Liturgické čítania do mobilu

liturgicke-citania-do-mobilu

Bez mobilu sa v dnešnej dobe človek nepohne už ani na krok. Okrem funkcií hovoru, sms správ, internetu či hudobného prehrávača, mobilný telefón ponúka množstvo ďalších možností využitia. Ako ho využiť aj na posilnenie svojej viery a vzťahu s Bohom? Napríklad aj pomocou niekoľkých užitočných aplikácií.

Mobilné telefóny bývajú v dnešnej dobe plné rôznych aplikácii, ktoré pomáhajú uľahčiť bežný život. Takými sú napríklad aj aplikácie pre veriacich, ktoré im umožnia stiahnuť si liturgické čítania či modlitebnú knižku priamo do svojho mobilu.

V aplikáciách môžu používatelia nájsť liturgické čítanie na dnes, liturgický kalendár, životopisy svätcov a mnoho ďalšieho. Veriaci môžu získať do svojich mobilných zariadení aj modlitbu ruženca na stiahnutie.

Liturgické čítanie

Liturgické čítania sú súčasťou svätej omše a možno ich chápať ako slovo Božie, ktorým sa Boh prihovára veriacim. Sú to posolstvá, prostredníctvom ktorých sa Boh snaží ľuďom naznačiť správnu cestu a zároveň im ukázať, ako by sa mali jeden k druhému správať.

Nie každému zdravotný stav či pracovné povinnosti dovolia pravidelne navštevovať sväté omše osobne v kostole. Moderná doba však prináša technické vymoženosti, ktoré vedia pomôcť aj v takýchto situáciách.

Vďaka liturgickému čítaniu do mobilu si môžu veriaci prečítať slovo Božie kedykoľvek aj z pohodlia domova. Takúto aplikáciu s názvom Liturgické čítania napríklad pripravila cirkevná organizácia Katolícke biblické dielo a možno v nej nájsť liturgické čítanie na dnes, teda na daný deň, prezrieť si liturgický kalendár či nájsť životopisy svätcov.

Liturgické čítania na dnešný deň zvyčajne vychádzajú z cirkevného kalendára. V závislosti od cirkvi môžu byť prevzaté zo Starého zákona, Nového zákona alebo z ich kombinácie.

Liturgický kalendár sa používa na organizáciu náboženských obradov, napríklad omší, počas celého roka. Zvyčajne sa riadi cyklom založeným na liturgickom roku a je rozdelený na obdobia – advent, Vianoce, pôst, Veľká noc, ako aj ďalšie obdobia a dni slávenia počas roka.

Liturgický kalendár zahŕňa aj niekoľko pamätných dní, keď sa slávia osobitné omše.

Liturgické čítania v smartfóne či tablete

Aplikácie s liturgickými čítaniami si možno stiahnuť do smartfónu alebo tabletu. Používateľom umožňujú čítať, študovať a meditovať nad Bibliou rovnakým spôsobom, ako by to robili v kostole alebo chráme. Veriaci ich môžu využiť aj na prístup k iným duchovným textom, ako sú hymny, modlitby a zbožné čítania.

Niektoré z týchto aplikácii sa dajú používať aj na uľahčenie skupinového štúdia a diskusie. Pomocou správnej aplikácie môžu používatelia zvýrazňovať, robiť si poznámky a dokonca zdieľať svoje myšlienky s ostatnými. Liturgické čítania do mobilu poskytujú aj celý rad užitočných zdrojov, ako sú biblické slovníky a študijné pomôcky, ktoré pomáhajú čitateľom pochopiť a oceniť Písmo.

Väčšinou sú navrhnuté tak, aby sa dali používať v online alebo offline režime, čo používateľom umožňuje čítať Písmo, aj keď nemajú pripojenie na internet. Vďaka tomu sú ideálne pre tých, ktorí uprednostňujú čítanie Písma v pohodlí domova alebo na cestách.

Liturgické čítania do mobilu s viacerými funkciami

Požívatelia v aplikáciách zvyčajne nájdu aj výber nástrojov, ktoré im pomáhajú lepšie sa zapájať do textu. Medzi nich patrí napríklad:

  • študijný sprievodca
  • knižnica komentárov
  • funkcia vyhľadávania, ktorá umožňuje rýchlo nájsť príslušné pasáže

Aplikácie môžu obsahovať aj celý rad funkcií na zlepšenie zážitku používateľa z čítania, napríklad zvukový režim, ktorý umožňuje počúvať Písmo počas čítania.

Celkovo je liturgické čítanie v mobile inovatívnym, užívateľsky prívetivým nástrojom pre tých, ktorí chcú čítať Písmo v pohodlnej, prenosnej forme. Vďaka intuitívnemu rozhraniu a užitočným zdrojom sa používatelia môžu ľahko venovať Písmu odkiaľkoľvek.

Či už hľadajú pohodlný spôsob, ako zostať v spojení s Písmom, alebo jednoducho chcú čítať Bibliu viac pohlcujúcim spôsobom, liturgické čítania do mobilu sú pre nich vhodným riešením.

Modlitba ruženec na stiahnutie

Ruženec je mocným nástrojom modlitby a zbožnosti. Kresťania na celom svete ho už stáročia používajú na rozjímanie o Ježišovom živote a tajomstvách katolíckej viery.

