Cesnak – všeliek, ktorý praje mladosti

Cesnak je obľúbená zelenina, pridáva sa do mnohých jedál pre svoju charakteristickú chuť. Existuje asi 25 odrôd cesnaku, ktoré sa odlišujú tvarom a zložením. Má prenikavú vôňu a cítiť ho nielen v dychu, ale aj v pote a moči.

To však ľudí neodrádza od jeho konzumácie – víťazí dráždivá chuť, liečebné a omladzujúce účinky.

Cesnak ako prírodné antibiotikum

Cesnak obsahuje látky s podobným antibakteriálnym účinkom ako antibiotiká (je najsilnejšie prírodne antibiotikum). Na organizmus pôsobí blahodarne, najmä pri ochoreniach horných dýchacích ciest, chrípke a nádche.

Účinkuje aj proti pôvodcom infekčných chorôb (záškrt, TBC). Priaznivo ovplyvňuje zloženie mikrobiálnej flóry, čriev a ničí parazity v tráviacom trakte. Aby bola bohatá úroda, je nutné cesnak pred sadením ošetriť.

Najnovšie výskumy poukazujú na jeho efekt pri likvidácii a šírení baktérie helicobacter pylori a črevných parazitov.

Cesnak obsahuje látky, ktoré podporujú rozširovanie ciev a pôsobia proti vzniku aterosklerózy, aj tvorbe krvných zrazenín (antitrombotické účinky). Znižuje hladinu krvných tukov a krvný tlak.

Upravuje žalúdočne pochody, ale neprospieva ľudom s poruchami žlčníka. Zlepšuje priebeh cukrovky a svoje miesto má aj v protinikotínovej kúre silných fajčiarov.

Najlepšie účinky má surový cesnak

Najvýraznejšie účinky sa dajú dosiahnuť požívaním surového cesnaku. Jeho výživová hodnota spočíva v obsahu minerálnych látok (jód, síra, kremičité zlúčeniny, éterické oleje), vitamínov (A, Bv, B2, C, PP, biotín), bielkovín a cukrov.

Odporúčaná denná dávka čerstvého cesnaku je asi 4 gramy, čo zodpovedá dvom malým strúčikom. Istým negatívom cesnaku je už spomínaný následný nepríjemný zápach z úst.

To sa už do istej miery rieši výrobou tabliet s obsahom cesnakových látok, ktorých obal sa rozpúšťa až v žalúdku, takže zápach nenastáva. Zápach po konzumácii cesnaku možno zmierniť aj súčasnou konzumáciou čerstvej petržlenovej vňate alebo bieleho jogurtu.

U niektorých ľudí môže cesnak vyvolávať alergiu a migrenózne bolesti hlavy, ale to sú skôr výnimky.

V účinkoch za klasickým cesnakom v surovom alebo varenom stave nezaostáva prvá jarná zelenina – cesnak medvedí, divoko rastúci najmä vo vlhkých lesoch počas teplého marca a aj v apríli.

Pri zbere treba dávať pozor na zámenu s listami ešte nekvitnúcich konvaliniek, ktoré vyzerajú rovnako, ale sú prudko jedovaté. Na rozdiel od medvedieho cesnaku, ktorého listy majú po odtrhnutí typickú arómu, nemá konvalinka žiaden charakteristicky zápach.

Cesnak – dochutí jedlo aj vylieči telo

Cesnak je bežnou ingredienciou, ktorá sa používa v mnohých jedlách, ale má aj mnohé zdravotné výhody. Štúdie ukázali, že cesnak môže pomôcť zlepšiť celkové zdravie, znížiť riziko niektorých ochorení a dokonca bojovať proti rakovine.

Cesnak obsahuje rôzne zlúčeniny, ako napríklad alicín. Cesnak má rôzne účinky na ľudské zdravie:

 • antibakteriálne
 • protiplesňové
 • antivírusové

Vďaka tomu je účinný proti širokému spektru patogénov vrátane E. coli, salmonely a stafylokoka. Štúdie tiež ukázali, že cesnak môže posilniť imunitný systém a pomôcť v boji proti infekciám.

Je tiež známe, že cesnak má protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť znížiť zápal v tele. Štúdie ukázali, že cesnak môže byť účinný pri liečbe ochorení:

 • artritída
 • astma
 • dokonca aj niektoré druhy rakoviny

Okrem protizápalových účinkov sa cesnak spája aj so znížením krvného tlaku. Štúdie ukázali, že pravidelná konzumácia cesnaku môže znížiť systolický krvný tlak až o 7 percent. To môže pomôcť znížiť riziko mŕtvice a srdcového infarktu.

Cesnak ako prevencia rakoviny

Cesnak obsahuje aj antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť telo pred poškodením voľnými radikálmi. Tieto antioxidanty môžu pomôcť znížiť riziko niektorých typov rakoviny.

Cesnak tiež pomáha znížiť krvný tlak. Výskum ukázal, že cesnak môže pomôcť znížiť systolický aj diastolický krvný tlak. Predpokladá sa, že je to vďaka zlúčeninám síry v cesnaku, ktoré pomáhajú uvoľňovať cievy, čo umožňuje lepší prietok krvi.

