Čučoriedky – pestovanie, strihanie

cucoriedky

Jedným z možných vysvetlení, s ktorým prišla štúdia z roku 2013 pri pokusoch na myšiach, je, že čučoriedky by mohli chrániť mozog tým, že odstraňujú toxické bielkoviny, ktoré sa v ňom nahromadili. Máme ešte ďalšie dobré správy – čučoriedky si pomerne ľahko dokážete vypestovať sami!

Ak by ste aj vy chceli doma na záhrade pestovať toto zázračné ovocie, prečítajte si základné kroky, ako na to.

6 jednoduchých krokov na vypestovanie čučoriedok

Pestovanie čučoriedok nie je náročné. Pomocou týchto jednoduchých krokov to zvládne každý. Poďme sa pozrieť na čo si treba pri prestovaní čučoriedok dať najväčší pozor.

1. Výber vhodného miesta a príprava pôdy

Aby ste si vypestovali vlastné čučoriedky, potrebujete slnečné miesto s vlhkou pôdou, kde sa nenachádza burina. Voda je veľmi dôležitá na vypestovanie čučoriedkových kríkov, pretože si vyžadujú neustálu vlhkosť, čo znamená, že vodu potrebujú mať k dispozícii kedykoľvek.

V prípade, že pôda nie je riadne odvodnená, alebo je odvodnená len čiastočne, budete musieť vytvoriť vyvýšené záhony. Ak nemáte záhradu, alebo bývate v byte, môžete použiť terasovitú nádobu.

Pri vysádzaní čučoriedok v záhrade potrebujete plochu v priemere asi 76 cm a 30 cm hĺbku pre každú rastlinu. V prípade domáceho pestovania by mal byť kvetináč rovnako hlboký. Vykopte dieru na danom mieste, odstráňte tretinu alebo polovicu pôdy a aplikujte do nej rovnomerné množstvo navlhčenej rašeliny.

Ak ste si nachystali vyvýšené záhony, aplikujte na ne rovnomerné množstvo rašeliny a kôry (uistite sa, že ste nepoužili céder alebo sekvoju) a zasaďte čučoriedky. Ak sa chcete dozvedieť viac o pestovaní čučoriedok, môžete navštíviť miestne záhradné centrum.

2. Rozmiestnenie kríkov

Pre silné podrasty potrebujete medzi kríkmi nechať priestor 61 až 76 cm alebo 1,8 m pre individuálny čučoriedkový ker. Ak si plánujete vytvoriť riadky, priestor medzi nimi musí mať 2,4 až 3 m.

3. Výsadba

Čučoriedkové kríky vysádzajte na jar alebo na jeseň. V niektorých častiach sveta môžu byť vysadené v každom ročnom období. Ak ste si kúpili rastlinky v kvetináči, opatrne ich z nich vyberte a ku koreňom pridajte vrstvu kôry. Navrstvite ju do výšky asi 1,5 cm. Spevnite dobre pôdu okolo koreňa a následne pridajte nejakú pôdu. Na záver sa uistite, že ste pôdu dobre poliali.

4. Mulčovanie

Najlepšie varianty pre čučoriedky sú piliny, kompostová kôra, narezaná tráva a kyslé hnojivo. Keďže čučoriedky majú plytké korene, získajú z nich množstvo živín. Len 5 až 10 cm vrstva skyprenej pôdy im dodá dostatok vlahy, obmedzí výskyt buriny a dodá im organické látky. Tento proces je potrebné vykonať každý rok. Uistite sa, že nepoužívate piliny z cédra alebo sekvoje.

5. Strihanie

Strihanie je rozhodujúce pre čučoriedkové kríky, aby ste sa vyhli nadmernému plodeniu, ktoré môže viesť k malým plodom. Keď kríky začnú rásť, uistite sa, že korene sú dosť silné predtým, než zarodia ovocie. Odstráňte väčšinu kvetov, keď sa objavia.

Tipy na prerezávanie:

  • odstráňte nízke porasty okolo spodnej časti kríkov
  • očistite ich od mŕtveho dreva
  • odstrihnite krátke a sfarbené vetvy
  • vyčistite 1/3 až 1/2 dreva od kríky

Ak kríky pravidelne prerezávate, budete mať silnejšie a zdravšie rastliny.

6. Hnojenie

Z organických hnojív si môžete vybrať kŕmnu múku alebo hnojivo Cotton Seed Powder, ktoré sa pri pestovaní čučoriedok veľmi osvedčilo. Iné hnojivá by sa nemali používať, pretože by mohli kríky poškodiť.

Po úspešnom dopestovaní, si vychutnávajte úrodu čučoriedok a ich zdravotné benefity. Čučoriedky sú výborné samostatne, do koláčov, kaší, hodia sa na mrazenie a dodajú skvelú príchuť a farbu paradajkovému džemu.