V posledných rokoch technológia uľahčila prístup k ružencu a jeho modlitbám. Jednoduchým stiahnutím sa môže každý pripojiť k modlitbe ruženca.

Stiahnutie modlitby ruženca umožňuje jednoduchý prístup k modlitbám a meditáciám ruženca. Možno nájsť aplikácie s rôznymi funkciami pre Android aj iOS. Používatelia v nich môžu nájsť zvukové nahrávky modlitieb a vysvetlení, vizuálne zobrazenia tajomstiev a virtuálne „počítadlo korálikov“, ktoré môže pomôcť sledovať modlitby.

Ďalšou výhodou aplikácie modlitba ruženca na stiahnutie je, že si ju môžu používatelia prispôsobiť vlastným potrebám. Aplikácie ponúkajú:

  • možnosť vybrať si verziu modlitby ruženec
  • pridať modlitby, ktoré sú pre veriaceho dôležité
  • možnosť vytvoriť si vlastný profil
  • pripomenutia k modlitbe počas dňa

Aplikácie na stiahnutie modlitby ruženec ponúkajú aj možnosti spojiť sa s ďalšími veriacimi a podieľať sa napríklad na spoločnej virtuálnej modlitbe. Možno sa zapojiť aj do diskusných fór, niektoré aplikácie ponúkajú aj priestor na zverejnenie svojich úvah o tajomstvách.

Ruženec pre Slovensko

Vďaka tejto aplikácii sa môžu veriaci modliť ruženec kdekoľvek, stačí si ju stiahnuť do mobilného zariadenia.

Aplikácia v sebe zahŕňa modlitbu Radostného ruženca, Ruženca svetla, Bolestného ruženca, Slávnostného ruženca, Sedembolestného ruženca a dokonca aj Korunku Božieho milosrdenstva. Počas zvukovej nahrávky je tiež možnosť zapnúť zobrazovanie textu modlitieb.

Modlitba ruženec na stiahnutie je celkom zdarma a pri používaní aplikácie nie je potrebné pripojenie na internet.

Duchovné aplikácie pre veriacich

V obchodoch s aplikáciami možno nájsť aj ďalšie duchovné aplikácie pre veriacich. Do mobilného zariadenia si tak možno stiahnuť napríklad zamyslenia na každý deň, modlitebnú knižku či súbor rôznych modlitieb.

Jednou z takých aplikácii je napríklad aplikácia Zamyslenia, ktorá ponúka každodenné ranné aj večerné zamyslenia. Ranná meditácia v sebe zahŕňa modlitbu, úryvok zo Svätého Písma, komentár k čítaniu a myšlienku na deň.

Večerná verzia zamyslenia začína modlitbou, spytovaním svedomia, pokračuje žalmom a celá modlitba sa uzatvára príbehom.

Aplikácia má pekné a jednoduché používateľské rozhranie, dokážu ju pohodlne používať aj menej zdatní používatelia smartfónov. Výhodou je tiež to, že pri používaní aplikácie nie je potrebné mať prístup k internetovému pripojeniu, s výnimkou občasných aktualizácií.

Modlitebná knižka do mobilu

Do mobilného zariadenia si možno stiahnuť aj modlitebné knižky. Jednou z nich je napríklad aplikácia Knižka, ktorá v sebe zahŕňa širokú databázu modlitieb – od základných modlitieb, cez základné pravdy, litánie, ruženec, spytovanie svedomia, požehnania, novény, krížové cesty, modlitby k svätým, adorácie, meditácie, modlitby svätej Faustíny, latinské modlitby, či dokonca aj modlitby pre kňazov.

Súčasťou aplikácie je aj elektronický spevník. Piesne sa dajú vyhľadávať buď podľa čísla, podľa abecedy alebo podľa kategórie. Aj táto aplikácia je bezplatná a nevyžaduje pripojenie na internet.

Modlitebník

Ďalšou z modlitebných aplikácii je aj tzv. Modlitebník. Svojím rozsahom zahŕňa rôzne druhy modlitieb, gréckokatolícke modlitby, litánie, ruženec, spytovanie svedomia, požehnania, krížové cesty, či základné pravdy kresťanskej viery.

Databáza jednotlivých kategórií je pomerne široká, vyberie si z nej určite každý. Používanie tejto aplikácie je veľmi jednoduché a istotne ju zvládnu používať aj užívatelia s menšími technickými znalosťami. Takisto ide o bezplatnú aplikáciu, bez nutnosti internetového pripojenia.

Rozvoj moderných technológií napreduje rýchlym tempom a v dnešnej dobe plnej aplikácií si môžu vybrať aj tí, ktorí chcú rozvíjať svoju vieru nielen návštevami v kostole, ale vždy, keď im to čas dovolí.

Obchody s aplikáciami už dnes ponúkajú viacero duchovných aplikácií, v ktorých si môžu veriaci prečítať liturgické texty, sledovať liturgický kalendár či zistiť viac o živote svätých.

Medzi mobilnými aplikáciami možno nájsť aj modlitebné knižky či spevníky, a tak veriaci už nemusia mať strach, že zabudnú svoju modlitebnú knižku doma, vo svojom smartfóne ju totiž majú vždy pri sebe.