Cesnak sa spája aj so zlepšením kognitívnych funkcií. Štúdie ukázali, že konzumácia cesnaku môže pomôcť zlepšiť pamäť a kognitívne schopnosti. Dokonca môže pomôcť chrániť aj pred poklesom kognitívnych schopností vo vyššom veku.

Okrem týchto výhod môže cesnak prispieť aj k zníženiu rizika vzniku niektorých druhov rakoviny. Štúdie ukázali, že cesnak môže pomôcť znížiť riziko niektorých typov rakoviny vrátane rakoviny žalúdka, hrubého čreva, pažeráka a prostaty.

Celkovo je cesnak silným prírodným prostriedkom, ktorý môže ponúknuť mnoho zdravotných výhod. Môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu, zlepšiť kognitívne funkcie, znížiť krvný tlak a dokonca znížiť riziko niektorých druhov rakoviny. Z týchto dôvodov je skvelým doplnkom každej zdravej stravy.

Cesnak ako základná prísada jedál

Cesnak je veľmi všestranná ingrediencia, ktorá sa používa v mnohých pokrmoch na celom svete. Pochádza zo strednej Ázie a už po stáročia sa používa na kulinárske aj lekárske účely. V kulinárskom svete sa cesnak používa na rôzne spôsoby, od surového až po varený a v rôznych jedlách.

Cesnak je kľúčovou zložkou mnohých omáčok, polievok a dusených pokrmov a používa sa po celom svete:

 • Často sa používa v tradičných talianskych jedlách, ako je omáčka na špagety puttanesca, rizoto, nájdete ho aj v receptoch na fettuccine.
 • Cesnak však cítiť aj v exotickejších jedlách, napríklad v ázijských miešaných pokrmoch.
 • Môže sa použiť aj na ochutenie marinád, dresingov, obľúbená je cesnaková nátierka alebo domáca vegan cesnaková nátierka.
 • Cesnak je obľúbený aj v mnohých stredomorských jedlách. Obľúbené jedlá ako ratatouille a tapenáda často obsahujú cesnak ako kľúčovú zložku.
 • Cesnak sa používa aj na dochucovanie jedál, ako sú ryby a hydina, ako aj na výrobu aromatických nátierok na mäso.
 • V latinskoamerickej kuchyni sa cesnak často používa na ochutenie polievok a dusených pokrmov, ako aj na dochutenie mäsa.
 • V indickej kuchyni je kľúčovou zložkou obľúbených karí a zmesí korenia.
 • V ázijskej kuchyni sa používa na dochutenie mnohých jedál, od vyprážaných jedál až po marinády.

Cesnak sa používa aj na lekárske účely. Hovorí sa, že má mnoho zdraviu prospešných účinkov, od znižovania hladiny cholesterolu až po zmierňovanie zápalov. Má tiež antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti.

Cesnak je veľmi všestranná prísada, ktorú možno použiť v rôznych pokrmoch z celého sveta. Či už sa používa na dochutenie omáčok, polievok, dusených pokrmov, marinád, nátierok alebo kari, cesnak určite dodá chuť a zdravotné výhody každému jedlu.

Aj s cesnakom opatrne

Cesnak je obľúbenou ingredienciou, ktorá sa používa v mnohých jedlách na celom svete. Má výraznú a charakteristickú chuť a vôňu, ktorú si mnohí ľudia obľúbili. Napriek jeho popularite je však dôležité uvedomiť si možné negatívne účinky nadmernej konzumácie cesnaku.

Cesnak má vysoký obsah zlúčenín obsahujúcich síru, ktorá mu dodáva výraznú chuť. Konzumácia príliš veľkého množstva týchto zlúčenín môže spôsobiť vedľajšie účinky, ako je zápach z úst, telesný zápach a dokonca nevoľnosť.

Okrem toho konzumácia veľkého množstva cesnaku môže podráždiť žalúdok a črevá a spôsobiť kŕče v bruchu a nadúvanie. U niektorých ľudí môže cesnak spôsobiť aj pálenie záhy a tráviace ťažkosti.

Konzumácia cesnaku môže tiež ovplyvniť účinok niektorých liekov. Cesnak môže potláčať účinnosť niektorých antibiotík, antikoagulančných liekov a liekov proti HIV. Pri užívaní liekov je dôležité prediskutovať s lekárom, či sa netreba vyhnúť nadmernej konzumácii cesnaku.

Cesnak sa môže vzájomne ovplyvňovať aj s niektorými doplnkami stravy a rastlinnými produktmi. Aj v tomto prípade je dobré sa poradiť s odborníkom.

Cesnak môže byť toxický pre niektoré domáce zvieratá, preto je dôležité, aby bol mimo dosahu mačiek a psov.

Cesnak je obľúbenou zložkou používanou v mnohých jedlách na celom svete. Je však dôležité uvedomiť si možné negatívne účinky konzumácie príliš veľkého množstva cesnaku.

Konzumácia veľkého množstva cesnaku môže spôsobiť vedľajšie účinky, ako je zápach z úst, telesný zápach, nevoľnosť a kŕče v bruchu.

Okrem toho sa môže cesnak ovplyvňovať s niektorými liekmi a vzájomne pôsobiť s niektorými doplnkami stravy a bylinnými produktmi.