Výber najlepších komédií, ktoré treba vidieť

najlepšie komédie

Článok predstaví špičkové komédie, ktoré si zaslúžia pozornosť diváka. Od dlho očakávaných trhákov až po zlatú zbierku českých komédií a romantické poklady, ktoré spríjemnia nejeden večer.

Sarkastický humor, absurdné situácie alebo romantika okorenená smiechom. Práve to by mala obsahovať najlepšia komédia. Aké sú skvosty tohto žánru?


Obsah článku


KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE:

 • Medzi TOP 10 najlepších komédií patrí – „Pripútajte sa, prosím!“, „Borat“ a „Niekto to rád horúce“.
 • Najlepšia komédia na Netflixe – „Death to 2020“, „Wine Country“ a „Shaft“.
 • České najlepšie komédie su rozhodne – „Pelíšky“, „Pupendo“ a „S tebou mě baví svět“.

Najlepšie komédie, ktoré smiech povýšili na umenie

Kedykoľvek potrebujeme dobiť svoju dávku radosti, komédie nám poskytujú útočisko plné smiechu a nezabudnuteľných chvíľ. Vo svete filmu existuje množstvo komédií, ktoré si získali srdcia divákov a stali sa skutočnými klenotmi tohto žánru. Od zlatých klasík až po súčasné trháky, komédie sa neustále vyvíjajú a prinášajú nekonečné množstvo smiechu.

Jednou z legendárnych komédií, ktorá sa stále považuje za vrchol žánru, je „Some Like It Hot“ (1959), režírovaná Billy Wilderom. Táto filmová klasika priniesla nezabudnuteľný humor a skvelé herecké výkony Marilyn Monroe, Tonyho Curtisa a Jacka Lemmona.

Ďalším neprehliadnuteľným dielom je „Monty Python and the Holy Grail“ (1975), ktorý nám priniesol absurdný britský humor a nezameniteľný podpis Monty Pythona.

Medzi moderné trháky patria komédie ako „The Hangover“ (2009), ktorá ukazuje ako sa dá dozvedieť o svojich vlastných bláznivých dobrodružstvách až nasledujúci deň po nezabudnuteľnej rozlúčke so slobodou. „Bridesmaids“ (2011) priniesli humor zo ženského pohľadu a stali sa kultovým filmom.

Najlepšie komédie často ukazujú svet okolo nás z nového uhla pohľadu. Využívajú smiech ako nástroj na konfrontáciu so spoločenskými normami, politickými situáciami či absurditou každodenného života. A to je jedna z najvýnimočnejších vecí na komédiách – dokážu diváka nechať smiať sa, a zároveň otvárajú oči pri rôznych aspektoch ľudského správania a života.

Komédie nie sú len o povrchnom smiechu, ale aj o hlbokom porozumení ľudskej povahy a spoločnosti. Ich vplyv siaha ďaleko za hranice kina a zanechávajú stopy v našom vnímaní sveta.

TOP 10 najlepších komédií všetkých čias

Akokoľvek sa človek pokúsi zostaviť rebríček najlepších komédií, nikdy nebude schopný spravodlivo zachytiť všetky skvosty tohto žánru. Každá podkategória, ako napríklad romantické komédie, by si zaslúžila vlastný rebríček.

Rovnako tak existujú komédie pre rôzne podžánre, od tínedžerských (Prci, prci, prcičky), hororových (Vreskot), cez chlapské (Vo štvorici po opici), historické (Pýcha a predsudok), až po tie, čo znamenali samotný základ kinematografie, ako napríklad nezabudnuteľný „Pokropený kropič“ od bratov Lumierov či diela Charlieho Chaplina.

