Draslík, Zinok a Chróm

Draslík, zinok a chróm sú dôležité minerály, ktoré pomáhajú organizmu správne fungovať.

Draslík

Draslík je elektrolyt, ktorý vedie elektrické impulzy bunkovými membránami, obzvlášť v nervovom a svalovom tkanive, vrátane srdca. Draslík má pozitívny náboj a je lokalizovaný predovšetkým vo vnútri v bunkách. Pomáha regulovať rovnováhu tekutín, spoločne so sodíkom a chloridovými iónmi, ktoré sa nachádzajú v bunkách.

Draslík sa podieľa na transporte glukózy do svalových buniek a na ukladanie glykogénu. Telo reguluje hladinu draslíka dosť prísne.

Ak sa objaví vzostup hodnôt, hormóny vyšlú obličkám signál, aby draslík vylúčili. Ak je hladina nízka, obličky ho zadržia. Pri pôste či užívaní diuretík sa môže objaviť nízka úroveň draslíka, označovaná ako hypokaliémia. Tá môže viesť k svalovej slabosti alebo aj k infarktu, ktorý môže sprevádzať nepríjemný pocit na hrudníku. Draslík hrá významnú úlohu v prenosoch elektrických impulzoch, v srdci.

Suplementácia draslíkom sa nedoporučuje – v skutočnosti býva aj nebezpečná, pretože môže narušiť prirodzený rytmus srdca. Suplementy by sa preto nemali užívať bez lekárskeho dohľadu. Pokiaľ sa malé množstvá draslíka strácajú potom, tak ich je možné ľahko nahradiť stravou.

Zinok

Zinok vyžaduje viac ako 100 enzýmov ku katalytickým ( spúšťacím ) reakciám, ktoré ovplyvňujú rad telesných funkcií. Zinok je zapojený do syntézy a štiepeniu proteínov. Je zabudovaný do proteínov, ktoré sú súčasťou receptorov vitamínov A a D a je nevyhnutný pre syntézu DNA a RNA, rozlišovanie chutí, imunitnej funkcie, acidobazickú rovnováhu, tvorbu kolagénu, hojenie rán, pôsobenie inzulínu a produkciu testosterónu.

Zinok je rovnako súčasťou dôležitého antioxidantu – superoxidu dismutázy. Je teda jasné, že zinok je kľúčový aj pre rad tréningových funkcií.

Niektoré štúdie preukázali zvýšenie hodnôt zinka v krvi, ihneď po skončení vytrvalostného tréningu a ich významný pokles o dve až štyri hodiny neskôr. Po fyzickej záťaže môže byť zinok redistribuovaný z kontrahujúcich svalov do krvi a odtiaľ odoslaný do pečene. Zbytok sa vylúči močou, čím sa najskôr vysvetlí pokles jeho úrovne vo svalovom tkanive.

Niektoré štúdie zistili dosť značné urinárne straty moči po vytrvalostnom tréningu. Pravidelnou súčasťou športovej diéty by preto mala byť strava bohatá na zinok a to obzvlášť v po súťažnom období. Nadmerný príjem zinka spôsobuje pokles hladiny dobrého cholesterolu a môže narušovať vstrebávanie medi.

Chróm

Chróm napomáha efektívnej činnosti inzulínu a telo ho vyžaduje pre správny metabolizmus glukózy, tuku a aminokyselín. Nadmerný príjem nezlepšuje výkonnosť a ani skladbu tela, či už u netrénovaných jedincoch alebo športovcoch. Pokiaľ chróm má úlohu v glukózovom metabolizme a jeho adekvátne množstvo je nevyhnutné a ak si ho vezmete viac, neklesne váš krvný cukor, ani glukóza sa nedopraví do svalových buniek rýchlejšie.