Nájsť zmysel života možno aj cez behaviorálnu terapiu

Šťastie je krásna vec – spieva sa v jednej známej piesni. Aký je však recept na šťastný a plnohodnotný život? Čo vlastne ľudia od života chcú? Aj to skúmal americký psychológ Albert Ellis, ktorý vytvoril školu psychoterapie známu ako Racionálna emocionálna behaviorálna terapia.

Prišiel na to, že ani nie tak vonkajšie udalosti pôsobia na pocity a správanie človeka, ale skôr ich interpretácia a presvedčenie u konkrétneho človeka.

V konečnom dôsledku život je pre každého iný, pretože každý má iný pohľad na to, čo od života chce. Niekto chce nájsť svoju spriaznenú dušu, niekto chce dosiahnuť veľký úspech v kariére a niekto sa chce venovať spoločnosti.

To, čo človek chce od života závisí od jeho osobných preferencií a od toho, čo ho robí šťastným.

Čo človek chce od života podľa amerického psychológa

Aj keď je diskutabilné, či možno všetkých ľudí hádzať do jedného vreca, je pravdou, ako naznačuje Albert Ellis – americký psychológ, ktorý vytvoril Rational Emotive Behavioral Therapy (REBT) – že človek všeobecne chce:

1. Žiť dlhý, zdravý a produktívny život.
2. Chce žiť šťastný život v zmysle pocitu psychologickej a emočnej primeranosti.
3. Chce mať dobré osobné vzťahy s ostatnými.
4. Chce určitým spôsobom dosiahnuť ciele a méty, ktoré ste v živote stanovil.

Človek sa chce cítiť dôstojný a schopný a chce sa cítiť významný a rešpektovaný v očiach ostatných. Tvrdí to priekopník americkej psychológie Albert Ellis, ktorý vytvoril školu psychoterapie známu ako Racionálna emocionálna behaviorálna terapia (REBT).

REBT zdôrazňuje, že to nie sú vonkajšie udalosti, ktoré spôsobujú pocity a správanie človeka, ale skôr jeho interpretácie a presvedčenia o týchto udalostiach. Človeka teda nabáda, aby namiesto obviňovania vonkajších faktorov zo svojho nešťastia zameral na to, ako sa rozhodne ich interpretovať a reagovať na nich.

Psychoterapia REBT pomáha rozpoznať a preskúmať ľudské iracionálne potreby a presvedčenia, ktoré človeka často vedú k pocitu úzkosti, depresie alebo hnevu.

Podľa Ellisa majú ľudské bytosti tri základné potreby:

  • primeranosť
  • zmysluplnosť
  • spojenie

Adekvátnosť je potreba cítiť sa schopnými zvládať životné výzvy. Zmysluplnosť zahŕňa potrebu mať v živote cieľ a cítiť sa prepojený s niečím väčším, než je človek sám. A napokon spojenie opisuje potrebu medziľudských vzťahov a túžbu byť prijatý a potvrdený inými ľuďmi.

Tieto tri potreby – primeranosť, zmysluplnosť a spojenie – sú základom ľudskej skúsenosti a ich napĺňanie je základom psychickej pohody. Ak si človek uvedomí a prijme svoje potreby primeranosti, zmysluplnosti a spojenia, môže podporiť väčší osobný rast a pohodu.

Žiť spokojný a naplnený život

Život je pre každého iný, pretože každý má iný pohľad na to, čo od života chce. Niekto chce nájsť svoju spriaznenú dušu, niekto chce dosiahnuť veľký úspech v kariére a niekto sa chce venovať spoločnosti. To, čo človek chce od života závisí od jeho osobných preferencií a od toho, čo ho robí šťastným.

Najvyšším cieľom človeka je byť naplnený a spokojný s tým, čo mu život ponúka. Aby to človek dosiahol, mal by sa snažiť o zdravie a šťastie vo všetkých aspektoch svojho života.

Či už ide o fyzické zdravie, duševné zdravie alebo finančnú stabilitu, podnikanie krokov k vyváženému životu je nevyhnutné na dosiahnutie naplnenia.

