Čas oddychovať

cas-na-oddych

Tak ako je naše telo aktívne, rovnako potrebuje aj oddych na uvoľnenie a načerpanie nových síl. Trávenie času v pokoji a relaxačnej atmosfére je dobrou investíciou pre celkovú pohodu. Spomalenie, čas strávený na čerstvom vzduchu a príjemný pokoj nám pomôžu oddýchnuť si.

Existuje mnoho spôsobov, ako zregenerovať svoje telo a myseľ. Niektorí preferujú horúci kúpeľ, iní šálku teplého čaju či čítanie obľúbenej knihy v posteli. Na nájdenie správneho spôsobu relaxácie si môžete prečítať 15 tipov a inšpirácií.

1. Čaj upokojuje

Už samotné posedenie pri teplom hrnčeku čaju spomalí náš denný rytmus. Čaj navyše hydratuje, upokojuje a navodzuje pokojný spánok. Do šálky si môžeme pripraviť napríklad kamilkový, citronový alebo zázvorový čaj a na tanierik priložiť jednu či dve sušienky.

2. Terapia vodou

Pohľad na pokojnú hladinu vody vie „odplaviť“ rýchle myšlienky. V lete sa oplatí vyraziť si zaplávať, člnkovať alebo poležať si pri vode s knižkou v ruke. V ostatných obdobiach roku upokojí prechádzka pri rieke, jazere alebo domáci voňavý kúpeľ nôh.

3. Pobyt na slnku a dennom svetle

Víkend môžeme využiť hneď doobeda a vyraziť na denné svetlo. Pobyt vonku na svetle pozitívne ovplyvňuje činnosť hormónov, a tým aj našu náladu. Vitamín D, ktorý získame cez pokožku opaľovaním, pôsobí ako bojovník proti depresii.

4. Masáž uvoľní napätie

Masáž nôh alebo rúk si môžeme dať aj sami, pričom ako masážny olej nám dobre poslúži aj kokosový, olivový alebo mandľový olej. Masírovanie pokožky ukľudňuje, zbavuje telo odpadových látok a napomáha k jej peknému vzhľadu.

5. Príjemné myšlienky

Predstava pekného miesta, na ktoré by sme túžili ísť, alebo pokojného a harmonického prostredia nás privedie na príjemné myšlienky. Ak si nájdeme chvíľu navyše, ako relaxačná aktivita nás zabaví výroba koláže z novín a časopisov – vystrihneme a na papier nalepíme akékoľvek obrázky a fotky, ktoré v nás bez rozmýšľania vyvolávajú dobrý pocit.

6. Prechádzka a pohyb

Mierna aktivita v podobe prechádzky, strečingu, jogy či krátkeho výletu na bicykli posilní naše svaly a zlepší náladu. Pravidelné prechádzky niekoľkokrát do týždňa do tej miery, keď sa nemusíme premáhať, nás nabijú pozitívnou energiou. Stláčanie antistresovej loptičky nás tiež zbaví napätia.

7. Kreatívna záľuba

Pri tvorivej práci sa musíme sústrediť a výborne sa odreagujeme. Či už nás zaujme maľovanie, písanie, fotografovanie, alebo lepenie modelov, šitie, výroba dekorácií či úplne iná aktivita, každá tvorivá činnosť prináša oddych a navyše niečo, čo vyrobíme úplne sami. Ak nás baví varenie, môžeme sa pustiť do skúšania nových, zaujímavých receptov.

8. Čítanie knihy

Knihy nás odpútajú od momentálnej reality a privedú do úplne iného, niekedy fantastického sveta. Žánrov sa nájde mnoho, a teda každý si môže prísť na svoje – od romantických a historických knižiek, cez detektívky, životopisné a dobrodružné knihy, až po knihu citátov.

9. Počúvanie hudby

Upokojujúce účinky na myseľ a telo sprostredkuje hlavne klasická alebo relaxačná hudba – tá dokonca spomaľuje pulz. Nemusí to však byť vždy pomalá hudba, dobrú náladu a oddych privodí každému obľúbená hudba ktoréhokoľvek typu.

10. Smiech na dobrú náladu

Vtipné poviedky, komédia v televízii alebo večerné posedenie so známymi. Hovorí sa, že smiech je najlepší liek na všetky problémy. Smiech uvoľňuje svaly a pomáha vidieť veci z inej perspektívy.

TIP: Pre milovníka komédií, odporúčame nájsť inšpiráciu práve tu: najlepšie komédie, kde nájde najlepšie hodnotené filmy tohto žánru.

11. Spoznávanie nových miest

Výlet na miesto, kam zájdeme po prvýkrát nás môže naučiť niečo nové a zároveň nám zamestná myseľ, aby sa odreagovala. Môže to byť nejaké zaujímavé miesto, kam sme sa už dávno chceli pozrieť alebo nová trasa, ktorú nájdeme v príručke.

12. Prírodná vôňa

Malý vankúšik naplnený prírodnými bylinkami sa postará o relax. Aromaterapia upokojuje a pôsobí priaznivo aj na krvný tlak. Uvoľňujúco pôsobí levanduľa, pomaranč alebo citrón.

13. Vyraziť medzi zeleň

Zelená farba prírody ukludňuje, a to nie len v lese, ale aj v parku či záhrade. V lete sa môžeme vybrať na piknik a užiť si prírodu naokolo dosýtosti.

14. Chodenie naboso

Dotyk bosých nôh v prírode prečístí hlavu a uzemní naše myšlienky. Chodenie naboso prispieva k dobrému spánku a vyplavuje hormóny pri ktorých sa cítime šťastný.

15. Pohodlné oblečenie

Niekedy si ani neuvedomíme, akú zmenu spôsobí voľné, pohodlné oblečenie, vďaka ktorému si lepšie oddýchneme. Čokoľvek v čom sa cítime uvoľnene, prispeje k nášmu relaxu.