Flyfit vs. Antigravity Yoga

Pri slovíčku Flyfit možno veľa ľudí premýšľa, o čo vlastne ide. Tento článok sa to pokúsi ozrejmiť pomocou porovnania s Antigravity yogou, z ktorej vychádza.  

Tak ako poweryoga vychádza z klasickej jogy, FlyFit vychádza z Antigravity yogy, teda sú to cvičenia na pohľad veľmi podobné vo svojom základe, no zároveň odlišné. Aké sú teda tie rozdiely?

Aký je teda rozdiel?

Antigravity yoga je vo svete nazývaná aj „gymnastika budúcnosti. Je to cvičenie v plachte radené do kategórie „Body & mind“, ktoré zahŕňa predovšetkým prvky z klasickej jogy, pilates-u, kalanetiky, prípadne gymnastiky. Hlavným cieľom je zbavenie sa bolestí chrbta a preto, je to cvičenie, ktoré sa ujalo hlavne u ľudí (žien) s už pretrvávajúcimi bolesťami, čiže aj vyššia veková kategória.

Flyfit je už chápaný ako funkčný tréning – vznikal rok a pol a to postupným zamotávaním niekoľkoročných skúseností z oblasti trénerstva do troch základných pozícií Antigravity yogy.

Tie by mal totiž zahŕňať každý jeden tréning preto, aby sa zachovala jedinečnosť a nenahraditeľnosť cvičenia s plachtou. Spočíva predovšetkým vo vyvesení dolu hlavou, ktoré nám prináša uvoľnenie predovšetkým chrbtice, no aj celkové uvoľnenie napätia nielen vo svaloch.

Antigravity yoga

Pri antigravity yoge sa však ešte chvíľu ostane. Tento typ jogy kombinuje tradičné jogové pozície so vzdušnou akrobaciou, čo umožňuje zažiť nevídaný pocit slobody a ľahkosti pri cvičení.

Hojdacia sieť, ktorá je vyrobená z pevného a odolného materiálu, slúži na podporu tela v rôznych pozíciách. Na mieste ju držia dva kotviace body, zvyčajne pripevnené k stene alebo stropu, a je nastaviteľná do rôznych výšok.

Jej cvičenie môže byť skvelým spôsobom, ako si vyskúšať a prehĺbiť svoju prax. Umožňuje zvýšiť flexibilitu, silu a rovnováhu, ako aj zlepšiť držanie tela a zlepšiť krvný obeh. Môže tiež pomôcť znížiť stres a zlepšiť duševnú čistotu.

Jedným z najpríťažlivejších aspektov antigravity jogy je pocit beztiaže, ktorý cvičiaci zažívajú v hojdacích sieťach. Tento pocit voľnosti a ľahkosti môže byť obzvlášť užitočný pre tých, ktorí majú problémy s tradičnými jogovými pozíciami. Vďaka zaveseniu tela a jeho voľnému pohybu sa cvičiaci môžu viac sústrediť na dýchanie, zarovnanie a uvoľnenie bez tlaku gravitácie.

Okrem fyzických výhod poskytuje antigravity joga aj pocit duševného uvoľnenia. Zavesenie vo vzduchu môže pomôcť zmierniť stres a úzkosť a dokonca môže pomôcť zmierniť príznaky depresie.

Vďaka svojmu jedinečnému prístupu môže byť antigravity yoga pre každého skvelým spôsobom, ako preskúmať flexibilitu sovje tela. Kombináciou tradičných jogových pozícií so vzdušnou akrobaciou môžu ľudia zažiť jedinečný pocit slobody a ľahkosti pri cvičení. Ako to je však pri Flyfit? Ako toto cvičenie vzniklo a aké benefity môže priniesť?

Príčiny vzniku nového cvičenia – Flyfit

V prvom rade to bola silná potreba sebarealizácie a poskytovania podmienok na sebarealizáciu iných – chcenie dať plachtičke príležitosť ukázať čo všetko v nej je, čo všetko ľudom dokáže dať a čo všetko sa dá pomocou nej dosiahnuť.

Ide tiež o pocit uvoľnenia, slobody, a príjemného uvedomenia si každého kúska svojho tela, ktorý sa zažíva po každom tréningu. Môže ho zažiť každý. Muži, ženy, mladí aj starší,profesionálni športovci či ľudia so sedavým zamestnaním. Skrátka aby mal každý človek príležitosť v „plachtičke“ nájsť to, čo od tréningu očakáva. Tak vznikol FLYFIT = Pevnosť, Sila a Kontrola zamotaná v plachtičke.

Výhody a benefity pri cvičení Flyfit

Flyfit je prirodzený komplexný tréning, ktorý do činnosti zapája maximálne množstvo svalových skupín. Mozog, ktorý zodpovedá za svalovú činnosť vo Flyfit-e nevníma pohyb len ako individuálnu činnosť konkrétnej jednej svalovej skupiny, ale ako komplex aktivít.

Obrovskou výhodou je plachta, ktorá poskytuje rozsah pohybu vo všetkých jeho troch rovinách, čo vedie k vyššej svalovej rovnováhe, pomáha kĺbovej stabilite a výrazne prispieva k prevencii zranení celého pohybového aparátu. Nehovoriac o tom, že poskytuje príležitosť vyvesiť sa dole hlavou, čo prináša neskutočnú úľavu pre chrbát. Hlavným cieľom je:

  • zladiť dušu, myseľ a telo – vzťah založený na kooperácii, koordinácii a komunikácii (3K) fungujúci na báze absolútnej spolupráce
  • odstrániť napätie z oblasti chrbtice a tým sa zbaviť bolesti hlavy, migrén a pod.
  • vysoká kondičná pripravenosť pre iné športové aktivity, pričom je dôraz kladený na ideálnu techniku a presnosť prevedenia cvikov
  • celkové zdravie bežného človeka a získanie kontroly nad svojimi pohybmi, svalmi, kĺbmi, orgánmi,  procesmi v tele

Samozrejme aj tu ale platí ztaré známe 1x vidieť (vyskúšať) je lepšie ako 100x počuť (prečítať si), takže ak sa chce človek presvedčiť o pozitívnych účinkoch plachtičky na vlastné oči (ruky, nohy, brucho,…), tréningy sú dostupné napríklad aj v BODY Energy Clube.