V dnešnej dobe sa zoznam najlepších komédií neustále mení a dopĺňa. Avšak medzi vrcholné klasiky, ktoré si uchovali svoju hodnotu rozhodne patria nasledovné:

 1. „Pripútajte sa, prosím!“ (1980) s Lesliem Nielsenom v hlavnej úlohe. Táto paródia na padajúce lietadlo možno patrí k jednoduchším formám humoru, no svojim prvoplánovým šarmom stále vzbudzuje smiech.
 2. „Borat“ (2006) od Sachu Barona Cohena, ktorá kontrovezne podáva odvážny pohľad na americkú spoločnosť.
 3. „Dr. Divnoláska alebo Ako som sa naučil nerobiť si starosti a mať rád bombu“ (1964) s geniálnym Peterom Sellersom, ktorý výnimočne zvládol zladiť humor so súčasnou tematikou studenej vojny.
 4. „Niekto to rád horúce“ (1959) s Marilyn Monroe, ktorá okrem svojej krásy ukázala aj neuveriteľný komediálny talent.
 5. „Štyri svadby a jeden pohreb“ (1994) od Richarda Curtisa ako scenáristu filmu, pričom jeho vzťah k spojeniu romantiky a humoru premenil tento žáner na autonómny fenomén.
 6. „Krotitelia duchov“ (1984), ktotrí zvádzajú do sveta zábavných dobrodružstiev dvoch excentrických parapsychológov, ktorí sa rozhodnú postaviť duchom do cesty.
 7. „Annie Hall“ (1977) od režiséra Woodyho Allena výstižne kombinuje nekonvenčnú romantiku a jemnú iróniu, zachytávajúc vzťah dvoch ľudí výnimočným spôsobom.
 8. „Život Briana“ (1979) od Monty Pythona, ktorá satiricky pristupuje k historickým a náboženským témam, pričom odhaľuje absurditu ľudskej závislosti na autoritách.
 9. „Bokovka“ (2004) prináša smiech, a zároveň hlboké myšlienky, prelína humorné situácie so zvažovaním životných hodnôt, čím vytvára pôsobivú a dojímavú komédiu.
 10. „Big Lebowski“ (1998) od bratov Coenovcov sa stala vrcholom nezameniteľného humoru, ktorý zostane s nami navždy.

Žáner komédia má svoje rôzne podžánre ako romantická, hororová, tínedžerská, historická, preto je náročné objektívne zostaviť ich rebríček.

Najlepšia komédia na Netflixe

Hľadanie komédií na platforme Netflix môže byť výzvou, keďže označenie „komédia“ môže občas zahrňovať rôzne typy obsahu. Napriek tomu je možné nájsť perly, ktoré diváka zaručene rozosmejú. Medzi týmito filmami a seriálmi vynikajú rôzne komediálne žánre, od čiernych komédií po akčné tituly. Pre prehliadanie titulov je potrebné zakúpiť jeden z troch plánov na Netflixe, pričom cena Netflixu sa pohybuje od 7,99 EUR mesačne.

Zoznam nezahŕňa iba typické romantické komédie, ale je zameraný na diela s nadčasovým humorom, ktoré oslovujú široké publikum. Niektoré tituly sú osviežujúcou zmesou smiechu a uvažovania o životných hodnotách, pričom sa vyhýbajú bežným klišé romantickým zápletkám.

Výber najlepších komédií na Netflixe neobsahuje iba filmy, ktoré rozosmejú, ale aj seriály, ktoré sa stali kultovými. Medzi ne patrí „The Office US“, ktorý diváka zavedie do sveta nekorektného humoru a kancelárskeho prostredia. Tento seriál s neodolateľným charizmatickým šéfom je zároveň skutočným skvostom netradičného humoru.

Nájdeme tu aj „Space Force“, kde Steve Carell exceluje ako armádny generál v humornej paródii na vesmírne programy. Okrem toho nechýba kultový seriál „Orange is the New Black“, ktorý prináša smiech napriek väzenskému prostrediu a oranžovým uniformám.

