Budovanie svalovej hmoty

Už celé generácie športovcov veria tomu, že diéta s vysokým obsahom proteínov zvyšuje silové schopnosti. V šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch 20. storočia, mnoho ľudí verilo, že proteíny sú zázračnou potravinou, pretože sa to písalo v rôznych kulturistických časopisoch. Mnoho kulturistov a ďalších športovcov držali diétu obsahujúcu prevažne mäso, mlieko a vajcia. Koktejl zo surových vajec a mlieka bol veľmi populárny vďaka filmu Rocky Balboba.

Prečo ľudia robili takéto veci ? Odpoveď je jednoduchá, boli mystifikovaní a dostávali zlé informácie. V tej dobe články v časopisoch a reklama šírili klamlivé informácie, že proteíny v surovej forme, hlavne vajcia, sú lepšie pre stavbu svalovej hmoty ako proteíny upravené varením alebo inak. Nielen, že to nie je pravda, ale je to dokonca nebezpečné.

Konzumácia surových vajec je veľmi riskantným postupom, pretože môžu obsahovať mikroorganizmy, spôsobujúce ochorenie salmonelózy. Varením sa tieto mikroorganizmy ničia a riziko infekcie sa tým stráca. Surové vajcia by mali byť zo stravy vylúčené. Pokiaľ chcete pridať vajcia do svojho koktejlu, tak zvoľte pasterizovanú formu produktu z vaječných bielkov, namiesto surových vajec. Je to bezpečnejšie. Túto formu vaječného bielku môžete tiež tepelne upravovať.

Varenie môže tiež zvýšiť využiteľnosť proteínov vo vašom tele. Proteín je reťazec tvorený z aminokyselín, spojenými podobne ako šnúra s perlami. Keby ste omotali okolo seba dve šnúry z perál, tak by vznikla štruktúra, ktorá je podobná molekule proteínov. Tepelná úprava proteínov, rozmotáva reťazce aminokyselín, narovnáva ich a štiepi na kratšie úseky. To je proces tepelnej denaturácie, podobný procesu chemickej denaturácie, inak známy ako trávenie.

Varením potravín, ktoré obsahujú bielkoviny sa začína proces ich štiepenia a môže sa tak znížiť množstvo čistej energie, ktorú musí telo vynaložiť počas procesu trávenia proteínov. Proteín je zásadnou vecou vo vašej strave, ale nie je zázrakom, ktorý sprostredkuje nárast svalovej hmoty.

Tým je vhodná kombinácia proteínov a sacharidov, obzvlašť s vhodným typom tuku. Inými slovami je treba venovať pozornosť aj ostatným živinám a ich vhodnej forme vo vašom jedálničku. Iba ich vyvážený príjem, vám môže zaistiť ideálny nárast svalovej hmoty.

Musíte posilňovať, aby ste vybudovali čistú a kvalitnú svalovú hmotu, pretože posilňovanie pôsobí ako spúšťač rastu svalov a tiež musíte dodržiavať diétne postupy, založené na príjme čistého proteínu, ktorý je dôležitý na regeneráciu poškodeného tkaniva a sacharidy, ktoré sú dôležité pre energetizáciu procesu ich prestavby.

Ak ste začiatočník, najlepšie je začať cvičiť so základnými zloženými cvikmi, ktoré vybudujú silu celého tela. Ide o cviky ako sú kľuky, drepy, mŕtve ťahy a iné. S pribúdajúcou silou bude možné pridávať náročnejšie cviky, pri ktorých sa budú svalové partie neustále rozvíjať.

Okrem tohto faktoru, záleží na vašom potencionálnom úspechu či neúspechu a tiež na schopnosti vašej regenerácie a ako rýchlo a účinne sa dokážete zotaviť po podanom výkone.

Tréning spôsobí to, že vo vašom tele vznikne zápal. Existujú dva druhy zápalu a to klasický a systematický. Klasický zápal, ktorý sprevádza úrazy, vedie k opuchu a bolesti, ktoré súvisia s ochrannými a reparačnými procesmi a sú považované za relatívne neškodné.

Systematický zápal, ktorý nemusí byť na prvý pohľad zjavný, tak môže zvyšovať riziko vzniku ochorení, vrátane alergií, onkologických ochorení, Alzheimerovej choroby, paradontózy.

Posledné vedecké výskumy ukazujú, že systematický zápaľ v systémoch alebo tkanivách, môže byť na začiatku výskytu dvoch chorôb, ktorým sa dá predchádzať, ale ichvýskyt stále narastá a to je diabetes mellitus druhého typu a obezita. Tie sú obecne považované za choroby, súvisiace so životným štýlom, pretože dva hlavné rizikové faktory, ktoré sú s nimi spájané, sú výživa a pohybová aktivita.

Oba zmienené typy zápaľov môžu prebiehať vo vašom tele, v rôznej intenzite a môžu byť ovplyvňované vonkajšími faktormi, ako je strava, pohybová aktivita a dokonca aj kvalita vzduchu. Výskumníci z Južnej Korei zistili, že konzumácia väčšieho množstva cukru a tuku len v malých pokrmoch, spôsobuje vyššiu koncentráciu voľných radikálov v krvi a následne vznik zápaľov v ľudskom tele.