Zdravotná poisťovňa – ako sa nestať dlžníkom

Zdravotné poistenie patrí podľa zákona medzi povinné odvody. Zo zdravotného poistenia sa hradí zákonom stanovená zdravotná starostlivosť poistenca, ale ja hospitalizácie či operačné zákroky. Zdravotné poisťovne preplácajú čiastočne alebo úplne lekárom predpísané lieky alebo aj kúpeľnú liečbu. V prípade dlhu na zdravotnom poistení si však všetko okrem neodkladnej zdravotnej starostlivosti musí dlžník hradiť sám.

Zdravotné poisťovne uvádzajú neplatičov v zozname dlžníkov, ktoré sú povinné podľa zákona zverejňovať. Na zoznam dlžníkov sa človek dostane, ak mu vznikne nedoplatok na zdravotnom poistení viac ako 100 eur a neplatí zdravotné odvody najmenej tri mesiace.

Čo to znamená, keď je človek v zozname dlžníkov a ako sa z neho dostať? Aj tieto rady možno nájsť v článku.

Zdravotná poisťovňa dlžníkov zverejňuje

Stať sa dlžníkov sa v súčasnosti stáva problémom pre čoraz viac ľudí. Pri neustále sa zvyšujúcich cenách potravín či energií mnohí zápasia s tým, ako zaplatiť všetky povinné výdavky. Jedným z nich je aj zdravotné poistenie, ktoré je podľa zákona povinné.

Každá zdravotná poisťovňa dlžníka – resp. zoznam dlžníkov musí podľa zákona zverejniť. Na zoznam dlžníkov VŠZP (Všeobecnej zdravotnej poisťovne) sa človek dostane, ak mu vznikne nedoplatok na zdravotnom poistení viac ako 100 eur. Rovnako to je aj v súkromných zdravotných poisťovniach.

Do zoznamu dlžníkov VŠZP aj ostatných zdravotných poisťovní sa človek dostane, ak má:

  • pohľadávku na preddavku na poistnom po lehote splatnosti najmenej za tri mesiace
  • pohľadávku na nedoplatku alebo pohľadávku na poistnom, ktorú bol povinný uhradiť odo dňa vzniku skutočnosti zakladajúcej vznik verejného zdravotného poistenia do dňa potvrdenia prihlášky príslušnou zdravotnou poisťovňou

S dlhom v zdravotnej poisťovni dlžník má nárok len na úhradu neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Dlh na zdravotnej poisťovni tiež spôsobí, že dlžníkovi nebude uhrádzaný ani plánovaná zdravotná starostlivosť.

Dlžníci VŠZP aj súkromných zdravotných poisťovní tak nemajú nárok na preplatenie napríklad kúpeľnej liečby. S dlhom na zdravotnej poisťovni im nebudú uhrádzané ani pravidelné kontroly u špecialistov či zdravotnícke pomôcky.

Aj s nedoplatkom na zdravotnom poistení môžu niektorí dostať úplnú zdravotnú starostlivosť

Podľa zákona o zdravotnom poistení doteraz mali ľudia s nedoplatkom na zdravotnom poistení, ktorí sa ocitli na zozname dlžníkov, nárok len na úhradu neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Nove zákona účinná od začiatku roku 2023 však priniesla zmeny.

Po novom majú nárok na plne hradenú zdravotnú starostlivosť aj niektorí ďalší dlžníci VŠZP a súkromných zdravotných poisťovní. Môžu ísť na liečenie, operáciu či sa nechať zaočkovať.

Táto výnimka platí pre starostlivosť o tehotné ženy aj pre dlžníkov s infekčným či chronickým ochorením. Títo pacienti budú mať dostupnú zdravotnú starostlivosť, aj keď dlh na zdravotnej poisťovni neplatia.

Doteraz mali nárok na plne hradenú zdravotnú starostlivosť len dlžníci, ktorí majú so zdravotnou poisťovňou dohodnutý splátkový kalendár, prípadne od nich je poistné vymáhané v exekučnom konaní alebo mali nariadenú ochrannú liečbu a ďalšie výnimky uvedené v zákone o zdravotnom poistení.

Dlžníci Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VŠZP)

Všeobecná zdravotná dlžníkov zverejňuje v zozname dlžníkov, ktorý má na svojej webovej stránke. Všetky poisťovne, tak súkromné ako aj štátna Všeobecná zdravotná, dlžníkov musí zverejňovať podľa zákona v zozname neplatičov, ktorí aktualizuje vždy k 20. dňu v kalendárnom mesiaci.

Ak sa dlžníci Všeobecnej zdravotnej poisťovne ocitnú v zozname dlžníkov VŠZP majú nárok, okrem výnimiek zo zákona, nárok len na neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

Teda, hradená zo zdravotného poistenia bude dlžníkovi len zdravotná starostlivosť pri náhlej zmene zdravotného stavu, ktorá ohrozuje jeho život alebo základné životné funkcie, či môže spôsobiť neznesiteľnú bolesť alebo zmeny správania, pri ktorých môže človek ohroziť seba alebo svoje okolie. Za neodkladnú sa považuje aj zdravotná starostlivosť pri pôrode.

