Vplyv alkoholu na cvičenie a chudnutie

Slováci a Česi patria k národom, ktoré si vedia vypiť. Nikto nehovorí, že sú všetci zaradom alkoholici, no tento omamný nápoj je akosi tvrdo zakorenený v našich tradíciách. Ak sa mu náhodou človek stráni, je považovaný takmer za divného. Aký vzťah majú alkohol a cvičenie, chudnutie a naberanie svalovej hmoty? A ako sa dá jeho príjem optimalizovať?

Pri chudnutí alkohol jednoznačne nepatrí medzi veci, ktoré v ňom pomôžu. Nielen, že obsahuje prázdne kalórie (a to vôbec nie málo), tiež vypína zabehnuté chudnutie, teda oxidáciu tukov. Telo ho totiž berie ako toxín, ktorý chce zo svojho krvného obehu čo najskôr dostať, a tak jeho spracovanie uprednostňuje pred niektorými ďalšími činnosťami.

Okrem toho, pri pití (prípadne na ďalší deň so zostatkovým alkoholom v krvi), človek siaha na najnezdravšie jedlá – fastfood, sladkosti, slané nezmysly, čo je pre chudnutie tá najhoršia kombinácia.

Čo sa prázdnych kalórií (t.j. kalórií bez akejkoľvek výživovej hodnoty) týka, alkohol je na druhom mieste. Teda hneď po tukoch, ktoré sú najkalorickejšie. Napríklad 330 ml plechovka piva 12° obsahuje cca 150 kcal. Pre spálenie tejto plechovky musíme vykonať približne:

  • 15 minút joggingu
  • 30 minút jazdy na bicykli
  • 30 minút rýchleho tanca
  • 35 minút chôdze
  • 45 – 60 minút umývania a voskovania auta

Alkohol a svaly

Druhým negatívnym efektom alkoholu na ľudské telo je výrazne spomalenie syntézy bielkovín, čo v jednoduchosti znamená, že ak bude človek popíjať, vybuduje na svojom tele menej svalov.

Nie je vôbec neobvyklým zvykom, že si ešte pred nočnou párty ide človek pre dobrý pocit zacvičiť a zmierniť tak výčitky z nasledujúceho večera. Práve po ťažkom cvičení má však alkohol v tomto smere na telo najhorší vplyv, keďže znemožňuje regeneráciu spomaľovaním syntézy bielkovín až o 20 %.

Ak si teda v jeden večer zacvičí a potom to ešte v ten istý deň stihne prehnať s tekutou zábavou, poriadna svalovica ho neminie. Svaly jednoducho len zničí v posilňovni a následne im nedá žiaden priestor na regeneráciu. A to zvykne bolieť viac ako po obvyklom tréningu.

Alkohol a športový výkon

Vplyv alkoholu sa samozrejme už niekoľkokrát testoval aj na športovcoch a ich výkonoch. V jednej štúdii boli skupine atlétov k večeri podané 3 vodky, pričom na druhý deň sa sledoval ich výkon. Pokles sily v tejto skupine bol až 45 %.

Druhá skupina športovcov dostala len 1,5 pohára vodky a na druhý deň nezaznamenali absolútne žiaden pokles sily. Rozdiel len 1,5 pohára 40 % alkoholu a takmer polovičný výkon je až zarážajúci, no tento fakt ukazuje, že ľudské telo má svoje limity, ktorých prekračovanie sa nemusí vyplácať.

Alkohol a hormóny

Štúdie ukazujú, že alkohol má obrovský vplyv aj na stresový hormón – kortizol. Vysoká hladina tohto hormónu má negatívny efekt nielen na vyššie spomínanú regeneráciu, ale tiež na vysoký krvný tlak a pri dlhodobo zvýšených hladinách môže tiež prispieť k rozvoju cukrovky a ukladaniu nebezpečného viscerálneho tuku.

Šesť a viac drinkov spôsobí výrazný vzostup kortizolu, ktorý trvá až 24 hodín. Štúdia ukazuje, že 4 hodiny po poslednom drinku je kortizol zvýšený až o 152 %, čo naozaj nie je málo.

Pozitívny vplyv na progres nemá ani nízka hladina ďalšieho hormónu, ktorý je ovplyvnený alkoholom – testosterónu. Ten výrazne klesá už približne po 8 poldecákoch. Okrem toho zistili súvislosť medzi alkoholom a aromatizáciou – premena testosterónu na estrogén. Zjednodušene menej svalov, viac tukov – najmä v klasických ženských partiách.

Striedmosť = progres

Zdá sa, že negatívnych účinkov je dosť na to, aby človek nepil vôbec, nie len pri chudnutí. Prípustná je určitá striedmosť pri požívaní alkoholu. Jeden až dva poháre vína denne totiž popri dobre nastavenej diéte skutočne nijak neuškodia. Ľudské telo ich vie bez väčších problémov metabolizovať a odbúrať.

Tu ale treba naozaj dbať na dodržiavanie mierky jedného, maximálne dvoch pohárov. Stačí totiž len o niečo viac (podobne ako v príklade so športovcami a vodkou) a naše telo sa s ním už tak ľahko nevysporiada.

Ak je teda niekomu pohár vína málo a chce pokračovať vo svojom fitness progrese, toto pravidelné popíjanie by mal radšej zastaviť úplne a tvrdo sa resetovať raz za dlhšiu dobu. Poriadne opitie síce nebude mať dobrý vplyv na organizmus. No negatívna skúsenosť možno odradí od ďalšieho požívania.