Človek by sa mal snažiť nájsť správnu kariérnu cestu a tvrdo pracovať, aby dosiahol úspech a dosiahol svoje ciele. To neznamená, že treba neustále žiť v pracovnom režime, pretože pre vyvážený život je nevyhnutné mať čas na zábavu a oddych.

Dovolenky, výlety alebo dokonca len pokojné prechádzky v prírode môžu zlepšiť náladu a znížiť úroveň stresu, čo môže viesť k zlepšeniu duševného zdravia.

Ku šťastiu šudia potrebujú aj zmysluplné vzťahy

Okrem toho je v živote človeka veľmi dôležité mať zmysluplné vzťahy. Vzťahy slúžia ako hlboké emocionálne spojenie, ktoré pomáha vytvárať trvalé spomienky a poskytuje vzájomnú dôveru a podporu.

Budovanie a udržiavanie vzťahov je formou starostlivosti o seba a poskytuje príležitosť na rast. Robenie vecí s priateľmi a rodinou s cieľom podporiť a spojiť sa môže pomôcť mať pocit spolupatričnosti.

Dosiahnutie tohto pocitu spokojnosti s tým, čo život ponúka, bude u každého človeka vyzerať inak. Naplnenosť možno vidieť prostredníctvom vášho zmýšľania, nie nevyhnutne prostredníctvom okolností.

Podnikanie potrebných krokov, ako starostlivosť o seba, zmysluplné vzťahy a hľadanie úspechu v kariére, predstavujú veľký prínos pri dosahovaní vyrovnaného života. Nakoniec, život je taký, aký si ho urobíte, a je na jednotlivcovi, aby sa rozhodol, čo od neho chce.

Ako žiť produktívne

Dosiahnuť šťastný a produktívny život nemusí byť zložité. Stačí, ak si v živote človek určí správne priority a vytvorí si režim, ktorý mu pomôže udržať si novoobjavenú rovnováhu.

Tu je niekoľko tipov, ktoré pomôžu nájsť túto rovnováhu:

  1. Uprednostniť zdravie – dobré fyzické a duševné zdravie tvorí základ šťastia aj produktivity. Treba venovať pozornosť tomu, čo telo potrebuje – byť aktívny, dobre spať a nájsť si čas na oddych, aby si človek udržal zdravý a vyvážený fyzický a duševný stav.
  2. Stanoviť si ciele – stanovenie konkrétnych cieľov pomôže zostať sústredený a motivovaný, čo umožní dosiahnuť pokrok a úspech. Treba si, čo človek chce skutočne dosiahnuť a napísať si činnosti, ktoré mu pomôžu dosiahnuť ciele.
  3. Vytvoriť si rutinné postupy – vytvorenie dennej rutiny vytvára štruktúru a pomáha dosiahnuť rovnováhu. Plán pomôže stať sa produktívnejším, pretože človek bude presne vedieť, čo treba urobiť a kedy to treba vykonať.
  4. Nájsť si čas pre seba – treba si nájsť čas na získanie nadhľadu. Umožní to človeku sa zamyslieť nad dôležitými životnými lekciami, zhodnotiť, čo funguje a čo nie a podľa potreby urobiť zmeny. Venovať čas činnostiam, ktoré doplnia motiváciu a zlepšia sebavedomie.
  5. Udržať zdravú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom – pre väčšinu ľudí má ich práca vplyv na ich celkové šťastie a produktivitu. Treba si však stanoviť hranice a uistite sa, že človek neobetuje voľnočasové aktivity – napríklad niekoľko hodín neprerušovaného voľného času – pracovným aktivitám.
  6. Obklopiť sa pozitívnymi ľuďmi – to, s kým človek trávi čas, môže výrazne ovplyvniť úroveň jeho šťastia a produktivity. Treba sa obklopiť pozitívnymi ľuďmi, ktorí v človeku prebudia to najlepšie a pomôžu mu zostať motivovaný a produktívny.

Dodržiavaním týchto tipov možno začať žiť šťastnejší a produktívnejší život. Venovať čas zhodnoteniu súčasnej situácie, stanoveniu cieľov a vytvoreniu rutiny a človek bude na dobrej ceste k nájdeniu rovnováhy medzi šťastím a produktivitou.