Neplatiči VŠZP aj dlžníci ostatných zdravotných poisťovní majú v rámci neodkladnej starostlivosti nárok aj na:

  • neodkladnú prepravu osoby do nemocnice
  • neodkladnú prepravu medzi zdravotníckymi zariadeniami
  • neodkladnú prepravu darcov a príjemcov orgánov, tkanív a buniek určených na transplantáciu, ktorú vykonávajú poskytovatelia záchrannej zdravotnej služby

Nedoplatok na zdravotnom poistení tak môže spôsobiť veľké problémy, preto by nielen dlžníci Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ale aj ostatných zdravotných poisťovní mali dať pozor, aby sa nestali neplatiči VŠZP či inej zdravotnej poisťovne.

Dlžník v zozname neplatičov si totiž musí inú, ako neodkladnú zdravotnú starostlivosť, uhradiť z vlastného vrecka.

Všeobecná poisťovňa o dlžníkoch zverejňuje základné informácie

Súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union, rovnako aj štátna Všeobecná poisťovňa dlžníkov zverejňujú pravidelne na svojom webe.

Zdravotné poisťovne v zozname dlžníkov uvádzajú:

  • u fyzickej osoby meno a priezvisko, trvalý alebo prechodný pobyt, výšku pohľadávky a údaj o tom, či má poistenec právo na úhradu zdravotnej starostlivosti v plnom rozsahu
  • u samostatne zárobkovo činnej osoby obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania, identifikačné číslo, ak je pridelené, výšku pohľadávky a údaj o tom, čo má poistenec právo na úhradu zdravotnej starostlivosti v plnom rozsahu
  • u právnickej osoby obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania, identifikačné číslo, ak je pridelené a výšku pohľadávky

Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti si tak môžu nárok na poskytovanie zdravotnej starostlivosti konkrétneho poistenca overiť napríklad v e-pobočke zdravotnej poisťovne.

Ako sa nestať v zdravotnej poisťovni dlžníkom

Výška minimálneho preddavku na zdravotné poistenie je od januára 2023 stanovené na sumu 32,18 eura za celý mesiac. Preddavok sa odvíja od sumy životného minima vynásobený 14 percentnou sadzbou pre výpočet preddavku.

Za zamestnanca vypočítava, vykazuje a odvádza preddavok na poistné jeho zamestnávateľ zo skutočne zarobeného príjmu v konkrétnom mesiaci. Minimálny preddavok na poistnom v zdravotnej poisťovni pri samostatne zárobkovo činnej osobe je pre tok 2023 suma 84,77 eur.

V súčasnosti však pre neustále zvyšovanie cien žije mnoho ľudí na hranici chudoby. Avšak nielen nedostatok financií, ale aj nezodpovednosť môžu človeka dostať medzi neplatičov VŠZP alebo ostatných zdravotných poisťovní. Čo teda robiť, aby sa človek nedostal medzi dlžníkov VŠZP?

VŠZP dlžníkom odporúča, ako predísť nedoplatkom na zdravotnom poistení v niekoľkých krokoch:

  • sledovať stav svojich platieb môžu platitelia poistného aj cez mobilnú aplikáciu
  • dôležité je komunikovať so zdravotnou poisťovňou, a to buď:
    • elektronicky cez e-pobočku
    • cez kontaktný formulár dostupný na webe zdravotnej poisťovne
    • poštou
    • telefonicky
    • pracovníci VŠZP dlžníkom pomôžu aj osobne v ktorejkoľvek pobočke

Dlh na zdravotnej poisťovni môže človeku spôsobiť nemalé problémy. Okrem toho, že bude mať nárok na uhradenie len bezodkladnej zdravotnej starostlivosti, sa môže dostať aj do väčších finančných problémov. Dlh sa totiž môže navýšiť o úroky z omeškania či trovy exekúcie.

Navyše informácie o dlžníkoch VŠZP zverejňuje a zdieľa napríklad aj s bankovými inštitúciami, s dlhom na zdravotnej poisťovni tak môže byť problém aj získať úver v banke.

Ako sa nestať v Dôvere dlžníkom

Aj zdravotná poisťovňa Dôvere musí zverejňovať zoznam dlžníkov na zdravotnom poistení. Riadi sa tiež zákonom o zdravotnom poistení rovnako, ako je to v prípade štátnej VŠZP.

Ako sa nestať v Dôvere dlžníkom radí na svojom webe aj táto súkromná zdravotná poisťovňa. Prvým krokom ako sa nestať v Dôvere dlžníkom je prevencia. Zdravotné odvody treba platiť načas a v správnej výške, na správny účet a so správnymi identifikačnými údajmi.

Zdravotná poisťovňa upozorňuje, že preddavky treba platiť pravidelne mesačne najneskôr do 8. dňa po uplynutí mesiaca, za ktorý treba preddavok zaplatiť (napríklad za mesiac september treba zaplatiť najneskôr do 8. októbra). V prípade zamestnancov odvádza zdravotné poistenie zamestnávateľ, SZČO a samoplatcovia si musia termíny postrážiť sami.

Tak ako pri VŠZP dlžníkoch, tak aj v Dôvere dlžník bude mať nárok na uhradenie len neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Dostať sa do zoznamu dlžníkov tak znamená, že akúkoľvek ďalšie vyšetrenia, plánované hospitalizácie či zákroky, ale aj lieky predpísané lekárov si bude musieť dlžník zaplatiť z vlastného vrecka.

Navyše aj v tomto prípade je zoznam neplatičov verejný a môžu do neho nahliadnuť aj banky, čo môže potom dlžníkovi komplikovať situáciu pri žiadosť o úver či hypotéku.