Pre tých, ktorí preferujú filmový formát, je tu „Death to 2020“, komédia od tvorcov populárneho seriálu „Black Mirror“. Tento satirický pohľad na udalosti roku 2020 ponúka zábavu spolu s nadneseným pohľadom na dianie vo svete.

Svoje miesto v zozname si nájdu aj filmy ako „Wine Country“, kde oslava narodenín prerastie do nečakaných situácií, a akčná komédia „Shaft“, ktorá prináša kombináciu humoru a akcie.

Záver tohto výberu tvorí, už spomínaný, kultový film „Život Briana“, ktorý si robí srandu z histórie a náboženstva. Tento komediálny klenot od skupiny Monty Python baví svojím odvážnym prístupom k tabuizovaným témam a úžasným britským humorom.

Najlepšie komédie na Netflixe lámu tradičné hranice a ponúkajú divákom špeciálnu formu humoru a zábavy.

Najlepšie české komédie

Nižšie je prehľad klasických českých komédií, ktoré si aspoň raz v živote človek musí pozrieť.

 1. Pelíšky“ (1999) – Ikonický pohľad do Československa 60. rokov minulého storočia, kedy sa nádej striedala so sklamaním. Komédia, plná legendárnych scén, ukazuje každodenné starosti dvoch odlišných rodín.
 2. Pupendo“ (2003) – Oblúbená a úspešná komediálna dráma Jana Hřebejka síce pochádza z 21. storočia, ale dnes je už považovaná za klasiku. Téma totality a prežitia v komunistickom režime je aj v tomto prípade spracovaná prostredníctvom dvoch rodín s podobnými názormi.
 3. S tebou mě baví svět“ (1982) – Tradičná pánska jazda na horách tento rok nevyjde podľa očakávania. Manželky hlavných postáv sa spoja a rozhodnú, že na každoročný oddych v Beskydách privedú aj malé deti. Trojica otcov sa tak namiesto plánovaného dobrodružstva v horách, musí postarať o skupinu nezbedného potomstva a bez ujmy na zdraví ich vrátiť domov.
 4. Vrchní, prchni!“ (1980) – Dalibor Vrána sa ocitne vo finančných problémoch kvôli svojej vášni. Ide totiž o ženy, ktorým musí platiť alimenty, a tak mu nezostáva veľa peňazí. Rozhodne sa, že si bude musieť privyrobiť. Možností je veľa, ale žiadna sa nezdá byť tou správnou. Až ho raz v reštaurácii inšpiruje jeden z hostí. Stať sa vrchným, ktorý neobsluhuje len v jednom podniku, ale teoreticky všade súčasne.
 5. „Marečku, podejte mi pero!“ (1976) – Téma celoživotného vzdelávania prináša do rodiny Kroupovcov nový rozruch. Začína to tým, že pán Kroupa, ktorý pracuje v podniku, musí kvôli technologickému pokroku navštevovať večernú školu. No návrat do školy po päťdesiatke nie je žiadna hračka, najmä ak do tej istej školy chodí aj jeho syn.
 6. „Discopříběh“ (1987) – Otec vychováva svojho syna na plzeňskom sídlisku a hoci to myslí dobre, syn má vlastnú hlavu. Problémy sa objavia, keď sa zamiluje do dievčiny. Aby ju zaujal a prekonal iného súpera, začne podnikať veci, ktoré by mal lepšie premyslieť.
 7. „Sněženky a machři“ (1982) – Tradičný zimný výlet, na ktorý sa študenti tešia. Niektorí ochutnajú alkohol po prvýkrát, iní sa zamilujú. Niektorí zvládnu všetko. Na lyžiarsky sa však so študentmi vydáva aj profesor Karda a jeho dcéra Marika, o ktorú sa vedie súboj medzi mladíkmi a inštruktorom Vláďom.
 8. „Vesničko má středisková“ (1985) – Skúsený vodič Pávek sa ujme mladého závozníka Otíka, ktorý je mentálne zaostalý. Stane sa pre neho náhradným otcom a bráni mu, aby mu nič neublížilo.
 9. „Obecná škola“ (1991) – Škola, kde nejde toľko o vzdelávanie, ako o šírenie hodnôt. Po skončení druhej svetovej vojny do školy nastupuje náhradný učiteľ Igor Hnízdo, miesto učiteľky, ktorú sa žiakom podarilo umiestniť do blázninca. Od prvého dňa ukazuje, že v jeho vyučovaní platia iné pravidlá.
 10. „Slunce, seno, jahody“ (1983) – Študent Šimon Plánička prichádza do Hoštic na stáž. V miestnom JZD plánuje experiment týkajúci sa dojenia kráv. Náhodou má rovnaké meno ako okresný úradník, ktorý do Hoštic prichádza. Obyvatelia Hoštic sa k Šimonovi správajú viac než priateľsky a pomáhajú mu s experimentom. Zatiaľčo stará Škopková, u ktorej Šimon býva, zisťuje viac o jeho otcovi a či by sa nehodil pre jej dcéru.

