Modlitba v začiatkoch vzťahu

modlitba-vo-vztahu

Na začiatku vzťahu každý bojuje s rôznymi ostychmi. Hanbíš sa rozprávať na niektoré témy, nechceš reagovať podráždene, no časom takýto ostych zvykne rýchlo padnúť. Ak sa obaja snažíte žiť vieru, určite sa nehanbite spolu sa modliť.

Ak neviete ako začať s partnerom so spoločnou modlitbou, jednoducho začnite! A už ste na správnej ceste. Ako sprievodcu vám prinášame 5 tipov na váš spoločný čas modlitby.

1. Modlitba vlastnými slovami

Ak sa ešte len spoznávate, ale túžite sa modliť spolu skúste tento typ modlitby. Stačí ak zo začiatku prednesiete len svoje vďaky, chvály, prosby a odprosenia. Možno zo začiatku sa pri formulovaní prosieb budete pred svojím priateľom/kou hanbiť, no nebojte sa. V prvom rade si uvedomte prítomnosť Vášho Nebeského Otca. Modlíte sa s pohľadom na Neho a ono to pôjde.

2. Chvály

Ak ste spevavo, alebo hudobne zručný, určite vyskúšajte spoločné chvály. Stačí vám spevník s chválovými, alebo gospelovými piesňami a môžete sa modliť aj takouto formou modlitby. Ak ani jeden z vás nevie hrať na žiadny nástroj, nič vám nebráni si len tak zaspievať. A v tom poslednom prípade, ak sa s hudbou vôbec nekamarátite, tak chváliť môžete aj prostredníctvom Žalmov.

Čas, kedy zotrvávate s vašim partnerom v chvále priniesie rovno dvojnásobný úžitok – viac sa priblížite k Bohu, ale aj k sebe navzájom. A dokonca postoj chvály vám tiež prinesie radosť, začnete sa viac sústreďovať na vďačnosť – na to všetko, čo vám Boh (nielen do vzťahu) už daroval.

3. Čítanie Svätého Písma

Mnohé páry praktizujú spoločný čas v modlitbe aj čítaním Sv. Písma. Začať môžete len krátkymi úryvkami a po ich prečítaní sa o týchto slovách môžete spolu zdieľať. Na čítanie si môžete zvoliť napr. denné liturgické čítania, po ktorých si môžete pozrieť aktuálne zamyslenie (na webe aj v printoch je ich veľa).

Ďalšou z možností je prečítať si niektorú z kníh Sv. Písma na pokračovanie – napr. Sirachovec, Žalmy, Kniha Múdrostí, Príslovia a pod. Možností je veľa, výber je skutočne už len na vás.

4. Cez telefón

Mnohé páry sa kvôli školským, či pracovným povinnostiam nemôžu stretávať každý deň. No napriek tomu je super, ak sa dokážete denne zjednotiť v modlitbe aspoň na chvíľu – hoci aj cez telefón.

Prípadne sa môžete dohodnúť, že si prezvoníte a budete sa modliť spoločne na diaľku – napr. o 15:00 – Korunku Božieho milosrdenstva. A môžete si byť takmer istý, že si signál modlitby bude silnejší a účinnejší ako 3G sieť najmodernejších telekomunikačných technológií.

5. Spoločná svätá omša

A na záver, nemôže byť už nič lepšie ako spoločná svätá omša. Skúste si nájsť spoločný čas, kedy na ňu pôjdete. Ak máte veľa povinností riešením môže byť aj tzv. “tichá”, či nespievaná sv. omša, ktorá sa slúži vo väčšine miest cez obednú prestávku. Verte, že tento spoločný čas sa stane pevnými základmi pre vaše priateľstvo a raz možno aj manželstvo.

Tak to bolo päť návrhov, ako na začiatku vzťahu prežívať čas v modlitbe. Každý z nás je však iný, možno si nájdete úplne inú formu modlitby, ktorá vám bude vyhovovať najlepšie. Hlavné je to, že sa vo vzťahu obaja rozhodnete kráčať v modlitbe za Kristom. Tak Vám teda prajem, nech Vám vo vašom úsilí pomáha Duch Svätý a Vaše spoločné kroky posilňuje príhovor Nebeskej Matky.