Konfekčná veľkosť – ženy, muži – ako vybrať veľkosť oblečenia

konfekcna-velkost

Každá z nás má iný typ postavy. To, že sa nezmestíte do veľkosti S, neznamená, že máte nadváhu. Okrem toho, je už dlhú dobu známe, že nie v každom obchode majú rovnaké konfekčné veľkosti tie isté rozmery.

Väčšina žien však robí tú chybu, že nehľadí na miery, ale na číslo, o ktorom si myslíme, že definuje to, či sme štíhle alebo nie. Pri pohľade na všetky tie instagramové modelky máte možno pocit, že väčšina žien nakupuje maximálne veľkosť 6 (alebo našu 34). Toto zistenie vás potom poriadne prekvapí.

Štúdie v Amerike totiž ukázali, že priemerná veľkosť oblečenia u žien je 16 (na EU 44). Výskumu sa zúčastnilo 5 500 vybraných žien vo veku viac ako 21 rokov z rôznych krajín a výsledok prekvapil aj samotných výskumníkov. Zatiaľ čo pár rokov do zadu bola priemerná veľkosť 12 (40), každým rokom toto číslo stúpa, čo ukazuje narastajúcu obezitu. 

Otázkou zostáva, čím to je? V dnešnej dobe je mnoho mladých žien vedených k tomu, aby sa nehanbili za svoju postavu a cítili sa dobre také, aké sú. To je samozrejme skvelé, no prináša to so sebou aj riziko obéznych ľudí, ktorí sú presvedčení, že môžu zjesť naozaj hocičo a nepotrebujú pohyb. V takom prípade treba myslieť aj na svoje zdravie, nadváha škodí vám aj vášmu telu.

Ako si vybrať veľkosť oblečenia – ženy

Svet veľkostí dámskeho oblečenia môže byť mätúci a frustrujúci. Vzhľadom na to, že predajcovia a značky ponúkajú rôzne veľkosti, označenia plus size, márnivé veľkosti a ďalšie, môže byť pre ženu ťažké určiť, akú veľkosť by mala nosiť.

Na začiatok je dôležité pochopiť, že neexistuje univerzálny prístup k veľkosti oblečenia. Každý predajca a značka má vlastnú tabuľku veľkostí a dokonca aj v rámci tej istej značky sa veľkosti môžu líšiť v závislosti od štýlu oblečenia. Napríklad pár džínsov od jednej značky môže sedieť inak ako košeľa od tej istej značky. Je dôležité vyskúšať si rôzne veľkosti a štýly, aby ste našli správny strih.

Okrem toho je dôležité si uvedomiť, že neexistuje univerzálny štandard pre veľkosť. V rôznych krajinách a regiónoch platia rôzne štandardy určovania veľkosti, takže to, čo môže byť v jednej krajine veľkosť 6, môže byť v inej krajine veľkosť 8.

Situáciu ešte viac komplikuje fakt, že v posledných rokoch sa čoraz častejšie vyskytuje tzv. vanity sizing, keď niektoré značky označujú menšie veľkosti ako väčšie v snahe, aby sa zákazníci cítili lepšie vo svojom tele.

Oblečenie plus size

Pokiaľ ide o oblečenie plus size, je k dispozícii široká škála veľkostí. Značky plus size sa v posledných rokoch stali inkluzívnejšími a mnohé značky ponúkajú veľkosti až do 26 či 28. Je však dôležité mať na pamäti, že plusové veľkosti sa môžu u jednotlivých značiek stále líšiť.

Nakoniec je užitočné si uvedomiť, že veľkosti oblečenia sú len čísla. Veľkosť oblečenia ženu nedefinuje a je dôležité nájsť oblečenie, ktoré jej sedí a v ktorom sa cíti pohodlne a sebavedome.

Ak to zhrnieme, svet veľkostí dámskeho oblečenia môže byť mätúci a ohromujúci. Je však dôležité si uvedomiť, že neexistuje univerzálny prístup a je dôležité vyskúšať si rôzne veľkosti a štýly, aby ste našli to správne oblečenie. Značky plus size sa v posledných rokoch stali inkluzívnejšími a je užitočné si uvedomiť, že veľkosti oblečenia sú len číslo a nemali by ženu definovať.

Ako si vybrať veľkosť oblečenia – muži

Veľkosti pánskeho oblečenia môžu byť rovnako mätúce a frustrujúce ako v prípade dámskeho. Zdá sa, že každý obchod má vlastný spôsob merania a určovania veľkostí pánskeho oblečenia. Dokonca aj v rámci obchodov môžu byť medzi jednotlivými značkami mierne rozdiely vo veľkostiach.

To sťažuje nakupovanie online a dokonca aj v obchode, pretože muži si často nie sú istí, akú veľkosť by si mali kúpiť. Prvým krokom k nájdeniu správnej veľkosti je poznať svoje miery. Je dôležité zmerať si hrudník, pás, boky a rozkrok, aby ste získali presnú veľkosť. To vám pomôže určiť, akú veľkosť by ste si mali kúpiť.

Keď máte svoje miery, môžete ich použiť na vyhľadanie svojej veľkosti v rôznych obchodoch. Väčšina obchodov má tabuľku veľkostí, ktorou sa môžete riadiť. To vám pomôže zistiť, akú veľkosť by ste si mali kúpiť. Je tiež dôležité mať na pamäti, že rôzne značky môžu mať mierne odlišné miery pre svoje veľkosti.

Pri nakupovaní online sa vždy pozrite na pravidlá vrátenia tovaru v obchode. Niektoré obchody môžu ponúkať bezplatné vrátenie tovaru, ak vám oblečenie nesedí, zatiaľ čo iné obchody môžu mať poplatok za opätovné uskladnenie. Ak to budete vedieť vopred, môže vám to pomôcť urobiť správne rozhodnutie pri nákupe pánskeho oblečenia.

Nakoniec sa nebojte niečo vyskúšať, ak si nie ste istí veľkosťou. Mnohé obchody ponúkajú šatne, takže si oblečenie môžete vyskúšať ešte pred jeho kúpou. Pomôže vám to zaistiť, či ste si vybrali správnu veľkosť a strih.

Veľkosti pánskeho oblečenia môžu byť trochu zložité, ale s trochou vedomostí a úsilia môžete nájsť správnu veľkosť pre vás. Len sa nezabudnite zmerať a na určenie veľkosti, ktorú si máte kúpiť, použite tabuľku veľkostí v obchode. A ak si stále nie ste istí, nebojte sa oblečenie vyskúšať.