviem nejaké tajomstvo tak ho neudrží. No a ešte k tým vrkočom a tak icon_smile-5726181 Na tom je pekné, že dievča sa snaží o seba starať a páčiť sa a už len preto by som dievčaťu povedal, že ten vrkoč je pekný (aj keď rozpustené vlasy sa mi páčili viac :-)).

2.No ak si dievča oblečie tričko a obtiahnuté legíny, tak to ani tie leginy nemusela obliekať, lebo aj tak je všetko vidno a je to úplne o ničom. Trocha pomôže, ak si dá také dlhé tričko alebo ako to nazvať, ktoré je už skoro ako šaty. icon_smile-5726181 Ale čo vie vyrušiť ešte viac je prehnaný výstrih. Ak mi je dievča sympatické, rád by som s ňou porozprával, aj keby bola v skafandri oblečená a veľký výstrih to vie len zbytočne pokaziť. icon_smile-5726181 Na druhej strane, muž sa musí vedieť ovládať. Dievča môže byť veľmi dobré a pekne oblečené, ale akurát niečo robí a sa zohne alebo niečo a už sme doma. icon_smile-5726181

3. Ak je dievča krásne vo vnútri, tak sa to prejaví aj navonok a chlapec si to skôr alebo neskôr všimne.

SLOVKO NA ZÁVER

Viem, že týchto desať názorov mužov ani zďaleka nevyčerpáva zoznam všetkých odporúčaní, ako ich, my žienky, môžeme chrániť v čistote. O cudnosti v obliekaní by sa dalo písať a hovoriť ešte omnoho viac. Prajem vám však, aby sa tento článok stal podnetom na vašu osobnú modlitbu, rozlišovanie, ale aj tým správnym impulzom na rozhovory s opačným pohlavím. A hlavne: “Nech sa všetko medzi vami deje v láske!”  1 Kor 16,14

Alžbeta Vargová