Ako udržať v tele anabolizmus?

Návodom, ako zostať v anabolizme je naplánovanie pravidelných jedál, obsahujúcich správnu kombináciu sacharidov a bielkovín.

Ďalším návodom je konzumácia doplnkov výživy, obsahujúcich leucín. Spolu s valínom a izoleucínom je leucín jednou z vetvených aminokyselín BCAA. Tie sú výnimočné medzi ostatnými aminokyselinami, pretože sú prednostne využívané vo svaloch ( väčšina aminokyselín je spracovávaná a degradovaná v pečeni ).

Vedci zistili, že vetvené aminokyseliny slúžia ako zdroj energie pri výkone a podporujú proteosyntézu. Posledné vedecké výskumy vyzdvihujú viac význam leucínu na rast svalov a ich ochranu pred katabolizáciou pri redukčnej diéte. Výskumy ukázali, že leucín a inzulín podporujú proteosyntézu vo svaloch.

Leucín, ktorý sa užíva po tréningu, tak môže pôsobiť ako spúšťač proteosyntézy. I keď leucín môže byť sám o sebe účinným aktivátorom svalového rastu, tak na tvorbu nového svalového proteínu potrebujete všetky esenciálne aminokyseliny.

Ďalší vedecký výskum bol zameraný na význam leucínu v redukčnej diéte. A výsledky zistili, že pri nižšom energetickom príjme vzniká z leucínu vo svale aminokyselina alanín, ktorá je využívaná na produkciu glukózy v pečeni. Je teda logický predpoklad, že vyšší príjem leucínu pri redukčnej diéte, pomáha šetriť bielkoviny a umožňuje lepšiu kontrolu hladinu glukózy v krvi.

Tento výskum ukázal, že 2,5 g leucínu stimuluje metabolické pochody katalyzujúce syntézu svalového proteínu, teda podporuje svalový rast a budovanie čistej svalovej hmoty.

Okrem svojho antikatabolického účinku môže leucín hrať dôležitú úlohu aj pri prevencii z pretrénovania. Hoci má najväčší význam celkový energetický príjem, vo fáze zníženia tréningu majte pod kontrolou aj príjem bielkovín.

Pokiaľ ste obmedzili tréning za účelom prevencie z pretrénovania, tak neznižujte príjem bielkovín. Pretrénovanie môže byť dôsledkom stavu katabolizmu. Optimálny príjem proteínov môže znížiť riziko jeho vzniku a urýchliť regeneráciu v stave pretrénovania. A to môže byť to najdôležitejšie v tejto situácii.

Z bežne dostupných proteínových prípravkov má najvyšší obsah leucínu srvátkový izolát ( 14 % z celkového obsahu proteínov ). Proteíny živočíšneho pôvodu obsahujú 10 % leucínu, ostatné proteíny okolo 8 %. Približne 25 g proteínu živočíšneho pôvodu alebo srvátkového proteínu, teda obsahuje okolo 2,5 g leucínu. Snažte sa udržať denný príjem leucínu, čo je 10 gramov zo stravy aj prostredníctvom suplementov.

Pokiaľ vaša strava obsahuje sójový proteín, či iný proteín rastlinného pôvodu, tak bude vaša potreba mierne vyššia. Pokiaľ budete prijímať bielkoviny v každom jedle počas dňa, približne tri až štyri hodiny. tak zaistíte taký príjem energie a bielkovín, ktorý vám umožní byť stále v anabolickom stave. Tým sa myslí ich príjem pred a po tréningu.

Vplyv príjmu bielkovín na emočný stav a spánok

Potraviny s obsahom bielkovín obsahujú tiež aminokyselinu tryptofán. Tá je materiálom na syntézu serotonínu, ktorý sa dáva do súvislosti s pocitom pohody a kľudu. Pokiaľ nedržíte diétu so zníženým obsahom bielkovín, tak máte spravidla dostatočný príjem tryptofánu na produkciu serotonínu.

Znížený obsah sacharidov v strave je najčastejším dôvodom zníženia hladiny serotonínu. Je dôležité vedieť, že bielkoviny hrajú dôležitú úlohu v zlepšení nálady. Serotonín hrá tiež dôležitú úlohu v príprave tela na odpočinok a spánok.

Počas dňa receptory serotonínu stimulujú pocit bdelosti a dobrej nálady. Večer sa aktivita týchto receptorov znižuje a naopak sa zvyšuje aktivita receptorov zodpovedných za prípravu na odpočinok a spánok. Vhodná kombinácia bielkovín a sacharidov umocňuje oba tieto procesy.