Česká kinematografie je plná vynikajúcich komédií, nezabudnuteľných hlášok a príbehov, pri ktorých sa ľudia smejú už desaťročia.

Najlepšia romantická komédia

Pre strávenie príjemného a romantického večera so svojou polovičkou pri televíznej obrazovke, tu je zoznam najlepších romantických komédií.

 1. „Crazy, Stupid, Love“ (2011)
  Cal, muž v strednom veku so skvelým životom, sa ocitne vo vzduchu, keď sa jeho manželka chce rozísť. Na ceste za sebarealizáciou spojí sily s mladíkom, ktorý mu má ukázať cestu k znovuobjaveniu náklonnosti jeho ženy.
 2. „When Harry Met Sally“ (1989)
  Harry a Sally sú už pri svojom prvom stretnutí ako nebo a zem. Ich vzťah sa však vyvíja zo zvláštneho priateľstva na niečo viac. No čo, keď sa stávajú milencami proti svojej vôli? Dokáže takýto vzťah prežiť?
 3. „10 Things I Hate About You“ (1999)
  Cameron sa zamiluje do krásnej Bianky, ale tá nesmie chodiť na rande, až kým nezačne randiť aj jej staršia sestra Kat. Cameron sa rozhodne tento problém riešiť a vytvorí nečakaný plán. Ako to dopadne?
 4. „Bridget Jones‘s Diary“ (2001)
  Bridget Jonesová, sympatická Angličanka s neodolateľným talentom na trapasy, sa zamiluje do svojho nadriadeného. Rýchlo však výjde na javo, že ich vzťah nie je až taký dokonalý, ako sa zdá.
 5. „About Time“ (2013)
  Tim sa dozvie rodinné tajomstvo, ktoré mu umožňuje cestovať v čase. Jeho úlohou je nájsť ženu svojich snov. Aká bude jeho cesta k láske?
 6. „Sleepless in Seattle“ (1993)
  Sam a Annie sú na prvý pohľad veľmi rozdielni. Ich cesty sa však krížia v nočnom rádiovom programe, a to prinesie zaujímavý zvrat do ich života. Koľko šancí potrebuje láska na zrodenie?
 7. „The Big Sick“ (2018)
  Kumail, stand-up komik, sa stretne s Emily. Ich vzťah je plný humoru, a predsa nie je jednoduchý. Rýchlo zistia, že to medzi nimi bude oveľa viac než len záležitosť na jednu noc.
 8. „Show Me Love“ (1998)
  Dve dievčatá v švédskom mestečku Amal trpia počas dospievania problémami identity a vnímajú lásku rôzne. Ich cesty sa krížia v jedinečnom príbehu. Ako sa vyvinie ich vzťah?
 9. „500 Days of Summer“ (2009)
  Mladý tvorca blahoželaní pátra po dievčati svojich snov. Jeho nová kolegyňa Summer by mohla byť tou pravou. Ale 500 dní v ich vzťahu ukáže, že cesta k šťastiu je nevyspytateľná a neuveriteľne vtipná.
 10. „Something’s Gotta Give“ (2003)
  Harry, starý mládenec so slabosťou pre mladé ženy, sa ocitne vo zvláštnej situácii, keď sa jeho priateľka Marin s matkou vymenia v plážovom dome. Veci sa odohrávajú inak, než by si kedy predstavoval.

