Zmena je dobrodružsto – uskutočňujte zmeny

Utorok, 26. November 2013, 13:21, Zverejnil

„Ak sa chcem zmeniť, ide o to, či urobím niečo, alebo neurobím nič.
Nie plánovanie činov, ale zmena plánu na činy.“

change-2359346

Žijete život, po akom túžite? Zastavte sa a zamyslite sa na chvíľu nad svojim životom. Aký je ten váš? Čím je naplnený? Čo zmysluplné v ňom robíte? Čoho máte dostatok a čo vám naopak chýba. Čoho by ste chceli mať menej alebo naopak viac, čo by ste chceli začať alebo prestať robiť? Je vo vašom živote niečo, čo vás robí nešťastnými a bráni vám v tom, aby ste žili taký život, po akom túžite? Čo keby bol váš život v akejkoľvek oblasti aspoň o 10% lepší? Čo by bolo iné? Položili ste si niekedy tento typ veľmi užitočných otázok? Ak náhodou nie, teraz je ten správny čas, aby sme to urobili spoločne.

Chceli by ste aj vy niečo zmeniť vo svojom živote, V prvom rade sa prestaňte tváriť, že je vo vašom živote všetko v poriadku a najmä, že vy ste v pohode. Pozrite sa na jednotlivé oblasti svojho života (rodina, láska, vzťahy, domáce prostredie, kariéra, priatelia, telo, zdravie, kondícia, peniaze, zmysel života, duchovno, komunita atď.) a priznajte si sami pred sebou, ktoré sú to tie oblasti, v ktorých si nahovárate, že je všetko v poriadku. Obodujte stupeň svojho uspokojenia na stupnici od 1 do 10 (1 = maximálna nespokojnosť, 10 = maximálna spokojnosť) a povedzte si, čo by vám v každej oblasti mohlo priniesť viac uspokojenia.

Na to, aby ste vo svojom živote vôbec niečo zmenili, je v prvom rade dôležité si uvedomiť, že niečo nie je v poriadku, a zmenu si to vyžaduje. Zmenu v akomkoľvek zmysle. Začnite tým, že si priznáte, že niečo vo vašom živote nefunguje tak, ako by ste chceli a rozhodnite sa, že s tým niečo spravíte. To najdôležitejšie je postaviť sa tvárou v tvár tomu, čo nefunguje a rozhodnúť sa, že podnikneme konkrétne kroky, aby sa to zmenilo.

„Ak chcete od života niečo iné, ako vám dáva teraz,
musíte sa o to pričiniť sami.“

 V tejto chvíli nie je to najdôležitejšie, ako to dosiahnete. V tejto chvíli je najpodstatnejšie uvedomiť si, že ste sa niekde zasekli, že chcete od života viac, a pomenovať si, čo to presne je. Prestaňte obviňovať všetko a všetkých z toho, čo sa vám deje, len preto, aby ste sa svojim problémom nemuseli postaviť priamo. Uvedomte si, že v zaseknutom stave vás držia vaše pocity a myšlienky. Najväčšiu prekážku, ktorú na ceste od miesta kde ste, na miesto zmeny, teda na miesto, kde chcete byť musíte prekonať, ste vy sami. A prvým krokom je prestať tvrdiť, že je všetko v pohode a presne si pomenovať, čo v pohode nie je a čo by ste chceli zmeniť.

To, či vo vašom živote ostane všetko tak, ako doteraz alebo či sa niečo zmení, je vaše rozhodnutie. Je to o vašom postoji, o tom, ako sa na to budete pozerať. O tom, ako zmenu vnímate. Zmeňte postoj k prínosom, nie k stratám. Definujte zmeny, na ktoré sa môžete tešiť. Zamerajte pozornosť na to, čo pozitívne vám prinesú, aký budú mať dopad na váš život? Je to o vašom postoji, či zmenu budete vítať alebo nenávidieť. 

Ak chcete niečo zmeniť,
zmeňte spôsob, akým sa na to pozeráte.“

Nečakajte na to, až bude všetko v poriadku, nikdy nebude totiž všetko dokonalé. Začnite hneď teraz. Väčšina životných problémov má jednoduché riešenie – pozrite sa na ne s určitým odstupom a z rôznych uhlov pohľadu. Položte si otázku: „Čo musím urobiť preto, aby som sa mohol/la stať tým, kým chcem byť?“  Neostávajte zaseknutí v nejakej časti vášho života a netvárte sa, že to nie je až také zlé. Neklamte samých seba a neodôvodňujte si vlastnú nečinnosť tým, že sa chcete vyhnúť strachu z rizika. Aby ste mohli rásť a posúvať sa dopredu, musíte urobiť veci, ktoré sa vám momentálne robiť nechcú. Na záver je dôležité pripomenúť, že zmena si vyžaduje tvrdú prácu, pevnú vôľu, odhodlanie a disciplínu.

„Vnímajte zmenu ako výzvu, ako dobrodružstvo,
ktoré vám prinesie nové skúsenosti, nové ponaučenia
a v konečnom dôsledku, novú silu.
Každá situácia poskytuje nejakú príležitosť či výhodu.“

 Čo môžete urobiť ešte dnes:
     1. Zanalyzujte si život, ktorý práve vediete.     2. Zistite stupeň uspokojenia v každej oblasti.     3. Ujasnite si, čo by vám v každej oblasti mohlo priniesť viac uspokojenia.     4. Vymyslite, čo urobíte v každej oblasti, aby vám to prinieslo viac uspokojenia.

     5. Začnite ešte dnes a už neprestávajte. Nezastavujte sa a nevzdávajte.