Liturgické čítania do mobilu

Bez mobilu sa nepohneme ani na krok. A ten dnešný má okrem funkcií hovoru, sms-iek, či hudobného prehrávača ešte stoviek ďalších možností využitia. Ako ho využiť aj na posilnenie svojej viery a vzťahu s Bohom? Do pozornosti vám dávame 5 týchto užitočných aplikácií.

1. ZAMYSLENIA (JohnySebb)

Aj vy máte občas problém s modlitbou? Pomôcť vám s ňou môže aj aplikácia „Zamyslenia“. Táto bezplatná aplikácia ponúka každodenné ranné aj večerné zamyslenia. Ranná meditácia v sebe zahŕňa modlitbu, úryvok zo Sv. Písma, komentár k čítaniu a myšlienku na deň. Večerná verzia zamyslenia začína modlitbou, spytovaním svedomia, pokračuje žalmom a celá modlitba sa uzatvára príbehom. Aplikácia má pekné a jednoduché používateľské rozhranie, dokážu ju pohodlne používať aj menej zdatní používatelia smartfónov. Výhodou je tiež to, že pri používaní aplikácie nie je potrebné mať prístup k wifi, s výnimkou občasných aktualizácií.

2. LITURGICKÝ KALENDÁR (Brassicusa)

Ak hľadáte miesto, kde nájdete prehľadný liturgický kalendár, nielen s informáciami o aktuálnych sviatkoch, ale aj spomienkach, tak ste natrafili na tú najlepšiu aplikáciu! Veľkým plusom tejto aplikácie je aj široká databáza svätcov, ktorí sa v nej dajú pohodlne vyhľadávať podľa mena. Ku každému z nich je zároveň priložený aj životopis, vďaka čomu spoznáte mnohých nových svätých. Súčasťou aplikácie sú aj denné liturgické čítania. Podobne ako predchádzajúca aplikácia, ani táto nevyžaduje počas spustenia pripojenie na internet.

3. KNIŽKA (Brassicusa)

Každý z nás do kostola sem-tam zabudne modlitebnú knižku. Po stiahnutí tejto aplikácie ju však možno už necháte doma na poličke. Aplikácia Knižka v sebe zahŕňa širokú databázu modlitieb – od základných modlitieb, cez základné pravdy, litánie, ruženec, spytovanie svedomia, požehnania, novény, krížové cesty, modlitby k svätým, adorácie, meditácie, modlitby sv. Faustíny, latinské modlitby, či dokonca aj modlitby pre kňazov. Súčasťou aplikácie je aj elektronický spevník, ktorý je totožný s papierovými JKS-kami. Piesne sa dajú vyhľadávať buď podľa čísla (čo je naozaj rýchle), podľa abecedy alebo podľa kategórie. Aj táto aplikácia je bezplatná a nevyžaduje pripojenie na wifi.

4. MODLITEBNÍK (Pa3K)

Ďalšou z modlitebných aplikácii je aj tzv. Modlitebník. Je skutočne výbornou pomôckou v duchovnom živote. Svojím rozsahom zahŕňa rôzne druhy modlitieb, gréckokatolícke modlitby, litánie, ruženec, spytovanie svedomia, požehnania, krížové cesty, či základné pravdy kresťanskej viery. Databáza jednotlivých kategórií je pomerne široká, vyberie si z nej určite každý. Používanie tejto aplikácie je veľmi jednoduché a istotne ju zvládnu používať aj užívatelia s menšími technickými znalosťami. Takisto ide o bezplatnú aplikáciu, bez nutnosti pripojenia k wifi.

5. RUŽENEC PRE SLOVENSKO (SANvest s. r. o.)

Máte málo času na modlitbu? Skúste si do tašky nabudúce pribaliť slúchadlá a aplikáciu Ruženec pre Slovensko. Nájdete v nej nahrávky modlitby sv. ruženca, ktorú si môžete vypočuť, kdekoľvek sa nachádzate. Vďaka nej sa môžete modliť aj cestou do práce, či počas čakania u lekára. Aplikácia v sebe zahŕňa modlitbu Radostného ruženca, Ruženca svetla, Bolestného ruženca, Slávnostného ruženca, Sedembolestného ruženca a dokonca aj Korunku Božieho milosrdenstva. Počas zvukovej nahrávky je tiež možnosť zapnúť zobrazovanie textu modlitieb. Ako to bolo pri predchádzajúcich aplikáciach, aj táto je celkom zdarma a taktiež pri jej používaní nie je potrebné pripojenie na wifi.

Tak to bol teda zoznam piatich kresťanských aplikácií, ktoré vám môžu napomôcť vo vašom modlitbovom živote. Okrem nich ich však existuje omnoho viac, výber je skutočne už len na vás. Ak máte skúsenosť s ďalšími, pokojne nám o nich napíšte do komentárov.