Filmy, ktoré prinesú radostnú zábavu a príbeh lásky. Hoci tento žáner dominuje najmä v 90. rokoch a na prelome tisícročia, je tu aj niekoľko skvostov, ktoré vynikajú mimo tohto obdobia.

najlepšie romantické komédie
Či už divák preferuje romantiku s humorným nádychom, zábavné láskyplné príbehy alebo jedinečné výpovede o vzťahoch, v tomto zozname najlepších romantických komédií je niečo pre každého.

Najlepšie komédie roku 2023

Vždy to tak býva, každý rok prináša filmový priemysel nové príbehy, ktoré rozosmejú, prekvapia a zanechajú dojem. A rok 2023 nie je výnimkou. Práve tento rok priniesol niekoľko filmových skvostov, ktoré sa stali hitom a zaujmú všetky generácie. Od dobrodružstva plného napätia po vtipné príbehy, tu sú najlepšie komédie roku 2023, ktoré stoja za to vidieť.

 1. „Dungeons & Dragons: Česť zlodejov“ (2023) – Okúzľujúci zlodej a skupina nepravdepodobných hrdinov sa vydávajú na expedíciu za stratenou relikviou. No keď narazia na nesprávnych ľudí, situácia sa zvrtne do nebezpečného chaosu.
 2. „Invalid“ (2023) – Invalid prenáša diváka do 90. rokov, do doby šuštiakových súprav a pestrofarebných sák. V tejto ére sa odohráva príbeh cholerického údržbára Laca Hunda, žijúceho v anonymnom malomeste. Rodinný konflikt a zmätok sú na dennom poriadku.
 3. „Barbie“ (2023) – Svet modelky, ktorá však prechádza ťažkým obdobím. Otázky zmyslu života ju spochybňujú a celý jej doterajší svet je na hrane. Tento film ponúka jedinečný pohľad na výzvy, ktoré stoja pred modernou ženou.
 4. „Asteroid City“ (2023) – Asteroid City nunáša diváka do fiktívneho amerického púštného mesta v roku 1955. Meteorit vytvoril v tomto meste zvláštnu dieru, ktorá odštartuje neočakávané udalosti.
 5. „Renfield“ (2023) – Renfield prináša moderný príbeh o Draculovom vernom služobníkovi, ktorý je nútený plniť všetky Draculove požiadavky. No po stáročiach otroctva sa Renfield pýta, či existuje život mimo tohto tieňa.
 6. „Ghosted“ (2023) – Táto komédia unáša do sveta lásky, tajomstiev a medzinárodného dobrodružstva. Cole a Sadie, hlavní hrdinovia, sa stretnú v záplave neočakávaných udalostí, ktoré ich spoločne zavedú na nebezpečnú misiu, ktorá má zachrániť svet.
 7. „Máme tu ducha“ (2023) – Máme tu ducha prináša „miešanicu“ humoru a nadprirodzených udalostí. Hlavní hrdinovia sa presťahujú do nového domu, kde objavia ducha s temnou minulosťou. Náhle sa stávajú internetovými miláčikmi, ale pozornosť štátu môže byť nežiadaná.

Nech si už divák vyberie film plný radosti alebo dobrodružstva, rok 2023 prináša veľa dôvodov na smiech. Stačí si vybrať, usadiť sa a nechať sa unášať najlepšou komédiou (nielen) roku 2023.